Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5859606162 65>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 11:09
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος

"Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του αρθρ.25/Ν.3421/2005 (αναβολή κατάταξης μονίμων κατοίκων εξωτερικού) εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο.

Οποτε δε καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι με την αναγνωριση ως ΜΚΕ οι ποινικες συνεποιες παραμενουν
Φίλε Μένιο! Έχεις απόλυτο δίκαιο! Σε ευχαριστώ πολύ! Παιδιά διαβάστε αυτο, θα λυθούν πολλές απορίες!Ν.3421/2005 Αρθο 25
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 11:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος

Επίσης μια άλλη απορία. Για να μάθω αν έχω καταδικαστεί (δλδ αν έχει γίνει στρατοδικείο μέχρι τώρα ενώ δεν έχω γίνει ΜΚΕ κάτι που σύμφωνα με τα παραπάνω μπορεί να σημαίνει ότι κ ΜΚΕ να βγω πάλι θα μείνει το ποινικό) παίρνω τηλ ποια υπηρεσία ; Το ότι μ έχει επιβληθεί το πρόστιμο 6000 ευρώ σημαίνει ότι έχει γίνει στρατοδικείο;

Καλημέρα, εγώ πήρα το αρμόδιο στρατολογικό Μου Γραφειο κ εκει με πληροφορισαν πως δεν εκκρεμεί τιποτα εναντίον μου (αφού βγήκα ΜΚΕ). Με συμβουλεψαν επισης να παρω κ το στρατοδικείο Κ μου έδωσαν ένα τηλέφωνο για να το ψαξουν κ μου το επιβεβαιώσουν (διότι από αυτά που μου είπαν η καταδίκη δεν αναιρείται με την ιδιότητα του ΜΚΕ). Ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοι κ μου απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις.

Όχι, τα 6000 δεν έχουν να κάνουν τίποτα με στρατοδικείο. Το προστιμο πεφτει αμεσως, να καλέσουν κάποιον σε στρατοδικείο μπορεί να παρει χρόνια
Επιστροφή στην κορυφή
Σουηδός_φοιτητής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σουηδός_φοιτητής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2019 ώρα 04:39
Γεια σας, έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά ακόμα έχω κάποιες απορίες.

Έμενα παλαιότερα Σουηδία όπου και απέκτησα την υπηκοότητα. Το 2010 ήρθα Ελλάδα για σπουδές και πήρα αναβολή η οποία έληξε πρόσφατα. Στο μεταξύ δεν πήρα το πτυχίο μου καθώς μετάνιωσα την επιλογή σχολής και έκανα άλλα πράγματα. Το 2017 αποφάσισα να επιστρέψω Σουηδία και πλέον σπουδάζω ενεργά κάτι άλλο. Πριν λίγες μέρες ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ αρχές Μαΐου. Στη φάση που βρίσκομαι δεν θέλω να αναβάλω κι άλλο τις σπουδές μου.

1. Με τις σπουδές μπορώ να βγω ανυπότακτος εξωτερικού ή πρέπει να εργάζομαι;

2. Τα 2 χρόνια που αναφέρθηκε ότι χρειάζονται για την ανυποταξία εξωτερικού είναι απόλυτα; Βρίσκομαι εδώ 20-21 μήνες. Θα έχω πρόβλημα να βγω από τώρα ή θα πρέπει να περιμένω;

3. Πότε μπορώ να κάνω την αίτηση στην πρεσβεία και πόσο σύντομα γίνεται η αλλαγή από εσωτερικού σε εξωτερικού; Καθώς έρχεται καλοκαίρι και θα ήθελα να κατέβω για λίγες μέρες θα ήθελα να έχω τελειώσει με τις διαδικασίες. Μπορώ να πάω στην πρεσβεία την μέρα που είναι να παρουσιαστώ ή την επόμενη; Και μέχρι τον Αύγουστο θα είναι όλα έτοιμα;

4. Ξέρετε αν θα υπάρχει και κάποια ποινή που ενώ είχα αναβολή σπουδών δεν πήρα το πτυχίο μου; Και αν του χρόνου που τελειώνω τις σπουδές εδώ μπορεί να αναιρεθεί η όποια ποινή;

5. Είναι προτιμότερο να ταξιδεύω με ελληνική ταυτότητα ή με σουηδικό διαβατήριο που με αναφέρει ως Σουηδό υπήκοο; Υπάρχει κάποια διαφορά; Το ταξίδι προφανώς είναι εντός σένγκεν. Επειδή μένω Βόρεια Ελλάδα, το να ταξιδέψω Σόφια και να μπω οδικώς Ελλάδα μπορεί να είναι μια λύση για περισσότερες μέρες; Όσες φορές έχω περάσει τα σύνορα απλά ρίχνουν μια ματιά στην ταυτότητα χωρίς να την περάσουν κάπου.

