Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 7>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

τ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση τ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό
    Αποστολή: 04/Μαΐου/2011 ώρα 00:33
Αρχικά αποστάλθηκε από LALOU

Ειμαι αλεξανδρεια ξεφωρτονουμε απο νεα ορλεανη πετρελαιο. Και στα δυο επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι συναδελφοι αλλα για να ειμαστε δικαιοι ενας κακος του Π. Ν θα παρει μια μεταθεση κακη και μια στερηση ενω ο συναδελφος απο το Ε. Ν στις 3 #@^&@! Μπαινει μαυρη λιστα και μενει ανεργος.
Και μονο αυτο δειχνει την διαφορα στην δουλεια και στον τροπο εργασιας.
Α' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε. Ν
Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Σωστος ο CHIEF...
Καλα ταξιδια συναδελφε
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2011 ώρα 23:30
Πως ειναι δυνατον να ειναι πανεπιστημιακη η εκπαιδευση στις ΑΕΝ οταν οι καθηγητες δεν εχουν διδακτορικη διατριβη η ειναι απλα αποφοιτοι ΑΕΝ πριν 30 χρονια; Δηλαδη ενας μηχανικος ΕΝ ειναι ισοτιμος με ενα ναυπηγο μηχανικο απο το μετσοβειο; ΑΠΛΑ ΑΣΤΕΙΟ!
καλυτερα να μειωσουν τις ΑΕΝ λογω κρισης και να φτιαξουν 2 καλες επιπεδου ΑΕΙ, με ελαχιστη βαση εισαγωγης με πλαφον
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2011 ώρα 00:11
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Πως ειναι δυνατον να ειναι πανεπιστημιακη η εκπαιδευση στις ΑΕΝ οταν οι καθηγητες δεν εχουν διδακτορικη διατριβη η ειναι απλα αποφοιτοι ΑΕΝ πριν 30 χρονια; Δηλαδη ενας μηχανικος ΕΝ ειναι ισοτιμος με ενα ναυπηγο μηχανικο απο το μετσοβειο; ΑΠΛΑ ΑΣΤΕΙΟ!
καλυτερα να μειωσουν τις ΑΕΝ λογω κρισης και να φτιαξουν 2 καλες επιπεδου ΑΕΙ, με ελαχιστη βαση εισαγωγης με πλαφον
Μεγα λαθος... Δεν διδασκουν μονον καθηγητες που ηταν πρωην Α' Πλοιαρχοι και Μηχανικοι απο ΕΝ. Οι πλοιαρχοι και μηχανικοι διδασκουν μονο ειδικοτητας, πχ ΜΕΚ, Βοηθητικα μηχανηματα πλοιων, Ατμολεβητες (για τους πλοιαρχους δεν τα γνωριζω ποια ειναι τα μαθηματα ειδικοτητας). Για τα περισσοτερα μαθηματα οι καθηγητες ειναι πτυχιουχοι και αρκετοι με μεταπτυχιακα γιατι οι προσληψεις τους γινονται με μοριοδοτηση, επισης στα εξης μαθηματα Θερμοδυναμική
Αντοχή Υλικών, Ηλεκτρικές Μηχανές Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου κλπ πλην ειδικοτητων διδασχονται επισης απο πτυχιουχους ΑΕΙ-πολυτεχνικων σχολων με μεταπτυχιακα. Εφ'οσον δεν γνωριζεις το διαγραμμα φοιτησης των ΑΕΝ να μην λες οτι θελεις.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2011 ώρα 01:02
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε μεταπτυχιακα, για να γινει καποιος καθηγητης σε ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ χρειαζεται διδακτορικη διατριβη, δηλαδη πτυχιο ΑΕΙ, μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης ΜΔΕ και διδακτορικη διατριβη (PhD) που ειναι +4 τουλαχιστον χρονια μετα το μεταπτυχιακο.
Μεταπτυχιακο εχω και εγω, μπορω να συγκριθω με ενα καθηγητη που εχει διδακτορικη διατριβη και απειρες δημοσιευσεις; Που ανηκει στην επιστημονικη κοινοτητα; Που ειναι σε 30 επιτροπες;
Τα μαθηματα που κανετε τα γνωριζω, τα ιδια εχουν ολες οι σχολες ειτε ΑΕΝ, ειτε ναυπηγοι μηχανικοι ΕΜΠ η ΑΤΕΙ ειτε ΣΝΔ
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2011 ώρα 01:10
Και εκτος αυτου, πως θα μαθει ενας δοκιμος ΑΕΝ συστηματα αυτοματου ελεγχου οταν δε γνωριζει μαθηματικα; Πως θα μαθει μετασχηματισμους La place, πως θα λυσει κρουστικη συναρτηση Dirac; Πως θα περιγραψει αν ενα συστημα ειναι γραμμικο η οχι χωρις χρηση διαφορικων εξισωσεων; Πως θα περιγραψει μια αποσβενυμενη συνημιτονοειδη συναρτηση; Πως θα φτιαξει διαγραμμα Bode πως θα καταλαβει το μιγαδικο ημιεπιπεδο; Σου μοιαζουν κινεζικα; Ειναι ομως αυτοματος ελεγχος. Σου χρειαζεται; Φυσικα οχι, απλα πρεπει να ξερεις τα βασικα. Απλα σου αποδεικνυω τη διαφορα που εχει η ανωτατη με την τεχνικη εκπαιδευση
Επιστροφή στην κορυφή
LALOU Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Ιουνίου/2010
  Παράθεση LALOU Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2011 ώρα 19:04
Να μαστε παλι, ειμαι χαιφα φορτωνουμε fuel για αγγλια. Η κοντρα αυτη πρεπει να σταματηση.
ο καθενας ξερει τι αξιζη, και ο καθενας διαλεγει τι θελει να κανει.
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ, ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ.
Α' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε. Ν --Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
LALOU Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση LALOU Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2011 ώρα 19:07
Λιγο αργα απαντω, αλλα ναι. ειμαι 15 χρονια στην ελετσον το σεριφος ηταν το πρωτο μου βαπορι το 1997 οταν ηρθα γ' μηχανικος στην εταιρεια. τωρα εχω 3 μηνες μεσα α'.
Επιστροφή στην κορυφή
NI.FAS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση NI.FAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2011 ώρα 17:21

