Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5253545556 67>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 12:54
Τα χαρτιά που ζητάνε είναι
συμβόλαιο εργασίας, φορολογική δήλωση, απόδειξη ότι είσαι ασφαλισμένος , βεβαίωση κατοικίας για όλα τα χρόνια που είσαι στο εξωτερικό . Τα χαρτιά αυτά δεν είναι πρόβλημα γιατί από τώρα τα έχω κ τα μαζεύω.

Το θέμα είναι ότι το κράτος στην Ελλάδα μου έδωσε αναβολή μέχρι το 2020 λόγω σπουδών. Και σου λέει μετά, εγώ φίλε σου έδωσα για σπουδές. Δεν σου έδωσα την αναβολή για να δουλεύεις ενώ έχεις τελειώσει την σχολή στην Ελλάδα το 2014.

Πιστεύω ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια για ΜΚΕ. Δηλ όταν τελειώνει η αναβολή.

Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:42
Δεν ισχύει αυτό φίλε μου.

Τα χρόνια εργασίας μετράνε κανονικα από όταν ξεκίνησες να εργάζεσαι. Για την ακρίβεια για τον στρατό αυτό που μετράει είναι η μόνιμη εγκατάσταση, οι σπουδές θεωρούνται προσωρινές.

Η αναβολή λόγω σπουδών έχει μέγιστη διάρκεια Χ. Αυτό που μετράει είναι όντως να σπουδασες στη διάρκεια της αναβολής. Αν δεν σπουδασες, τότε έχεις κάνει κακή χρήση της αναβολής.

Αλλά δεν έχει κάποια σχέση με την μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 16:24
Mike και Τεο ,

Σας ευχαριστώ εκατέρωθεν,

μίλησα με την στρατολογία στην Αθήνα κ μου είπαν ακριβώς τα ίδια που απαντήσατε εσείς.

ΥΓ. Το πτυχίο το πήρα ;)

Επιστροφή στην κορυφή
Λεωνίδας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λεωνίδας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 15:12
Καλησπέρα σε όλους,
Γνωρίζω μια περίπτωση επιστροφής του προστίμου των 6,000 ευρώ, για την ακρίβεια του ποσού που έχει ήδη πληρωθεί. Η περίπτωση αυτή είναι των Μονίμων Κατοίκων Εξωτερικού. Αν δηλαδή ένας Έλληνας κάτοικος εξωτερικού πληρώνει το πρόστιμο σε δόσεις, όταν φτάσει στα πολυπόθητα εφτά συνεχόμενα χρόνια βιοπορισμού στο εξωτερικό (ή στα έντεκα χρόνια απλής συνεχούς διαβίωσης στο εξωτερικό) θα καταφέρει να κηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού. Τότε λοιπόν, ακυρώνεται το πρόστιμο: Ό, τι ποσό έχει ήδη πληρωθεί, επιστρέφεται (σε περίπτωση που έχει πληρωθεί όλο το ποσό, επιστρέφεται ολόκληρο). ’λλα δύο πλεονεκτήματα του στάτους των Μονίμων Κατοίκων Εξωτερικού: Η θητεία πέφτει στους 6 μήνες, υπάρχει δυνατότητα εξαγοράς της θητείας ακόμα κι αν οι ενδιαφερόμενοι είναι μικρότεροι απ'το όριο των 33 ετών (που ο νόμος ορίζει για την εξαγορά).
Επιστροφή στην κορυφή
Stelios007 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stelios007 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 19:04
Καλησπερα σε ολους,

Προσφατα πηρα το χαρτι κατοικου εξωτερικου-και απο ανυποτακτος εσωτερικου τωρα ειμαι εξωτερικου. Αν και μενω 11 χρονια εξω, και δουλευω πανω απο 7, δε μπορεσα να το αποδειξω γιατι δουλευω σαν ελευθερος επαγγελματιας τα τελευταια 5 χρονια, και αρχικα εμενα με συγκατοικους και δεν ειχα συμβολαιο στο ονομα μου. Πριν αλλαξω δουλεια, ειχα μαγαζι με τον αδερφο μου και το λογαριασμο της δεη στο ονομα μου. Δηλαδη μπορω να αποδειξω οτι ειχα αυτον το λογαριασμο σε μαγαζι αρα δουλευα (δε θυμαμαι αν το συμβολαιο του ενοικιου ηταν και στο δικο μου ονομα, και δεν το εχω ουτος η αλλως). Η ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

1. Αν παω πισω στο προξενειο με το λογαριασμο απο τη δεη, και αν το δεχτουν, μπορει να γινει αλλαγη απο ανυποτακτος εξωτερικου σε μκε; η ειναι τωρα αργα και θα πρεπει να περιμενω 2 χρονια; δε μου κοψε οταν πηγα τα χαρτια να παω και το λογαριασμο της δεη..

