Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 59>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

harry Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση harry Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί
    Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2007 ώρα 13:30
Χαίρεται.6 Νοέμβρη φεύγω κευπ λαμίας και εχω ενδειξη ΥΕΑ. Βασικα οικονομικα δεν εχω στηριγμα και αν παω θα πάω για τα λεφτά τουλάχιστο να μην φάω αν πάω απλός φαντάρος. ειμαι 25 ετων. εχει πολλες μετεκπεδεύσεις σαν ΥΕΑ; τι μου προτείνετε; Όποιος ξέρει το παραμικρό ας απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2007 ώρα 14:46
Υπάρχουν τέσσερις σελίδες στο Forum με πληροφορίες και αρκετά άρθρα στο site για να διαβάσεις και να λύσεις τις απορίες σου.

Εάν μετά από αυτά εξακολουθείς να χρειάζεσαι κάποια πληροφορία, πες μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2007 ώρα 16:37

Σαν ΔΕΑ σχολας και φευγεις απο το στρατοπεδο μαζι με τα στελεχη στις τρεις, εκτος αν εχεις υπηρεσία εκεινη τη μερα.

Επιστροφή στην κορυφή
dea (t8) Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dea (t8) Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2007 ώρα 15:07
OSO EISAI YEA A DEN EXEIS ELEYUERO XRONO OYTE GIA KLASIMO.SAN YEA B XALARONEIS GIATI TOTE 8A TREXOYN OI DIKOI SOU ALFADES.KAMIA ALLI APORIA;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2007 ώρα 22:27
Αρχικά αποστάλθηκε από dea (t8)

OSO EISAI YEA A DEN EXEIS ELEYUERO XRONO OYTE GIA KLASIMO.SAN YEA B XALARONEIS GIATI TOTE 8A TREXOYN OI DIKOI SOU ALFADES.KAMIA ALLI APORIA;

Σωστός, αν και το αρχικό ερώτημα ήταν για μετά την σχολή δοκίμων, δηλαδή στη μονάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2007
  Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2007 ώρα 18:15
Προσωπική μου άποψη: Αξίζει να γίνεις ΔΕΑ, ακόμα και τώρα, με 12 μήνες θητεία. Απολύθηκα πέρσι τον Ιούλιο, οπότε είμαι φρέσκος. Έκανα πράγματα που δεν θα κάνω έξω στην ζωή μου, αλλά δεν θα έκανα ούτε σαν απλός φαντάρος. Τέλος. Από κει και πέρα σχεδόν τα πάντα εξαρτώνται από εσένα. Σαν δόκιμος πιστεύω ότι ανταπεξήλθα πολύ καλά στα καθήκοντά μου, έκανα μέχρι κ διοικητής λόχου για 15 μέρες. Αν είσαι παλτό έξω στην ζωή σου, δύσκολα θα είσαι διαφορετικός στον στρατό, δόκιμος ή στρατιώτης και το αντίστροφο. Αν είσαι εντάξει μπορείς να την βγάλεις καθαρή σε δύσκολη μονάδα, αν είσαι παλτό θα τα βρεις παλούκια και σε μία εύκολη μονάδα. Διάλαξε τι θες.
Επιστροφή στην κορυφή
Leukopyrgitis Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2007
  Παράθεση Leukopyrgitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Νοεμβρίου/2007 ώρα 20:20
Φίλε giaolex, έχεις όρεξη να μας πεις εντυπώσεις από τη θητεία σου;
Κατ'αρχήν σε ποιο όπλο ή σώμα υπηρέτησες, και ποιο ήταν για σένα το πιο δύσκολο μέρος της θητείας; (Σχολή ΥΕΑ, σχέσεις με κληρωτούς, σχέσεις με ΕΠΟΠ, σχέσεις με αξιωματικούς, κλπ.)
Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2007
  Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2007 ώρα 18:19

Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου και συγνώμη αν σας έδωσα να καταλάβετε κάτι τέτοιο. Υπηρέτησα σε αμφίβια μοίρα καταδρομών, απολύθηκα σχετικά πρόσφατα (πριν 16 μήνες) και τα έχω αρκετά φρέσκα. Το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν η πρώτη βδομάδα στη ΣΕΑΠ και οι 5 βδομάδες του ΚΕΑΠ λόγω καιρού κυρίως παρά δυσκολίας στην εκπαίδευση. Οι σχέσεις με τους αξιωματικούς ήταν καλές, πρόβλημα υπήρχε μόνο με έναν ''καμένο'' αξιωματικό. Με τους ΕΠΟΠ λίγα προβλήματα γιατί κάποιοι ενοχλούνταν που (θεωρητικά) ήμασταν ανώτεροι από αυτούς. Με τους στρατιώτες τα πράγματα ήταν ανάμικτα. Άλλοι καταλάβαιναν ότι καλώς ή κακώς δεν ήμασταν το ίδιο (αν και οι δύο κάναμε θητεία), άλλοι πάλι όχι και νόμιζαν ότι ''Ντάξει μωρέ, και τι έγινε; Και τι νομίζεις ότι είσαι; '' Πάντως επαναλαμβάνω ότι είπα σε προηγούμενο post. Αν είσαι παλτό έξω στην ζωή σου, δύσκολα θα είσαι διαφορετικός στον στρατό, δόκιμος ή στρατιώτης και το αντίστροφο. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα έχεις καλά με όλους. Κάποιος θα σε βρίζει. Αν κάνεις την δουλειά σου σωστά σε βρίζουν οι στρατιώτες, αν κανακεύεις τους στρατιώτες σε κράζουν οι ανώτεροί σου. Υπήρχαν στρατιώτες στην μονάδα μου που ήταν καλύτεροι από πολλά στελέχη, μόνιμους και έφεδρους, όπως και δόκιμοι για τα μπάζα που τους έκραζαν οι αξιωματικοί συνέχεια. ‘’Μην μάχεστε τα δεδομένα’’ μας είχε πει ένας λοχαγός στη ΣΕΑΠ. Τότε δεν κατάλαβε κανείς τι εννοούσε, μετά πήραμε πρέφα.

Επιστροφή στην κορυφή
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση Leukopyrgitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2007 ώρα 20:22
Σ'ευχαριστοώ gioalex. Εγώ είμαι Α' ΕΣΣΟ 08 και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω για ΔΕΑ ή όχι. Οπότε με κάθε ευκαιρία θέλω να ακούω εμπειρίες κι εντυπώσεις... και νομίζω ότι υπάρχουν και πολλοί άλλοι που ενδιαφέρονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 06:11
Ρε παιδιά που μπορω να βρώ μια λίστα με τις ειδικότητες ΥΕΑ; Είναι διαφορετικές για στρατό ξηράς και διαφορετικές για αεροπορία;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση Leukopyrgitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 20:17
Έχω ακούσει... αλλά μπορεί να είναι παραμύθια, οπότε καλύτερα ψάξ'το... ότι στην αεροπορία παίρνουν ΥΕΑ μόνο γιατρούς.
Επιστροφή στην κορυφή
ΠΕΖΙΚΟ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση ΠΕΖΙΚΟ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2008 ώρα 15:52

Θα καταταγώ σαν έφεδρος αξιωματικός, είναι δυνατόν να μάθω, πρίν αποφασίσω αν πάω για ΥΕΑ, που θα γήνει η εκπέδεφση, και που θα συνεχίσω την θυτία μου μετά την εκπέδεφση.

Επιστροφή στην κορυφή
ΠΕΖΙΚΟ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση ΠΕΖΙΚΟ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2008 ώρα 16:03

Είδα τα + και τα - που γράφει στην ιστοσελίδα για τα ΥΕΑ, αλλα νομίζω οτι ένα αποτα - είναι οτι αφού τελειώσουν οι 15 μήνες, και θέλης να συνεχίσης σαν μόνιμος, κάθε τρεία χρώνια αλάζεις τόπο διαμονής. Αυτό ισχίει;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2008 ώρα 16:35
Δεν μπορείς να συνεχίσεις ως μόνιμος.

Μονάχα για ΕΠΟΠ μπορείς να δώσεις και φυσικά οι μεταθέσεις είναι ίδιες για όλους τους στρατιωτικούς.

Δεν ξέρω κάθε πόσα χρόνια υποχρεούσαι σε μετάθεση αλλά είναι συχνές.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 16:49
Αρχικά αποστάλθηκε από aggelopoulos

Κπαίρνουμε και μεισ εξόδουσ και άδειςσ σα τους οπλίτες; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υποθέτω αναφέρεσαι στην εκπαίδευση των ΥΕΑ.

Ναι, παίρνεις άδειες και εξόδους σαν τους οπλίτες.

Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πολύ λιγότερες ωστόσο.
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 19:44
καπου διαβασα οτι οι βαθμοι των εφεδρων αξιωματικων υποβαθμιζονται αληθευει ξερι κανεις τιποτα;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 20:08
Πως να υποβαθμιστούν δηλαδή;

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να χάσουν σε αρχαιότητα μεταξύ ομοιοβάθμων, αλλά δεν υπάρχει και κανένας ομοιόβαθμος.

Οι Ανθυπολοχαγοί της Ευελπίδων έτσι και αλλιώς έχουν αρχαιότητα έναντι των Έφεδρων Αξιωματικών.

Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2008 ώρα 21:57
Θελω να ρωτήσω ως ΥΕΑ τι μπορω να γινω. Μου είπαν απο δόκιμος εως Λοχίας
Μεγαλωνει η θητεία αν πάρεις βαθμό αξιωματικού;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 59>