Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 45678 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 14/Μαΐου/2011 ώρα 19:47
Συγνωμη για το ακυρο του θεματος, αλλα μιας και δεν αξιζει να ανοιγω νεο τοπικ για κατι τετοιο και εδω ειναι γενικη κουβεντα για τις ΑΕΝ θελω να ρωτησω κατι.

Ξερω πως οι πλοιαρχοι φορανε στολες με τα "γαλονια" τους στον ωμο, τα οποια συμβολιζουν και την θεση τους.

Η απορια μου ειναι γενικη περι στολων και θελω να μαθω:

1) Στολες φορανε και οι μηχανικοι;
2) Ποιες ειναι οι επισημες στολες της σχολης για την ορκομοσια και αποφοιτηση;
3) Ποια η σημασια της στολης για τον πλοιαρχο η μηχανικο (εαν φορα) ; Ειναι απαραιτητη οπως και στον στρατο, η ειναι απλα κατι το τελειως τυπικο;
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Μαΐου/2011
  Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2011 ώρα 19:00
Κατα την διαρκεια φοιτησης στην σχολη πρεπει να φορας καποια στολη ;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:23
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Κατα την διαρκεια φοιτησης στην σχολη πρεπει να φορας καποια στολη ;
Οι στολες ειναι για τους καραβαναδες και τους νερομπατσους...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:31
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

Συγνωμη για το ακυρο του θεματος, αλλα μιας και δεν αξιζει να ανοιγω νεο τοπικ για κατι τετοιο και εδω ειναι γενικη κουβεντα για τις ΑΕΝ θελω να ρωτησω κατι.

Ξερω πως οι πλοιαρχοι φορανε στολες με τα "γαλονια" τους στον ωμο, τα οποια συμβολιζουν και την θεση τους.

Η απορια μου ειναι γενικη περι στολων και θελω να μαθω:

1) Στολες φορανε και οι μηχανικοι;
2) Ποιες ειναι οι επισημες στολες της σχολης για την ορκομοσια και αποφοιτηση;
3) Ποια η σημασια της στολης για τον πλοιαρχο η μηχανικο (εαν φορα) ; Ειναι απαραιτητη οπως και στον στρατο, η ειναι απλα κατι το τελειως τυπικο;
1) μονο στα επιβατηγα και μονο στον χωρο των επιβατων
1 και 2) Ειναι οι ιδιες σε χρωμα με του ΛΣ και του ΠΝ (μπλε σκουρο με μαυρο τον χειμωνα και ασπρη το καλοκαιρι-οι μηχανικοι το καλοκαιρι φορανε την στολη με χρωμα λαδι) Διαφερουν μονο τα διακριτικα. Σε σχεση με του ΠΝ και Του ΛΣ.
3) ΣΤΑ ΕΠΙΒΑΤΗΓΑ ειναι υποχρεωτικο μονο για τους πλοιαρχους. Για τα υπολοιπα ειδη πλοιων δεν φορανε στολες. Ειναι κατι το τυπικο και κυριως για να ξεχωριζουν απο τα κατωτερα πληρωματα οταν μπαινουν οι αρμοδιες αρχες στο πλοιο.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2011 ώρα 01:58
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2011 ώρα 21:57
Καλησπερα.
1ον) Γνωριζει κανεις αν κατα την δειαρκεια φοιτησης στις ΑΕΝ αμοιβεσε;
2ον) Για τις ιατρικες εξετασεις ερχεται παραπεμπτικο σημειωμα στον τοπο διαμονης σου;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2011 ώρα 22:01
1. Όχι το έχουμε ξαναπεί
2. Ότι απορίες έχεις για τις ιατρικές εξετάσεις διάβασε την περσινή προκήρυξη (το έχεις ξαναρωτήσει)