6. Από ότι έχω καταλάβει, καλό είναι μέχρι να έχω βγει ΜΚΕ να μην έχω εξοφλήσει το πρόστιμο. Υπάρχει διαφορά αν το πρόστιμο βγει τώρα που δεν εργάζομαι, και αργότερα βρω δουλειά και συμπληρώσω τα 7 χρόνια βιοπορισμού ώστε να βγω ΜΚΕ;

7. Όταν έρθω μπορώ να κάνω κανονικά την διαδικασία για ΔΟΥ εξωτερικού;

8. Τον Οκτώβρη θα γίνει ένας γάμος όπου είναι να είμαι ο κουμπάρος, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Πέτρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πέτρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2019 ώρα 15:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Σουηδός_φοιτητής

8. Τον Οκτώβρη θα γίνει ένας γάμος όπου είναι να είμαι ο κουμπάρος, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό.
Αν η νύφη κ ο γαμπρός είναι οκ τότε κανένα πρόβλημα. Πέρα από τη πλάκα είναι μπερδεμένη λίγο η ιστορία σου στο κομμάτι σπουδών και λείπουν και στοιχεία όπως η ηλικία κλπ... Κάποιος πιο έμπειρος θα σου πει.
Επιστροφή στην κορυφή
Ιώαννης Δς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ιώαννης Δς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2019 ώρα 00:18
Καλησπέρα στην ομάδα, Έχω κηρυχθεί πριν απο ενάμιση χρόνο ανυπότακτος εξωτερικού και σήμερα έλαβα εκ νέου σημείωμα κατάταξης. Δίαβασα κάποια αντίστοιχα σχόλια στις προηγούμενες σελίδες χωρίς να βρω κάποια ξεκάθαρη απάντηση. Πως γίνεται να μου ξανάερθει σημείωμα κατάταξη εφόσον είμαι ήδη ανυπότακτος εξωτερικού; Τι θα προτείνατε σε αντίστοιχες περιπτώσεις; Ευχαριστώ Ιωάννης Δς
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2019 ώρα 19:46
Καλησπερα παιδια,

Καταρχην, συγχρητηρια για το forum, εχω βρει πολλες απαντησεις στα ερωτηματα μου, εκτος απο μια οπου ουτε μια δικηγορος που μιλησα μαζι της μου εδωσε σαφη απαντηση.

Ως ΜΚΕ μπορω να ειμαι στη χωρα μεχρι 6 μηνες το χρονο, γιατι αλλιως χανω την ιδιοτητα, σωστα; Σε περιπτωση λοιπον που κατσω παραπανω, μερικες μερες παραπανω, πως αποδυκνειεται απο τις αρχες, αν με πιασουν;

Το ιδιο ερωτημα ισχυει και για τους ανυποτακτους εξωτερικου που δικαιουνται μεχρι 30 μερες το χρονο.

Οποιος γνωριζει, ή εχει εμπερια πανω στο θεμα ας μου δωσει μια απαντηση.

Ευχαριστω πολυ!

Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2019 ώρα 15:39
Καλησπέρα στην Ομάδα Καταρχήν να συγχαρώ το φόρουμ βρήκα πολλές απαντήσεις σε πολλά θέματα. Σε λίγες μέρες είναι η ημερομηνία κατάταξης μου Στον Ε. Σ λίγο εργασίας και δανείου μου είναι αδύνατον. Ζω και εργάζομαι στην Γερμανία. Πότε και που πρέπει να απευθυνθώ για την βεβαίωση Ανυποταξιας. Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας
Επιστροφή στην κορυφή
tipestora Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση tipestora Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2019 ώρα 12:00
Στο κοντινότερο προξενείο από την πόλη που βρίσκεσαι. Ταυτότητα, ένα Erweiterte Meldebescheinigung (...5ε) από την πόλη σου και 50ε για τον υπάλληλο του προξενείου. Καλή τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2019 ώρα 17:18
Ευχαριστώ πάρα πολύ Μου ζήτησαν επίσης φωτοτυπία συμβολαίου εργασίας Από την Deutsche Rentenversicherung Versicherungsverlauf για όλα τα χρόνια π δούλευα να φαίνονται Φωτοτυπία ταυτότητας Πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης η χαρτί από τον στρατό με τα στοιχεία μου.. Έχω ραντεβού στις 12 Ιουνίου στο προξενείο της Φρανκφούρτης Ελπίζω να πάνε όλα καλά
Επιστροφή στην κορυφή
wizz1993 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2016
  Παράθεση wizz1993 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2019 ώρα 22:04
Καλησπέρα, είμαι ανυπότακτος εξωτερικού από το 2012 (νομίζω) και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα γιατί δεν έχω σκοπό να ζήσω στην Ελλάδα ή να δουλέψω εκεί. Μου είναι αδιάφορο, ούτε στρατό έχω σκοπό να πάω. Μένω Γερμανία από τα 11 μου και τώρα είμαι 26. Το πρόστιμο μου έχει πάει στην εφορία και με τους τόκους πρέπει να έχει φτάσει κάπου στα 7500€ αν δεν κάνω λάθος. Η ερώτηση μου είναι η εξής, για να κάνουν μια πώληση οι γονείς μου πρέπει να πληρωθεί η εφορία μου γιατί έχω ποσοστό στο σπίτι, αν πληρωθεί τελειώνω με αυτήν την υπόθεση ή υπάρχει η περίπτωση να μου επιβληθεί ξανά το πρόστιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Θητεία2020 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θητεία2020 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2019 ώρα 02:28
Καλησπέρα,
Στρατό έπρεπε να είχα πάει από τα 18 αλλά λόγο σχολής έκανα το λάθος να πάω τότε, με τα χρόνια η ζωή μου άλλαξε και έφυγα εξωτερικο, από όσο ξέρω δεν μπορώ να βγω κάτοικος εξωτερικού διότι αλλάζω χώρες τα τελευταία 4 χρόνια, επίσης δεν εργάζομαι επίσημα στο εξωτερικο, τους τελευταίους μήνες συζητάω με την πρεσβεία και την στρατολογία χωρίς να μου έχουν δώσει κάποια λύση, οπότε αποφάσισα να ρωτήσω εδώ, απαριθμω τα προβλήματα που αντιμετωπίζω παρακάτω.
1)βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν μου έχουν ξεκαθαρίσει αν ο στρατός θα καλύψει τα έξοδα επαναπατρισμού ώστε να υπηρετήσω.
2) τι θα συμβεί με το κατοικίδιο μου εφόσον δεν έχω κάπου να το αφήσω (πραγματικά σκέφτομαι να παρουσιαστώ με αυτό αν φτάσουμε εκεί )
3)τι θα συμβεί με την περιουσία που έχω(ιστιοπλοϊκό σκάφος ) και δεν μπορώ να εγκαταλείψω στο εξωτερικό για ένα χρόνο (όχι. μονο πρακτικά αλλά και νομικά )
4)τι θα συμβεί με τα λοιπά έξοδα, δεν έχω την ικανότητα να πληρώσω τίποτα.
5)θεωρητικά ο φαντάρος δεν πρέπει να εργάζεται, εγώ δεν μπορώ να εγκαταλείψω το μικρό εισόδημα που έχω.
6)γιατί για να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση πρέπει πρώτα να έχω είδη ανυπότακτος; αυτό είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη
7)αν επιστρέψω στην Ελλάδα με δικο μου μέσο σε Κίνδυνο την ζωή μου και την περιουσία μου
8) έχω residency σε ξένη χώρα, αλλά δεν έχουμε ελληνική πρεσβεία εκεί και η κοντινότερη είναι σε άλλη ήπειρο.
ΥΣ στην στρατολογία έκανα ξεκάθαρο πως εφόσον ο στρατός καλύψει ολα τα έξοδα μου ώστε να παρουσιαστώ δεν έχω πρόβλημα να αφιερώσω ένα κομμάτι από τη ζωή μου για αυτό αλλά αδύνατο να πληρώσω το οτιδήποτε.

