Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6263646566 67>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 13/Αυγούστου/2019 ώρα 10:25
Καλησπέρα σε όλους! Καταρχάς να δηλώσω ότι μόλις βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού μέσω του προξενείου του Λονδίνου. Οπότε αν κάποιος έχει απορίες είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω Κατά δεύτερον έχω μια ερώτηση. Έχω κοιτάξει σε αυτή την ενότητα αλλά δεν κατάφερα να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση. Το πρόστιμο της ανυποταξίας (6000€) πότε επιστρέφεται; Εγώ νόμιζα ότι επιστρέφεται μόνο αν έχεις βγει ΜΚΕ. Αλλά ένας φίλος μου που είναι σκέτο ανυπότακτος εξωτερικού και έκανε τώρα το 20ημερο βασικής μου είπε ότι ακόμα και ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να το πάρεις πίσω εφόσον πας μετα τα 33 και κάνεις το κλασσικό 20ημερο. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή
oukakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση oukakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2019 ώρα 08:06
Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια του στρατοδικειου, εχω ενα δικαστηριο οταν με επιασαν δεν ειχα αναβολη πριν 2 χρονια τωρα εχω παρει για ψυχολογικους λογους εως το 2020. Τι γινεται στο δικαστηριο; Χρειαζομαι δικηγορο?
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2019 ώρα 16:25
Επιστροφή στην κορυφή
Οπαλακια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Οπαλακια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 17:21
Καλησπέρα παιδιά είμαι εξωτερικό και δουλεύει και έχω συμβόλαιο στη δουλειά και το χαρτί μου έρχεται σε 3 μήνες θα μπορούσα να πάρω αναβωλη ; Δηλαδή ότι δουλεύω να τους δείξω το συμβόλαιο μου και να με δώσεις κ κανένα χρόνο ακόμα
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:04
Οπαλακια μερικες ερωτησεις για να σε βοηθησω καλυτερα:

Ποσο καιρο εισαι στη χωρα αυτη; Ποσο καιρο δουλευεις; Εισαι κατοχος διδακτορικου διπλωματος; Ποσο χρονων εισαι; Σε 3 μηνες ειναι η ημερομηνια παρουσιασης σου στο στρατο;

Παντως απο τωρα μπορω να σου πω οτι δεν ειναι τοσο απλο, δεν μπορεις απλα να τους πας ενα συμβολαιο εργασιας και να σου δωσουν και αλλη αναβολη.
Επιστροφή στην κορυφή
jk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 16:31
εχω παρει αναβολη για ψυχολογικους λογους 1 χρονο, εχω ομως μεσα Σεπτεμβριου στρατοδικειο γιατι βρεθηκα ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης πριν παρω κ αλλη αναβολη, σπουδαζα εξωτερικο κ οταν γυρισα για πολυ σοβαρους οικονομικους λογους δεν πηγα ποτε και μετα εκανα και κοινωφελη εργασια στο δημο λογο καποιων ποινων, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια; Θα χρειαστω δικηγορο; Γενικα τη παιζει απο ποινες; Ειμαι 37 χρονων. Παιζει θεμα φυλακισης;
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 16:16
Απο την εμπειρια σας ποσες μερες κανει να παρω το χαρτι ανυποταξιαςανανεωση διοτιτο χρειαζομαι για διαβατηριο διοτι μου ληγει απο την πρεσβεια του λονδινου. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 18:17
Το χαρτί για να βγει χρειαζεται περίπου 2 εβδομάδες με ένα μήνα.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κανεις ραντεβου για αυτο το χαρτι και διαθεσιμα ραντεβου υπαρχουν μια φορα στο τοσο...

Σου στελνω πμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:09
Ευχαριστωγια την πληροφορηση
Επιστροφή στην κορυφή
Ταναγιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ταναγιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 13:00
Καλησπερα παιδια,

Ειμαι 27 ετων και απο τον Ιουνιο του 2016 εργαζομαι και ζω μονιμα στην Γερμανια. Η αναβολη που ειχα παρει λογω σπουδων ληγει στις 31.12.2019. Στοχος μου ειναι εφοσον ειμαι υγιης, τον Ιουνιο του 2023 να γινω ΜΚΕ.

Εαν εχει καποιος το χρονο και γνωριζει σωστα θα εκτιμουσα πολυ αν εριχνε μια ματια στις ερωτησεις/βηματα που εχω στο μυαλο μου.

1) Εαν πληρωσω το προστιμο ειτε ολοκληρο κατευθειαν ειτε σε δοσεις, υπαρχει περιπτωση στα επομενα 3,5 χρονια να μπει και 2ο προστιμο;

2) Υπαρχει περιπτωση να μην ερθει χαρτι για στρατοδικειο;

3) Ο πατερας μου με εχει διαγραψει απο την κατοικια στην Ελλαδα, το ιδιο κι απο την εφορια. Εαν δε πληρωσω το 2ο προστιμο θα γινει κατασχεση περιουσιας των γονιων μου, εφοσον δεν εχω ουτε ελληνικο τραπεζικο λογριασμο;

4) Μπορει το ελληνικο κρατος να τραβαει χρηματα απο τον γερμανικο λογαριασμο;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τον κοπο σε οποιον απαντησει
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 03:02
Ταναγια:1) Σε προηγούμενη σελίδα κάποιος έγραψε ότι με τρόποποιηση του νομοσχεδίου επι Τσίπρα δεν επιβάλλεται πλέον δεύτερο πρόστιμο. Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει, γενικά είναι ακανόνιστο το αν θα επιβληθεί η όχι ακόμα κι αν πληρώσεις το πρώτο.2) Χαρτί για στρατοδικείο επίσης ακανόνιστο το ποτέ και αν θα έρθει, δεν νομίζω ότι μπορεί να σου απαντήσει κανείς με σιγουριά για αυτό.3) Εάν είσαι συνδικαιούχος σε λογαριασμούς η άλλου είδους περιουσία είναι πιθανό. Αν όχι, τότε δεν τους ακουμπάει κανείς.4) Υποτίθεται πως υπάρχουν συμφωνίες ώστε τα κράτη της ΕΕ να επικοινωνούν μεταξύ τους για οικονομικά ζητήματα αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν αυτό συνέβαινε. Δεν το έχω ακούσει από κάνεναν.
Επιστροφή στην κορυφή
Ταναγιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ταναγιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 10:22
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις.

