Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1112131415 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 28/Ιουλίου/2015 ώρα 19:57
Αρχικά αποστάλθηκε από αλεξης

γεια σας παιδια! Θελω να ρωτησω... Εχω τελειωσει γενικο λυκειο με 15,5 περιπου, επας by eDeals"> οαεδ με 17,5 περιπου, εχω αδεια εξασκησεως επαγγελματος ναυαγοσωστη απτο λιμενικο, δεν εχω αγγλικα ουτε υπολογιστες και ειμαι 25... Εχω ελπιδες να μπω στη σχολη αεν μεσω απολυτηριου; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Δυστυχώς όχι.
Καλύτερα να δώσεις Πανελλήνιες του χρόνου αν το θες τόσο πολύ.
Το όριο ηλικίας είναι τα 27. Προλαβαίνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
PLtoon Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 19/Ιουλίου/2015
  Παράθεση PLtoon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2015 ώρα 23:48
Ο αδερφός μ θέλει να μπεί αεν αλλα είναι 26 και έχει ανχωθεί με την ηλικεία.
ως δόκιμος θα αντιμετωπήσει κάποιο θέμα;
όταν τελειώσει θα είναι 31. Θα μπορεσει να βρει εταιρία να μπαρκάρει;

ας απαντήσει κάποιος π έχει περάσει απο τον χώρο και ξέρει
παίζει καθόλου ρόλο η ηλικεία;

φυσικά και ως δόκιμος δεν περιμένει κρουαζιέρα και ξέρει οτι μέσα στο πλοίο θέλει πολύ δουλειά.
αλλα σίγουρα αλλη αντιμετώπιση έχει ενας 19χρονος και άλλη ένας 27χρονος
"οπουδήποτε οποτεδήποτε επιχειρήν"
Επιστροφή στην κορυφή
7sins Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Αυγούστου/2015
  Παράθεση 7sins Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2015 ώρα 11:31
Καλημερα, και καλως σας βρηκα (σημερα εφτιαξα το λογαριασμο στο site) . Δυστηχως ειμαι ομογενης και την ελληνικη ιθαγένεια θα την αποκτησω του χρονου το σεπτεμβρη. Ειμαι 17 ετων και δινω του χρονου πανελληνιες αλλα επειδη στην προκυρηξη αναφερονται μονο σε ατομα με ελληνικη ιθαγενεια Θα χασω την χρονια ειτε γραψω πολυ καλα ειτε οχι... . Το ερωτημα μου ειναι τι να κανω για αυτο; Εννοω καμια συμβουλη Για αυτη την περιπτωση (Να δωσω μονο ενδοσχολικες για το απολυτηριο και την επομενη να δωσω πανελληνιες; Και αν ναι, πως θα γινει αυτο; ) Ειλικρινα απογοητευτικα πολυ μολις το εμαθα γιατι ειχα αρχισει και φροντ το καλοκαιρι. Ευχαριστω για το χρονο σας
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2015 ώρα 19:03
Δεν γίνεται να δώσεις μόνο ενδοσχολικές, δίνεις φέτος και αφού θεωρείς πως είσαι καλός μαθητής δίνεις του χρόνου με το 10%.

Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2015 ώρα 23:47
Αρχικά αποστάλθηκε από PLtoon

Ο αδερφός μ θέλει να μπεί αεν αλλα είναι 26 και έχει ανχωθεί με την ηλικεία.
ως δόκιμος θα αντιμετωπήσει κάποιο θέμα;
όταν τελειώσει θα είναι 31. Θα μπορεσει να βρει εταιρία να μπαρκάρει;

ας απαντήσει κάποιος π έχει περάσει απο τον χώρο και ξέρει
παίζει καθόλου ρόλο η ηλικεία;

φυσικά και ως δόκιμος δεν περιμένει κρουαζιέρα και ξέρει οτι μέσα στο πλοίο θέλει πολύ δουλειά.
αλλα σίγουρα αλλη αντιμετώπιση έχει ενας 19χρονος και άλλη ένας 27χρονος

Η αντιμετώπιση η ίδια θα είναι. Για τους προϊσταμένους μέσα στο πλοίο δεν είσαι 18, ή 24, ή 27. Είσαι Ο ΔΟΚΙΜΟΣ.
Για την πρόσληψη δεν παίζει κανένα ρόλο η ηληκία.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
el_eng Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση el_eng Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 02:11
Παιδια γεια σας! Εδωσα με το 10% της σειρας του 2013 και ευτυχως καταφερα και περασα! Το θεμα που με απασχολει ομως ειναι το εξης. Θελω να περασω στην σχολη μηχανικων της Χιου. Σε περιπτωση που περασω Ασπροπυργο και ζητησω μεταγραφη για Χιο 1) θα μου την δωσουν συντομα; Και 2) θα δικαιουμαι εστια ή θα αναγκαστω να νοικιασω;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 12:17
Αρχικά αποστάλθηκε από el_eng

