Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23456 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ratatoulis Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Διαγραμμένο μέλος

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ratatoulis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 01:19
Αρχικά αποστάλθηκε από ripper

Εννοω οτι αμα μενεις για φοιτηση μεσα στη σχολη αν γινεται να βγεις εξω (καφε, κλπ) και για ποσο διαστημα; Γιατι ξερω οτι οι ΑΕΝ δεν ειναι και στρατιωτικες, εσυ εισαι σε ΑΕΝ;
όχι εγώ δεν είμαι σε aen αλλα το έψαχνα πιο παλιά, και βεβαια μπορείς και βγαίνεις ανάλογα με το πρόγραμμα τις σχολης και σίγουρα σαββατοκύριακα είσαι έξω λογικά πρέπει να βγαίνεις και 2-3 φορες την καθημερινή, πάρε κάνα τηλ. Πάντως στο υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας να σου δώσουν πληροφορίες θα σε βοηθήσουν Γτ κρά κάνουν να μαζέψουν σπουδαστές έχουν ελλείψεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 02:00
Γεια σας. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση παιδια.

έκανα αίτηση για εμπορικό ναυτικό για πλοίαρχος.
διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου...
πηγαίνω στη σχολή. Κάνω 2 εξάμηνα εκεί. Πάω ενα 6μηνο ταξίδι μετα. Ξανακάνω 2 εξάμηνα στν σχολή. Μετά άλλο ενα 6μηνο ταξίδι. Και μετα άλλα 2 εξάμηνα στην σχολή και τέλος;
μέτα την σχολή πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ταξίδια... Ή μπορει να πάω λιμενικό ή κάτι που να είμαι σε στερια;
Επιστροφή στην κορυφή
ripper Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2009
  Παράθεση ripper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 03:41
Αγαπητε φιλε το προγραμμα ειναι ως εξης 1 εξαμηνο στη σχολη,1ό ταξιδι,2 εξαμηνα στη σχολη,2ό ταξιδι και 2 εξαμηνα στη σχολη, μπες και στο yen για να δεις ακριβης ημερομηνιες, οσο για το λιμενικο (θες τρελοοο βυσμα) εφοσον τελειωσεις τη σχολη κανεις 1 ακομη τουλαχιστον 6 μηνο ταξιδι περιμενεις τν προκυρηξη και μπαινεις ως αξιωματικος, για τν στερια δν ξερω, αν εχω κανει καπου λαθος διορθωστε με, εσυ ποια σχολη δηλωσες πρωτη;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 03:52
Παιδια αν ξερει κανεις οταν εισαι εσωκλειστος πληρωνεις κατι; Και που υπαρχουν εσωκλειστες σχολες πλεον; Σας παρακαλω απαντηστε το συντομοτερο. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
ripper Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2009
  Παράθεση ripper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 20:50
Φιλε τασο οταν μενεις μεσα στη σχολη δν πληρωνεις τιποτα, σε ολες τις σχολες εκτος του Ασπροπυργου (υποχρεωτικα εξω) μπορεις να μεινεις και μεσ
Επιστροφή στην κορυφή
tourlidas Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 10/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση tourlidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 02:27
Ρε παιδια. Εγω ξερω πως η κύρια ασχολια αυτων που τελειωνουν καποια σχολη Α. Ε. Ν. Ειναι η θαλασσα και οχι τα γραφεια και το Λιμενικο...
Δεν σχετιζεται η Α. Ε. Ν. Με το λιμενικο. Κατα τη γνωμη μου ειναι ατοπη η σκεψη να παω Α. Ε. Ν. Ωστε να μπω στο Λιμενικο. Αλλη ζωη η μια, αλλη η αλλη. Ξερω ειναι δυσκολα στη θαλασσα και ολοι ψαχνουν να βολευτουν. Αλλα οταν αποφασισεις να πας στην Α. Ε. Ν. Εχεις διαλεξει εναν τροπο ζωης. Διαφορετικο απο τους συνηθησμενους. Δηλαδη δεν θα κανεις το 8ωρο σου και μετα θα γυρνας στο ζεστο σου κρεββατακι.
Στο κατω-κατω αν εχετε τοσο δυνατο βισμα ωστε να σας διαλεξουν αναμεσα απο τοσα ατομα. Τι τις θελετε τις σπουδες; . ολο και καπου θα σας βολεψουν... Να ξερετε πως απο τα 10 που ακουτε, δυστυχως, τα 12 ειμαι ψεματα (του τυπου "περνα εσυ εκει και θα σε βολεψω εγω) ...
Οποτε να ξερετε πως αν διαλεξετε Α. Ε. Ν. διαλεγετε τροπο ζωης και οχι απλως μια συμβατικη σχολη.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι το πως επιλεγονται οι δοκιμοι, σε ποιες σχολες θα πανε. Με το βαθμο; Με την τυχη; Ή καπως αλλιως; Οποιος ξερει ας απαντησει, αν και βλεπω πως το θεμα ειναι πολυ παλαιο.
Επισης ενας μαθητης γ' λυκειου του 15-16 μπορει να τα βγαλει περα ευκολα σε σχεση με τις απαιτησεις της σχολης, στον θεωριτικο τομεα;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 03:08

