Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 345
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό
    Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2011 ώρα 21:27
Μετα την αποφοιτηση σου απο την σχολη ΑΕΝ θα παρουσιαστεις κανονικα στο πολεμικο ναυτικο... Θα κανεις κανονικα την θητεια σου... Οσο για το λιμενικο... Δες το νεο μισθολογιο των νερομπατσων που θα εισαχθουν απο το 2011 και μετα, που θα ασφαλιζονται (ΙΚΑ), ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ (ΙΚΑ) και συγκρινε το με αυτο του ανθυποπλοιαρχου ΕΝ.... Ουτε με του δοκιμου συγκρινετε... ΛΕΜΕτωρα
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΙΧΑΛΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΙΧΑΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 17:35
καλος φιλε μου... ευχαριστω πολυ... εγω ειχα σκοπο να φυγω απο τα πλοια κ να μπω στο λιμενικο για τους εξης λογους:
για να ειμαι κ στην στερια ετσι ωστε να μπορω να κανω οικογενεια
επειδη ειναι ενα επαγγελμα που ασχολειται με την θαλασςα (που λατρευω) και
επειδη εχω φιλους, γνωστους κ συγγενης που ειναι στο λ. ς. )
αλλα ακομα δν ειμαι σιγουρος τι θα κανω... ειναι δυσκολη αποφαση
Επιστροφή στην κορυφή
johnny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 04:10
Διαβασα τα προηγουμενα μυνηματα αλλα επειδη εχει περασει καιρος και τωρα μπαινουμε 2013 μπορειτε να μου πειτε τις προυποθεσεις μεταφορας απο Α. Ε. Ν. Σε αξιωματικο Λ. Σ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 20:46
Οι ίδιες είναι δεν έχει αλλάξει κάτι
Επιστροφή στην κορυφή
georgia_mauridou Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2014
  Παράθεση georgia_mauridou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2014 ώρα 19:43
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το λιμενικο σωμα και κυριως για λιμενοφυλακας. Λοιπον ειμαι 16 χρονων τωρα θα παω δευτερα λυκειου στην αρχη ημουν σε γενικο λυκειο και επειδη δεν μπορω να ανταπαιξελθω σε αυτο το λυκειο θα παω φετος στο ΕΠΑΛ αλλα σαν λιμενικος θελω να παω αλλα ειδα οτι εχει μονο για πλοιαρχος και για μηχανικος εμπορικων ναυτικων εγω τι πρεπει να κανω που θελω μονο για λιμενοφυλακας?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2014 ώρα 19:52
Μέχρι σήμερα η εισαγωγή στο Λιμενικό Σώμα γίνεται μέσω προκηρύξεων, δεν υπάρχει σταθερό χρονικό σημείο που βγαίνει προκήρυξη, για λιμενοφύλακες τελευταία φορά έβγαλε το 2011 και η επιλογή γινότανε με το σύστημα της μοριοδότησης, μπορείς να διαβάσεις την προκήρυξη του 2011 για να καταλάβεις περισσότερα πράγματα (Μόρια από απολυτήριο λυκείου, ξένες γλώσσες, γνώσεις υπολογιστών, όριο ύψους, υγειονομικές εξετάσεις και άλλα).

Προκήρυξη για Λιμενοφύλακες 2011

Η μόνη αλλαγή που έγινε από το 2011 είναι πως σε μελλοντική προκήρυξη πλέον θα υπάρχουν και οι γραπτές εξετάσεις.

Επίσης η πρόθεση του υπουργού είναι να γίνεται η εισαγωγή στο Λιμενικό Σώμα μέσω πανελληνίων εξετάσεων.

