Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6061626364 65>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Ol05 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Μαΐου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Ol05 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 17/Ιουνίου/2019 ώρα 17:42
Γεια σας Μια απορία ηθελα να μου λύσετε σας παρακαλώ... Εργάζομαι 2 χρόνια στο εξωτερικό και είναι να παρουσιαστώ σε 2 μήνες Αλλά δεν έχω σκοπό να παω λόγω δουλειάς και τα σχετικά 1. οταν μου έρθει το πρόστιμο και δε το πληρώσω καθόλου τι γίνεται ; Επειδή δεν έχω ούτε 1€ στον λογαριασμό Ας μου εξηγήσει κάποιος... ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Eksoterikos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Eksoterikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2019 ώρα 15:33
Καλησπέρα σας, Ενδεχομένως να έχει απαντηθεί μερικώς ως τώρα ή να είναι λίγο υποκειμενική η ερώτηση μου, αλλά μήπως γνωρίζετε πόσος καιρός περνάει από την έναρξη ανυποταξίας εξωτερικού και μέχρι την κλήση γιαντο πρώτο στρατοδικείο; Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2019 ώρα 07:54
Φίλε μου Καλημέρα Το ποσό θα πάει στην Εφορία στην Ελλάδα και θα επιτοκιζεται αν δεν κάνω λάθος με 1 τις εκατό κάθε μήνα δηλαδή 60 ευρώ αντίστοιχα!!! Μόλις βγεις ΜΚΕ δηλαδή μόνιμος κάτοικος εξωτερικού πρέπει να εργάζεσαι 7 χρόνια στο εξωτερικό μετά θα σβηστεί το πρόστιμο σου από την εφορία αλλά για τους Τόκους δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια αν σβηστούν η παραμείνουν Όσο για τους Λογαριασμούς στην Ελλάδα εάν και εφόσον έχεις καλά ειναι να μην έχεις χρήματα μέσα θα σου κάνουν προφανώς πάγωμα λογαριασμών.. Αυτά από εμένα (Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος) Καλή συνέχεια Φίλε μου
Επιστροφή στην κορυφή
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2019 ώρα 08:11
Φίλε @KostasSss, καλημέρα. Μια σημείωση μόνο, διαγραφονται και οι τόκοι, αν διαβασεις το σημειο 3 στον νόμο 3421/2005 Αρθ.25 λέει οτι "αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο" Οπότε το θεμα παει στο αρχειο χωρις κανένα υπόλοιπο.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2019 ώρα 17:13
Σε ευχαριστώ για την Διευκρίνιση φίλε μου!!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2019 ώρα 01:57
Παιδιά έχω μια απορία όπως σας έχω πει είμαι ανυπότακτος εξωτερικού Και το Σεπτέμβρη θα πάω Ελλάδα έχω το χαρτί της ανυποταξίας από το προξενείο Απλά θα ήθελα να ξέρω τώρα που θα πάω Ελλάδα είναι να δώσω εξετάσεις (την θεωρία την έχω περάσει ήδη πριν γίνω ανυποτακτος εξωτερικού ) για το δίπλωμα αυτοκινήτου Ξέρεις κάποιος αν έχω το δικαίωμα να δώσω και την πρακτική τώρα που είμαι ανυπότακτος εξωτερικού ; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2019 ώρα 08:20
Παιδιά καλησπέρα. Πέταξα χτες από Αγγλία προς Θεσσαλονίκη κι όταν έδωσα την ταυτότητα μου στον έλεγχο διαβατηρίων την χτύπησε στο σύστημα και μου είπαν ότι δείχνει απαγόρευση εξόδου από την χώρα. Έχω κάνει τα χαρτιά της ανυποταξίας στην αγγλική πρεσβεία πριν 2 χρόνια (νομίζω πρέπει να πάω να τα ξαναδωσω με νέες ημερομηνίες για ανανέωση) αλλά μου είπαν ότι πρέπει να έχω το χαρτί της ανυποταξίας μαζί, το οποίο δεν είχα. Έχετε καμία συμβουλή σε αυτήν την περίπτωση, εφόσον δεν έχω το χαρτί μαζί; Θα πάω στην Στρατολογία να δω αν μπορούν να βοηθήσουν, λέω να παρω και τηλ την πρεσβεία στο Λονδίνο αλλά δεν βγάζεις άκρη με τίποτα μαζί τους, ειδικά το τηλ φαντάζομαι δεν θα το σηκώσουν ποτέ. Εξεπλάγην που μου χτύπησαν τον αριθμό της ταυτότητας στο αεροδρόμιο (το κάνανε σε όλους).. Στο Ελ Βενιζέλος όσες φορεσ έχω μπει και βγει απλά την κοιτάνε ένα δευτερόλεπτο και με αφήνουν να περάσω. Ξέρει κανείς αν το κάνανε πάντα αυτό στο αεροδρόμιο Μακεδονία η μήπως τώρα ενεκα Brexit τα κοιτάνε παντού; Για να ξέρω τι ρίσκο θα έχω όταν γυρίσω Αγγλία από Αθήνα, σε περίπτωση που δεν έχω βγάλει άκρη εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2019 ώρα 15:45
Update: Μου έστειλαν το χαρτί, το οποίο είναι βεβαίωση από την πρεσβεία ότι διαμένω μόνιμα στην Αγγλία, με ημερομηνία 2017. Θα είναι αρκετό να δείξω μόνο αυτό; Προφανώς θα πάω και στη στρατολογία να ρωτήσω αλλά αυτή τη στιγμή δεν νομίζω πως μπορώ να κάνω κάτι άλλο, είναι δεμένα τα χέρια μου στην Ελλάδα, όποτε το να με κρατήσουν στο αεροδρόμιο θα είναι το χειρότερο σενάριο.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2019 ώρα 17:55
Πήγαινε στην στρατολογία φίλε μου με το χαρτί από την Πρεσβεία Και ζητά να σου κάνουν ανανέωση την Ανυποταξια εξωτερικού Ο στρατός είναι θεωρητικά υπέρ του Πολίτη πιστεύω να σε βοηθήσουν Έστω και μια προσωρινή βεβαίωση να ταξιδέψεις Πάρε και τα εισιτήρια μαζί σου ίσως χρειαστούμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 10:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημήτρης

