Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 46474849>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Vasilis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Vasilis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό
    Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2017 ώρα 23:08
Χμμμ κατάλαβα... Πάντως είχα διαβάσει ότι άμα είναι κάποιος καλός στο πρώτο μπαρκο τον ξαναπερνουν στην ίδια εταιρία. Αλλά έτσι όπως μου τα λες αλλάζει το πράγμα. Όρεξη να υπάρχει και θα βγει άκρη...
Επιστροφή στην κορυφή
spirospless Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Νοεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση spirospless Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Νοεμβρίου/2017 ώρα 20:14
Απ ότι έχω ακούσει από μεγαλύτερα έτη δεν υπάρχει πρόβλημα στη εύρεση εταιρείας για το 2ο εκπαιδευτικό, αρκεί να ήταν ικανοποιημένη η εταιρεία από το 1ο οπότε σε κρατάει και για το επόμενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Victor Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Victor Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 21:06
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα άν έχεις όρεξη. Πολλές εταιρίες έχουν ελληνική σημαία και επενδύουν σε Έλληνες. Διάβασε στις προηγούμενες σελίδες. Υπάρχουν οι απαντήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Αχιλλέας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αχιλλέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 10:14
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Υπάρχει η δυνατότητα διεκδίκησης θέσης και Με πανελλήνιες και με απολυτήριο ταυτόχρονα; Εν συντομία η κατάστασή μου έχει ως εξής. Έβγαλα 17560 πανελλήνιες. Ήθελα μόνο εμπορικό ναυτικό. Τελικά με επηρέασαν γνώμες δεν μπήκα. Μπήκα τει αθήνας μηχανικών πληροφορικής. Έχω αλλάξει 2 σχολές είμαι 20 χρονών και έχω την δυνατότητα να βάλω 10% πάλι. Απολυτήριο έχω 17,9 βαθμο + lower. Μετανιώνω που δεν μπήκα 18 χρονών άλλα τώρα είμαι πιο ώριμος για να βασιστώ σε ένα επάγγελμα. Συγγνώμη για τον μονόλογο άλλα ήθελα να πω τον πόνο μου κάπου ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 21:52
Εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου

Οι υποψήφιοι κατατάσονται κατά σειρά προτίμησης ειδικοτήτων και αντίστοιχων Σχολών που έχουν δηλώσει και με απόλυτη βαθμολογική σειρά, που προκύπτει από τον τελικό βαθμό επιλογής τους.

Σημειώνεται πως απαιτείται η κατάθεση των δικαιολογητικών είτε από τον ίδιο τον υποψήφιο, ή από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους. Ο τελικός βαθμός επιλογής διαμορφώνεται από:

– το Γενικό Βαθμό του απολυτηρίου λυκείου, ο οποίος πολλαπλασιάζεται επί χίλια (1000)

– γνώση της Αγγλικής Γλώσσας, προσαυξάνοντας το Γενικό Βαθμό απολυτηρίου κατά 2.000,2.200 και 2.500 μόρια για τα επίπεδα «Καλή», «Πολύ Καλή» και «’ριστη» αντίστοιχα

– θαλάσσια υπηρεσία, προσαυξάνοντας το Γενικό Βαθμό απόλυσης κατά 20 μόρια για κάθε ημέρα ναυτολόγησης.

Σημειώνεται πως η θαλάσσια υπηρεσία θα πρέπει να είναι συνολικής διάρκειας τουλάχιστον 60 ημερολογιακών ημερών και μέχρι 270 ημερολογιακών ημερών.

πηγη:http://www.isalos.net/edu/naval/eisagogi-aen/

EDIT: Μολις συνειδητοποιησα ότι ρωτας αν γινεται ταυτοχρονα να συμμετεχεις και στις 2 διαδικασιες. Οποτε άκυρο, δε γνωριζω :p
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2017
  Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 07:32
Γινεται αλλα μην μπεις στον κοπο. Με το απολυτηριο δεν θα περασεις ενω με τον βαθμο των πανελληνιων σου μπαινεις απο τους πρωτους.
Επιστροφή στην κορυφή
Αχιλλέας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αχιλλέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 16:22
Ευχαριστώ και τους δύο για το χρόνο Και τις πληροφορίες. Αν και βγάζω γύρω στα 20.000 με απολυτήριο, θα το βάλω μόνο για να εξαντλήσω όλες τις υπαρκτές πιθανότητες.
Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 05:36
Τελικά ποιοι μηχανικοί ΑΕΙ, ΤΕΙ παίρνουν πτυχίο Γ μηχανικού άμα έχουν δουλέψει 12 μήνες σε 450+ W μηχανοστάσιο πλοίου; Μόνο Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι και Ναυπηγοί; Πολιτικοί Μηχανικοί, Χημικοί Μηχανικοί, Μηχανικοί Υπολογιστών όχι;

