Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 51>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Επισκέπτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Επισκέπτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό
    Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2019 ώρα 14:52
Καλησπέρα σας,

Είμαι 31 ετών και έχω τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου Ναυτικό - Ναυτιλιακό τομέα. Σκέφτομαι να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο για να κοιτάξω μήπως καταφέρω να μπαρκάρω. Θα ήθελα πληροφορίες για εμάς τους απόφοιτους του ναυτιλιακού τομέα στο σχολείο. Ορίζει ο νόμος ότι μπορούμε να φτάσουμε ως Γ; Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για το δίπλωμα του μηχανοδηγού.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 00:10
Σαν μούτσος τι λεφτα παίζουν; Τίποτα της πείνας είναι 550-850 καθαρά κι αν πάρεις κι αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή
giorgosmc Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαρτίου/2014
  Παράθεση giorgosmc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 16:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Sailor123

Θα σου προτεινα αν εχεις λιγα λεφτα και θες να ασχοληθεις τοσο πολυ με το επαγγελμα να κοιταξεις για καμια ιδιωτικη ΑΕΝ που αν δεν κανω λαθος δεν εχουν ορια ηλικιας οπως οι δημοσιες.

Δυσκολο εως ακατορθωτο,''δεν εχουμε μαντηλι να κλαψουμε'' δε παιζει φραγκο, γι αυτο δε το σκεφτομαι καν για ιδιωτικη, στην ΑΕΝ δε μπορω λογω ηλικιας (29) γι' αυτο σκεφτομαι να φυγω κατευθειαν για μουτσος, το θεμα ειναι δε ξερω τι φραγκα παιζουν, θα το εκτιμουσα αν ηξερε καποιος να μου πει πανω κατω
Επιστροφή στην κορυφή
dimlevi Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2019
  Παράθεση dimlevi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:42
Παλικαρια προτείνετε gmc η μητροπολιτικο; Οι 15 μηνες της gmc μετρανε θετικα παντως σε αντιθεση με τα 4 χρονια του μητροπολιτικου.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Κ. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 23/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 21:19
Αρχικά αποστάλθηκε από ΧΡΗΣΤΟΣ

Αλεξανδρε οταν λες για βοηθεια αδερφε τι εννοεις; οικονομικη βοηθεια η για τα μαθηματα βοηθεια; και καλα ιδιετερα η φροντιστηριο; ευχαριστω και παλι!
Οικονομική εκτός αν δουλεύεις και τα δίνεις όπως τα παίρνεις..
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΡΗΣΤΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΡΗΣΤΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:38
Αλεξανδρε οταν λες για βοηθεια αδερφε τι εννοεις; οικονομικη βοηθεια η για τα μαθηματα βοηθεια; και καλα ιδιετερα η φροντιστηριο; ευχαριστω και παλι!
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 13:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Anonson

4 χρόνια είναι η σχολή, το 5ο έτος είναι προαιρετικό γιατί είναι μεταπτυχιακό. Τα λεφτά είναι όντως τσιμπημένα,600 ευρώ τον μήνα αν θυμάμαι καλά

’μα δεν έχεις βοήθεια από κάποιον δεν βγαίνει φίλε η Σχολή. Και γω 500 έδινα Αλλά τα μισά χρόνια σχεδόν στη GMC.
Επιστροφή στην κορυφή
Anonson Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Μαΐου/2019
  Παράθεση Anonson Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 00:39
4 χρόνια είναι η σχολή, το 5ο έτος είναι προαιρετικό γιατί είναι μεταπτυχιακό. Τα λεφτά είναι όντως τσιμπημένα,600 ευρώ τον μήνα αν θυμάμαι καλά
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:35

Μητροπολιτικό Πειραιά και η ναυτική ακαδημία Κύπρου επίσης
Μητροπολιτικό θα δουλεύεις για να πληρώνεις την σχολή. ΝΑΙ σου βρίσκουν συγκεκριμένα έχει κάνει ο Τσάκος συμφωνία με το κολλέγιο αυτό κ απορροφά από κει δοκίμους.5 χρόνια όμως η Σχολή... Και τα λεφτά δεν είναι λίγα. Με το μάρκο δεν τα καλύπτεις.
Όσο για city unity έχω ακούσει Αλλά δν ξέρω κάτι πέρα από το ότι είναι απλά άλλη μια Αεν.
Επιστροφή στην κορυφή
Anonson Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Anonson Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 18:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Αλεξανδρος Κ.