ειδα μερικα αποσπασματα απο αυτα που γραφονται εδω και λυπηθηκα πολυ γιατι διαπιστωνω οτι καποια ατομα αν και αποκτουν ανωτερη εκπαιδευση κατα τα λεγομενα τους, συνεχιζουν να εχουν αντιληψεις και ιδεολογιεσ του παρελθοντος τα οποια θεωρουσα οτι εχουν εξαλειφθει με την παροδο τον ετων, και διαπιστωνω επισης μετα λυπης οτι ατομα με ανωτερη εκπαιδευση δεν εχουν ανωτερη παιδια πραγμα σημαντικο για εναν αξιωματικο του πολεμικου ναυτικο αλλα και του εμπορικου ναυτικου.

με το να συγκρινεται ανομοια πραγματα κανετε μεγα σφαλμα και δημιουργειτε διαφορες εκει που δεν υπαρχουν και αναγετε τις ατομικες ατελειεσ που υπαρχουν σε καθε κλαδου σε γενικες που χαρακτηριζουν ολων τον κλαδο και στης δυο πλευρες.

ειναι σαφες οτι σε καποια θεματα που υστερη καποιος κλαδοσ υπερτερη καποιος αλλος και αυτο ειναι κοινη αδυναμια που προκυπτει οχι απο τησ προσωπικες δυνατοτητες καποιου αλλα απο το συστημα εκπαιδευσης και επαγγελματικησ απορροφησεις.

σαν ωριμα οντα του εικοστου πρωτου αιωνα θα επρεπε να εξελισσομαστε προς το καλυτερο και να προοδευουμε, ιδιαιτερα εμεις ως ελληνες (διοτι η προγονη μας, μας παρεδωσαν μια τεραστια πολιτισμικη εντροπια χαρη στην οποια υπαρχουμε ακομη ως εθνος και εχει φθινουσα κατευθυνση ακομη) εχουμε φορουμ με τιτλο «εμπορικο vs πολεμικο ναυτικο» αντι να εχουμε «εμπορικο και πολεμικο ναυτικο» η ακομη καλυτερα «ελληνικο ναυτικο» γιατι αυτο ειναι στην πραγματικοτητα και πρεπει να κοιταμε να διορθωνουμε ο ενας τις ατελειες του αλλου με οποιοδηποτε μεσω και τροπο οπως κανουν τα αδελφια, διοτι ειμαστε ολοι ελληνες και να θυμαστε «ισχυς εν τη ενωση».