Επιστροφή στην κορυφή
τασου Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση τασου Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2011 ώρα 14:04
Υπαρχει πιθανοτητα για συνεχεια σπουδων στο εξωτερικο... Ωστε μετα να μπορεις να δουλεψεις π. Χ σε μεγαλυτερα πλοια. Κρουαζιεροπλοια π. Χ?
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 18:47
Καλησπερα, σε ποιες ΑΕΝ υπαρχει η δυαντοτητα εσωτερικης φφοιτησης ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 18:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Καλησπερα, σε ποιες ΑΕΝ υπαρχει η δυαντοτητα εσωτερικης φφοιτησης ;

Σελίδα 1
Επιστροφή στην κορυφή
Unpsofable Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Unpsofable Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2011 ώρα 04:14
Παιδια πιστευετε οτι αξιζει να μπει κανεις στιν ακαδιμια η θα το μετανιωσει αργοτερα;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2011 ώρα 00:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Unpsofable

Παιδια πιστευετε οτι αξιζει να μπει κανεις στιν ακαδιμια η θα το μετανιωσει αργοτερα;

Απο τους 700 που θα μπουν φετος ουτε οι 50 θα συνεχισουν το επαγγελμα...
Επιστροφή στην κορυφή
Unpsofable Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Unpsofable Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2011 ώρα 01:46
greko εσυ αν θα εδινες ξανα πανελινιες θα περνουσες εμπορικο ναυτικο; Αν οχι εξιγισε μου τους λογους
Επιστροφή στην κορυφή
Fan1s Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Fan1s Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2011 ώρα 20:49
Με οσα εχω διαβασει εχω καλυφθει σχεδον σε ολα και σας ευχαριστουμε ολους που λυνετε τις αποριες μας, αλλα θελω να ρωτησω κατι ακομα... Ειδα οτι υπαρχουν ομαδες μπασκετ και ποδοσφαιρου μεσα στις ΑΕΝ... Υπαρχουν και τιποτα χωροι γυμναστηριων για βαροι κτλπα; Ή και ακομα επιλογη να κανεις πολεμικες τεχνες Οπως εχουν στα περισσοτερα ΤΕΙ ΑΕΙ της Ελλαδας (γιατι δεν θελω ετσι απλα να διακοψω καποια πραγματα απο την καθημερινοτητα μου και χρονο δεν θα εχω αν επιλεξω εσωτερικη διαμονη)

Ευχαριστω Πολυ...
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 01:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Fan1s

Με οσα εχω διαβασει εχω καλυφθει σχεδον σε ολα και σας ευχαριστουμε ολους που λυνετε τις αποριες μας, αλλα θελω να ρωτησω κατι ακομα... Ειδα οτι υπαρχουν ομαδες μπασκετ και ποδοσφαιρου μεσα στις ΑΕΝ... Υπαρχουν και τιποτα χωροι γυμναστηριων για βαροι κτλπα; Ή και ακομα επιλογη να κανεις πολεμικες τεχνες Οπως εχουν στα περισσοτερα ΤΕΙ ΑΕΙ της Ελλαδας (γιατι δεν θελω ετσι απλα να διακοψω καποια πραγματα απο την καθημερινοτητα μου και χρονο δεν θα εχω αν επιλεξω εσωτερικη διαμονη)

Ευχαριστω Πολυ...

εξαρταται σε ποια σχολη θα εισαι... Οποτε οταν περασεις σε καποια απο τις πολλες σχολες τοτε θα παρεις και την παντηση σου
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
arogeo Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 03/Αυγούστου/2010
  Παράθεση arogeo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2011 ώρα 00:44
Παιδια εχω ακουσει οτι το Σ/Κ σε βγαζουν απο την σχολη; Ισχυει ;
Επιστροφή στην κορυφή
Fan1s Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Fan1s Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2011 ώρα 13:44
Ακομα και με εσωτερικη φοιτηση μπορεις να βγαινεις καθε μερα...
Επιστροφή στην κορυφή
arogeo Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 03/Αυγούστου/2010
  Παράθεση arogeo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2011 ώρα 14:38
Ναι αυτο το γνωριζω απλος ακουσα οτι σε αναγκαζουν το Σ/Κ να βγεις απο την σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 45678 25>