Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 22>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών
    Αποστολή: 19/Ιουνίου/2009 ώρα 21:03
Είναι μία απόφαση ζωής και πριν την πάρω πρέπει να είμαι ενημερωμένος πάνω σε όλα τα θέματα.
Φίλε μου αν σου ήταν τόσο δύσκολο να μου απαντήσεις μην το έκανες δεν σε υποχρέωνε κανεις, αλλα δεν επρεπε να με κράξεις γιατι ειμαι 17 χρονών και θέλω να μάθω κάποια πράγματα για το επάγγελμα που θα ακολουθήσω. Δεν ειναι εγγλημα.
Αν κάποιος μπορει να μου λύσει καποιες ή ολες μου τις απορίες θα του ήουν ευγνώμον. Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2009 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Delpiero

Γειά σας παιδιά. Και γω άσχετος είμαι να σας πώ την αλήθεια. Πρώτη επιλογή έχω την ΣΣΕ αλλά δεν βλέπω να την πιάνω και μάλλον θα πάω ΣΜΥ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την σχολή αυτή.
1) Μέσα στην σχολή τι λευτά παίρνεις;
2) Μέσα στην σχολή συνήθως κάθε πότε σου δίνουν άδεια;
3) Μόλις βγεις από την σχολή τι λευτά παίρνεις μαζί με επιδόματα και συνολικά τα bonus;
4) Μόλις τελειώσεις την σχολή στα Τρίκαλα έχεις πιθανότητες να σε στείλουν Αθήνα;(Το λέω γιατί είναι το σπίτι μου Αθήνα).
Και τέλος θα θελα να μου πει κάποιος αν γίνεται μόλις τελειώσεις την σχολή αν μπορείς να πας να δουλέψεις στο εξωτερικό και φυσικά τι προσόντα χρειάζονται.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
1. Μέσα στη Σχολή ως Σπουδαστής λαμβάνεις 150 ευρώ (χονδρικά αν θυμάμαι καλά είναι 122) 2. Ως ΣΙης μετάτην ορκομωσία. ΠΣΚ εκτός αν έχεις υπηρεσία και με απόφαση του Διοικητή έξοδο (συνήθως Τετάρτες). Επίσης ολιγοήμερες για τα Χριστούγεννα το Πάσχα και ένα μήνα τον Ιούλιο μετά τη Θερινή Εκπαίδευση.
3. Περίπου στα 1.100 ευρώ είναι ο μισθός του Μ. Π. Λοχία.
4. Ξέχνα την την Αθήνα. Εξαρτάται βέβαια και απ'το όπλο ή σώμα που θα κληρωθείς. Πάντως θα είσαι σε νησάκια, Έβρο, Μακεδονία κλπ...
Για να δουλέψεις στο εξωτερικό ως τι; Αν εννοείς στον ιδιωτικό τομέα όχι. Αν εννοείς εκτός Ελλάδος πάλι όχι. Μόνο σε περίπτωση που σε στείλουν για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό αλλά και πάλι σε στέλνει η υπηρεσία.
Υ. Γ.: Μία συμβουλή: Σκέψου το καλά πριν συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου. Ο στρατός δεν είναι φοράω την Στολή εξόδου και το παίζω μάγκας ούτε παίρνω τα σίγουρα χρήματα. Έχει ευθύνες, λιώσιμο, και πίεση. Αν δεν έχεις την τρέλα μην πάς γιατί θα αλλάξεις γνώμη όταν θα είναι αργά...
Επιστροφή στην κορυφή
billaras Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2009
  Παράθεση billaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2009 ώρα 20:31
Αρχικά αποστάλθηκε από kallitexnis