Ευχαριστώ .
Επιστροφή στην κορυφή
Anipotaktoss Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anipotaktoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2019 ώρα 03:16
Προσωρινή απαλλαγή από τον έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης των Ελλήνων του εξωτερικού (ανυπότακτοι) δόθηκε από του συναρμόδιους υπουργούς Εσωτερικών και Εθνικής ’μυνας, προκειμένου να μπορούν να έλθουν να ψηφίσουν στις Ευρωεκλογές, της περιφερειακές και δημοτικές εκλογές.. Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με τις 30 μέρες που έχουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2019 ώρα 08:01
Θητεία2020, Στρατός είναι, όχι πολυεθνική για να σου πληρώνει relocation.

Ο Στρατός σου πληρώνει φαγητό, ρούχα, ιατροφαρμακευτική κάλυψη, και πολύ μικρό μέρος των εξόδων μετακίνησης. Από'κει και πέρα βάζεις εσύ λεφτά για τα υπόλοιπα.

Κατοικίδια εννοείται απαγορεύονται, για την περιουσία σου απλούστατα δεν τους ενδιαφέρει τι έχεις και αν μπορείς ή όχι να καλύψεις τα όποια λειτουργικά έξοδα.

Απ'οτι καταλαβαίνω μένεις στο σκάφος σου σε νησί του Ατλαντικού ή Ειρηνικού. Μείνε εκεί και μην ασχοληθείς με τον Στρατό.
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2019 ώρα 09:54
Αρχικά αποστάλθηκε από wizz1993

Καλησπέρα, είμαι ανυπότακτος εξωτερικού από το 2012 (νομίζω) και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα γιατί δεν έχω σκοπό να ζήσω στην Ελλάδα ή να δουλέψω εκεί. Μου είναι αδιάφορο, ούτε στρατό έχω σκοπό να πάω. Μένω Γερμανία από τα 11 μου και τώρα είμαι 26. Το πρόστιμο μου έχει πάει στην εφορία και με τους τόκους πρέπει να έχει φτάσει κάπου στα 7500€ αν δεν κάνω λάθος. Η ερώτηση μου είναι η εξής, για να κάνουν μια πώληση οι γονείς μου πρέπει να πληρωθεί η εφορία μου γιατί έχω ποσοστό στο σπίτι, αν πληρωθεί τελειώνω με αυτήν την υπόθεση ή υπάρχει η περίπτωση να μου επιβληθεί ξανά το πρόστιμο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχω ακουσει περιπτωσεις παιδιων που τους εχει επιβθληθει 2 και 3 φορες το προστιμο. Αποψη μου ειναι μην το πληρωσεις. Αφου διαμενεις μονιμα στο εξωτερικο για 11 (και παραπανω) συναπτα ετη γιατι δεν βγαινεις ΜΚΕ οπως οριζει ο νομος; Τοτε το προστιμο θα διαγραφει αυτοματα!

Αρχικά αποστάλθηκε από Θητεία2020

Καλησπέρα,
Στρατό έπρεπε να είχα πάει από τα 18 αλλά λόγο σχολής έκανα το λάθος να πάω τότε, με τα χρόνια η ζωή μου άλλαξε και έφυγα εξωτερικο, από όσο ξέρω δεν μπορώ να βγω κάτοικος εξωτερικού διότι αλλάζω χώρες τα τελευταία 4 χρόνια, επίσης δεν εργάζομαι επίσημα στο εξωτερικο, τους τελευταίους μήνες συζητάω με την πρεσβεία και την στρατολογία χωρίς να μου έχουν δώσει κάποια λύση, οπότε αποφάσισα να ρωτήσω εδώ, απαριθμω τα προβλήματα που αντιμετωπίζω παρακάτω.
1) βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν μου έχουν ξεκαθαρίσει αν ο στρατός θα καλύψει τα έξοδα επαναπατρισμού ώστε να υπηρετήσω.
2) τι θα συμβεί με το κατοικίδιο μου εφόσον δεν έχω κάπου να το αφήσω (πραγματικά σκέφτομαι να παρουσιαστώ με αυτό αν φτάσουμε εκεί)
3) τι θα συμβεί με την περιουσία που έχω (ιστιοπλοϊκό σκάφος) και δεν μπορώ να εγκαταλείψω στο εξωτερικό για ένα χρόνο (όχι. Μονο πρακτικά αλλά και νομικά)
4) τι θα συμβεί με τα λοιπά έξοδα, δεν έχω την ικανότητα να πληρώσω τίποτα.
5) θεωρητικά ο φαντάρος δεν πρέπει να εργάζεται, εγώ δεν μπορώ να εγκαταλείψω το μικρό εισόδημα που έχω.
6) γιατί για να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση πρέπει πρώτα να έχω είδη ανυπότακτος; Αυτό είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη
7) αν επιστρέψω στην Ελλάδα με δικο μου μέσο σε Κίνδυνο την ζωή μου και την περιουσία μου
8) έχω residency σε ξένη χώρα, αλλά δεν έχουμε ελληνική πρεσβεία εκεί και η κοντινότερη είναι σε άλλη ήπειρο.
ΥΣ στην στρατολογία έκανα ξεκάθαρο πως εφόσον ο στρατός καλύψει ολα τα έξοδα μου ώστε να παρουσιαστώ δεν έχω πρόβλημα να αφιερώσω ένα κομμάτι από τη ζωή μου για αυτό αλλά αδύνατο να πληρώσω το οτιδήποτε.

