Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 56789 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
piperman2011 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση piperman2011 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 04:35
Σιγα εσυ μαγκα επρεπε να ησουν αλλες εποχες στην σχολη να σου λεγα εγω τι θα φοραγες π εχεις κ αποψη!
Επιστροφή στην κορυφή
nto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 00:57
Το πτυχειο ΑΕΝ με τι πτυχειο ειναι ισοτιμο, ΤΕΙ ή ΑΕΙ?
Επιστροφή στην κορυφή
george_gl Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση george_gl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 18:59
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο forum.1) Ήθελα να ρωτήσω η σχολή μέσα είναι πλήρης όσων αφορά τα κρεβάτια κλπ
2) Αν κάποιος έχει περάσει πχ ΑΕΝ Μηχανικών Ασπρόπυργου, μπορεί να πάρει μετάθεση για κάποια άλλη ΑΕΝ;
3) Είναι σίγουρο ότι η διαμονή και η διατροφή μέσα στη σχολή είναι δωρεάν;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 21:31
Αρχικά αποστάλθηκε από george_gl

Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο forum.1) Ήθελα να ρωτήσω η σχολή μέσα είναι πλήρης όσων αφορά τα κρεβάτια κλπ
2) Αν κάποιος έχει περάσει πχ ΑΕΝ Μηχανικών Ασπρόπυργου, μπορεί να πάρει μετάθεση για κάποια άλλη ΑΕΝ;
3) Είναι σίγουρο ότι η διαμονή και η διατροφή μέσα στη σχολή είναι δωρεάν;
Ευχαριστώ

1ον και 3ον... Αυτες τις μερες συζητουν ποιες ΑΕΝ σταματουν τη φοιτηση. Οσο αναφορα τη σιτηση εχει ηδη σταματησει. Μετα τις 20 θα ξερουμε σιγουρα
2ον... Καθε δοκιμος ειτε πλοιαρχος ειτε μηχανικος δικαιουται 3 μεταγραφες στα 4 χρονια φοιτησης του! Αυτο ομως υπο διαφορες προυποθεσεις και καποια κοινωνικα κριτηρια. Ποιο ευκολα παιρνουν μεταγραφη τριτεκνοι πολυτεκνοι. Κτλ
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Fan1s Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Μαΐου/2011
  Παράθεση Fan1s Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 22:15
Ελπιζω αυτο με τις εστιες να ειναι ενα κακογουστο αστειο...
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 01:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Fan1s

Ελπιζω αυτο με τις εστιες να ειναι ενα κακογουστο αστειο...

κι ομως δεν ειναι συναδελφε... Μηχανιωνα και χανια ΗΔΗ εχουν πει στους σπουδαστεσνα βρουνε σπιτι... Οσο για την σιτηση καλυτερα να παρουμε πολλα τροφιμα μαζι μας
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Fan1s Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Μαΐου/2011
  Παράθεση Fan1s Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 13:36
Δεν γινεται να το αφησουν ετσι... Πολλα παιδια οπως και εγω στηριζομασταν στη σιτηση... Τι να πω, περιμενουμε και βλεπουμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 14:24
Αρχικά αποστάλθηκε από nto

Το πτυχειο ΑΕΝ με τι πτυχειο ειναι ισοτιμο, ΤΕΙ ή ΑΕΙ;

Απ'όσο γνωρίζω δεν είναι ισότιμο με καμία από τις 2 κατηγορίες που αναφέρεις
Επιστροφή στην κορυφή
βαλια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση βαλια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2011 ώρα 02:25
Ξερει καποιος να μου πει ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα των μεταγραφων και αν η ακαδημια των χανιων παρεχει στεγαση;
Επιστροφή στην κορυφή
Mits Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mits Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2011 ώρα 00:24
Λογικά όπως έχω πληροφορηθεί βγαίνουν την παρασκευή 4/11/11. Περιμένω και εγώ κάποια απάντηση.
Για τη στέγαση που ρωτάς δε γνωρίζω.