Συνδικαιουχος σε ελληνικό λογαριασμό δεν ειμαι πλέον.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 00:12
Καλησπέρα στην Ομάδα!! Είμαι εδω και 4 Μήνες Ανυπότακτος εξωτερικού.. Σε 3 χρόνια βγαίνω ΜΚΕ. Ζω στην Γερμανία. Εχω πάρει την βεβαίωση Ανυποταξιας απο το Προξενείο της Φρανκφούρτης η οποια εχει ισχύ 2 Μήνες ακόμη. Τον επόμενο μηνα θα ταξιδέψω στην Ελλαδά για 10 μέρες Αεροπορίκος Μεσω χώρων Σένγκεν!! Πρέπει να προσέξω κατι εκτός του οτι να έχω την βεβαίωση και τα εισιτήρια συνέχεια μαζι Μου; Καθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 18:37
Εκτος απο τη βεβαιωση ανυποταξιας, εχε μαζι σου και τη βεβαιωση οτι κατοικεις στη Γερμανια που εξεδωσε το προξενειο. Περαν τουτων οχι, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο...

Παρεπιπτοντως αν το διαβατηριο σου ειναι παλιο, κανε μια ανανεωση Μιας και εχεις 2 μηνες ισχυ στο πιστοποιητικο ανυποταξιας. Ως ανυποτακτος θες το πιστοποιητικο για να ανανεωσεις το διαβατηριο, οποτε εαν ληξει, θα πρεπει να ξανατρεχεις στην πρεσβεια (αλλα λογικα το ξερεις αυτο ηδη.)
Επιστροφή στην κορυφή
Λεωνίδας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λεωνίδας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:03
Καλησπέρα παιδιά. Ζω εδώ και 4 χρόνια στο Ηνωμένο Βασίλειο. Τον Μάιο ήταν να παρουσιαστώ. Τον Ιούνιο απέστειλα κανονικά μέσω της πρεσβείας αίτηση ανυπότακτου εξωτερικού. Μου ήρθε στη ΔΟΥ το πρόστιμο κανονικά. Εάν στο μέλλον στρατευτώ ή κριθώ ΜΚΕ υπάρχει περίπτωση να μου επιστραφεί αυτό το ποσό αφού το έχω αποπληρώσει; Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 00:32
Ευχαριστώ φίλε μου Με ταυτότητά ταξιδεύα συνεχεία πριν βγω ανυπότακτος. Απο το Προξενείο μου δώσανε μονο μια βεβαίωση Ανυποταξιας και μια βεβαίωση Προστίμου τα 6000€ και ότι θα πάνε στην Εφορία κλπ αλλα μιας και θα βγω ΜΚΕ δεν με απασχολεί αυτό. Επίσης μ είπαν ότι η βεβαίωση έχει ισχύς 6 Μήνες!! Και ότι με ταυτότητα μπορώ να ταξιδέψω. Αλλα μόνο αυτα γνωρίζω κάθε συμβουλή δεκτή φυσικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 10:34
Λογικα θα πρεπει να σου δωσανε και μια βεβαιωση κατοικιας. Εμενα στο Λονδινο εγινε ως εξης:

Αφου εκανα το ραντεβου, μου δωσανε αντιγραφο της βεβαιωσης οτι κατοικω στο Ηνωμενο Βασιλειο. Το πρωτοτυπο αυτης της βεβαιωσης εσταλει στην στρατολογια, η οποια εξεδωσε το πιστοποιητικο ανυποταξιας και το οποιο μου εστειλαν πισω.

Εαν το προξενειο δεν σου εδωσε τη βεβαιωση κατοικιας, ισως θα ηταν καλυτερο να τους παρεις και να τους ρωτησεις.

ΥΓ: Το προστιμο ναι θα παει στην εφορια. Αλλα να εχεις το νου σου στο taxisnet και να βαλεις να πληρωνεται με δοσεις. Εαν δεν το πληρωνεις καθε μηνα θα σου μπαινει εξτρα χρεωση καθε μηνα επειδη δεν το πληρωνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:22
Καλησπέρα παιδιά,

2 ερωτησεις μόνο :

1) στις 31.12.2019 ληγει η αναβολή μου. Μένω Γερμανία κ εγώ. Την βεβαίωση ανυπότακτου εξωτερικού πρέπει να την βγάλω πριν λήξει η αναβολή μου ή κάποια στιγμή μέσα στο 2020 όταν κ θα θέλω να ταξιδεψω Ελλάδα ;

2) με το πρόστιμο των 6.000 θα μου έρθει ενημέρωση στο σπίτι στη Γερμανία ; θα μπορώ να κάνω τη διευθέτηση των δόσεων από το γερμανικό προξενείο;

Ευχαριστώ πολύ!

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6263646566 67>