Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 495051
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Επισκέπτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Επισκέπτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό
    Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2019 ώρα 14:52
Καλησπέρα σας,

Είμαι 31 ετών και έχω τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου Ναυτικό - Ναυτιλιακό τομέα. Σκέφτομαι να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο για να κοιτάξω μήπως καταφέρω να μπαρκάρω. Θα ήθελα πληροφορίες για εμάς τους απόφοιτους του ναυτιλιακού τομέα στο σχολείο. Ορίζει ο νόμος ότι μπορούμε να φτάσουμε ως Γ; Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για το δίπλωμα του μηχανοδηγού.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή
ironhead6 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Δεκεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ironhead6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 21:45
Καλησπέρα. Είμαι πρωτοετής φοιτητής σε σχολή πληροφορικής ωστόσο επιθυμώ να ακολουθήσω το ναυτικό επάγγελμα στη ζωή μου οπότε θα κάνω 10% στις φετινές πανελλαδικές. Μπορώ να μπω στις αεν με 10%, έτσι;(έχω περίπου 14000 μόρια από θετική)
Επίσης σχετικά με τις υγειονομικές εξετάσεις, θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στα οφθαλμολογικά;(Δε φοράω γυαλιά)
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 09:25
Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα.
Αν μπορείς να βρεις εταιρεία να ταξιδέψεις θες τα εξής :
24 μήνες υπηρεσία ως δόκιμος (γέφυρα ή μηχανή, ανάλογα τι σου αρέσει)
Θα συμπληρώσεις τα 2 ΚΕΠ
Αφού τα κάνεις όλα αυτά θα κάνεις ένα 6μηνο σε όποια ΑΕΝ θες και θα πάρεις το δίπλωμα γ ταξης
Επιστροφή στην κορυφή
Th Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Th Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2020 ώρα 13:13
Γειά σας
Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιες και πόσες εταιρείες να κάνω αίτηση για πρωτο μπαρκο;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2020 ώρα 14:09
Σε όσες περισσότερες μπορείς και προτίμησε εταιρείες μεγάλες όπως η Euronav ο Όμιλος Αγγελικούση Η TMS,Stealthgas κτλ κτλ γιατί έχουν πολλά πλοία και μεγαλύτερη ανάγκη για προσωπικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Επισκέπτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2020 ώρα 19:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Vasilis_Ch

Θα συμπληρώσεις τα 2 ΚΕΠ
Αφού τα κάνεις όλα αυτά θα κάνεις ένα 6μηνο σε όποια ΑΕΝ θες και θα πάρεις το δίπλωμα γ ταξης

Μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πως θα κινηθώ;

- Στις εταιρείες πως πάω; Με το βιογραφικό μου; Κάνω εκεί αιτήσεις; Σε ρωτάω γιατί εγώ πρώτη φορά θα έχω την όποια επαφή μου με τη θάλασσα.

- Μπορώ να επιλέξω εγώ γέφυρα ή μηχανή και ας έχω τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου ναυτικού ναυτιλιακού τομέα πλοιάρχων;

- Εσύ τι μου προτείνεις; Οι της μηχανής νομίζω ότι έχουν μεγαλύτερη ζήτηση. Είχα σκεφτεί και για το δίπλωμα του μηχανοδηγού.

Σ'ευχαριστώ και συγγνώμη για τον βομβαρδισμό. Καλές θάλασσες να έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Επισκέπτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2020 ώρα 21:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Vasilis_Ch

Θα συμπληρώσεις τα 2 ΚΕΠ

Επίσης Βασίλη, θα ήθελα να μου προτείνεις (εάν γνωρίζεις φυσικά), εταιρείες που να παίρνουν πρακτικούς πλοιάρχους / μηχανικούς όπως εγώ που είμαι απόφοιτος ΤΕΕ ναυτιλιακού τομέα και όχι από ΑΕΝ.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2020 ώρα 19:16
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 22:20
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

ΑΠΌΦΑΣΗ: Μέχρι και Α' Πλοίαρχοι και Α' Μηχανικοί οι απόφοιτοι των Ναυτικών Λυκείων
γεια σας ονομαζομαι νικος φετος ειμαι 3 λυεκιου 18 χρονων κ ενδιαφερομαι για αεν θελω να ρωτησω τ εξης ατομα με δυσλεξια κοβονται; Επισης οταν τελειωνεις τη σχολη ειναι ανγκαιω ν πας σε καραβι υπαρχουν αλλες διεξοδοι// σας παρακαλω απαντηστε μου οσο δυνατον νωριτερα ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 495051
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.