Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
michael Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση michael Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 15:15
Εγω εχω γυρω στο 7 με 8 μυωπια... αρα δεν μπορω να περασω. ε; . γιαιτ εχω αρχισει τις διαδικασιες με τα χαρτια και μην τα κανω τσαμπα
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 15:16
Αρχικά αποστάλθηκε από michael

Εγω εχω γυρω στο 7 με 8 μυωπια... Αρα δεν μπορω να περασω. Ε; Γιαιτ εχω αρχισει τις διαδικασιες με τα χαρτια και μην τα κανω τσαμπα

Για μηχανικος δε θα εχεις προβλημα αλλα για πλοιαρχος δεν θα σε περασουν.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
michael Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση michael Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 15:20
Οκ σε εθχαριστω πολυ... Δεν ενδιαφεερομαι για μηχανικος, αρα θα διαλεξω αλλη σχοληη. Ποια δεν ξερω
Επιστροφή στην κορυφή
ΦΕΡΕΛΠΙΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΦΕΡΕΛΠΙΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2010 ώρα 20:19
Παιδια ο οφθαλμιατρος τι εξετασεις σου κανει ακριβως;
Επιστροφή στην κορυφή
tourlidas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 10/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση tourlidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2010 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από ΦΕΡΕΛΠΙΣ

Για μυωπια, αχρωματοψια και δυσχρωματοψια. Αντε να σου κοιταξει και λιγο τα ματια με το φακο.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris1986 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 27/Ιουνίου/2010
  Παράθεση dimitris1986 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 02:31
Υπαρχει καποιος που να ξερει απο προσωπικη πειρα οτι αν εχεις κανει λειζερ σε κοβουν η σε περνανε; Γιατι εγω πηγα και εκανα μονο και μονο για την προκυρηξη. ...

Επεξεργάστηκε από dimitris1986 - 20/Ιουλίου/2010 ώρα 02:31
Επιστροφή στην κορυφή
BtB Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση BtB Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 13:15
Δεν τους ενδιαφέρει αν η όραση σου είναι καλή κατόπιν επέμβασης. Τους ενδιαφέρει να είναι καλή η όραση σου
Επιστροφή στην κορυφή
Skyeurope B737-900ER Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Skyeurope B737-900ER Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 16:03
Αρχικά αποστάλθηκε από tourlidas

Αρχικά αποστάλθηκε από ΦΕΡΕΛΠΙΣ

Για μυωπια, αχρωματοψια και δυσχρωματοψια. Αντε να σου κοιταξει και λιγο τα ματια με το φακο.

Επίσης εξετάζεσαι και για αστιγματισμό, για να περάσεις πρέπει η όρασή σου να είναι μέσα στα όρια που έχουν καθοριστεί από το ΥΕΝ. Τα όρια δεν τα θυμάμαι αλλά κάπου θα τα γράφει στην σελίδα του υπουργείου.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris1986 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 27/Ιουνίου/2010
  Παράθεση dimitris1986 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2010 ώρα 14:54
Ρε παιδια εχθες περασα απο τις υγειονομικες εξετασεις αλλα δεν με ρωτησαν να διευκρινησω αν θελω για μηχανικος η για πλοιαρχος και δεν μου ειπαν και τιποτα. Τα πηγα πολυ καλα χωρις κανενα λαθος αλλα υπαρχει περιπτωση να γινει καμια πατατα επειδη τους ειπα οτι εχω κανει laser και να με βγαλουν καταλληλο μονο για μηχανικο κ οχι για πλοιαρχο που ενδιαφερομαι; Φευγοντας βεβαια ο ιατρος μου ειπε οτι ολα ειναι ενταξει. Εμενα με νοιαζει βεβαια να ειναι ενταξει για καταλληλοτητα πλοιαρχου κ οχι μηχανικου.
Επιστροφή στην κορυφή
insiderist Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιουλίου/2010
  Παράθεση insiderist Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2010 ώρα 14:54
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν ξέρει κανένας που τελείωσε την σχολή, στο πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι όταν παραδίδουμε το ΚΕΠ μας εξετάζουν; Υπάρχει περίπτωση να μας εξετάσουν και να μας κρίνουν την υπηρεσία μή αποδεκτή;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2010 ώρα 00:32
Αρχικά αποστάλθηκε από insiderist

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν ξέρει κανένας που τελείωσε την σχολή, στο πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι όταν παραδίδουμε το ΚΕΠ μας εξετάζουν; Υπάρχει περίπτωση να μας εξετάσουν και να μας κρίνουν την υπηρεσία μή αποδεκτή;
Ευχαριστώ

Ναι σας εξεταζουν... Αλλα δεν σε περνανε και απο κοσκινο
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Χαρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χαρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2010 ώρα 19:16
Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.
Επιστροφή στην κορυφή
tourlidas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση tourlidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουλίου/2010 ώρα 18:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Χαρης

Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).
Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;
Επιστροφή στην κορυφή
tourlidas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση tourlidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουλίου/2010 ώρα 18:44
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris1986

Ρε παιδια εχθες περασα απο τις υγειονομικες εξετασεις αλλα δεν με ρωτησαν να διευκρινησω αν θελω για μηχανικος η για πλοιαρχος και δεν μου ειπαν και τιποτα. Τα πηγα πολυ καλα χωρις κανενα λαθος αλλα υπαρχει περιπτωση να γινει καμια πατατα επειδη τους ειπα οτι εχω κανει laser και να με βγαλουν καταλληλο μονο για μηχανικο κ οχι για πλοιαρχο που ενδιαφερομαι; Φευγοντας βεβαια ο ιατρος μου ειπε οτι ολα ειναι ενταξει. Εμενα με νοιαζει βεβαια να ειναι ενταξει για καταλληλοτητα πλοιαρχου κ οχι μηχανικου.
Οπως σου ειπε και ο φιλος παραπανω, δεν τους ενδιαφερει τι εχεις κανει στα ματια. Τους νοιαζει μονο να βλεπεις αρκετα καλα. Αν και δεν χρειαζοταν να τους το πεις. Οταν εκανα και εγω υγειονομικες ειχαμε 2 παιδια που ειχαν κανει επεμβαση Με laser και περασαν μια χαρα τις εξετασεις για πλοιαρχοι. Δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα.:)
Επιστροφή στην κορυφή
haris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση haris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 16:40

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).
Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;

κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...
Επιστροφή στην κορυφή
tourlidas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση tourlidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 21:55
Αρχικά αποστάλθηκε από haris

Απαντηστε μου παρακαλω.

κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...
Τα χρωματα του τριχρωμου φανου ειναι το κοκκινο, το κιτρινο και το λευκο. Αν δεν αναγνωριζεις αυτα, εχεις αχρωματιψια. Αν και δυσκολο να εχεις γιατι θα το ειχες καταλαβει απο μονος σου. Ενω αν εχεις δυσχρωματοψια, δεν το καταλαβαινεις ευκολα αν δεν κανεις το τεστ με τα ISHIHARA.
Οι αριθμοι στον τοιχο ηταν για τη μυωπια.
Με λιγα λογια, αν στα ishihara που σου εδειξαν εκανες παραπανω απο 3 σφαλματα, τοτε σε βγαζουν ακαταληλο για πλοιαρχο, αλλα εισαι καταλληλος για μηχανικος (εφοσον δεν εχεις αχρωματοψια).
Δε μου ειπες. Τι ειδικοτητα θες και ποτε Βγαινουν τα αποτελεσματα σου; Σε ποια περιοχη εκανες τις εξετασεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Μικες Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μικες Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2011 ώρα 23:44
Ρε παλικαρια έχω 5 μυωπία στο κάθε μάτι και είναι εδώ και ένα χρόνο σταθερή αλλά πήγα σήμερα στον οφθαλμίατρο και είδε την προκήρυξη, μου είπε ότι είναι ασαφής και με βάση αυτά που λέει ούτε για μηχανικός πάω. Ισχύει ρε παιδιά; Θα τρελαθώ! Εγώ θα ήθελα μηχανικός! Με τα μαθήματα τι παίζει γενικά; Παλεύονται; Επίσης, τι παίζει με την εξέταση κολύμβησης;
Σας παρακαλώ, απαντήστε, πεθαίνωωωω!
Επιστροφή στην κορυφή
Μικες Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μικες Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:16
Τελικά για μηχανικών πρέπει να έχεις μέχρι 7 μυωπία; Γιατί αν είναι έτσι πραγματικά τότε λογικά με παίρνουν στην ΑΕΝ. Αλλά από που μπορώ να το μάθω ρε παιδιά; Θα σκάσω αν κάνω τσάμπα τα χαρτιά μου. Ψηνόμουν να πάω από πέρυσι αλλά πέρασα σε μια άλλη σχολή αλλά μου έχει μείνει η τρέλα για το εμπ. Ναυτικό. Και αυτή με την οποία μίλησα στις πληροφορίες τον Ιούλιο, μόλις της είπα ότι έχω μυωπία μου λέει να μην κάνω καν τον κόπο να πάω στο ναυτικό νοσοκομείο. Της λέω "Αυτό ισχύει για τους πλοιάρχους, ισχύει όμως και για τους μηχανικούς; ". "Ναι", μου λέει "μην έρθεις καθόλου". "Μα είστε σίγουρη; "της κάνω. "Ναι" μου λέει. Τώρα τι να πρωτοπιστέψω; Πείτε μου τι ισχύει ρε guys! Συγγνώμη αν σας τα πρήζω!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 16>