Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4142434445 63>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Σερλοκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σερλοκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 18/Μαΐου/2018 ώρα 23:55
Γιωτά ευχαριστούμε για την ενημέρωση έτσι όπως στα είπανε είναι μην ανησυχείς.. αν αλλάξει κάτι πες μας.

Στο φίλο από κάτω ούτε εσύ μην ανησυχείς έχεις τις προθεσμίες και τα πράγματα δεν γίνονται την επόμενη μέρα το πρωί.

Πάντως πρέπει να διεκδικήσουμε την κατάργηση του νόμου Βενιζέλου για το 6000 και την αλλαγή του αδικήματος που θεωρείτε διαρκές. Όποιος ενδιαφέρεται να μπει στο γκρουπ του φβ αντιρρεισιες συνείδησης και να παρακολουθεί και δικτυο σπάρτακος για να βρεθούμε σιγά σιγά.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 11:15
Mike: Εξαγορα μπορεις να κανεις 1/1 +33 το ετος που γεννηθηκες. Πχ 1/1 του 2018 μπορουσαν
να κανουν εξαγορα οσοι γεννηθηκαν μεσα στο 1985. Εσυ απ`οτι καταλαβα εισαι του 1986 οποτε
οριακα το χανεις. Γιατι δεν παιρνεις μια ακομα αναβολη υγειας να εισαι νομιμοτατος;
Επιστροφή στην κορυφή
Σερλοκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σερλοκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 11:32
Να μην ξεχνάμε για τις ανυποταξιες και το πρπστιμο τι έλεγε το κόμμα που μας κυβερνά σήμερα και οι περισσότεροι εκ των βουλευτων που υπεγραψαν συνεχιζουν να ειναι βουλευτες

https://left.gr/news/drastiki-meiosi-toy-exofrenikoy-prostimoy-6000-eyro-gia-toys-anypotaktoys-zitane-voyleytes-toy
Επιστροφή στην κορυφή
_Mike_ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαΐου/2018
  Παράθεση _Mike_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 13:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Του 1989 είμαι και έχω αναβολη μέχρι 31 Δεκ 2021

Από επικοινωνία που είχα με στρατολογία Ελλάδα και στρατολογικό γραφείο του προξενείου φαίνεται οτι και οι ίδιοι τους δεν το έχουν ακόμη ξεκαθαρίσει τι γίνεται. Οι μισοί μου λένε οτι η αναβολή μου ληγει 31 Δεκ 2021 και την επόμενη ακριβως ημέρα 1/1/2022 μπορώ να κανω τα χαρτια εξαγοράς πριν κληθώ για την "2022 Α ΕΣΣΟ", αλλιώς τότε θα χαρακτηριστώ ανυπότακτος. Οι άλλοι μισοί μου λενε οτι 31 Δεκ 2022 και μετά μπορώ να κάνω εξαγορά με αποτέλεσμα ήδη να με έχουν καλέσει για κατάταξη και να χαρακτηρηστώ ανυπότακτος.

Πάντως αυτό με την αναβολη υγείας φαντάζει πιθανή λύση.

Επιστροφή στην κορυφή
giwtas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giwtas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 15:05
Σέρλοκ,

Αυτά τα λέγανε για τους δικούς τους... Είδες άλλωστε ο γενικός γραμματέας του κόμματος ενώ είχε δώσει και ψευδή διεύθυνση στη στρατολογία παρουσιάστηκε 20 μέρες στη Θήβα με τον υφυπουργό Εθν. ’μυνας. Ευτυχώς που είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στο νόμο. Μη βάλω μετά τα βύσματα και τα αέρα πατέρα Ι5 με κρίσεις αναπόδεικτες. Αλλά φυσικά στο Ελλαδιστάν τα κορόιδα οι συνεπείς #@^&@! την πληρώνουν πάντα... Με πρόστιμα περιορισμούς και τρεξίματα. Και το στα 33 εξαγορά για τον ίδιο λόγο το κάνανε. Μήπως πληρώσουν αρκετοί που είναι εξωτερικό και δουλεύουν να μαζεύουν κάνα φράγκο...

Τεσπα, να βγω ΜΚΕ τον τέλος του χρόνου και να ξεμπερδεύω με αυτή τη παρωδία... Και ας τα βάλουν εκεί που ξέρουν τα 6000 από το πρώτο πρόστιμο...

Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 15:32
Για τον στρατο γεννηθηκες 1/1/1989. Αρα 1/1/2022 για τον στρατο θεωρεισαι 33 και αφου κανεις τη βασικη
εκπαιδευση μπορεις να προβεις σε εξαγορα.
Επιστροφή στην κορυφή
_Mike_ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση _Mike_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 18:29
Αρχικά αποστάλθηκε από Mparmpas

Για τον στρατο γεννηθηκες 1/1/1989. Αρα 1/1/2022 για τον στρατο θεωρεισαι 33 και αφου κανεις τη βασικη
εκπαιδευση μπορεις να προβεις σε εξαγορα.

Πολυ ωραία τότε, εφόσον ήδη εχω κανει 2,5 μηνες στρατό πάω κατ ευθειαν για εξαγορά. Όπως μου είπαν και στην στρατολογία της Ελλάδας, πρέπει να κάνω γρήγορες κινήσεις γιατί θα έχω ακριβώς 10 μέρες μέχρι να παρουσιαστώ και να κυρηχτώ ανυπότακτος με την 2022 Α ΕΣΣΟ Ιανουαρίου.

Επιστροφή στην κορυφή
dinos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dinos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 22:01
Είστε σίγουροι ότι υπηρετεί κάποιος 20 μέρες και εξαγοράζει τον υπόλοιπο χρόνο εφόσον γίνει 33 χρονών ΚΑΙ ΟΧΙ 35?
Επιστροφή στην κορυφή
_Mike_ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση _Mike_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2018 ώρα 11:44
Αρχικά αποστάλθηκε από dinos

Είστε σίγουροι ότι υπηρετεί κάποιος 20 μέρες και εξαγοράζει τον υπόλοιπο χρόνο εφόσον γίνει 33 χρονών ΚΑΙ ΟΧΙ 35;
Ναι έχει αλλάξει η νομοθεσία και μάλιστα τώρα πρόσφατα.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2018 ώρα 12:53
"Πολυ ωραία τότε, εφόσον ήδη εχω κανει 2,5 μηνες στρατό πάω κατ ευθειαν για εξαγορά. Όπως μου είπαν και στην στρατολογία της Ελλάδας, πρέπει να κάνω γρήγορες κινήσεις γιατί θα έχω ακριβώς 10 μέρες μέχρι να παρουσιαστώ και να κυρηχτώ ανυπότακτος με την 2022 Α ΕΣΣΟ Ιανουαρίου"

Τι γρηγορες κινησεις και π@π@ριες σου λενε; Οταν ερθει το χαρτι παρουσιαζεσαι στο στρατοπεδο λες οτι ειμαι για εξαγορα
θα τρεξεις 2-3 μερες να κανεις τα γραφειοκρατικα και πας ξανα στο στρατοπεδο να παρεις το απολυτηριο. Δεν βλεπω
κανενα λογο να σκεφτεις καν την ανυποταξια, μαξιμουμ σε μια βδομαδα θα εισαι με το απολυτηριο στο χερι. Ασε που
επειδη υπηρετησες και 2,5 μηνες θα σου βγει πιο φτηνα η εξαγορα.

Επιστροφή στην κορυφή
dinos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dinos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2018 ώρα 19:35
Σας ευχαριστώ πολύ. Ακριβέστατος και τεκμηριωμένος.
Επιστροφή στην κορυφή
Τεο Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τεο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2018 ώρα 16:32
Παιδιά, είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος εξωτερικού λόγω πάνω από 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό. Δέχτηκαν την αίτηση που έκανα σε πρεσβεία και ακύρωσαν το πρόστιμο. Τι γίνεται όμως με το ποσό που έχω ήδη καταβάλλει (περίπου 2,000) ; Γνωρίζετε αν επιστρέφεται;
Επιστροφή στην κορυφή
Τεο Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τεο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 10:14
Απλά να διευκρινήσω ότι διάβασα σχεδόν όλο το φόρουμ και κατάλαβα ότι τουλάχιστον υπάρουν περιπτώσεις που καταβάλλεται. Απλά θα ήθελα αν κάποιος έχει συγκεκριμένη εμπειρία και πότε περίπου γίνεται η καταβολή γιατί στο προξενείο μου έλεγαν άλλα, ότι δηλαδή θα γίνει συμψηφισμός με χρέη στην εφορία. Στην εφορία είπαν στον πατέρα μου ότι θα μας το δώσουν.

Επιγραμματικά να πω για την εμπειρία μου ότι αφού κηρύχτηκα ανυπότακτος (εύκολη διαδικασία) μετά από κάποιους μήνες κηρύχτηκα ΜΚΕ. Για ΜΚΕ είναι πιο δύσκολη η διαδικασία καθώς απαιτείται αρκετή χαρτούρα. Στο προξενείο που ανήκω ζητάνε μισθολογικές καταστάσεις για κάθε μήνα και για τα 7 χρόνια. Έχοντας αλλάξει 4 δουλειές ήταν λίγο βραχνάς να τα βρω όλα. Και ευτυχώς τα βρήκα γιατί μετά από κάποιο διάστημα δεν τα κρατάνε. Ξεκίνησα να μαζεύω χαρτιά τουλάχιστον ένα χρόνο πριν και συμβουλεύω να ξεκινήσετε όσο το δυνατόν νωρίτερα.