2. Με αμερικανικη υπηκοοτητα και διαβατηριο, αν κατσω πανω απο 30 μερες θα υπαρχει θεμα; αν υποθεσουμε οτι δε μπορω να βγω μκε τωρα. Εχω να κανω καποιες δουλειες οταν ερθω και 30 μερες δε ξερω αν μου φτανουν.. αυτα τα περι μεσω χωρων σεγκεν ισχυει ακομα;

3. Αφμ δεν εχω καθως εφυγα μικρος. Προστιμο υπαρχει; και αν ναι, σβηνετε με το που γινω μκε; (ειμαι 99% σιγουρος πως ναι, πιο πολυ με ενδιαφερει να μαθω τι γινετε απο τη στιγμη που δεν εχω αφμ).

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
takis2851 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση takis2851 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 20:26
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς αν( λόγω εκλογών το 2019) πρόκειται να ξαναδωθει νομοθετικά η δυνατότητα διαγραφής του προστίμου των 6000 ευρώ σε περιπτωσης κατάταξης των ανυποτακτων;
Επιστροφή στην κορυφή
Comonos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Comonos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 02:15
Αρχικά αποστάλθηκε από delay

Παιδια καλημερα απο Ιρλανδια!
Ειμαι και εγω ανυποτακτος εξωτερικου. Διαβασα γυρω στις 20 σελιδες του φορουμ. Εχω δυο αποριες για τις 30 μερες.
1) ξερει κανεις να μας πει 100% πως τις μετρανε; Ακομα και για το PNR γραφτηκε οτι τελικα ισχυει για τρομοκρατες ή ατομα που καθιστουν σοβαρη απειλη.
2) Εχει τυχει σε καποιον να τον πιασουν ενω ταξιδευε με ταυτοτητα και ειχε περασει τις 30 μερες; Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;
3) Ακομα και αν υποθεσουμε οτι τις μετρανε ολες, ξερει κανεις αν οι μερες του ταξιδιου μετρανει στις 30 μερες; Πχ για ενα αλλο λογο που μετραγα τις ημερες παραμονης μου στην Αγγλια, η μερα που εμπαινες δε μετραγε σα μερα παραμονης στην αγγλια.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση του συντρόφου;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 13:30
Καλο είναι σε τόσο εξειδικευμένα θέματα να ρωτάτε κάποιον δικηγόρο που να εξειδικεύεται σε θέματα ανυποταξίας/λιποταξίας
Επιστροφή στην κορυφή
Captain Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Captain Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 12:51
Καλησπέρα σας, Μπορώ να θεωρηθώ μόνοιμος κάτοικος του έξωτερικού αν στην 7 ετια εργασίας στο εξώτερικο ήμουν άνεργος για 1 μήνα?
Επιστροφή στην κορυφή
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2019 ώρα 14:05
Καλημέρα σας και καλή χρονιά, Έχω πολλα ερωτηματικά και εχω ψαξει αρκετά ειναι η αλήθεια. Οσοι γνωρίζεται κατι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον. Γεννηθείς το 1991, το 2002 ήρθα με τους γονεις μου μόνιμα Κυπρο οπου εκανα δημοτικο, γυμνασιο, λύκειο, περσα σε σχολή στην Ελλαδα και πηγα για σπουδες το 2010, οι γονεις μου το 2014 επέστρεψαν μονιμα Ελλαδα και εγω ξανα γύρισα μονος Κυπρο το 2016 και τελείωσα τις σπουδες το 2016.

Πλεον απο το 16 και μετα ειμαι μονος Κυπρο και εχω ως βιοποριστική εγκατάσταση την Κυπρο. Στις 31/12/2018 εληξε η αναβολή μου λόγο σπουδών (παρεμπιπτόντως, τωρα κανω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Κυπρου), μιλησα με την πρεσβια εδω και με το Γεεθα στην Αθηνα και μου ειπαν οτι θα με καλεσουν τον Μαρτιο φέτος και φαντάζομαι μετα απο 6 μηνες, τον Σεπτέμβριο δλδ θα κηρυχθώ ανυπότακτος. Επιπρόσθετα δεν εχω κανένα σκοπο να γυρίσω στην Ελλάδα, δυστηχως. Η απορίες μου ειναι οι εξής.-Το προστιμο των 6κ θα μπει αμεσα μολις κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού;

