Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 02:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Μικες

Τελικά για μηχανικών πρέπει να έχεις μέχρι 7 μυωπία; Γιατί αν είναι έτσι πραγματικά τότε λογικά με παίρνουν στην ΑΕΝ. Αλλά από που μπορώ να το μάθω ρε παιδιά; Θα σκάσω αν κάνω τσάμπα τα χαρτιά μου. Ψηνόμουν να πάω από πέρυσι αλλά πέρασα σε μια άλλη σχολή αλλά μου έχει μείνει η τρέλα για το εμπ. Ναυτικό. Και αυτή με την οποία μίλησα στις πληροφορίες τον Ιούλιο, μόλις της είπα ότι έχω μυωπία μου λέει να μην κάνω καν τον κόπο να πάω στο ναυτικό νοσοκομείο. Της λέω "Αυτό ισχύει για τους πλοιάρχους, ισχύει όμως και για τους μηχανικούς; ". "Ναι", μου λέει "μην έρθεις καθόλου". "Μα είστε σίγουρη; "της κάνω. "Ναι" μου λέει. Τώρα τι να πρωτοπιστέψω; Πείτε μου τι ισχύει ρε guys! Συγγνώμη αν σας τα πρήζω!

Οπτική οξύτητα (Αριστερος/Δεξιος οφθαλμος)

χωρίς γυαλιά-------------με γυαλιά-------------- Αντίληψη χρωμάτων

(1) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ:

4/10 - 4/10-------------------7/10 - 7/10--------------Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται επιτρέπονται (3)

σφάλματα.

(2) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ:

2/10 - 2/10-------------------6/10 - 6/10----------------Αναγνώριση τρίχρωμου φανού.

θα πας σε ενα οφθαλμιατρο και θα του δειξεις αυτα τα ορια μετρησεων. Εαν τα πιανεις αφου εξεταστεις πρωτα με γυαλια και επειτα χωρις γυαλια τοτε εισαι μεσα. Εαν οχι πηγαινε για λειζερ.

...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
chris_rebel Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση chris_rebel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 04:21
Παιδια να κανω μια ερωτηση. Λοιπον. Θελω να περασω στην σχολη πλοιαρχων. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ρολο παιζει η οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να ξεπερναμε και πως μπορω να λυσω το προωλημα (αν υπαρχει). Το λειζερ ειναι καλη λυση;
ευχαριστω
ευχομαι σε ολους καλα ταξιδια
Επιστροφή στην κορυφή
Μικες Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μικες Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 11:20
Φίλε συνταγματάρχη, το πρόβλημα είναι ότι την προκήρυξη αυτή την είδε ο γιατρός και μου είπε ότι έχει ασάφεια καθώς, όπως είπε, δεν γίνεται να έχει κάποιος (όταν πάει για μηχανικός) Οπτική οξύτητα στο κάθε μάτι 2/10 χωρίς γυαλιά και με γυαλιά να ζητάνε 6/10 οπτ. Οξύτητα. Υποτίθεται ότι αν φοράει γυαλιά κάποιος τα φοράει για να έχει οπτική οξύτητα 10/10 και εγώ με γυαλιά έχω 12/10 (χθες με εξέτασε) ενώ χωρίς γυαλιά έχω 1/10. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχω καθόλου δυσχρωματοψία η αχρωματοψία η κάποια άλλη πάθηση στο μάτι. Όλα αυτά στα ρωτάω γιατί και ένα άλλο παιδί στο φόρουμ είπε Ότι έχει μυωπία 7 ή 8 βαθμούς και του απάντησες ότι για μηχανικός δεν θα έχει πρόβλημα. Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο κάθε μάτι, γι'αυτό ρωτάω!
Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι σπαστικός, απλά είναι σημαντικό να μάθω...
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Μικες