Συγκεκριμένα για ποιο κολλέγιο λες;

Μητροπολιτικό Πειραιά και η ναυτική ακαδημία Κύπρου επίσης
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΡΗΣΤΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΡΗΣΤΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 17:28
Εγω λεω για την ελληνοαραβικη ιδιωτικη αεν του σιτι γιουνιτι κολλετζ. εκει μου εχουν πει μου βρισκουν και τα δυο μπαρκα απο μονοι τους η σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 16:28

Το κολέγιο το ίδιο σου βρίσκει εταιρία και για τα 2 ταξίδια. Αφού τελειώσεις θα έχεις είδη υπηρεσία στην εταιρία που μπάρκαρες σαν δόκιμος οπότε το να βρεις μετά πάλι δουλειά δεν θα είναι δύσκολο, πιο πιθανό να μην χρειαστεί καν να ψάξεις, απλά ξαναμπαρκάρεις με την ίδια εταιρία.

Συγκεκριμένα για ποιο κολλέγιο λες;
Επιστροφή στην κορυφή
Anonson Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Anonson Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 15:43
Το κολέγιο το ίδιο σου βρίσκει εταιρία και για τα 2 ταξίδια. Αφού τελειώσεις θα έχεις είδη υπηρεσία στην εταιρία που μπάρκαρες σαν δόκιμος οπότε το να βρεις μετά πάλι δουλειά δεν θα είναι δύσκολο, πιο πιθανό να μην χρειαστεί καν να ψάξεις, απλά ξαναμπαρκάρεις με την ίδια εταιρία.
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:22

Αλεξανδρε σε ευχαριστω πολυ πραγματικα και για την γρηγορη απαντηση σου αλλα και για τις συμβουλες σου. απλα επειδη ειμαι απο θετικη κατευθυνση δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να πιασω τα μορια αν εδινα παλι του χρονου. συν οτι πες οτι δινω ολα καλα γραφω εναν ικανοποιητικο βαθμο στα μαθηματα αλλα περναω αεν πρεβεζας η αεν οινουσων η κεφαλωνιας ας πουμε. τα λεφτα που θα δωσουν οι γονεις μου για να μπορω ν εχω σπιτι εκει η για το χαρτζιλικι μου τα χρονια που θα ειμαι εκει ειναι πανω κατω σχεδον το ιδιο οποτε νομιζω ειναι καλυτερα να παω σε μια ιδιωτικη στην αθηνα που μενω και ολας για να μπορω να ειμαι κοντα. αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εαν αυτες οι σχολες εχουν αναγνωριση ευ σιγουρα μιας και φοιτησες σε τετοιου ειδους σχολη θα γνωριζεις απο πρωτο χερι. εχουν τελικα; ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.