Με χαρά να βοηθήσω όποιον χρειάζεται. Εγώ πήγαινα εν πολλοίς στα τυφλά, ρωτόντας δεξιά και αριστερά, αλλά τέτοια φόρουμ βοηθούν πολύ. Καλό είναι να σχολιάζουν αυτοί που έχουν εμπειρία και όχι υποθετικά καθώς δημιουργείται άγχος με ανυπόστατες φήμες που διαβάζει κανείς. Η διαδικασία είναι τυπική αν έχεις τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. Αυτό και τίποτα παραπάνω. Και ο υπάλληλος που έχεις να κάνεις να είναι λογικός. Ευτυχώς στην περίπτωση μου ήταν καλοί γιατί έχω ακούσει διάφορα...
Επιστροφή στην κορυφή
Τεο Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τεο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 10:16
Έχει γίνει αυτό, πλέον το πρόστιμο μπαίνει μόνο μία φορά.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2018
  Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 14:52
Αρχικά αποστάλθηκε από dusto66

ΟΚ ευχαριστω, θα παρω ενα τηλεφωνο την στρατολογια και αστυνομια αλλα προσπαθω να το αποφευγω γιατι μου περνει ολη μερα να βρω ακρη με αυτους μεσω τηλεφωνου... Παντα ταξιδευω με τα χαρτια πανω μου για καλο και για κακο. Ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα καπου που λεει οτι εχει διαρκεια ισχυος 2 χρονια. Θα τσεκαρω.

Εγω πηγα στο Birmingham και βρηκα ακρη πιο γρηγορα. Το πιο δυσκολο ειναι να κλεισεις ραντεβου για στρατολογικα στο προξενειο του Λονδινου. Εχει μηνες αναμονη. Οσο για τα χαρτια... Θελει ΠΟΛΥ χαρτουρα. Ρ45, Ρ60,Payslips,Bank Statements,Utility Bills,Council Tax Bills κλπ κλπ. Γενικα ΟΤΙ εχεις παρ'το μαζι σου. Αυθεντικο ΚΑΙ φωτοτυπια. Ειχα παει με 200+ σελιδες χαρτουρα! Τελικα κρατησανε 3-4 φωτοτυπιες απο καθε χρονο αλλα δεν ηθελα να το ρισκαρω. Και μην ξεχασεις να εχεις πανω σου τον στρατολογικο σου αριθμο και τα στοιχεια σου.

Το χαρτι μου ηρθε μετα απο 2 εβδομαδες. Δεν το περιμενα τοσο γρηγορα!

Φίλε αυτό που λες με την διάρκεια ισχύος δύο χρόνων για ΜΚΕ που το βρήκες; Δεν προκύπτει από κάπου. Αναφέρεσαι σε ανυπότακτους μάλλον.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 16:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Τεο

Έχει γίνει αυτό, πλέον το πρόστιμο μπαίνει μόνο μία φορά.

Εδώ αναφέρομαι σε κάποιους που ρωτούσαν για το αν ξαναμπαίνει το πρόστιμο των 6000. Δεν έχει σχέσει με το πρηγούμενο μήνυμα μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 16:23
Η αναβολή ΜΚΕ δεν έχει ημερομηνία λήξης. Εχω αναβολη ΜΚΕ 4 χρονια τωρα και δεν ειχα καμία επαφή με τη στρατολογία απο τοτε. Το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης που πήρα αναφερει οτι εχω αναβολη στρατευσης λογω μονιμης κατοικιας στο εξωτερικο.

Προφανως η αναβολη παυει να ισχυει, αν δεν πληρούνται τα κριτιρια μονιμης κατοικιας στο εξωτερικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 17:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Mike

Η αναβολή ΜΚΕ δεν έχει ημερομηνία λήξης. Εχω αναβολη ΜΚΕ 4 χρονια τωρα και δεν ειχα καμία επαφή με τη στρατολογία απο τοτε. Το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης που πήρα αναφερει οτι εχω αναβολη στρατευσης λογω μονιμης κατοικιας στο εξωτερικο.

Προφανως η αναβολη παυει να ισχυει, αν δεν πληρούνται τα κριτιρια μονιμης κατοικιας στο εξωτερικο.

Αυτό ακριβώς.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4142434445 63>