Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Πάτη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πάτη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 01/Αυγούστου/2010 ώρα 18:16
Καλησπέρα παιδιά μήπω ξέρις κανείς πού μπορώ να βρώ τον κανονισμό εσωτερικής φοίτησης για τις σχολές ΑΕΝ; ... Ευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2010 ώρα 22:43
Μην μεινεις μεσα στη σχολη ειναι σκατα. Μεινε εξω να εχεις την ελευθερια σου και να κανεις οτι θες και να μην εχεις κανονες
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 03:53

Γκρεκο εγω οταν θα ειμαι στην σχολη και θα κανω το εξαμηνο στο καραβι θα μιλαω στο vhf η οχι;

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 16:22
Αρχικά αποστάλθηκε από makis

Γκρεκο εγω οταν θα ειμαι στην σχολη και θα κανω το εξαμηνο στο καραβι θα μιλαω στο vhf η οχι;

Για να μιλας με το σπιτι σου υπαρχει το δορυφορικο τηλεφωνο. Το vhf ειναι για αλλες δουλιες και δεν επιτρεπεται οι δοκιμοι να το χρησιμοποιουν χωρις εντολη αξιωματικου... Δεν ειναι παιχνιδι... Οι καλυτεροι σου φιλοι στην αρχη σαν πρωτομπαρκος δοκιμος θα ειναι η κα. ΜΑΠΑ και η κα. ΣΚΟΥΠΑ
...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 31/Αυγούστου/2010 ώρα 16:25
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 16:47
Οταν λες στην αρχη για ποσο καιρο δηλαδη; Αν εχω το ecdl πιστοποιηση υπολογιστων δηλαδη χρησιμευει σε τιποτα;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 19:02

Οταν λες στην αρχη για ποσο καιρο δηλαδη; Αν εχω το ecdl πιστοποιηση υπολογιστων δηλαδη χρησιμευει σε τιποτα;

Εξαρταται απο σενα εαν ομως εισαι αδιαφορος και δεν εχεις αποριες για το επαγγελμα του πλοιαρχου (δηλαδη δεν ρωτας) εαν δεν εισαι φιλοτιμος, δεν εισαι εργατικος κτλ... Εεε τι καταληξη την ξερεις σκουπα και μαπα ολη μερα... Οσο για το ecdl... Η γνωση υπολογιστων και αγγλικων ειναι απαραιτητη ιδιαιτερα για τους πλοιαρχους... Απο κει και περα δεν θα καθεσαι και ολη μερα επειδη εισαι εκπαιδευομενος...4 ωρες εξωτερικες δουλιες (βαψιματα, καθαριοτητες, δηλαδη τα παντα ολα οπως λεει και ο αλεφαντος) καταστρωματος κατω απο την επιβλεψη του λοστρομου και μετα 4 ωρες γεφυρα...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:25

Γκρεκο ο Καθηγητης που εχω στο σχολειο στα ναυτιλιακα μου ειπε οτι θα πω εγω σε τι καραβι θελω να μπω

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:04

Γκρεκο ο Καθηγητης που εχω στο σχολειο στα ναυτιλιακα μου ειπε οτι θα πω εγω σε τι καραβι θελω να μπω

Θα σου σερβιρουν και καφε και επειτα οταν πας στο πλοιο θα σου στειλουν και μια ρουμανα για τα δυσκολα βραδια... Πες στον καθηγητη σου να μην λεει παπατζες. Οπου υπαρχει κενη θεση θα σε στειλουν... Εμεις που ημασταν β΄μηχανικοι ειχαμε το δικαιωμα να επιλεξουμε καποιο πλοιο της αρεσκειας μας για διαφορους λογους και παλι δυσκολα... Και σε περιπτωση που υπηρχε αναγκη αλλαζαμε τα πλοια καθε διμηνο...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2010 ώρα 19:32
Γκρέκο σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Κάτι τελευταίο μόνο... Ξέρω πως στα ταξίδια θα είναι παλούκια αλλα αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνετε οσο θα είμαι μεσα στη σχολή. Π. Χ. Καθε πότε βγαίνεις απο το σχολή και γενικότερα πως είναι η κατάσταση μέσα;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2010 ώρα 20:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

Γκρέκο σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Κάτι τελευταίο μόνο... Ξέρω πως στα ταξίδια θα είναι παλούκια αλλα αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνετε οσο θα είμαι μεσα στη σχολή. Π. Χ. Καθε πότε βγαίνεις απο το σχολή και γενικότερα πως είναι η κατάσταση μέσα;

επειδη εχουν περασει και αρκετα χρονια απο τοτε που ημουν στην σχολη αυτα εχουν αλλαξει τωρα. Εμεις βγαιναμε οποτε θελαμε... Σημερα οι εξοδοι ειναι καθε τεταρτη και πσκ... Βεβαια καλυτερα να πει τη γνωμη του καποιος που φοιτει φετος στις ΑΕΝ
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2010 ώρα 16:49
Πσκ ειναι για παρασκευή ή για παρασκευοσαββατοκύριακο;: Ρ
Ευχαριστώ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

Πσκ ειναι για παρασκευή ή για παρασκευοσαββατοκύριακο;: Ρ
Ευχαριστώ και πάλι.