Ευχαριστώ.

Η περιμενεις να φτασεις 7 χρονια βιοπορισμου στο εξωτερικο, ή 11 χρονια διαμονης στο εξωτερικο και βγαινεις ΜΚΕ, ή κατεβαινεις και περνας απο το Φρουραρχειο για αναβολη λογω υγειας. Δεν βλεπω αλλη λυση στην περιπτωση σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Θητεία2020 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θητεία2020 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2019 ώρα 00:25
Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι :
1) δεν δέχονται την κατοικία μου στο. εξωτερικο λόγο ελλείψεις λογαριασμόν ΟΤΕ και ΔΕΗ (ακόμα και εφόσον έχω residency)
2)δεν θα μπορώ να ανανεώσω το διαβατήριο και αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
SkyIsNotTheLimit Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SkyIsNotTheLimit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2019 ώρα 14:10
Σε περίπτωση που κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού (εκτός χωρών Σένγκεν) , εργάζεται ως πλήρωμα αεροπορικής εταιρείας που έχει έδρα το εξωτερικό, ταξιδέψει στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης των καθηκόντων της εργασίας του, θα υπάρξει πρόβλημα στο αεροδρόμιο στον έλεγχο, ή επειδή θα βρίσκεται εκεί λόγω της εργασίας του θα μπορεί να συνεχίσει κανονικά και να αναχωρήσει απ'την Ελλάδα; Αν δηλαδή βρίσκεται στο αεροδρόμιο για 2-3 ώρες, θα μετριέται σαν είσοδος στην χώρα / άρα και ως 1 ημέρα (απ'τις 30 που δικαιούται συνολικά) ή όχι;
Επιστροφή στην κορυφή
Σουηδός_φοιτητής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σουηδός_φοιτητής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2019 ώρα 18:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Σουηδός_φοιτητής

Γεια σας, έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά ακόμα έχω κάποιες απορίες.

Έμενα παλαιότερα Σουηδία όπου και απέκτησα την υπηκοότητα. Το 2010 ήρθα Ελλάδα για σπουδές και πήρα αναβολή η οποία έληξε πρόσφατα. Στο μεταξύ δεν πήρα το πτυχίο μου καθώς μετάνιωσα την επιλογή σχολής και έκανα άλλα πράγματα. Το 2017 αποφάσισα να επιστρέψω Σουηδία και πλέον σπουδάζω ενεργά κάτι άλλο. Πριν λίγες μέρες ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ αρχές Μαΐου. Στη φάση που βρίσκομαι δεν θέλω να αναβάλω κι άλλο τις σπουδές μου.