Παίδες έχω μια ερώτηση που με βασανίζει τελευταία. Είμαι στη Σχολή Ύδρας 2ο έτος. Το 1ο έτος κύλησε ομαλά πέρασα όλα τα μαθήματα άριστα, το ταξίδι 5,5 μήνες και συνεχίζω.
Τώρα στο 2ο έτος έχουμε όλους τους καθηγητές, κάνουμε όλες τις ώρες καθημερινά και το επίπεδο σπουδών αρκετά καλό!
Από ότι φαίνεται στη σχολή Υδρας δεν υπάρχουν καθυστερήσεις στα εξάμηνα για οποιοδήποτε λόγο.
Είμαι από Κόρινθο-Αθήνα και έχω κάνει αίτηση μετεγραφής στον Ασπρόπυργο, η οποία πολύ πιθανό να εγκριθεί.
Ψάχνω πληροφορίες για την ΑΕΝ ασπροπύργου και οι πιο πρόσφατες που έχω για φέτος είναι ότι για την ώρα δεν έχουν υπογραψει ή δεν έχουν βρεθεί καθηγητές. Κάνουνε 3-4ώρες ημερησίως. Δύσκολα/Εύκολα μαθήματα δεν με ενδιαφέρει αυτό, θα τα καταφέρω.
Με ενδιαφέρουν να μη γίνονται καταλήψεις, απεργίες, παράταση εξαμήνων κτλ. Να πάρω πτυχίο στην ώρα μου.
Όποιος είναι 2ο/4ο σπουδαστής της ΑΕΝ ασπροπύργου ή οποιος αμερόληπτα μπορεί να εκφράσει την άποψη του όχι απο φήμες, αλλά από προσωπική εμπειρία, να με βοηθήσει στη λήψη της απόφασης Αποδοχής ή Απόρριψης αυτής της μετεγραφής.

Ευχαριστώ,
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2011 ώρα 19:49
Εμένα το μεγαλυτερο προβλημα μου είναι αν ξερει καποιος να μου πει που μπορω να βρω το ακριβες προγραμμα μαθηματων Β' Εξαμηνο ΠΛοιαρχων Ασπροπυργου για το ακδημαικο ετος 2011-2012.
Οσο για την ερωτηση σου φιλε, καλυτερα μεινε Υδρα. Εδω τα πραγματα ειναι μπαχαλο. Δυστυχως...
Επιστροφή στην κορυφή
antoni86 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Ιουνίου/2011
  Παράθεση antoni86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2011 ώρα 12:34
Ναι η ακαδημια των χανιων παρεχει στεγαση.
Επιστροφή στην κορυφή
xiotis21 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση xiotis21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2011 ώρα 21:31
Αρχικά αποστάλθηκε από

Εμένα το μεγαλυτερο προβλημα μου είναι αν ξερει καποιος να μου πει που μπορω να βρω το ακριβες προγραμμα μαθηματων Β' Εξαμηνο ΠΛοιαρχων Ασπροπυργου για το ακδημαικο ετος 2011-2012.
Οσο για την ερωτηση σου φιλε, καλυτερα μεινε Υδρα. Εδω τα πραγματα ειναι μπαχαλο. Δυστυχως...

Λογικά αυτό θα κάνω-τουλάχιστον γι αυτό το 2ο έτος!
Απο τις πληροφορίες που μαθαινω ειναι οτι σημερα 8/11, κανουνε 11 ωρες μαθημα, και εμεις 30.
Σύμφωνα με αυτα που κάνουμε Υδρα, χωρίς κενά. Ειναι:
Μαθηματικα (3ωρες), Φυσική (3), Αγγλικα (5), Μετεωρολογια (3), Ναυπηγια (4), Ναυτ. Τεχνη (3), Επικοινωνιες1 (2), Ναυτιλία (7)
Επιστροφή στην κορυφή
Commander Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Commander Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2011 ώρα 23:39
Παιδια αν καποιος ξερει ας μου πει... Στις αεν φορανε στολη εστω και σε λιγες περιπτωσεις, πανω στο πλοιο χρειαζεται; Υπαρχουν και διακριτικα για τους βαθμους?
Επιστροφή στην κορυφή
DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2011 ώρα 23:50
Ναι σε ολα.
Επιστροφή στην κορυφή
Kalodrei Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 05/Απριλίου/2010
  Παράθεση Kalodrei Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2011 ώρα 14:54
Αρχικά αποστάλθηκε από Commander

Παιδια αν καποιος ξερει ας μου πει... Στις αεν φορανε στολη εστω και σε λιγες περιπτωσεις, πανω στο πλοιο χρειαζεται; Υπαρχουν και διακριτικα για τους βαθμους;

οχι δεν φοραμε, τουλαχιστον στον Ασπροπυργο που ειμαι... Τωρα για το πλοιο μονο αμα ειναι επιβατικο απο οτι ξερω
Επιστροφή στην κορυφή
Commander Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Commander Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2011 ώρα 15:45
Δηλαδη δεν εχετε στολη η απλα δεν την φορατε?
Επιστροφή στην κορυφή
Kalodrei Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 05/Απριλίου/2010
  Παράθεση Kalodrei Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2011 ώρα 00:07
Αρχικά αποστάλθηκε από Commander

Δηλαδη δεν εχετε στολη η απλα δεν την φορατε;

δεν εχουμε
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 56789 25>