παρασκευοσαββατοκύριακο
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
olga Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση olga Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:23
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Κατι ακομη... Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες, οτι ο αριθμος των γυναικων εχει αυξηθει κατα πολυ, κατι που ειναι πολυ ενθαρρυντικο. Στις αρχες της συζητησης ομως αναφερεται πως το επαγγελμα αυτο δεν κανει για γυναικες... Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας, καθως φαινεται οτι γνωριζετε πολλα επι του θεματος.
ευχαριστω πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 14:41
Αρχικά αποστάλθηκε από olga

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Κατι ακομη... Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες, οτι ο αριθμος των γυναικων εχει αυξηθει κατα πολυ, κατι που ειναι πολυ ενθαρρυντικο. Στις αρχες της συζητησης ομως αναφερεται πως το επαγγελμα αυτο δεν κανει για γυναικες... Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας, καθως φαινεται οτι γνωριζετε πολλα επι του θεματος.
ευχαριστω πολυ.

Γυναικες στο εμπορικο ναυτικο

Πιστευω πως θα σε καλυψει σε οτι αποριες εχεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Johnerasmus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση Johnerasmus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 17:06
Παιδια καλησπερα. Διαβαζω με πολυ ενδιαφερον το φορουμ και απο τις απαντησεις που βλεπω πιστευω οτι εχω ελπιδες και εγω να με βοηθησετε λιγο. Δεν θα ρωτησω για μαθηματα στις ΑΕΝ και δυσκολια και αυστηροτητα, κατι αλλο θα σας ρωτησω. Εχω τελειωσει την ΑΣΟΕΕ και εχω κανει μεταπτυχιακο στο Ροττερνταμ (Ναυτιλιακα Οικονομικα κ Λοτζιστικς). Δουλευω στην ΜSC, οποιος ασχολειται με ναυτιλια θα καταλαβει. Βλεπω οτι η μορφωση μου δεν με βοηθαει και πολυ στο να παω στα operations σε μια ναυτιλιακη και ψαχνομαι γενικα πως να συνεχισω τις σπουδες μου ωστε να μπορω να παω σε τμηματα που αφορουν το πλοιο στις ναυτιλιακες (με containerships). Σκοπος μου δεν ειναι η θαλασσα, αλλα να περασω χρονο σε αυτην ωστε να μαθω περισσοτερα για το πλοιο και τη λειτοργια του. Κατα ποσο η σχολη ΑΕΝ (για πλοιαρχος) πιστευετε οτι θα βοηθουσε; Αν θελησω να εισαχθω απο οτι ειδα στην προκυρηξη μονο η ηλικια με στριμωχνει λιγο αφου μπαινω φαναταρος το Μαιο, ομως αγγλικα, βαθμοι και αυτα δεν με απασχολουν. Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα χαρω πολυ να διαβασω την αποψη του. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 14:33
Αρχικά αποστάλθηκε από Johnerasmus

Παιδια καλησπερα. Διαβαζω με πολυ ενδιαφερον το φορουμ και απο τις απαντησεις που βλεπω πιστευω οτι εχω ελπιδες και εγω να με βοηθησετε λιγο. Δεν θα ρωτησω για μαθηματα στις ΑΕΝ και δυσκολια και αυστηροτητα, κατι αλλο θα σας ρωτησω. Εχω τελειωσει την ΑΣΟΕΕ και εχω κανει μεταπτυχιακο στο Ροττερνταμ (Ναυτιλιακα Οικονομικα κ Λοτζιστικς). Δουλευω στην ΜSC, οποιος ασχολειται με ναυτιλια θα καταλαβει. Βλεπω οτι η μορφωση μου δεν με βοηθαει και πολυ στο να παω στα operations σε μια ναυτιλιακη και ψαχνομαι γενικα πως να συνεχισω τις σπουδες μου ωστε να μπορω να παω σε τμηματα που αφορουν το πλοιο στις ναυτιλιακες (με containerships).Σκοπος μου δεν ειναι η θαλασσα, αλλα να περασω χρονο σε αυτην ωστε να μαθω περισσοτερα για το πλοιο και τη λειτοργια του. Κατα ποσο η σχολη ΑΕΝ (για πλοιαρχος) πιστευετε οτι θα βοηθουσε; Αν θελησω να εισαχθω απο οτι ειδα στην προκυρηξη μονο η ηλικια με στριμωχνει λιγο αφου μπαινω φαναταρος το Μαιο, ομως αγγλικα, βαθμοι και αυτα δεν με απασχολουν. Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα χαρω πολυ να διαβασω την αποψη του. Ευχαριστω.

ΑΕΝ=4 ΧΡΟΝΙΑ... Εχεις ορεξη να ξανασπουδασεις;Κατά τη διάρκεια της φοίτησης οι Πλοίαρχοι αποκτούν εξιδικευμενες γνώσεις υποδομής σε Μαθηματικά, Φυσική, Μετεωρολογία, Πληροφορική και Αγγλικά,καθώς και σε μαθήματα ειδικότητας, όπως Ναυτιλία, Φορτώσεις,Διεθνείς Συμβάσεις, Επικοινωνίες,Οικονομική Διαχείριση Πλοίου,Ναυτικό Δίκαιο κλπ. Το οριο ηλικιας για να μπεις ειναι το 26ο... Τωρα οι ΑΕΝ δεν πιστευω οτι μπορουν να σε βοηθησουν ειδικα στον τομεα σου που αφορα τα ναυτιλιακα οικονομικα. Αντιθετως θα σε βοηθουσαν στα operations κυριως στο θεμα της διαχειρησης του πλοιου και του φορτιου του. Αλλα 4 χρονια ειναι αυτα αξιζει η προσπαθεια;
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Johnerasmus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση Johnerasmus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 21:06
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Μακαρι να ηξερα αν αξιζει, απλα αυτη την περιοδο γενικα ψαχνω τροπους να παω πιο κοντα στα operations τμηματα των ναυτιλιακων και σκεφτομαι και αυτον σαν εναν.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2011 ώρα 12:52
Για βάσεις καλύτερα δες εδώ ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 25>