Φίλε συνταγματάρχη, το πρόβλημα είναι ότι την προκήρυξη αυτή την είδε ο γιατρός και μου είπε ότι έχει ασάφεια καθώς, όπως είπε, δεν γίνεται να έχει κάποιος (όταν πάει για μηχανικός) Οπτική οξύτητα στο κάθε μάτι 2/10 χωρίς γυαλιά και με γυαλιά να ζητάνε 6/10 οπτ. Οξύτητα. Υποτίθεται ότι αν φοράει γυαλιά κάποιος τα φοράει για να έχει οπτική οξύτητα 10/10 και εγώ με γυαλιά έχω 12/10 (χθες με εξέτασε) ενώ χωρίς γυαλιά έχω 1/10. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχω καθόλου δυσχρωματοψία η αχρωματοψία η κάποια άλλη πάθηση στο μάτι. Όλα αυτά στα ρωτάω γιατί και ένα άλλο παιδί στο φόρουμ είπε Ότι έχει μυωπία 7 ή 8 βαθμούς και του απάντησες ότι για μηχανικός δεν θα έχει πρόβλημα. Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο κάθε μάτι, γι'αυτό ρωτάω!
Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι σπαστικός, απλά είναι σημαντικό να μάθω...

Για μηχανικος τεσπα περνας εφ'οσον κανεις 10/10 με γυαλια.Εκτος και εαν με χωρις γυαλια δεν δεις τιποτα, που δεν το νομιζω. Στο προυγουμενο ποστ αναφερα τα ελαχιστα ορια που απαιτουνται για να γινει καποιος πλοιαρχος ή μηχανικος. Τα πραγματα δυσκολευουν για τους πλοιαρχους. Εκει δεν περνας ουτε με σφαιρες με αυτην τη μυωπια. Δεν σου χαριζονται οι γιατροι και ειναι ιδιαιτερα αυστηροι για τους υποψηφιους πλοιαρχους.
...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
chris_rebel Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2011
  Παράθεση chris_rebel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:57
Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να κσεπερναμε και πως αντιμετωπιζουμε το προβλημα (αν υπαρχει). Για σχολη πλοιαρχων ενδιαφερομαι
ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Mare Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση Mare Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:00
Απορια... Στα τεστ ορασης τι σου δειχνουν; Τα γνωστα γραμματακια; Χρωματα; Δεν εχω καταλαβει...
Επιστροφή στην κορυφή
Μικες Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μικες Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:04

Μια χαρά είμαστε τότε φίλε γκρέκο, έτσι κι αλλιώς τώρα γυμνάζομαι και ανέκαθεν μου άρεσε η κολύμβηση, οπότε κανένα πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:53
Αρχικά αποστάλθηκε από chris_rebel

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να κσεπερναμε και πως αντιμετωπιζουμε το προβλημα (αν υπαρχει). Για σχολη πλοιαρχων ενδιαφερομαι
ευχαριστω!

Δες εδω:http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7070&PID=216034#216034

και εαν εχεις προβλημα αντιμετωπιζεται με λειζερ οσον αφορα την μυωπια...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
fatmonkey Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fatmonkey Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:30
Δεν μπορο να το καταλαβο αυτο.
δηλαδη οι πιλοτοι στα αεροπλανα, θα επρεπε να ξερουν να πετουν
Επιστροφή στην κορυφή
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:14
Καλησπερα σε ολους του φορουμ! Ηθελα να ρωτισω κατι. Με 2.5 βαθμους συνολικα σε καθε ματι αστυγματισμο και μειωπια μπαινω στο μηχανικο?
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:03
Αρχικά αποστάλθηκε από γιωργος

Καλησπερα σε ολους του φορουμ! Ηθελα να ρωτισω κατι. Με 2.5 βαθμους συνολικα σε καθε ματι αστυγματισμο και μειωπια μπαινω ως μηχανικος;

Ναι περνας για μηχανικος.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Petros! Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Petros! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:26

Θα ηθελα να ρωτησω κατι... Σκεφτομαι να δηλωσω την σχολη μιας κ τελειωνω φετος... Αλλα εχω ενα θεματακι μ τιν μειοπεια μ εχω κοντα 7 βαθμους... Παρακαλω απαντηστε μ λιγο γρηγορα... Γουσταρω να μπω στην σχολη γιατι εχει τρελα λεφτα ! Και γουσταρω τα ταξιδια και την θαλασσα! Αλλα πειτε μ λιγο αυτο μ τιν μειοπεια και επιδη ειμαι θεωριτικη κατευθηνση υπαρχει καποιο προβλημα;

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Petros!