Γειά σας παιδιά. Και γω άσχετος είμαι να σας πώ την αλήθεια. Πρώτη επιλογή έχω την ΣΣΕ αλλά δεν βλέπω να την πιάνω και μάλλον θα πάω ΣΜΥ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την σχολή αυτή.
1) Μέσα στην σχολή τι λευτά παίρνεις;
2) Μέσα στην σχολή συνήθως κάθε πότε σου δίνουν άδεια;
3) Μόλις βγεις από την σχολή τι λευτά παίρνεις μαζί με επιδόματα και συνολικά τα bonus;
4) Μόλις τελειώσεις την σχολή στα Τρίκαλα έχεις πιθανότητες να σε στείλουν Αθήνα;(Το λέω γιατί είναι το σπίτι μου Αθήνα).
Και τέλος θα θελα να μου πει κάποιος αν γίνεται μόλις τελειώσεις την σχολή αν μπορείς να πας να δουλέψεις στο εξωτερικό και φυσικά τι προσόντα χρειάζονται.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
1. Μέσα στη Σχολή ως Σπουδαστής λαμβάνεις 150 ευρώ (χονδρικά αν θυμάμαι καλά είναι 122) 2. Ως ΣΙης μετάτην ορκομωσία. ΠΣΚ εκτός αν έχεις υπηρεσία και με απόφαση του Διοικητή έξοδο (συνήθως Τετάρτες). Επίσης ολιγοήμερες για τα Χριστούγεννα το Πάσχα και ένα μήνα τον Ιούλιο μετά τη Θερινή Εκπαίδευση.
3. Περίπου στα 1.100 ευρώ είναι ο μισθός του Μ. Π. Λοχία.
4. Ξέχνα την την Αθήνα. Εξαρτάται βέβαια και απ'το όπλο ή σώμα που θα κληρωθείς. Πάντως θα είσαι σε νησάκια, Έβρο, Μακεδονία κλπ...
Για να δουλέψεις στο εξωτερικό ως τι; Αν εννοείς στον ιδιωτικό τομέα όχι. Αν εννοείς εκτός Ελλάδος πάλι όχι. Μόνο σε περίπτωση που σε στείλουν για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό αλλά και πάλι σε στέλνει η υπηρεσία.
Υ. Γ.: Μία συμβουλή: Σκέψου το καλά πριν συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου. Ο στρατός δεν είναι φοράω την Στολή εξόδου και το παίζω μάγκας ούτε παίρνω τα σίγουρα χρήματα. Έχει ευθύνες, λιώσιμο, και πίεση. Αν δεν έχεις την τρέλα μην πάς γιατί θα αλλάξεις γνώμη όταν θα είναι αργά...

πρεπει να εννοει οτι πας εξωτερικο ως στρατιωτικος ακολουθος...

αλλα νομιζω εκει πανε απο ΣΣΕ και παει ενας σε καθε χωρα... Οποτε
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2009 ώρα 02:56
Συγγνωμη δεν το διατυπωσα σωστα φυσικα ως στρατιωτικος ακολουθος ενοουσα γινεται να πας εξωτερικο;
Ακομη, αν εχεις καποια συμαντικη βοηθεια (γερο βισμα δηλαδη) μπορεις να πας αθηνα η δεν υπαρχουν θεσεις;
Αυτα θα θελα να ρωτησω. Με συγχωρειτε για την ταλεπορια.
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2009 ώρα 09:31