1. Με τις σπουδές μπορώ να βγω ανυπότακτος εξωτερικού ή πρέπει να εργάζομαι;

2. Τα 2 χρόνια που αναφέρθηκε ότι χρειάζονται για την ανυποταξία εξωτερικού είναι απόλυτα; Βρίσκομαι εδώ 20-21 μήνες. Θα έχω πρόβλημα να βγω από τώρα ή θα πρέπει να περιμένω;

3. Πότε μπορώ να κάνω την αίτηση στην πρεσβεία και πόσο σύντομα γίνεται η αλλαγή από εσωτερικού σε εξωτερικού; Καθώς έρχεται καλοκαίρι και θα ήθελα να κατέβω για λίγες μέρες θα ήθελα να έχω τελειώσει με τις διαδικασίες. Μπορώ να πάω στην πρεσβεία την μέρα που είναι να παρουσιαστώ ή την επόμενη; Και μέχρι τον Αύγουστο θα είναι όλα έτοιμα;

4. Ξέρετε αν θα υπάρχει και κάποια ποινή που ενώ είχα αναβολή σπουδών δεν πήρα το πτυχίο μου; Και αν του χρόνου που τελειώνω τις σπουδές εδώ μπορεί να αναιρεθεί η όποια ποινή;

5. Είναι προτιμότερο να ταξιδεύω με ελληνική ταυτότητα ή με σουηδικό διαβατήριο που με αναφέρει ως Σουηδό υπήκοο; Υπάρχει κάποια διαφορά; Το ταξίδι προφανώς είναι εντός σένγκεν. Επειδή μένω Βόρεια Ελλάδα, το να ταξιδέψω Σόφια και να μπω οδικώς Ελλάδα μπορεί να είναι μια λύση για περισσότερες μέρες; Όσες φορές έχω περάσει τα σύνορα απλά ρίχνουν μια ματιά στην ταυτότητα χωρίς να την περάσουν κάπου.

6. Από ότι έχω καταλάβει, καλό είναι μέχρι να έχω βγει ΜΚΕ να μην έχω εξοφλήσει το πρόστιμο. Υπάρχει διαφορά αν το πρόστιμο βγει τώρα που δεν εργάζομαι, και αργότερα βρω δουλειά και συμπληρώσω τα 7 χρόνια βιοπορισμού ώστε να βγω ΜΚΕ;

7. Όταν έρθω μπορώ να κάνω κανονικά την διαδικασία για ΔΟΥ εξωτερικού;

Απάντηση σε μερικά ερωτήματα ώστε να υπάρχουν για το μέλλον σε περίπτωση που τα θέλει και κάποιος άλλος.

1-2. Το προξενείο μου έβγαλε κανονικά το χαρτί πριν τα 2 χρόνια και χωρίς χαρτί από εργοδότη ή αντίγραφο φορολογικής που ζητούσαν. Τους πήγα μια βεβαίωση εγγραφής στο πανεπιστήμιο και αναλυτική βαθμολογία που γράφει και τις ημερομηνίες που ήταν το κάθε μάθημα για να δείξω ότι παρακολουθώ (αυτά δεν μου τα ζήτησα, τα είχα προληπτικά μαζί μου και τα δέχτηκαν).

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να απαντήσει στα υπόλοιπα ερωτήματα. Επίσης και κάτι ακόμα. Από το προξενείο μου είπαν ότι θα στείλω εγώ το χαρτί στην στρατολογία (θα το παραλάβω από βδομάδα). Εν τω μεταξύ μίλησε σήμερα ο πατέρας μου με την στρατολογία και του είπαν ότι ακόμα δεν έχουν πάρει τις καταστάσεις με τους ανυπότακτους (ήταν να παρουσιαστώ πριν 8 μέρες). Πως θα ξέρω πότε θα βγω ώστε να στείλω μετά το χαρτί; Θα πρέπει να το στείλω όντως ο ίδιος ή μπορώ να πω στο προξενείο να το στείλουν αυτοί; Την άλλη βδομάδα κατεβαίνει γνωστός Ελλάδα. Αν το στείλω ώστε να βρίσκεται κάτω, μπορεί να το πάει κάποιος προσωπικά; Χρειάζεται κάποια εξουσιοδότηση; Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία; Και μια ακόμα ερώτηση. Το χαρτί πρέπει να το έχω μαζί μου όταν κατεβαίνω Ελλάδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Anipotaktoseks Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anipotaktoseks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2019 ώρα 12:15
Μήπως ξέρει κανείς τώρα που για εκλογές με απόφαση δόθηκε προσωρινή απαλλαγή στους ανηποτακτους εξωτερικού από έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης. Οι 30 μέρες θα αυξηθούν; Πως θα γίνει;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5859606162 65>