Αν ναι, τότε πόσες ειναι οι μεγιστες δώσεις που μπορώ να το σπάσω; Οπως καταλαβαίνεται 6 χιλιάρικα δεν φυτρώνουν ετσι απλα.:P -Οταν ειμαι ανυποτακτος εξωτερικού, και εφόσον περάσουν αλλα 4 χρονια για να εχω πλεον την ιδιότητα του Μονιμου Κατοικου Εξωτερικού για βιοποριστική εγκατάσταση την Κυπρο, μπορώ να διακόψω την ανυποταξία; Υπαρχει δυνατότητα να διεκδικήσω την επιστροφή των 6κ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Chicago Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas_Chicago Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2019 ώρα 16:18
Αρχικά αποστάλθηκε από bmaximus

Καλημέρα σας και καλή χρονιά, Έχω πολλα ερωτηματικά και εχω ψαξει αρκετά ειναι η αλήθεια. Οσοι γνωρίζεται κατι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον. Γεννηθείς το 1991, το 2002 ήρθα με τους γονεις μου μόνιμα Κυπρο οπου εκανα δημοτικο, γυμνασιο, λύκειο, περσα σε σχολή στην Ελλαδα και πηγα για σπουδες το 2010, οι γονεις μου το 2014 επέστρεψαν μονιμα Ελλαδα και εγω ξανα γύρισα μονος Κυπρο το 2016 και τελείωσα τις σπουδες το 2016.

Πλεον απο το 16 και μετα ειμαι μονος Κυπρο και εχω ως βιοποριστική εγκατάσταση την Κυπρο. Στις 31/12/2018 εληξε η αναβολή μου λόγο σπουδών (παρεμπιπτόντως, τωρα κανω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Κυπρου), μιλησα με την πρεσβια εδω και με το Γεεθα στην Αθηνα και μου ειπαν οτι θα με καλεσουν τον Μαρτιο φέτος και φαντάζομαι μετα απο 6 μηνες, τον Σεπτέμβριο δλδ θα κηρυχθώ ανυπότακτος. Επιπρόσθετα δεν εχω κανένα σκοπο να γυρίσω στην Ελλάδα, δυστηχως. Η απορίες μου ειναι οι εξής.-Το προστιμο των 6κ θα μπει αμεσα μολις κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού;

Αν ναι, τότε πόσες ειναι οι μεγιστες δώσεις που μπορώ να το σπάσω; Οπως καταλαβαίνεται 6 χιλιάρικα δεν φυτρώνουν ετσι απλα.:P -Οταν ειμαι ανυποτακτος εξωτερικού, και εφόσον περάσουν αλλα 4 χρονια για να εχω πλεον την ιδιότητα του Μονιμου Κατοικου Εξωτερικού για βιοποριστική εγκατάσταση την Κυπρο, μπορώ να διακόψω την ανυποταξία; Υπαρχει δυνατότητα να διεκδικήσω την επιστροφή των 6κ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

- Αν εχεις ζησει 11 χρονια στο εξωτερικο τοτε εισαι αυτοματα ΜΚΕ και απαλασεσαι. Ησουν 11 χρονια κυπρο; Αν ναι κανε τα χαρτια σου στην πρεσβεια και καθαρισες.
- Αν δεν παρουσιαστεις τον Μαρτη που ληγει η αναβολη σου τοτε αυτοματα θα κυρηχτεις ανυποτακτος και θα σου ερθει σπιτι το προστιμο των 6000 ευρω (συνηθως σε 1-2 μηνες αρα κατα τον Μαιο)
- Μπορεις να βαλεις το προστιμο στην διαδικασια των 100 δοσεων με 60 ευρω ανα δοση + τοκο. Ξεκινας και πληρωνεις μεχρι να συμπληρωσεις 7 χρονια βιοπορισμου. Τοτε θα βγεις ΜΚΕ, και οπως λενε και η απο πανω μπορεις να απαιτησεις επιστροφη του προστιμου. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΣΚΑΣΕΙΣ 6000 Ευρω

Υπάρχει στο κωλωνακι γραφειο που εξειδικευεται σε στρατολογικα θεματα και κυριως ανυποτακτων εξωτερικου (εχουν στρατιωτικο δικηγορο και καλες τιμες σχετικα) Εχουν και ιστιοσελιδα που δεν μπορω προφανως να γραψω. Αν σε καλεσουν στρατοδικειο σιγουρα πρεπει να τους επικαλεστεις.
Επιστροφή στην κορυφή
ανυπότακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ανυπότακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2019 ώρα 14:43
Πόσο σίγουρος είσαι ότι πάει σε 100 δόσεις και όχι μόνο σε 20; Μπορείς να το εξηγήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
phd_31o_etos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση phd_31o_etos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2019 ώρα 00:39
Καλησπέρα κ από μένα,

πριν λίγες ημέρες έληξε η αναβολή που έχω για διδακτορικό και παρουσιάζομαι Μάρτιο οπου και θα κριθώ ανυπότακτος εξωτερικού (μένω αγγλία) και θα ξεκινήσω να πληρώσω το πρόστιμο σε δόσεις. Τον Απρίλιο γίνομαι 31 ετών.