ευχομαι σε ολους ειρηνικες και καλες θαλασσεσ

ν. φ.

β’ μηχανικος ε. ν.

Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2011 ώρα 19:32

Κ εγω ειμαι τελειως αντιθετως με το VS δε θελω να ψεξω τα αφεντικα του φορουμ αλλα ειναι εντελως βλακωδες να μαλωνουμε γιατι το vs απο τη φυση του δεν ισουται με διαλογο

Εγω προερχομαι απο το ΠΝ, παραδεχομαι ομως οτι το ΕΝ οχι απλα προσφερει περισσοτερα, αλλα στηριζει ουσιαστικα την ελληνικη οικονομια, το ΠΝ απο την αλλη και κανενας κλαδος των ΕΔ δεν πρεπει να ονομαζεται δημοσιο, αλλιως πρεπει ολοι να παρουμε συνταξη. Το ΠΝ σε καιρο ειρηνης ασχολειται με επιτηρηση, ερευνα διασωση, μεταφορες ασθενων, στελνει ιατρους στα νησια, κανει ενα κοινωνικο εργο, εχει επιστημονες και σε καποια ξενα πανεπιστημια δινει ενα κυρος στην Ελλαδα.
Επιστροφή στην κορυφή
LALOU Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση LALOU Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2011 ώρα 22:27
Καλησπερα σε ολους τους αξιους (ΑΞΙΟΥΣ) συναδελφους του Ε. Ν και δη τους μηχανικους. Απο το κρυο immingham-united kingdom ξεφορτωση fuel απο χαιφα
Επιστροφή στην κορυφή
GEORGE Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GEORGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2011 ώρα 17:11

roverr24 ειςαι δυςτηχως ενας απο τους χιλιαδες καραβαναδες του ςτρατου... ειμαι μηχανικος απο αεν και μην μου λες για τα... ημου ςε βαπορι του ΠΝ φανταρος και υποπλοιαρχος ΠΝ μηχανικος α[ο θεος να τον εκανε]μπροςτα ςε εμενα που ειχα 9 μηνες μπαρκο ςε γκαζαδικο ηταν μια τριχα... την ςτραβομαρα του δεν ηξερε... μην ςου πω για κατι αλλους αξιωματικους και υπαξιωματκους... για γελια ηταν... για αλλαξτε χιτωνια μηχανης ρε μαγκες του ΠΝ εν πλω... ουτε ςτα ποιο τρελα ςας ονειρα δεν θα το δειτε... τα πολεμικα πλοια τα πηγαινουν η ς. ε. α τα παιδια απο τις αεν... ουτε καν τα δυκτια δεν ξερεται να ξεχωριζεται ουτε τα valve δεν ξερεται... τι να μας πειτε οτι τα εχεται δει ςτα βιβλια... ναι και; οταν μπαινεις ςτο βαπορι δεν πας με το βιβλιο ςτο χερι πρεπει να λερωθει και το χερακι ςας λιγο... τι ξερεται απο μηχανες εςεις και απο βοηθητικα μηχανηματα... δεν ειναι παρεξενο που ολος ο κοςμος ολα τα βαπορια εχουν πλοιαρχους ελληνες και α μηχανικους; βαριες βιομηχανιες ζητουν μηχανικους ε. ν; γιατι αραγε; ειςτε δημοςιοι υπαλληλοι... για ελατε εξω ςτα πραγματικα βαπορια να δουμε θα κατςεται; ... εχετε δουλεψει ποτε εςεις ςαουδικη αραβια με 55 βαθμους να ςταζει η φορμα και να δουλευεεις 18 ωρες χωρις να ςταματας... οχι... πατε κανεται 8 ωρες και 2 υπηρεςιες τον μηνα και οκ... πιοι πλοιαρχοι ςας και πιοι μηχανικοι ςας θα πουν για τα παιδια του εμπορικου ναυτικου; ελατε ςτα βαπορια να δειτε τι παει να πει βαπορι, ναυτικος κτλπ... να ςας κανουμε και κανενα μαθημα ςτην πραξη να μαθεται... εκει ςτα βαπορια το εν αντεχουν μονο αντρες
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2011 ώρα 00:09