Συγγνωμη δεν το διατυπωσα σωστα φυσικα ως στρατιωτικος ακολουθος ενοουσα γινεται να πας εξωτερικο;
Ακομη, αν εχεις καποια συμαντικη βοηθεια (γερο βισμα δηλαδη) μπορεις να πας αθηνα η δεν υπαρχουν θεσεις;
Αυτα θα θελα να ρωτησω. Με συγχωρειτε για την ταλεπορια.
Λοιπόν... Οι στρατιωτικοί ακόλουθοι είναι αξιωματικοί (απ'όσο γνωρίζω). Οι συγκεκριμένοι που ξέρω είναι είτε από Ειδικές Δυνάμεις και κάνουν μακροχρόνια εκπαίδευση ή καταλαμβάνουν θέση προξενικού στρατιωτικού, αξιωματικοί και υπαξιωματικοί που βρίσκονται στην ΕΛΔΥΚΟ και στην Ευρωπαϊκή Δύναμη στο Ιράκ καθώς και σε NDC σε Νάπολι, Ισπανία, Πολωνία κλπ. Οι αξιωματικοί που είναι στρατιωτικοί ακόλουθοι έχουν πτυχίο Ευρωπαϊκών Σπουδών ή κάτι παρόμοιο (από ΑΕΙ) το οποίο έχουν αποκτήσει αφότου αποφοιτήσουν απ'το ΑΣΕΙ που φοίτησαν ως δόκιμοι αξιωματικοί (ΣΣΕ, ΣΙ, ΣΝΔ). Αν επιλέξεις να εισέλθεις στο στρατό, αν μπείς στα σώματα υπάρχει περίπτωση κάποτε να μετατεθείς Αθήνα. Αν μπείς στα όπλα ξέχνα το σπίτι σου. Θα σε φάει ο Έβρος και τα νησιά. Επίσης η μόνη περίπτωση να περάσεις κάποια χρόνια στην Αθήνα είναι να τύχεις Σ. Ε. Π. Που έχει Σχολή Αξιωματικών-Υπαξιωματικών στο Γουδί και έχει πολλά σχολεία στην Αθήνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 16:31
Γεια σας, απο τα μορια μου (15200) με βλεπω μεσα στην ΣΜΥ-οπλα και θα θελα καποιες γενικες πληροφοριες (εκπαιδευσι και μαθηματα). Ειμαι ψαγμενος και το θελω πολυ. Αρχικα πηγαινα για ΣΣΕ αλλα δεν φτανουν τα μορια αλλα επειδη αγαπω τον στρατο δεν με χαλαει καθολου η ΣΜΥ.

Επισης ακουσα οτι κατι λεγεται στο υπουργειο οτι οι υπαξιωματικοι σε λιγο καιρο που θα περαστει μια εγκηκλιος θα εχουν μονο 4 μεταθεσεις οσο ειναι ενεργοι. Ξερετε τιποτα; Λετε να ισχυσει κατι τετοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 18:14
Αρχικά αποστάλθηκε από giannis

Γεια σας, απο τα μορια μου (15200) με βλεπω μεσα στην ΣΜΥ-οπλα και θα θελα καποιες γενικες πληροφοριες (εκπαιδευσι και μαθηματα). Ειμαι ψαγμενος και το θελω πολυ. Αρχικα πηγαινα για ΣΣΕ αλλα δεν φτανουν τα μορια αλλα επειδη αγαπω τον στρατο δεν με χαλαει καθολου η ΣΜΥ.

Επισης ακουσα οτι κατι λεγεται στο υπουργειο οτι οι υπαξιωματικοι σε λιγο καιρο που θα περαστει μια εγκηκλιος θα εχουν μονο 4 μεταθεσεις οσο ειναι ενεργοι. Ξερετε τιποτα; Λετε να ισχυσει κατι τετοιο;
Λοιπόν... Η εκπαίδευση είναι αρκετά σκληρή. Μεγάλη προσοχή δίνει η Διοίκηση στην Γυμναστική εννοώντας ότι υπάρχει πολύ τρέξιμο και πολλές ασκήσεις. Το "δεν περπατάμε, τρέχουμε... "ισχύει σε όλο του το μεγαλείο. Τις πρώτες μέρες ξέχνα ύπνο και πόδια διότι οι ΣΙΙας θα σας λιώσουν σε νίλες τρέξιμο και άλλα πολλά.
Όσον αφορά την Ακαδημαϊκή Εκπ/ση ο Οδηγός Σπουδών αλλάζει φέτος και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια διότι είναι υψηλό το επίπεδο των μαθημάτων.
Για το θέμα με τις μεταθέσεις ξέχνα το. Αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή
billaras Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση billaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2009 ώρα 18:37
Ρε φιλαρακι βαλε και ΣΣΕ δεν πειραζει... Περσυ ειχε βαση 16001 δεν χανεις τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2009 ώρα 18:40
Θα ωαλε εννοειται απλα θα περασω μαλλον σμυ, τες πα καλη μου επιτυχια :) απο δευτερα αρχιζω αθληματα και εξετασεις
Επιστροφή στην κορυφή
Elena Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιουλίου/2007
  Παράθεση Elena Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2009 ώρα 14:38
Αρχικά αποστάλθηκε από giannis