Όπως καταλαβαίνεις τίποτα δεν είναι σίγουρο, ανά πάσα στιγμή μπορεί να μπει στις πανελλήνιες εξετάσεις και τότε τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα, το λιμενικό έχει μεγάλη ζήτηση και οι βάσεις θα είναι σχετικά υψηλές, πάνω από 13.000 μόρια για ειγαγωγή από Ενιαίο Λύκειο και πάνω από 1.700 μόρια για εισαγωγή από Επαγγελματικά Λύκεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Ατροτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ατροτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2015 ώρα 00:58
Καλησπέρα, θέλω να σας ρωτήσω κάτι: Μετά τις Σχολές ΑΕΝ, μπορω να πάω στο Πολεμικό Ναυτικό με τον βαθμό του Ανθυποπλοιάρχου που κατέχω; Έχω ήδη κάνει τη στρατιωτικη μου θητεία στα Τεθωρακισμένα. Κάτι άλλο, μπορω να ενημερώσω τη Σχολή μου ότι στο ΠΝ θπελω να επιμαι για να κάνω ανάλογη εκπαίδευσή;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2015 ώρα 09:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Ατροτος

Καλησπέρα, θέλω να σας ρωτήσω κάτι: Μετά τις Σχολές ΑΕΝ, μπορω να πάω στο Πολεμικό Ναυτικό με τον βαθμό του Ανθυποπλοιάρχου που κατέχω; Έχω ήδη κάνει τη στρατιωτικη μου θητεία στα Τεθωρακισμένα. Κάτι άλλο, μπορω να ενημερώσω τη Σχολή μου ότι στο ΠΝ θπελω να επιμαι για να κάνω ανάλογη εκπαίδευσή;

Η μόνη δυνατότητα που έχουν οι απόφοιτοι των ΑΕΝ είναι να κάνουν την θητεία τους στο ΠΝ (και δη σαν ΣΕΑ) και μετά τέλος.
Μονιμότητες κλπ δεν υπάρχουν δυστυχώς. Εσύ όπως μας αναφέρεις έχεις κάνει την θητεία σου ήδη οπότε ούτε αυτή την δυνατότητα έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Ιωαννα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ιωαννα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2017 ώρα 14:26
Γεια σαα θελω να κανω μια ερωτησει αν δεν θελω να δωσο με απο αποκυτηριο εσπερινου επαλ θα μπορσω να μπω σε πολεμικο ναυτικο η θελει πτυχιο ειδηκοτητας;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2017 ώρα 14:30
Στο Πολεμικό Ναυτικό μπορείς να μπεις (εφόσον πληρείς τους όρους και τις προϋποθέσεις φυσικά) ΜΟΝΟ μέσω πανελληνίων εξετάσεων. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Φιλικά,
Επιστροφή στην κορυφή
Stratara2001 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stratara2001 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2017 ώρα 15:35
Γεια σου φιλε μου. Ηθελα να ρωτησω αν πηρες μορια απο τον πατερα σου, που ειναι καπετανιος και αν ναι ποσα ;
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2017 ώρα 12:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Stratara2001

Γεια σου φιλε μου. Ηθελα να ρωτησω αν πηρες μορια απο τον πατερα σου, που ειναι καπετανιος και αν ναι ποσα ;

Γιατί να πάρει μόρια ρε μεγάλε;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2017 ώρα 18:05
Αν θέλει κάποιος να κάνει μετάθεση ως μόνιμος από ΑΕΝ στο πολεμικό ναυτικό γίνεται;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2017 ώρα 19:33
Όχι δε γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2017 ώρα 19:52
Αρχικά αποστάλθηκε από

Αν θέλει κάποιος να κάνει μετάθεση ως μόνιμος από ΑΕΝ στο πολεμικό ναυτικό γίνεται;

Μόνος σου το σκέφτηκες ε; Δεν βαριέσαι, άμα σε βολεύει εσένα...
Επιστροφή στην κορυφή
Xristina Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Xristina Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2019 ώρα 11:34
Στο πολεμικό ναυτικό η στο εμποροπλοιαρχων χωρίς αγγλικά μπαίνεις η τα χρειάζομαι επειγόντως;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2019 ώρα 00:26
Να ξέρεις αγγλικά ναι χρειάζεται για πτυχίο όχι δεν είναι αναγκαίο
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 345
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.