Παιδια γεια σας! Εδωσα με το 10% της σειρας του 2013 και ευτυχως καταφερα και περασα! Το θεμα που με απασχολει ομως ειναι το εξης. Θελω να περασω στην σχολη μηχανικων της Χιου. Σε περιπτωση που περασω Ασπροπυργο και ζητησω μεταγραφη για Χιο 1) θα μου την δωσουν συντομα; Και 2) θα δικαιουμαι εστια ή θα αναγκαστω να νοικιασω;

Συγχαρητήρια αγόρι μου. Τα κατάφερες τελικά και μπράβο σου. Θυμάμαι ότι το "έψαχνες" το θέμα από πέρυσι ήδη.

Οι μεταγραφές βγαίνουν σχετικά σύντομα ναι, αν αναλογιστείς για παράδειγμα ότι οι πρωτοετείς πέρυσι ξεκίνησαν αν δεν κάνω λάθος 1η Οκτώβρη και η ανακοίνωση για τις μεταγραφές βγήκε στις 20 Οκτώβρη τότε υπολόγισε περίπου τόσο και φέτος. Δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι δραματικά.

Τώρα όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου εδώ είναι σχετικό η αλήθεια είναι διότι αν πχ οι περισσότεροι σπουδαστές που πάνε απευθείας Χίο έχουν ζητήσει εστία και τις έχουν καλύψει με αυτούς τότε θα αναγκαστείς να νοικιάσεις ναι. Έχει συμβεί γι'αυτό στο λέω. Αν πάλι υπάρχουν διαθέσιμες τότε ναι μπορείς να αιτηθείς να μείνεις εσώκλειστος και εσύ. Όλα είναι σχετικά λοιπόν.
Επιστροφή στην κορυφή
el_eng Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση el_eng Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 14:35
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Συγχαρητήρια αγόρι μου. Τα κατάφερες τελικά και μπράβο σου. Θυμάμαι ότι το "έψαχνες" το θέμα από πέρυσι ήδη.

Οι μεταγραφές βγαίνουν σχετικά σύντομα ναι, αν αναλογιστείς για παράδειγμα ότι οι πρωτοετείς πέρυσι ξεκίνησαν αν δεν κάνω λάθος 1η Οκτώβρη και η ανακοίνωση για τις μεταγραφές βγήκε στις 20 Οκτώβρη τότε υπολόγισε περίπου τόσο και φέτος. Δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι δραματικά.

Τώρα όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου εδώ είναι σχετικό η αλήθεια είναι διότι αν πχ οι περισσότεροι σπουδαστές που πάνε απευθείας Χίο έχουν ζητήσει εστία και τις έχουν καλύψει με αυτούς τότε θα αναγκαστείς να νοικιάσεις ναι. Έχει συμβεί γι'αυτό στο λέω. Αν πάλι υπάρχουν διαθέσιμες τότε ναι μπορείς να αιτηθείς να μείνεις εσώκλειστος και εσύ. Όλα είναι σχετικά λοιπόν.

Ευχαριστω πολυ! Εστω και τωρα τα καταφερα τελικα!Aπλα εχω περασει πρωτος απο την κατηγορια μου και εχω πρωτη επιλογη Ασπροπυργο... Αυτο σημαινει οτι εχω πολλες πιθανοτητες να περασω και στην πρωτη επιλογη μου. Βεβαια εβαλα πρωτο Ασπροπυργο με την λογικη οτι θα με στειλουν στην 2η-3η επιλογη. Οποτε θα πηγαινα ή Χιο ή Κρητη. Οποτε περιμενω τους πινακες με τους επιτυχοντες.
Επιστροφή στην κορυφή
ZAFOS123 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Ιουλίου/2015
  Παράθεση ZAFOS123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2015 ώρα 23:05
Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση... ; για να μπεις σαν επιλαχων πρεπει να εχεις καινει τα χαρτια σου και με την δευτερη γενικη κατηγορια Η μπορεις να εισαι επιλαχω αν εχεις κανει μονο με την πρωτη γενικη κατηγορια;
Επιστροφή στην κορυφή
ZAFOS123 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Ιουλίου/2015
  Παράθεση ZAFOS123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 10:22
Θα μου απαντησει καποιος στο ερωτημα μου?
Επιστροφή στην κορυφή
el_eng Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση el_eng Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 12:32
Αρχικά αποστάλθηκε από ZAFOS123