Διάβασα στην ιστιοσελίδα της στρατολογίας ότι:
"Υπάρχει δυνατότητα εξαγοράς του υπολοίπου της θητείας σου, εφόσον έχεις συμπληρώσει το τριακοστό τρίτο έτος (33ο) έτος της ηλικίας σου και καταταγείς για να εκπληρώσεις χρόνο πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας είκοσι (20) ημερών. "

Ξέρει κανείς αν μπορώ ως ανυπότακτος εξωτερικού να παρουσιαστώ σε 2 χρόνια που γίνομαι 33, να κάνω θητεία 20 ημερών και να εξαγοράσω την υπόλοιπη;

Επιστροφή στην κορυφή
Βασιλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασιλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2019 ώρα 12:25
Μηπως γνωριζει κανεις αν πρεπει να βγαζουμε βεβαιωση κατοικου εξωτερικου καθε χρονο μεχρι να συμπληρωσουμε 11 χρονια; Εβγαλα μια τον Απριλη 2018 αλλα μου ειπαν οτι χρειαζομαι νεα βεβαιωση για το 2019, αλλιως αν παω Ελλαδα θα με κρατησουν εκει; ...
Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2019 ώρα 11:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασιλης

Μηπως γνωριζει κανεις αν πρεπει να βγαζουμε βεβαιωση κατοικου εξωτερικου καθε χρονο μεχρι να συμπληρωσουμε 11 χρονια; Εβγαλα μια τον Απριλη 2018 αλλα μου ειπαν οτι χρειαζομαι νεα βεβαιωση για το 2019, αλλιως αν παω Ελλαδα θα με κρατησουν εκει; ...
Καλησπέρα - και εγώ είχα βγει τον Μάρτιο του 2018 ανυποτακτος εξωτερικού, έχοντας πληρώσει και το πρόστιμο. Και χθες ( Ιανουαρίος 2019) ειδοποίησαν τους γονείς μου ότι βγήκε πάλι χαρτί στράτευσης - ξέρει κανείς αν πρέπει όντως να ανανεωνουμε την βεβαίωση κάθε χρόνο;
Επιστροφή στην κορυφή
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2019 ώρα 12:04
Καλημέρα, Φίλε @Kostas_Chicago σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τον χρόνο σου. Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά που έχεις αναφέρει και μου έχεις λύσει αρκετές απορίες. Όσον αφορά τα 11 χρόνια, δυστυχώς ακυρώθηκαν όλα τα προηγούμενα χρόνια διαμονής μου στην Κύπρο, όταν πήγα για σπουδές το 2010. Σε κάθε περίπτωση, πλέον από το 2016 είμαι μόνιμα Κύπρο με βιοποριστική ιδιότητα. Κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, ενώ έχεις αναφέρει. Δικαιούμαι να διεκδικήσω ξανά την ιδιότητα του ΜΚΕ σε 4 χρόνια, ενώ είμαι ανυπότακτος; Η ιδιότητα της ανυποταξίας δεν επηρεάζει το δικαίωμα μου να διεκδικήσω το ΜΚΕ?
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2019 ώρα 20:32
Αρχικά αποστάλθηκε από phd_31o_etos

Καλησπέρα κ από μένα,

πριν λίγες ημέρες έληξε η αναβολή που έχω για διδακτορικό και παρουσιάζομαι Μάρτιο οπου και θα κριθώ ανυπότακτος εξωτερικού (μένω αγγλία) και θα ξεκινήσω να πληρώσω το πρόστιμο σε δόσεις. Τον Απρίλιο γίνομαι 31 ετών.