Οι επιλογη των υποψηφιων και η τοποθετηση τους στις σχολες γινεται συμφωνα με την βαθμολογια των υποψηφιων... Οσο για το θεωρητικο δε θα εχεις κανενα προβλημα γιατι η σχολη ειναι αρκετα ευκολη

Επιστροφή στην κορυφή
Βαγγέλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαγγέλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:35
Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΑΑΕΕ02 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση ΟΑΑΕΕ02 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 01:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Βαγγέλης

Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...
εγω θα σου πω για το κολυμπι. Πας και γραφεσαι σε μια πισινα με εκπαιδευτη και μαθαινεις να κολυμπας καλυτερα απο πολλους που νομιζουν οτι ξερουν
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 14:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Βαγγέλης

Καταρχην, ολοι οι επιτειχοντες στις ΑΕΝ περνουν απο τη δοκιμασια της κολυμβησης χωρις χρονο (ετσι γινοταν οταν ειχα παει και εγω) ... Επισης υπογραφεις υπευθυνη δηλωση του νομου 105 κτλ οτι γνωριζεις κολυμβηση... Οποτε εαν πας και περασεις απο αυτην τη διαδικασια σιγουρα θα σε κοψουν... Καταρχην ναυτικος χωρις να ξερει κολυμβηση ειναι παπας χωρις ρασα... Εαν ακουσεις τη συμβουλη του προυγουμενου σιγουρα θα μαθεις να κολυμπας... Οσο για τα εξοδα μεσα στο πλοιο ειναι πολυ λιγοτερα σχεδον μηδαμινα εαν δουλευες στη στερια δηλαδη ειχες
ενοικια, δεη, νερο, φαγητο κτλ... Αυτα τα εξοδα τα γλιτωνεις στο πλοιο... Τα μονα εξοδα που εχεις ειναι τα πρωτα ειδη αναγκης ξυριστικα, αφρολουτρα, οδοντοκρεμες... Και τα λεφτα που θα χρειαστεις οταν βγεις στο λιμανι... Οποτε ενας ανθυπολοιαρχος που δουλευει σε ενα δεξαμενοπλοιο και περνει 5000 ευρω δεν εχει αναγκη... Τωρα ειναι καπως δυσκολο να βρεις δουλεια στην στερια σαν καπετανιος... Αλλα εαν δουλευεις απο τα 25 σου στη θαλασσα σιγουρο ειναι οτι στα 45 βαρια βαρια στα 47 με 48 θα εχεις βγει στη συνταξη... Σκεψου οτι στο δημοσιο οι συνομιλικοι σου θα βγουν στα 65 με 67και θα περνου τη μιση συνταξη σε σχεση με σενα...
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση δημητρα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2010 ώρα 20:04
Πρωτον η καλυτερη τοποθεσια αν περασεις εμπορικο ναυτικο ειναι πρεβεζα το ξερω γιατι και εγω εκει Ειμαι αλλα καλυτερα να μεινετε εξω γιατι μεσα στην σχολη γινετε οτι να ναι... Στο πρωτο ταξιδι τα δικα μου ηταν 1.900 σε γκαζαδικο και αραζα ολη μερα το πακετο ειναι για τους αντρεσ
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 21:31
Στη σχολή δεν πληρωνεσαι, ειναι κανονικη σχολη οπως θα σπουδαζες... Τωρα για το ταξιδι κανεις 2 ενα στο δευτερο εξαμηνο και ενα στο τελευταιο αν θυμαμαι καλα... (στα ταξιδια εννοειται οτι πληρωνεσαι περιπου 1600-2000 αναλογα την εταιρια) και εχεις επιλογη για ελλαδα η εξωτερικο... Η τιμες που σου εγραψα ειναι εξωτερικο. Στην ελλαδα αρκετα χαμηλοτερα... Τορα για πν κομματι δυσκολο αρκετα... ...