Γενικά υπάρχει θέση εργασίας για μηχανικούς υπολογιστών - πληροφορικής σε πλοία; Από ότι έχω καταλάβει οι ναυτιλιακές ζητάνε τέτοιες ειδικότητες, αλλά καθαρά για δουλειά γραφείου στην ξηρά. ’μα κάποιος θέλει να ταξιδέψει 1-2 χρόνια σε ωκεανούς, για προχωπική εμπειρία υπάρχει η δυνατότητα;

Δεν έχω καταλάβει τα πλοία του 2017 σε ποιο σημείο βρίσκονται στην μετάβαση από την χειρονακτική - μηχανολογική εποχή στην ηλεκτρική - ηλεκτρονική - ψηφιακή - αυτοματοποιημένη...
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos_F Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 31/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση Giorgos_F Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιανουαρίου/2018 ώρα 13:54
Καλησπέρα. Γνωριζει κάποιος Πληροφορίες για την εταιρία gaslog τι συμβάσεις έχουν κ μισθολογια; Είμαι β μηχανικός.
Επιστροφή στην κορυφή
Lilalb Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Lilalb Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2018 ώρα 14:10
Φέτος δίνω πανελλήνιες και σκεφτομαι να μπω ΑΕΝ ως μηχανικός όμως όλοι λένε αν είναι να μπω πολυτεχνείο... Και δεν ξρ πραγματικά ... Θλ να πω ότι μου αρεσει η δουλειά του μηχανικού και η θαθάλασ αλλά θλ καποιος του επαγγέλματος να πει από πρωτο χέρι τι ισχύει
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2018 ώρα 11:17
Αν οι βαθμοί σου σου δίνουν την δυνατότητα να μπεις Μηχανικός στο Πολυτεχνείο να μπεις!
Δεν θα έπρεπε να το σκέφτεσαι!
Αφού τελειώσεις το Πολυτεχνείο θα μπορέσεις να κάνεις τα εκπαιδευτικά σου ταξίδια και να πάρεις και το δίπλωμα του Γ Μηχανικού.
Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα διάλεγα αυτό το δρόμο.

Βάλε πλώρη για Πολυτεχνείο λοιπόν και τα άλλα θα έρθουν!
Επιστροφή στην κορυφή
argiris1994 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση argiris1994 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαρτίου/2018 ώρα 10:43
Παιδιά καλημέρα είμαι καινούργιος στο forum και ειμαι από την σχολή της Πρέβεζας 1ο έτος πέρασα όλα τα μαθήματα και έχω κλείσει με την Nereus για γκαζαδικο μηπως ξέρει κανένας τι λεφτά δίνει σε δόκιμους 1ο και 2ο ταξίδι
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2018 ώρα 23:51
Ανάλογα την εταιρεία Μπορεί να βγάζεις μέχρι και 1000 ευρώ
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2018 ώρα 10:34
Μπορεις να βγαλεις πολλα παραπανω αναλογα με την εταιρεια
Επιστροφή στην κορυφή
παναγιωτα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση παναγιωτα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2018 ώρα 14:37
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει πρωσοπικη εμπειρια ποια σχολη εμπορικου ναυτικου να προτιμησω και ποια ειναι καλυτερη; Νεας μηχανιωνας η πρεβεζας γιατι ειμαι απο πρεβεζα αλλα σκεφτομαι να παω θεσσαλονικη. Ευχαριστω!

Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 04:00

Καλησπέρα. Υποθέτω ότι εννοείς την σχολή Ναυπηγών του ΕΜΠ. Καταρχάς επίσημα αν θες με το που τελειώσεις αυτήν την σχολη (5+ χρόνια) αν κάνεις θαλάσσια εμπειρία 6 μήνες θα πάρεις δίπλωμα Γ Μηχανικού. Το ίδιο και αν τελειώσεις Μηχανολόγους ή Ηλεκτρολόγους:
https://fotinivaki.gr/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-2/
Αν θες να κάνεις αυτήν την καριέρα, ίσως να μην αξίζει το Πολυτεχνείο. Στην σχολή Ναυπηγών του ΕΜΠ θα κάνεις 5 χρόνια κατά 99% μαθηματικά όπως κάνουν στο μαθηματικό και 1% εφαρμογή στην Ναυπηγική. Κάποια παραδείγματα για αυτό το 1% της εφαρμογής:

https://www.mathworks.com/company/newsletters/articles/creating-a-stewart-platform-model-using-simmechanics.html
https://www.mathworks.com/company/user_stories/us-air-force-and-us-navy-accelerate-test-data-analysis.html
https://www.mathworks.com/company/newsletters/articles/developing-test-software-for-naval-automated-test-systems.html
https://www.mathworks.com/support/books/book88136.html
https://www.mathworks.com/support/books/book60168.html
Αν αυτά τα μαθηματικά όμως τα καταλάβεις καλά, τότε άνετα μπορείς να αναλάβεις ένα project 50 - 100 εκατομμυριων στα 30 - 35 σου, π. Χ. Για τελείως αυτοκινούμενα πλοία, γεμάτα ρομπότ και αυτοματισμούς, χωρίς ανθρώπινους εργάτες:

Next generation modular control systems and communications technology will enable wireless monitoring and control functions both on and off board.These will include advanced decision support systems to provide a capability to operate ships remotely under semi or fully autonomous control.
This description implies two generic alternatives that are combined in an autonomous ship (see also figure below) :
  • the remote ship where the tasks of operating the ship are performed via a remote control mechanism e.g.by a shore based human operator and
  • the automated ship where advanced decision support systems on board undertake all the operational decisions independently without intervention of a human operator.
http://www.unmanned-ship.org/munin/about/the-autonomus-ship/
Με απλά λόγια, θα έχεις 3 επιλογές στην ζωή σου:

1) Να πας ΑΕΝ ή ΤΕΙ Ναυπηγικής, να βγεις μηχανικός να έχεις την κλασική καριέρα του μηχανικού όσο αυτή αντέξει από τα ρομπότ και τους αυτοματισμούς (5 - 50 χρόνια,no idea). Μόλις όλα αυτοματοποιηθούν ή θα κλαις την μοίρα σου, ή αν σου κόβει θα είσαι up-to-date και θα βρεις κάτι άλλο να κάνεις στην ναυπηγική.

2) Να περάσεις στους Ναυπηγούς ΕΜΠ και αφού σου φύγει η πίστη με 5+ χρόνια μαθηματικά, μετά να πας να κάνεις καριέρα μηχανικού κλασικού στην θάλασσα. Θα έχεις πάντα ένα επίπεδο που θα ξεχωρίζει στα μαθηματικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ξεχωρίζεις στον πρακτικό τομέα, εκεί πάντα θα υπάρχουν πιο έμπειροι και πιο καλά προσαρμόσιμοι. Αλλά το μαθηματικό - engineerικο background σου θα είναι πάντα καλή υποστήριξη στις δύσκολες καταστάσεις. Και όσο η τεχνολογία, τα ρομπότ και οι αυτοματισμοί θα εξελίσσονται εσύ πάντα θα είσαι up-to-date (έτσι αναμένεται τουλάχιστον).

3) Να περάσεις στους Ναυπηγούς ΕΜΠ, να αγαπήσεις τα μαθηματικά, να τα καταλάβεις καλά και τελικά να τα παίξεις όλα για όλα. Στα 30-35, θα φτιάξεις μια επιχείρηση, θα μαζέψεις 20 - 30 τεχνίτες,20 - 30 μηχανικούς πολυτεχνείου (Ναυπηγούς, Μηχανολόγους, ΗΜΜΥ),20-30 απόφοιτους ΤΕΙ, άντε και 1 Φυσικό, και θα αναλάβεις πρότζεκτ, όσο αντέχεις. Αντέχεις πρότζεκτ 5 εκ (... συνεχίζεται ...)
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 08:48
Τι λες ρε φιλαράκι. Όσοι είναι εδώ για εμποροπλοισχων ρωτάνε που κολλάει το ΕΜΠ
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 08:51
Και η εμποροπλοισχων μια χαρά αποκατάσταση έχει ειδικά οι μηχανικοί. Οπότε αυτά που λες δεν στέκουν σε καμία περίπτωση
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 46474849>