Εμεις ειμαστε επιστημονες, ειμασταν η μονη ελληνικη σχολη που εστειλε ατομα στο ΜΙΤ περυσι και αν θελεις ψαξτο, εσεις δεν ειστε καν πανεπιστημιο δεν ειστε καν ΤΕΙ... Ειστε απλα τεχνιτες, αξιοι τρομεροι με γνωσεις εμπειρια κτλ, αλλα το πως δουλευουν ολα αυτα επιστημονικα δεν εχετε ΙΔΕΑ... , ελα εδω να σου βαλω μια εξισωση Bernoulli να λυσεις, δεν ξερετε ουτε μαθηματικα γυμνασιου ενω εμεις κανουμε το λιγοτερο ενα Μεταπτυχιακο Και μετα θα ερθω και εγω να ανοιξω μια εμβολοφορο μηχανη να χασω το μπουσουλα και να γινω ρεζιλι... ΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ, αφου ειμαι καραβανας για ελα να μου λυσεις μια ασκηση με κυκλο ατκινσον και τζαουλ μπραυτον με διαφορικη εξισωση, να δουμε ποσο καραβανας ειμαι και ποσο επιστημονας εισαι...

Και μην ξεχνας, αλλο πραγμα ειναι ο μηχανικος, αλλο ο τεχνιτης και αλλο ο τεχνικος, μηχανικος ειναι αυτος που εχει περασει απο ανωτατη εκπαιδευση... Σε προκαλω με χρηματα, να μου φερεις οποιαδηποτε ασκηση ειτε στροβιλομηχανων ειτε ναυπηγικης ειτε ΜΕΚ ειτε ηλεκτρικων μηχανων ειτε μηχανικης ρευστων , δεν βγαζω τα λεφτα που βγαζεις αλλα θα στη λυσω
Καλα ταξιδια σου ευχομαι οπου και να σαι!
Επιστροφή στην κορυφή
LALOU Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση LALOU Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2011 ώρα 02:28
Θα ξεκινηςω με μια απαντηςη ςε ενα παλιο ςου ςχολιο, ςτο τευχος του αυγουςτου του περιοδικου εφοπλιςτης υπαρχει ενα αφιερωμα ςτον μανωλη πελοπονηςιο, ο κυριος αυτος ειναι αποφοιτος αδςεν αςπροπυργου και ηταν αργηγος του λιμενικου απο το 1993 μεχρι το 1996. εφταςε μαλιςτα μεχρι τον βαθμο του πλοιαρχου ςτο ε. ν ςε ηλικια 24 χρονων. αρα αυτα που λες και τα διαβαζουν και αλλοι ειναι λαθος.
δευτερον γιατι ρε φιλε με υποβιβαζης, εγω εφταςα 33 χρονων το 2004 για να παρω του α' μηχανικου και απο τα 16 που πηγα ςε ναυτικο λυκειο (ναι παρακαλω καποιοι το αγαπαμε αυτο το επαγγελμα) μετα ςτην ςχολη μετα 2 φορες κεςεν μια 6 μηνες για του β' 1 φορα 4 μηνες για του α' και περιπου 23 ειδικα ςχολεια μεχρι ςημερα μονο διαβαζω και δουλευω.
εγω αγαπητε μου και αλλοι 10000 αξιωματικοι ε. ν που υπαρχουν την θεωρια που μαθαμε μπορουμε να την εφαρμοςουμε ςτην πραξη εςυ η' οι ποιο πολοι πντες μπορειτε!
ειμαι ςε γκαζαδικα ολοι μου την καριερα (ςε μια εταιρεια ελετςον), τωρα ειμαι εδω και 6 μηνες ςε ενα 45000 με ιπποδυναμη 10000, λες να περιμενω απο τον ναυπηγο η' τον μηχανολογο απο το γραφειο να μου εξηγηςη πως δουλευει, εγω περνω διαγραμματα εγω τα αναλυω εγω ρυθμιςω, και ειμαςτε 3 αξιωματικοι ελληνες και 2 αλλοδαποι πληρωμα ςτην μηχανη οχι 30!
ειμαι περηφανος για τα περιςςοτερα παιδια που τελειωνουν αδςεν και ςχολες ε. ν.