Φίλε έχουν Αλλά να ξέρεις δύσκολα θ μπαρκαρει αν δεν έχεις κάποιο κονέ λόγω το ότι δεν δίνουν επίδομα σε φοιτητές ξένων ΑΕΝ. Το κράτος δίνει μόνο για του δημοσίου το πρώτο ταξίδι 880 κ γ Αυτο προτιμούν να παίρνουν αυτούς. Δεν είναι απίθανο αλλά με δυσκολία θ βρεις εκτός αν έχεις κάποιο γνωστό. Βεβαια θα μπορείς Α μπαρκαρεις είτε σαν τζοβενο είτε σαν ναύτης και ν μετράει η υπηρεσία σου δε σχέση με της δημόσιας ΑΕΝ Π θέλει μόνο δοκίμου υπηρεσία. Εγω σαν τζοβενο είχα βρει σκέψου Αλλά θα την κάνω λόγω προκήρυξης αστυνομιας τώρα. Πηγαινα στη Gmc του Πειραιά στη Γούναρη είναι ότι θες πήγαινε τώρα από κει. Στη θέση σου θα έδινα ξανά η βάση σου λέω δν είναι απίθανη κ αν είσαι πολύτεκνος τριτεκνος πας ακόμα πιο κάτω. Σκεψου καλά.
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΡΗΣΤΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΡΗΣΤΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 10:31
Αλεξανδρε σε ευχαριστω πολυ πραγματικα και για την γρηγορη απαντηση σου αλλα και για τις συμβουλες σου. απλα επειδη ειμαι απο θετικη κατευθυνση δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να πιασω τα μορια αν εδινα παλι του χρονου. συν οτι πες οτι δινω ολα καλα γραφω εναν ικανοποιητικο βαθμο στα μαθηματα αλλα περναω αεν πρεβεζας η αεν οινουσων η κεφαλωνιας ας πουμε. τα λεφτα που θα δωσουν οι γονεις μου για να μπορω ν εχω σπιτι εκει η για το χαρτζιλικι μου τα χρονια που θα ειμαι εκει ειναι πανω κατω σχεδον το ιδιο οποτε νομιζω ειναι καλυτερα να παω σε μια ιδιωτικη στην αθηνα που μενω και ολας για να μπορω να ειμαι κοντα. αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εαν αυτες οι σχολες εχουν αναγνωριση ευ σιγουρα μιας και φοιτησες σε τετοιου ειδους σχολη θα γνωριζεις απο πρωτο χερι. εχουν τελικα; ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 08:00

Καλησπερα σε ολους. ειμαι 18 χρονων και απετυχα να μπω σε αεν με πανελληνιες και απολυτηριο για τους πλοιαρχους που θελω. απολυτηριο εχω συγκεντρωσει 18.400 μαζι με το προφισιενσι. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η ιδιωτικη σχολη αυτη η ελληνοαραβικη αεν ειναι καλη. επισης θα ηθελα να ξερω αν εχει αναγνωριση το πτυχιο τους γενικα. εκεινοι λενε οτι εχει διεθνως και τα σχετικα. ειχα ενα προβλημα σαν μαθητης. στα μαθηματικα την παλευα με το διαβασμα μου αλλα στην φυσικη εχω μερικα κενα. εκεινοι σε αυτην την ιδιωτικη αεν που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι βασικες γνωσεις φυσικης που θα μου χρειαστουν στο 4ο ετος στην μετεορολογια και οτι δεν πρεπει να αγχωνομαι. λενε αληθεια;

Αλήθεια δεν πρέπει να αγχώνεσαι για ναυτικός πας Όχι για επιστήμονας. Χαλαρώστε μερικοί. Αν θες ξαναδώσε η βάση είναι χαμηλή για αεν. Αυτο θα έκανα στη θέση σου πάρα να χαλάσω σε ιδιωτική τα λεφτά. Και εγώ σ ιδιωτική ήμουν αλλά στον Πειραιά στη GMC. Υπαρχουν τρόποι αρκετοί..
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΡΗΣΤΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΡΗΣΤΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 23:25
Καλησπερα σε ολους. ειμαι 18 χρονων και απετυχα να μπω σε αεν με πανελληνιες και απολυτηριο για τους πλοιαρχους που θελω. απολυτηριο εχω συγκεντρωσει 18.400 μαζι με το προφισιενσι. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η ιδιωτικη σχολη αυτη η ελληνοαραβικη αεν ειναι καλη. επισης θα ηθελα να ξερω αν εχει αναγνωριση το πτυχιο τους γενικα. εκεινοι λενε οτι εχει διεθνως και τα σχετικα. ειχα ενα προβλημα σαν μαθητης. στα μαθηματικα την παλευα με το διαβασμα μου αλλα στην φυσικη εχω μερικα κενα. εκεινοι σε αυτην την ιδιωτικη αεν που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι βασικες γνωσεις φυσικης που θα μου χρειαστουν στο 4ο ετος στην μετεορολογια και οτι δεν πρεπει να αγχωνομαι. λενε αληθεια;
Επιστροφή στην κορυφή
The Marine Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση The Marine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 16:21
Θα σου προτεινα αν εχεις λιγα λεφτα και θες να ασχοληθεις τοσο πολυ με το επαγγελμα να κοιταξεις για καμια ιδιωτικη ΑΕΝ που αν δεν κανω λαθος δεν εχουν ορια ηλικιας οπως οι δημοσιες.
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 51>