Γεια σας, απο τα μορια μου (15200) με βλεπω μεσα στην ΣΜΥ-οπλα και θα θελα καποιες γενικες πληροφοριες (εκπαιδευσι και μαθηματα). Ειμαι ψαγμενος και το θελω πολυ. Αρχικα πηγαινα για ΣΣΕ αλλα δεν φτανουν τα μορια αλλα επειδη αγαπω τον στρατο δεν με χαλαει καθολου η ΣΜΥ.   Επισης ακουσα οτι κατι λεγεται στο υπουργειο οτι οι υπαξιωματικοι σε λιγο καιρο που θα περαστει μια εγκηκλιος θα εχουν μονο 4 μεταθεσεις οσο ειναι ενεργοι. Ξερετε τιποτα;   Λετε να ισχυσει κατι τετοιο;

Δεν ισχυει αυτο με τις 4 μεταθεσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 20:55
Καλησπερα σας ειμαι 17 χρονων και φετος θα παω τριτη λυκειου και εχω μερικες ερωτησεις για τη ΣΜΥ. Πρωτα απο ολα θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Οπλα και Σωματα; Σε τι ειδικευονται; Και ποια ειναι η μετεπειτα σταδιοδρομια τους; Τα ψυχομετρικα τεστ ειναι δυσκολα; Για ποια θεματα σε ρωτανε περιπου; Υπαρχουν παραπλανητικες ερωτησεις; Γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει. Ποια ειναι η καθημερινοτητα ενος φοιτητη στη ΣΜΥ; Τι ασκησεις γινονται στη ΣΜΥ καθως φετος ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στο γονατο, ρηξη μηνισκου και δυο συνδεσμων, εχω αποθεραπευθει σχεδον εντελως αλλα θα ηθελα να ξερω. Ακομη θα ηθελα να ρωτησω εαν επιτρεπονται τα σκουλαρικια στους αντρες καθως εχω ενα στο αυτι και θα ηθελα να γνωριζω εαν ειναι απαραιτητο να την κλεισω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
Επιστροφή στην κορυφή
billaras Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση billaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 01:07
Γιατι 2 μηνυματα;

1 για τι διαφορα σωματων και οπλων εχουμε απαντησει και στο θεμα αυτο και στης ευελπιδων

2 αν εχει ασκησεις λεει; Χαχα στο στρατο πας... Τι λες δηλαδη να σε εχιαν να διαβαζεις ιστορια;
σαφως και κανεις μαθηματα που θελουν διαβασμα αλλα πιο πολλη ειναι η ωρα της αθλησης και τι τους νοιαζει και κουτσος να εισαι... Απο τη στιγμη που περνας τα υγειονομικα Κανεις το προγραμμα
Επιστροφή στην κορυφή
billaras Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση billaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 01:09
3 δεν ξερω αν επιτρεπονται αλλα μην περιμενεις να σου πουνε μπραβο
θα τραβηξεις δουλεμα και αν οχι απο τους καθηγητες απο τους 2ετης οσο εισαι Ασσος και μετα μπορει και απο τον αρχηγο σχολης
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 03:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Θεοδωρος