θα επρεπε να μαθεις και μετα να ςυνεχιςης να γραφεις.
βριςκομαι τωρα που ςου απανταω ςτην αγγλια και φορτωνουμε πετρελαιο για νεα υορκη, ςε 5 μερες θα κροςαρω τον αντλαντικο με 17 χρονων καραβι, που το κραταμε 3 ατομα ςαν καινουριο.
ελπιζω να μην χρειαςτη παλι να απαντηςω ςε εςενα, αν ναι ελπιζω να εχεις γραψη κατι που να αξιζη απαντηςη. α' μηχανικος ε. ν δ/ξ ςεριφος southampton/u.k
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2011 ώρα 03:55
Μπραβο σου που τιμας την δουλεια σου και την Ελλαδα, απο κει και περα εισαι ανορθογραφος και μιλας προσβλητικα εναντιον μου... Οι σχολες ΑΕΝ ειναι τεχνικες σχολες και οχι πανεπιστημιακου επιπεδου... Και αν εισαι εσυ περηφανος μια εγω ειμαι 10 γιατι υπηρετω σε μαχιμη μοναδα και εξω απο το στρατο κανω το διδακτορικο μου και με αντιμετωπιζουν σαν επιστημονα κατι που για ενα αποφοιτο ΑΕΝ θα ηταν ονειρο θερινης νυκτος
Το διαβασμα που κανεις ειναι τεχνικο διαβασμα, οχι επιστημονικο και παλι ομως μπραβο σου μπορει να εισαι πολυ πιο χρησιμος απο μενα
Οτι διαγραμμα και να κανεις δεν ξερεις απλα πως δουλευει αν ηξερες θα ησουν μηχανολογος και αν ο μηχανολογος ηξερε να λυνει μηχανη θα ηταν ΑΕΝατζης. Μπορεις να σχεδιασεις μια μηχανη; Να επιλεξεις το μεταλλο, τις μηχανουργικες κατεργασιες; Να επιλεξεις τροπο πληρωσης καυσιμου, να κανεις stress analysis, ρευστομηχανικη αναλυση, θελει μαθηματικα, θελει φυσικη θελει πραγματα που δεν γνωριζεις, ετσι και εγω θα χαθω αν καταπιαστω με την δουλεια σου εσυ μας εβγαλες πρωτους αχρηστους και σου επαναλαμβανω ημασταν η μονη σχολη που εστειλε ατομα σε κορυφαια πανεπιστημια και σε προκαλω για οποιαδηποτε ασκηση σχετικη με πλοια να μου βαλεις να λυσω...
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ
Επιστροφή στην κορυφή
LALOU Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση LALOU Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2011 ώρα 17:24
Ξεκιναω με ευχαριστηριο για τις ευχες που μου ειπες για καλα ταξιδια. Για το ανορθογραφος επηδη βλεπω το εχεις γραψη και σε αλλο μυνημα και δεν σου απαντησε ο παραληπτης σου λεω οτι ΝΑΙ ειμαι, αλλα για ελα εσυ εδω και για 20 χρονια 9 μηνες το χρονο να μιλας μονο αγγλικα, να γραφεις ημερολογια-αναφορες-παραγγελιες-τα παντα μονο στα αγγλικα και ελα μετα μου μιλησης για ορθογραφια.

Παμε τωρα στα δικα μας, σε ποιον τα λες αυτα για θεωρια και ασκησεις και καταρτισμενους ΠΝΤΕΣ.
Υπηρετησα 21 μηνες απο το 1993 μεχρι το 1995 σε φρεγατα (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ) ακομα κραταω πολυ καλες σχεσεις με τον Α' και τον Β' ο ενας ηταν πλωταρχης και ο αλλος ανθυπολπλοιαρχος ακομα και σημερα το ιδιο μου λενε:
Δημητρη οσο ηξερες εσυ το μηχανοστασιο (θεωρια και δουλεια) δεν το μαθαμε εμεις ποτε.