Παιδιά έχω μια απορία όπως σας έχω πει είμαι ανυπότακτος εξωτερικού Και το Σεπτέμβρη θα πάω Ελλάδα έχω το χαρτί της ανυποταξίας από το προξενείο Απλά θα ήθελα να ξέρω τώρα που θα πάω Ελλάδα είναι να δώσω εξετάσεις (την θεωρία την έχω περάσει ήδη πριν γίνω ανυποτακτος εξωτερικού) για το δίπλωμα αυτοκινήτου Ξέρεις κάποιος αν έχω το δικαίωμα να δώσω και την πρακτική τώρα που είμαι ανυπότακτος εξωτερικού ; Ευχαριστώ

Δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο. Εφόσων είσαι ΑΕ και είσαι νόμιμα μέσα στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εάν δεν θέλεις να πάρεις το ρίσκο για οποιονδήποτε λόγο και είσαι σε άλλη χώρα της Ε. Ε. Βγάλε δίπλωμα από αυτή την χώρα μιας και θα ισχύει και στην Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 10:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Grinder

Update: Μου έστειλαν το χαρτί, το οποίο είναι βεβαίωση από την πρεσβεία ότι διαμένω μόνιμα στην Αγγλία, με ημερομηνία 2017. Θα είναι αρκετό να δείξω μόνο αυτό; Προφανώς θα πάω και στη στρατολογία να ρωτήσω αλλά αυτή τη στιγμή δεν νομίζω πως μπορώ να κάνω κάτι άλλο, είναι δεμένα τα χέρια μου στην Ελλάδα, όποτε το να με κρατήσουν στο αεροδρόμιο θα είναι το χειρότερο σενάριο.

Δεν νομίζω να σε σταματήσουνε και στην έξοδο να σου πω την αλήθεια.
Εάν μπορείς να τους δείξεις επιτόπου την βεβαίωση και τα εισητήρια και ίσως κάποιο άλλο αποδεικτικό για παράδειγμα ενα λογαριασμό τράπεζα που να φαίνεται ότι πληρώνεσαι στην Αγγλία δεν θα έχεις θέμα.

Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω να σε ταλαιπωρήσουν. Απλά θα σου κάνει ο αστυνόμος μερικές ερωτήσεις και αυτό ήταν.

Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 10:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Eksoterikos

Καλησπέρα σας, Ενδεχομένως να έχει απαντηθεί μερικώς ως τώρα ή να είναι λίγο υποκειμενική η ερώτηση μου, αλλά μήπως γνωρίζετε πόσος καιρός περνάει από την έναρξη ανυποταξίας εξωτερικού και μέχρι την κλήση γιαντο πρώτο στρατοδικείο; Σας ευχαριστώ

Εμένα προσωπικά πήρε περίπου 2 χρόνια.

Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 11:26
Καλημέρα στην Ομάδα Μια ερώτηση ή απορία να το πω καλύτερα. Ισχύει ότι στις χώρες εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης Δεν γίνονται συχνά έλεγχος στα αεροδρόμιο; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην σε ελέγξουν καθόλου; Ευχαριστώ πολύ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 12:52
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση Φίλε μου
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giannis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 14:45
Εγώ φίλε μου εδώ και 2 χρόνια πάω Ελλάδα αεροπορικώς με δικό μου Ρίσκο βέβαια και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά αν κάτσουν καιψ αξουν και γίνει έλεγχος τότε Ναι θα έχω και τα ξαδέρφια μου εδώ και 5 χρόνια πάνε έρχονται και φέτος εκεί είναι όποτε αν θες το ρισκάρεις με δική σου ευθύνη.
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 17:35
Αρχικά αποστάλθηκε από KostasSss

Καλημέρα στην Ομάδα Μια ερώτηση ή απορία να το πω καλύτερα. Ισχύει ότι στις χώρες εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης Δεν γίνονται συχνά έλεγχος στα αεροδρόμιο; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην σε ελέγξουν καθόλου; Ευχαριστώ πολύ!!!
Σε πτήση μεταξύ χωρών εντός ζώνης Σένγκεν δεν υπάρχει αστυνομικός έλεγχος ούτε στο μπες ούτε στο βγες. Προσοχή, πρέπει να ανήκουν και οι δυο χώρες στη Σένγκεν η οποία δεν ισοδυναμεί με ΕΕ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο δικό μου ερώτημα πιο πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 20:01
Αρχικά αποστάλθηκε από Giannis

Εγώ φίλε μου εδώ και 2 χρόνια πάω Ελλάδα αεροπορικώς με δικό μου Ρίσκο βέβαια και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά αν κάτσουν καιψ αξουν και γίνει έλεγχος τότε Ναι θα έχω και τα ξαδέρφια μου εδώ και 5 χρόνια πάνε έρχονται και φέτος εκεί είναι όποτε αν θες το ρισκάρεις με δική σου ευθύνη.
Καλησπέρα φίλε μου Έχω την βεβαίωση Ανυποταξιας εξωτερικού!! Τώρα βγήκα ανυπότακτος γι αυτό ρώτησα να μου φύγει η απορία. Ευχαριστώ Για την απάντηση.. Για 30 ημέρες το χρόνο μπορώ να έρχομαι Ελλάδα μου είπαν στο προξενείο της Φρανκφούρτης. Απλά το είχα απορία αν στα αεροδρόμια γίνεται έλεγχος όσον αφορά την Ελλάδα !! Απο Γερμανια Ελλάδα και επιστροφή. Γιατί μόνο εκεί φαίνεται η απαγόρευση εξόδου από την χώρα μου είπαν. Δηλαδή αν θέλω να πάω σε άλλη χώρα διακοπές παράδειγμα δεν θα έχω πρόβλημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 21:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Grinder

Σε πτήση μεταξύ χωρών εντός ζώνης Σένγκεν δεν υπάρχει αστυνομικός έλεγχος ούτε στο μπες ούτε στο βγες. Προσοχή, πρέπει να ανήκουν και οι δυο χώρες στη Σένγκεν η οποία δεν ισοδυναμεί με ΕΕ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο δικό μου ερώτημα πιο πάνω.
Ευχαριστώ πολύ για την Διευκρίνιση φίλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6061626364 65>