Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 64656667>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νίκος Γ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Γ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2019 ώρα 11:48
Γεια σας παιδιά, η αναβολή μου λήγει κ εμένα στις 31.12.2019 Κ μένω κ εγώ Γερμανία.

Σε προηγούμενα μηνύματα που διάβασα στη σελίδα δεν κατάλαβα αν από τη λήξη της αναβολής μέχρι την ημερομηνία κατάταξης (πχ. Μάιος 2020 ) έχω τη δυνατότητα να πετάω για Ελλάδα χωρίς πρόβλημα;

Οι 30 μέρες ξεκινούν μετά την ημερομηνία κατάταξης; (Πχ Μάιος κ μετά )
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2019 ώρα 18:14
Καλησπερα,

Ειναι οπως τα λες. Εαν δεν περασει η ημερομηνια καταταξης,εισαι οκ.
Επιστροφή στην κορυφή
nikmarg Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 16/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση nikmarg Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2019 ώρα 01:00
Καλησπερα, και εμενα μοθ λιγει η αναβολη 31/12/19. Μενω Καναδα μονιμα 10 χρονια τωρα παντρεμενος, δεν προκεται να παω φανταρος τωρα, το 21 κλεινω 11 χρονια και θα βγω ΜΚΕ, επιδη θα βγω ανιποτακτος και παω καθε χρονο Ελλαδα διακοπες, αν μπενω Ελλαδα με το Καναδεζικο διαβατηριο μου θα υπαρχει θεμα να με βρουν αν κατσω παραπανω απο 1 μηνα; Ευχαριστω πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2019 ώρα 10:53
Ναι υπάρχει περίπτωση να σου έρθει η αστυνομία στο σπίτι ή να σε σταματήσει στο αεροδρόμιο όταν πρόκειται να αναχωρήσεις για Καναδά.

Καλό θα ήταν, μέχρι να φτάσεις τα 33 για εξαγορά θητείας, να τηρείς το όριο των 30 ημερών.
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Ser Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giannis Ser Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2019 ώρα 23:21
Καλήσπερα, συγνώμη εαν η ερώτηση έχει απαντηθεί σε άλλο ποστ αλλά είναι 66 σελίδες ποστ και δεν μπορώ να τις ψάξω όλες.
Μένω εξωτερικό τα τελευαταία 5 χρόνια και είμαι 29 χρονών ανυπότακτος εξωτερικού.
Μπορώ να βγάλω διαβατήριο στην Ελλάδα όταν θα είμαι εκεί για διακοπές προσκομίζοντας την βεβαίωση ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΑΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2019 ώρα 12:16
Καλησπερα σας,
μια ερωτηση ειχα. απο που μπορω να μαθω ενα εχω καποιο στρατοδικειο στην Ελλάδα. ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου εδω και 2 χρονια και οταν μου εβαλαν το προστιμο 6,000 ευρω δεν με ενημερωσε κανεις απο την στρατολογια η απο την πρεσβεια, μονος μου ενδιαφερθηκα. και τωρα απορω εαν με εχουν καλεσει η θα με καλεσουν στο μελλον πως μπορω να το μαθω;
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2019 ώρα 14:04
Γεια σου Γιαννη,

Μπορεις, αλλα πρεπει να ΜΗΝ εχουν περασει 6 μηνες απο τοτε που την εβγαλες. Τοσο διαρκει η ισχυς της βεβαιωσης. Αν την εβγαλες >6 μηνες τοτε πρεπει να βγαλεις καινουρια για να μπορεσεις να ανανεωσεις διαβατηριο.

Επιστροφή στην κορυφή
Κάτοικος Γερμανίας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κάτοικος Γερμανίας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2019 ώρα 12:05
Καλησπέρα,

Από ότι κατάλαβα από τα προηγούμενα μηνύματα δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν περάσει η ημερομηνία κατάταξης. Εγώ δεν έχω λάβει καν ακόμα χαρτί κατάταξης, αλλά δεν έχω εγγραφεί καν στο μητρώο αρρένων. Σκοπεύω να πάω τέλη Δεκεμβρίου Ελλάδα. Φυσικά μόλις πάρω το χαρτί και περάσει η ημερομηνία θα κάνω όλα τα απαραίτητα για να αναγνωριστώ ανυπότακτος εξωτερικού για να μπορώ να χρησιμοποιώ το 30ημερο χωρίς κίνδυνο. Όμως υπάρχει πρόβλημα με το ταξίδι τώρα; Μπορεί να συλληφθώ λόγω μη εγγραφής; Από όσο ξέρω αυτό έχει ως επίπτωση μόνο την αύξηση κατά 2 μήνες της στρατιωτικής θητείας, κατά τα άλλα τίποτα εφόσον δεν έχει έρθει το χαρτί και δεν έχει περάσει η ημερομηνία κατάταξης. Είναι έτσι ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2019 ώρα 10:06
Είχα το ίδιο ερώτημα κ πήρα το στρατολογικό μου γραφείο. Ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί κ μου απαντήσαν σε όλες μου τις ερωτήσεις. Μου έδωσαν κ το τηλέφωνο του αρμόδιου στρατοδικείου για να βεβαιωθώ τι εστί! Σε περίπτωση στρατοδικείου, απ ό, τι μου είπαν, κανονικά θα σε ενημερώσουν πρώτα. Το καλύτερο είναι να πάρεις και εσύ ένα τηλέφωνο.
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΑΝ

Καλησπερα σας,
μια ερωτηση ειχα. Απο που μπορω να μαθω ενα εχω καποιο στρατοδικειο στην Ελλάδα. Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου εδω και 2 χρονια και οταν μου εβαλαν το προστιμο 6,000 ευρω δεν με ενημερωσε κανεις απο την στρατολογια η απο την πρεσβεια, μονος μου ενδιαφερθηκα. Και τωρα απορω εαν με εχουν καλεσει η θα με καλεσουν στο μελλον πως μπορω να το μαθω;
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΑΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2019 ώρα 20:59
Σευχαριστω για την απαντηση σου. εσενα σε εχουν καλεσει στρατοδικειο;
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2019 ώρα 21:04
Γεια σου Chris

Μετά από πόσο καιρό έγινε το στρατοδικείο αφού βγήκες ανυπότακτος εξωτερικού;

Ευχαριστώ
Κωστής
Επιστροφή στην κορυφή
bechamelidis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση bechamelidis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2019 ώρα 09:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Impedance

Το δεύτερο πρόστιμο δεν το πληρώνω. Η εφορία μου πάγωσε το τραπεζικό λογαριασμό και μου τράβηξε ότι χρήματα είχα στη κάρτα κατευθείαν για το πρόστιμο.

Καλησπέρα παιδιά! Μία ερώτηση, αν το δεις φίλε Impedance. Όταν λες ότι σου πάγωσαν την κάρτα, εννοείς τον ελληνικό ή τον αυστραλιανό λογαριασμό; Το 1ο το έχω ακούσει να γίνεται αλλά το 2ο όχι.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
pouk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση pouk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Νοεμβρίου/2019 ώρα 14:48
Σχετικα με τα 11 συνεχομενα χρονια διαμονης στο εξωτερικο, ποια ειναι τα χαρτια που "μετρανε" ως "αποδηξη" για ΜΚΕ;

Λογο ανυποταξιας εχει σταλει το προστιμο στην Εφορια εδω και δυο χρονια. Φετος, η ιδια Εφορια, κατοποιν αιτηματος και προσκομισης των αποδεικτικων που ζητησε, εκανε δεκτο το αιτημα μεταφορας στη Δου Κατοικων Εξωτερικου με αναδρομικη μεταφορα κατοικιας απο ημερομηνια που υπερικαλυπτει 11 χρονια. Αυτο απο μονο του δεν ειναι αρκετο για ΜΚΕ; Αν οχι γιατι;
Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 20:53
Γεια σας αγαπητοί φίλοι. Βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού. Θα ήθελα να ρωτήσω άμα το πρόστιμο των 6000 ευρώ σε 120 δόσεις. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 18:10
Αγαπητε pouk,

Δεν γνωριζω επακριβως τη νομοθεσια, αλλα αυτο που ξερουμε ειναι οτι για να βγεις ΜΚΕ χρειαζεσαι χαρτι απο το προξενειο της πολης σου.

Απο οσο γνωριζω, το γεγονος οτι για την εφορια εισαι κατοικος εξωτερικου δεν εχει καμια σχεση με τη στρατολογια.

Για ριξε του ομως μια ματια, γιατι ποτε δεν ξερεις! Αν μαθεις κατι πες μας
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 17:44
Εαν καποιου το εισητηριο ειναι με ημερομηνια ανα χωρησης 12/8 και ωρα 18 και 10 και αφιξη 24.10 στις 30 μερες υπολογιζεται η 13/8 η η 12/8;
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 11:16
Γεια σου Κωστα,

Αναχωρηση απο που και αφιξη που;24.10 θες να πεις 24 οκτωβριου η 10 μετα τα μεσανυχτα;
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 13:02
Εγω φταιω δεν εδωσα πιο πολυ να καταλαβετε, ειχα βγαλει εισηρηριο απο λονδινο στανστεντ για αθηνα στις 12.08.2019 αναχωρηση στιςωρα18.10και αφιξη 23.50 οπως εγγραφε το εισητηριο αλλα ειχε καθυστερηση 50 λεπτα με αποτελεσμα εφτασα στις13. Ο8.2019 και ωρα00.30 προσγειωση. Το ερωτημα Ειναι Μετραει Η ημερα η 12.08.2019 Η 13.08.2019 ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ.TΩΝ 30 ημερων.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 64656667>