Δεν θελω να αναφερθω σε παραδειγματα υπαρχουν 100δες και απο μενα και απο αλλους συναδελφους Ε. Ν.
Τα στοιχεια και των 2 στην διαθεση σου ο ενας εχει αποστρατευτει πανω απο 10 χρονια, αρχιπλοιαρχος μενει στον πορο.

Ο δε δευτερος πριν 18 μηνες αρχιπλοιαρχος και αυτος μενει πετρουπολη, τα παντα στην διαθεση σου, θα σου που την αξια που ειχαμε οι 3 στρατευσιμοι κελευστες που ειχαν.
Παμε παρακατω σε ποιον μιλας για μαχιμη μοναδα, σε εμενα και στους Ε. Ν, εισαι μακρια νυχτωμενος, εγω κυριε ειμαι απο τις 15-02 σε γκαζαδικο και εχω περαση 4 φορες τον κολπο του αντεν και τις ακτες της σομαλιας με γκαζαδικο 17 χρονων που εχει ταχυτητα 13 μιλια και με μονο οπλο την αντλια πυρκαιας και δυο μανικες.
Και μιλας εσυ που για να παει το ΠΝ εκει περνει 6 Τονους οπλισμο και 200 ναυτες. Μονο απο την αρχη του χρονου μεχρι σημερα εχουν γινει 545 πειρατικες επιθεσεις μονο στην σομαλια, λοιπον τις εντυποσεις αλλου!
Παμε και στο τελευταιο βεβαιως και δεχομαι οτι ασκηση γουσταρεις και να το κανουμε και καπου με παρουσια και αλλων ενδιαφερωμενων, θελεις να το κανουμε στο ΚΕΣΕΝ στην ΑΔΣΕΝ στο υπουργειο η' αν θελεις και στην ΠΕΜΕΝ για να ειναι παροντες και αλλοι μηχανικοι.

Aν δεν τα καταφερω θα σκισω τα διπλωματα που πηρα απο το Ε. Ν και τα 3. Αν την λυσω ομως θα κανουμε και μια δικη μου ασκηση, θα παμε σε ενα ποσταλι θα ανοιξουμε τα καπακια μιας ηλεκτρομηχανης και θα μου ρυθμισεις βαλβιδες, το κανουν αυτο στο ΜΙΤ η' οχι.

Δεν τα γραφω για σενα αυτα και ας απανταω στο μυνημα σου τα γραφω με την ελπιδα να τα διαβαζουν καποιο παιδια που θελουν να γινουν Αξιωματικοι Ε. Ν, ναυτικοι αν γουσταρεις για να μπορεσουν να καταλαβουν την διαφορα αναμεσα σε εσας και εμας και να μην τρωνε το παραμυθι που πουλανε πολοι οτι στις σχολες Ε. Ν πανε οσοι δεν μπορεσαν να μπουνε ΣΝΔ.
Σου ευχομαι καλο διδακτορικο (καλα ταξιδια δεν ρειαζεται η τσαμαδουρα στον ΝΣ ειναι κοντα)
επιστερφω αρχες οκτωβρη και οπως σου ειπα στην διαθεση σου τα παντα.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Α' ΤΑΞΗΣ Ε. Ν---Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ/SOUTHAMPTON-UK

Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2011 ώρα 18:11
Χεχε, φιλε μου στα λογια μου ηρθες, εγω δεν σπουδασα για να ανοιγω μηχανες εσυ εισαι ειδικος σε αυτο και μην ξεχνας οτι σε εμας το 70% των μαθηματων πραγματευεται ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα συστηματα κατι το οποιο σας αφορα πολυ λιγοτερο
Εγω ειμαι ο πρωτος που θα πω να πανε ολοι που διαβαζουν στο ΕΝ γιατι δεν εχουν κανενα στρατοκ... Ο να τους πρηζει, υπαρχει αξιοκρατια και τα λεφτα ειναι 100 φορες καλυτερα...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΕΓΩ οτι ΠΑΝΕ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ στις ΑΕΝ ουτε αυτοι που δεν μπορουν να μπουν ΣΝΔ, οι δυο σχολες εχουν αλλο ρολο και προορισμο.
Εσυ προοριζεσαι για να επισκευαζεις μηχανες αντλιες κτλ, οι περισσοτεροι απο εμας ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι απο ξενα πανεπιστημια και λιγοι ναυπηγοι, εχουμε αλλο ρολο, επισης εσεις ειστε 10000αδες, ενω εμεις 100 αδες και ουτε.
Οσο για τους καπετανιους, ενας καπετανιος ΕΝ ασχολειται με το να παει το πλοιο απο δω εκει με δυσκολες συνθηκες σε μεγαλες αποστασεις αντιμετωπιζοντας δυσκολο καιρο σε ανοιχτες θαλασσες που ενας καπετανιος ΕΝ δεν θα ειχε την εμπειρια ουτε σε 50 χρονια, ο καπετανιος ΠΝ απο την αλλη πρεπει να ασχοληθει ταυτοχρονα με ηλεκτρονικο πολεμο, πολεμο επιφανειας, επιχειρησεις, ανθυποβρυχιακο αντιαεροπορικο πολεμο, ζευξεις δεδομενων γι αυτο και αρκετοι και απο αυτους ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι.
Αν σου βαλω φιλε μου ασκηση με κυκλο τζαουλ μπραυτον η μια ασκηση αυτοματου ελεγχου θα τριβεις τα ματια σου γιατι θελει μαθηματικα ζορικα ετσι κ εγω οταν μπω στο μηχανοστασιο για τη δικη σου ασκηση θα γινω ρομπα ψαχνοντας τα εργαλεια...
Και εννοειται πως εισαι πιο μαχιμος απο εμενα, αν και αυτος ο ορος ειναι αδοκιμος γιατι εσυ ΕΝ εγω ΠΝ
Αλλα επειδη ειμαι λατρης της ιστοριας θα σου πω οτι χιλιαδες ΕΝ ιτες σκοτωθηκαν στην Ευρωπη και στην Ελλαδα Στο β ππ Απο τις φονικες γερμανικες τορπιλες g7e (με γυροσκοπιο straight run) 600.000 GRT + το μηνα πηγαιναν στον πατο, ηρωες χωρις στολη!
Επιστροφή στην κορυφή
Nautilus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση Nautilus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 01:25
Το αντικειμενο του Πολεμικου είναι εντελως διαφορετικο απο αυτο του Εμπορικου. Επομενως οι γνωσεις ειναι διαφορετικες, οπως και οι απαιτησεις της δουλειας. Δεν μπορω να αμφιβαλλω για την ποιότητα των γνωσεων που διδασκεται στς σχολες του ΠΝ. Σε αυτο που υστερει όμως ενας αξιωματικος του ΠΝ ειναι η εφαρμογη των γνωσεων αυτων (που περιοριζεται κυριως στα ορια του ναυσταθμου), κατι που δεν ισχυει στο Εμπορικο. Το ζητουμενο παντως ειναι να υπαρχει ενας αμοιβαιος σεβασμος μεταξυ των στελεχων των δυο σωματων γιατι σε περιοδους πολεμου το ιδιο αιμα εχυσαν...

Αγαπητε rover ξεκολλα απο τα μαθηματικα... Το καταλαβαμε οτι στο χαρτι και στο μολυβι ειστε απιαστοι. Δυστυχως ομως εξω απο τον ναυσταθμο, αυτο που θα σου σωσει τη ζωη σου (και του πληρωματος σου) ειναι το γαλλικο και το κατσαβιδι και οχι το χαρτι. Ειπαμε άλλο το ενα αντικειμενο και αλλο το αλλο. Παντως αν κρινω απο αυτα που ειδα κατα τη θητεια μου... Παρακαλαω να μην γινει πολεμοσ
Επιστροφή στην κορυφή
tankeristas Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση tankeristas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2011 ώρα 06:18
Rover αυτό που Σου χρειάζεται είναι ενα εξάμηνο σε tanker να ισιώσεις...
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 7>