Επεξεργάστηκε από yandr - 08/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:41
Επιστροφή στην κορυφή
johnnylok Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 10/Ιουνίου/2010
  Παράθεση johnnylok Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 21:49

Σευχαριστω νικο. Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Καθε χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι υπαρχει διαλλειμμα οπως στις αλλες σχολες η οχι;

Επεξεργάστηκε από johnnylok - 10/Ιουνίου/2010 ώρα 21:55
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 22:24
Λογικα ναι... Ειναι κανονικες συνθηκες... :P δεν περνω και ορκο. Αλλα ας με διαψευσουν τα παιδια...
Επιστροφή στην κορυφή
,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2010 ώρα 18:08
Συνάδελφοι πιθανότατα περνάω Πλοιάρχων ΑΕΝ Κρήτης ή Μηχανιώνας. Έχοντας διαβάσει τα σχόλια σας πείτε μου ότι ξέρετε για για τις συνθήκες διαβίωσης μέσα στη σχολή πληροφορήστε με αν υπάρχουν βιβλιοθήκες όπου μπορούμε να διαβάζουμε και κάτι πιο πρακτικό υπάρχουν πλυντήρια ρούχων ή υπάρχουν ιδιωτικά πλυντήρα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε

Επιστροφή στην κορυφή
Στέλιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Στέλιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2010 ώρα 18:02
Πως ειναι η ζωη να μενεις σε εσωτερικης φοιτησης σχολη; Θελω να πω ειναι καλα τα πραγματα ή αρβαλα; Παρεχουν στεγαση πόσοι φοιτητες σενα δωματιο; Και για τα ρουχα μας θα τα στελνουμε στη μανα μας?
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2010 ώρα 21:24
Αρχικά αποστάλθηκε από στέλιος

πως ειναι η ζωη να μενεις σε εσωτερικης φοιτησης σχολη; θελω να πω ειναι καλα τα πραγματα ή αρβαλα; παρεχουν στεγαση πόσοι φοιτητες σενα δωματιο; και για τα ρουχα μας θα τα στελνουμε στη μανα μας;

εξαρταται και απο τη σχολη πχ στην μηχανιωνα μπορει να ειστε και 12 ατομα στον θαλαμο ενω σε αλλη μικροτερη σχολη μπορει να ειστε πολυ λιγοτεροι... οσοι περισσοτεροι περνανε τοσο το χειροτερο
οσο για την εσωτερικη φοιτηση δεν ειναι και στρατος! και για τα ρουχα τι να σου πω... δεν ξερω, ετσι και αλλιως εμενα εξω απο το μπουρδελο που λεγεται αεν

AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Ιουλίου/2010
  Παράθεση ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2010 ώρα 00:32
Καλησπερα, εχω ενα συναδελφο που λεει τα τελευταια 5 χρονια οτι σπουδαζει στην αεν ασπροπυργου! ξερω εκ των πραγματω οτι η σχολη ειναι 2 χρονια μαζι με τους εκπαιδευτικους πλους ! ενδεχετε αν καποιος δεν περασει καποια μαθηματα να τα δινει σε εξεταστηκες και ας εχει περασει ο χρονος εκπαιδευσης η'μας πουλαει μ****κιες; οχι τιποτε αλλο αλλα ζητει αδειες και εκμεταλευετε καταστασεις με το υπολοιπο προσωπικο!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23456 25>