Διάβασα στην ιστιοσελίδα της στρατολογίας ότι:
"Υπάρχει δυνατότητα εξαγοράς του υπολοίπου της θητείας σου, εφόσον έχεις συμπληρώσει το τριακοστό τρίτο έτος (33ο) έτος της ηλικίας σου και καταταγείς για να εκπληρώσεις χρόνο πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας είκοσι (20) ημερών. "

Ξέρει κανείς αν μπορώ ως ανυπότακτος εξωτερικού να παρουσιαστώ σε 2 χρόνια που γίνομαι 33, να κάνω θητεία 20 ημερών και να εξαγοράσω την υπόλοιπη;

Οταν θα ερθει η ωρα σου τον Μαρτη να παρουσιαστεις πας κανονικα στο στρατοπεδο και ζητας αναβολη. Πολυ πιθανο να παρεις 2ετη.
Μετα τη 2ετη αναβολη εχεις γινει ηδη 33, πας κανεις το 20ημερο σου, πληρωνεις για εξαγορα και ξεμπερδευεις χωρις προστιμα και
στρατοδικια. Αν δεν σου δοσουν 2ετη μπορει να παρεις ενα χρονο και να ξαναπας να παρεις κι αλλο ενα χρονο οποτε παλι νομιμα
πας για εξαγορα χωρις να ανυποταξιες και τα λοιπα.

Εγω πηγα κανονικα, εσυ εαν για οποιονδηποτε λογο δεν μπορεις υπαρχει η διευκολυνση της αναβολης ωστε να φτασεις στα 33 χωρις
μπλεξιματα.

Πολυ σημαντικο, ο στρατος θεωρει οτι γεννηθηκες 1/1 τον χρονο που γεννηθηκες! Αρα μπορει να κλεισεις τα 33 και να πας για εξαγορα
πριν τα κλεισεις ημερομηνιακα... Πρακτικα οσοι εχουν αναβολη για διδακτορικο με 2ετη αναβολη μετα πανε 33 και αρα για εξαγορα.
Επιστροφή στην κορυφή
GeorgeWH Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GeorgeWH Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2019 ώρα 12:35
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.

Ζω και εργάζομαι στο Λονδίνο από τον Απρίλιο του 2012. Έχω ήδη πάρει την μόνιμη άδεια παραμονής της Αγγλίας και έχω την αίτηση για υπηκοότητα και διαβατήριο καθ' οδόν.

Καθώς δεν έχω συμπληρώσει 7 χρόνια βιοποριστικής διαμονής στην Αγγλία (συμπληρώνονται, προφανώς, την 1η Απριλίου), έχω κατάσταση ανυπότακτου εξωτερικού εδώ και 2-3 χρόνια. Σήμερα με ενημέρωσαν οι δικοί μου ότι ήρθε χαρτί κατάταξης για την 28/01. Έχω ήδη πληρώσει το πρόστιμο ανυποταξίας όταν μου επιβλήθηκε, πριν μεταφερθώ στους ανυπότακτους εξωτερικού, οπότε αντιλαμβάνεστε ότι είμαι σε μία ιδιαίτερη περίπτωση, στην οποία δε ξέρω τι να κάνω:

Αφ' ενός μπορώ απλά να περιμένω τον Απρίλιο, να βγάλω την κατάσταση Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού και να με αυτό να σταματήσουν να ασχολούνται για πάντα μαζί μου, ΑΛΛΑ φοβάμαι ότι στις 29/01 δηλαδή την επόμενη της υποτιθέμενης κατάταξης μου, θα μου επιβληθεί και πάλι το πρόστιμο των 6000, το οποίο έχω ήδη πληρώσει μία φορά.

Έχω ήδη στείλει μήνυμα σε 2 προξενικές αρχές της Αγγλίας για το θέμα αλλά γνωρίζοντας πόσο αργά αντιδρούν... Δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω.
Έχει συμβεί και σε άλλους, να τους έρχεται χαρτί κατάταξης ενώ είναι ανυπότακτοι εξωτερικού; Πως το αντιμετωπίσατε; Πως θα το αντιμετωπίζατε αν δεν σας έτυχε;

Αν είναι απλά κίνηση του στρατού για να σε 'τραβήξει' σε κάποιο σώμα στρατού σαν παγίδα για να λήξει η ανυποταξία (καθώς βάσει νόμου η ανυποταξία λήγει όταν παρουσιαστείς απλά σε κάποιο σώμα στρατού) μπορώ λογικά να μην κάνω τίποτα και να περιμένω μέχρι να βγω Μόνιμος Κατοικος Εξωτερικού, αλλά αν πρόκειται να φάω το πρόστιμο 2η φορά... Μάλλον πρέπει να κάνω κάτι.

Έχω ρωτήσει και δικηγόρο για στρατολογικά θέματα, αλλά για να ξεκινήσει φάκελλο (και μόνο) ζητάει περίπου 300 ευρώ...

Ευχαριστώ πολύ!

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5253545556 67>