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση... ; Για να μπεις σαν επιλαχων πρεπει να εχεις καινει τα χαρτια σου και με την δευτερη γενικη κατηγορια Η μπορεις να εισαι επιλαχω αν εχεις κανει μονο με την πρωτη γενικη κατηγορια;
Πρεπει να εχεις κανει τα χαρτια σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με την δευτερη κατηγορια. Η πρωτη ειναι μονο για υποψηφιους πανελλαδικων!
Επιστροφή στην κορυφή
Παναγιώτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παναγιώτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 02:00
Τα αποτελέσματα που και πότε θα ανακοινωθούν για την δεύτερη γενική κατηγορία?
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγγελος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 18:08
Καλησπερα παιδια

Ειμαι 26 ηδη πτυχιουχος τριτοβαθμιας και εκανα τα χαρτια μου με απολυτηριο - συνολο 18,900 μορια

Γνωριζω απταιστα αγγλικα+γαλλικα αν και δεν παιζει ρολο στην παρουσα φαση

Θελω να ρωτησω αν εχω πιθανοτητες πρωτον.

Δευτερον ενδιαφερομαι μονο για οινουσσες γιατι εχει σιτιση - δυστυχως ζω εντελως μονος και δεν υπαρχει ρευστο για τα βασικα...

Επισης υπαρχει περιπτωση να μην με δεχτουν στις εστιες; Εχω ακουσει οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο ποσο μαλιστα σε παιδια με χαμηλες φορολογικες και χωρις γονεις

Τελος - το τεστ κολυμβησης ειναι κατι δυσκολο ;

Καλα αποτελεσματα σε ολα τα παιδια
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 20:10
Αρχικά αποστάλθηκε από Αγγελος

Καλησπερα παιδια

Ειμαι 26 ηδη πτυχιουχος τριτοβαθμιας και εκανα τα χαρτια μου με απολυτηριο - συνολο 18,900 μορια

Γνωριζω απταιστα αγγλικα+γαλλικα αν και δεν παιζει ρολο στην παρουσα φαση

Θελω να ρωτησω αν εχω πιθανοτητες πρωτον.

Δευτερον ενδιαφερομαι μονο για οινουσσες γιατι εχει σιτιση - δυστυχως ζω εντελως μονος και δεν υπαρχει ρευστο για τα βασικα...

Επισης υπαρχει περιπτωση να μην με δεχτουν στις εστιες; Εχω ακουσει οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο ποσο μαλιστα σε παιδια με χαμηλες φορολογικες και χωρις γονεις

Τελος - το τεστ κολυμβησης ειναι κατι δυσκολο ;

Καλα αποτελεσματα σε ολα τα παιδια

Καλησπέρα, τα μόρια που αναφέρεις τα συγκεντρώνεις ΜΑΖΙ με το πτυχίο των Αγγλικών ή χωρίς αυτό;

Στις εστίες θα σε δεχτούν αρκεί όταν βγουν τα αποτελέσματα και βγει η ανακοίνωση για να πάτε να γραφτείτε στις Σχολές σας να το δηλώσεις κατευθείαν με την άφιξή σου στην σχολή για να μην σε... "προλάβουν" άλλοι. Εσύ ως ενήλικας και με χαμηλό εισόδημα δεν θα έχεις πρόβλημα κατά 99,9%.

Το τεστ κολύμβησης είναι γελοίο και πάρα πολύ τυπικό. Σκέψου ότι απλά θέλουν να δουν ότι δεν... "βουλιάζεις".
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγγελος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 12:35
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Τα μορια (18.900) ειναι μαζι με το πτυχιο αγγλικων - επισης ειμαι σε ειδικη κατηγορια - τεκνο αγαμης μητερας

Με το που βγουν τα αποτελεσματα εννοειται θα αρχισω τα τηλεφωνα - το μονο που με αγχωνει ειναι μην περασω αλλου εκτος απο Οινουσσες και καθυστερησω με τη μεταγραφη

Ας με παρουν βεβαια και βλεπουμε - αφηνω τη δουλεια μου μετα απο 4 χρονια γιατι πιστευω οτι αξιζει για ενα καλυτερο μελλον

Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 16:23
Υπάρχει ειδική κατηγορία "Τέκνο άγαμης μητέρας";
Ειλικρινά δεν το γνώριζα αυτό.
Όπως και να χει με 18900 δυστυχώς ξεκάθαρη εικόνα στην δεύτερη κατηγορία και με την ζήτηση που υπάρχει δεν μπορούμε να έχουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 16:51
Β. ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ

1. Ο αριθμός των Ελλήνων σπουδαστών/σπουδαστριών που θα εισαχθούν στις Α. Ε. Ν. Πλοιάρχων – Μηχανικών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, καθορίζεται σε 701 Έλληνες σπουδαστές/στριες (456 Πλοίαρχοι και 245 Μηχανικοί).