Καλησπερα σας ειμαι 17 χρονων και φετος θα παω τριτη λυκειου και εχω μερικες ερωτησεις για τη ΣΜΥ. Πρωτα απο ολα θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Οπλα και Σωματα; Σε τι ειδικευονται; Και ποια ειναι η μετεπειτα σταδιοδρομια τους; Τα ψυχομετρικα τεστ ειναι δυσκολα; Για ποια θεματα σε ρωτανε περιπου; Υπαρχουν παραπλανητικες ερωτησεις; Γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει. Ποια ειναι η καθημερινοτητα ενος φοιτητη στη ΣΜΥ; Τι ασκησεις γινονται στη ΣΜΥ καθως φετος ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στο γονατο, ρηξη μηνισκου και δυο συνδεσμων, εχω αποθεραπευθει σχεδον εντελως αλλα θα ηθελα να ξερω. Ακομη θα ηθελα να ρωτησω εαν επιτρεπονται τα σκουλαρικια στους αντρες καθως εχω ενα στο αυτι και θα ηθελα να γνωριζω εαν ειναι απαραιτητο να την κλεισω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
Τα όπλα είναι πιο μάχιμη υπηρεσία (όχι πάντα) σε σχέση με τα σώματα. ΠΖ για παράδειγμα σημαίνει πάς παντού. ΥΠ είσαι άρχοντας. Τα ψυχομετρικά δεν είναι δύσκολα. Απλά θέλει συγκροτημένη σκέψη και ειλικρινείς απαντήσεις. Τα θέματα είναι γενικά. Η καθημερινότητα της ΣΜΥ περιλαμβάνει τρέξιμο-διάβασμα-τρέξιμο... Αααα και ύπνο. Πολλές οι ασκήσεις και ίσως να έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Όσο για το σκουλαρίκι (για μένα) είναι ανάρμοστο. Για το στρατό απαράδεκτο. Για τη ΣΜΥ αιτία πολλών σχολίων, ποινών κλπ... Στο στρατό θέλεις να μπείς όχι σε ΤΕΙ.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2009 ώρα 20:45
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Οσο για το σκουλαρικι θα φροντισω να το βγαλω αν μπω στην σχολη.
Επιστροφή στην κορυφή
penny Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση penny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 05:55
Υπαρχει καποιος απο εδω που να ειναι στη σχολη των σμυ η να εχει τελειωσει σμυ;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 23:06
Γεια σας εχω ξαναγραψει στο φορουμ αλλα θα ηθελα να ρωτησω ακομη καποια πραγματα που εχω αδιευκρινιστα.
Η εκπαιδευση στη ΣΜΥ ειναι τοσο δυσκολη; Γιατι ακουω απο γνωστους ακομα και απο καθηγητες οτι παιδια που μπηκαν επαιρναν τηλεφωνο σπιτι για να ερθουν να τους παρουν. Τι ακριβως ειναι τοσο δυσκολο; Η βαση θα μεινει 9100 και για φετος; Εχετε καμια πληροφορια; Η ΣΜΥ ποτε βγηκε απο το 5ο επιστημονικο πεδιο; Εγω που ειμαι τεχνολογικη δηλαδη δεν μπορω να μπω;
Ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 23:26
Περισσότερο είναι η ψυχολογική πίεση. Εκεί μέσα χαιρετάς οποιονδήποτε ανώτερο σου,υποταγή εις τους ανωτέρους σου, όπου και αν πάς πας τρέχοντας, επιθεωρήσεις θαλάμου-φοριαμού-ιματισμού, τα οποία πρέπει να είναι στη τσίτα, διαφορετικά καμπάνα κλπ κλπ. Με άλλα λόγια δεν είναι "χαλαρά" και "ωχ αδελφέ" όπως σε ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Και λογικο να παίρνουν παιδιά τηλέφωνο σπίτι τους, όταν έρχονται σε πρώτη επαφή με το στρατιωτικό περιβάλλον, όπου εκεί είναι όλα προβλεπόμενα χωρίς εξαιρέσεις.

Εϊναι και θέμα αυτοπειθαρχίας του ατόμου.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 22>