Θα ηθελα να ρωτησω κατι... Σκεφτομαι να δηλωσω την σχολη μιας κ τελειωνω φετος... Αλλα εχω ενα θεματακι μ τιν μειοπεια μ εχω κοντα 7 βαθμους... Παρακαλω απαντηστε μ λιγο γρηγορα... Γουσταρω να μπω στην σχολη γιατι εχει τρελα λεφτα ! Και γουσταρω τα ταξιδια και την θαλασσα! Αλλα πειτε μ λιγο αυτο μ τιν μειοπεια και επιδη ειμαι θεωριτικη κατευθηνση υπαρχει καποιο προβλημα;

Για πλοιαρχος δεν περνας ουτε με σφαιρες... Κοβεσε... Μονο για μηχανικος μπορεις να δωσεις
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
kimi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kimi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:48
Καλησπέρα θα Δώσω Φέτος Με το 10% Έχω Βγάλει 9100 Μόρια Για να Πάω Πλοιάρχων Έχω καθόλου Ελπίδες; Αγγλικά Δεν Ξέρω Αλλά ’μα Περάσω Θα Κάνω Εντατικά Μαθήματα Έξω Από Τη Σχολή
επίσης Μέχρι Ποιο Είναι Το Όριό Για Μυωπία ;
ευχαριστώ...
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:48
Αρχικά αποστάλθηκε από kimi

Καλησπέρα θα Δώσω Φέτος Με το 10% Έχω Βγάλει 9100 Μόρια Για να Πάω Πλοιάρχων Έχω καθόλου Ελπίδες; Αγγλικά Δεν Ξέρω Αλλά ’μα Περάσω Θα Κάνω Εντατικά Μαθήματα Έξω Από Τη Σχολή
επίσης Μέχρι Ποιο Είναι Το Όριό Για Μυωπία ;
ευχαριστώ...

Ημαρτον ολοκληρο θεμα με τις ιατρικες εξετασεις για το εμπορικο ναυτικο υπαρχει δεν το βλεπετε;:

Ιατρικές εξετάσεις για Εμπορκό Ναυτικό
Επιστροφή στην κορυφή
kimi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kimi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 12:04
Όχι Αυτά Τα Ξέρω Εγώ Θέλω Να Μάθω Αν Κάπου Λέει Το Βαθμό Μυωπίας Πχ Εγώ Έχω Και στα δυο Ματιά 4 Βαθμούς Αυτό Αν Περνάω... Και Μπορείτε Να μου Πείτε Και τα ’λλα Που σας ρώτησα... Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 15:59
Αρχικά αποστάλθηκε από kimi

Όχι Αυτά Τα Ξέρω Εγώ Θέλω Να Μάθω Αν Κάπου Λέει Το Βαθμό Μυωπίας Πχ Εγώ Έχω Και στα δυο Ματιά 4 Βαθμούς Αυτό Αν Περνάω... Και Μπορείτε Να μου Πείτε Και τα ’λλα Που σας ρώτησα... Ευχαριστώ

Για πλοιαρχος με αυτη την μυωπια κοβεσαι... Μονο για μηχανικος μπορεις να δωσεις
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
adreas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση adreas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 12:40
Γρεκο27 εχω προβλημα στο 1 ματι εχω αμβλυωπια και εχω οραση με τ ζορι 2/10 και 8ελω ν μπω πλοιαρχων αμα με κοψουν τι γινεται; Πρεπει ν ξαναδωσω πανελληνιες για μηχανικων; Η με πανε αυτοματα?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 16>