2. Επιπλέον των ανωτέρω και σύμφωνα με το άρθρο 1 του ν.380/1976 «Περί εισαγωγής εις τας Δημοσίας Σχολάς Εμπορικού Ναυτικού υποψηφίων ειδικών τινών Κατηγοριών» (ΦΕΚ 178/Α) όπως αντικαταστάθηκε με την παρ 1 του άρθρου 31 του Ν 4256/14 (ΦΕΚ 92 Α) εισάγονται:

2.1. Σε ποσοστό 10%, ήτοι 70 Έλληνες σπουδαστές/στριες (46 Πλοίαρχοι και 24 Μηχανικοί), υποψηφίων εκ τέκνων ή αδελφών αναπήρων και θυμάτων πολέμου και Εθνικής Αντιστάσεως, τέκνων ή αδελφών αναπήρων και θυμάτων ειρηνικής περιόδου ως και υποψηφίων που είναι πολύτεκνοι, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν.1910/1944 (Α΄229), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν.3454/2006 (Α΄75) καθώς και υποψηφίων τέκνων των ανωτέρω πολυτέκνων.

2.2. Σε ποσοστό 3%, ήτοι 21 Έλληνες σπουδαστές/στριες (14 Πλοίαρχοι και 7 Μηχανικοί), υποψήφιων γονέων και τέκνων πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων ά#@^&@! Ν μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα χωρίς να λαμβάνονται υπόψη ηλικιακά όρια για την απόκτηση της ιδιότητας αυτής.

2.3. Σε ποσοστό 2%, ήτοι 14 Έλληνες σπουδαστές/στριες (9 Πλοίαρχοι και 5 Μηχανικοί), υποψηφίων (α) ορφανών από τον ένα ή και από τους δύο γονείς ή τέκνων άγαμης μητέρας με ένα ή δύο μη αναγνωρισθέντα τέκνα,(β) με γονείς, τέκνα, αδέλφια, συζύγους που είναι τυφλοί ή κωφάλαλοι ή νεφροπαθείς, που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση ή πάσχουν από μυϊκή δυστροφία Duchenne ή ανήκουν στην κατηγορία ατόμων ειδικών αναγκών επειδή έχουν κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία άνω του 67%.

3. Επιπλέον του αριθμού της ανωτέρω παρ.1 και μόνο για τους υποψήφιους της Πρώτης Γενικής κατηγορίας (υποψήφιοι μέσω πανελληνίων εξετάσεων) και σε ποσοστό 1% ανά περίπτωση, εισάγονται 5 Έλληνες σπουδαστές/στριες (3 Πλοίαρχοι και 2 Μηχανικοί) απόφοιτοι Εσπερινών Λυκείων και ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄&B´4. Μετά τα ανωτέρω ο συνολικός αριθμός των Ελλήνων σπουδαστών/στριών που θα εισαχθούν στις Α. Ε. Ν. Διαμορφώνεται σε 811 Έλληνες σπουδαστές/στριες (528 Πλοίαρχοι και 283 Μηχανικοί).5. Η ειδικότερη κατανομή των σπουδαστών/στριών κατά ειδικότητες, προέλευση, ειδική κατηγορία και Α. Ε. Ν.

Αναλύεται στο επισυναπτόμενο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΄΄Γ΄΄.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλεξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 02:37
Εχω συνολικα 19.900 μορια απο απολυτηριο. Δεν ειμε σε ειδικη κατηγορια και πηγα σε γενικο λυκειο. Εχω δηλωσει για 1. Πλοιαρχων. Λετε να περασω καπου;(εχω δηλωσει ολες τις σχολες και σαν πρωτη της Κρητης ) με εχει φαει η αγωνια. Ο πατερας μου ειναι ναυτικος και θα ηθελα πολυ να τον ακολουθησω. Σας ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολους μας.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1112131415 25>