Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 707172
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 08/Μαρτίου/2020 ώρα 13:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Αντρέας ekwter.

Γεια σου φίλε, αν μου επιτρέπεις λίγες ερωτήσεις,

1. Πόσα χρόνια ήσουν περίπου ανυπότακτος; Κηρύχθηκες πριν το 2010;
2. Σου ήρθε χαρτί κατάταξης με σημειωμένο πανς του το Ανυπ χειρογράφως ή σε ειδοποίησαν με άλλο τρόπο για την ανυποταξία σου (πχ με αστυνομία στο σπίτι) ;
3. Σου ήρθε πρόστιμο 6000; Αν σου ήρθε το πλήρωσες; Θα σου επιστραφεί;
4. Είχες κάνει ποτε τα χαρτιά σου στο προξενείο για να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού; Είχες ενημερώσει ποτέ το προξενείο ή τη ΔΟΥ ότι διαμένεις μόνιμα στη Γερμανία πριν αποφασίσεις να κάνεις τα χαρτια σου για ΜΚΕ;
5. Ηρθε ποτέ κάποιο χαρτι απο στρατοδικείο στο σπίτι σου στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Καλημέρα,
η αναβολή μου έληξε το 2007 κ ήμουν από τότε ανυπότακτος. Είχα αλλάξει εντωμεταξύ διευθύνσεις κ δε πήρα καμία ειδοποίηση για το πρόστιμο κτλ. Τέλη του 2018 με έψαχνε η αστυνομία στους συγγενείς μου λόγω της ανυποταξίας κ τότε πήρα τηλέφωνο το προξενείο για να πληροφορηθώ τι μπορούσα να κάνω.

Εκει με ενημέρωσαν για τον λεγόμενο νόμο περί αόριστης αναβολής ελληνογερμανων υπηκόων αφου ειχα προσπαθησει καθημερινά Σχεδόν 3 βδομάδες μάταια να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την αρμόδιο για στρατολογικές υποθέσεις (απλά δε το σήκωναν).

Απο αυτά που έχω καταλάβει οι 6000€ επιστρέφονται εάν βγεις ΜΚΕ Αλλά εφόσον καταδικαστεί κάποιος από το στρατοδικείο η καταδίκη δεν σβήνεται από το ποινικό μητρώο (το αν θα γίνει στρατοδικείο είναι θέμα τύχης αλλά πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια μέχρι να γινει αυτο).
Τις περισσότερες απαντήσεις τις πήρα τηλεφωνικώς από το αρμόδιο στρατολογικό Μουγραφείο στην Ελλάδα. Να σκεφτείς ήταν τόσο εξυπηρετικοί κ ευγενικοί μαζί μου που αναρωτιόμουν μέσα μου γιατί δεν πήγα φαντάρος... Εάν καλεστείς σε στρατοδικείο θα σου ειδοποιήσουν με συστημένο γράμμα (απο αυτο που μου ειπαν).
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2020 ώρα 15:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Μητσος32

Καλησπερα παιδες, εχω μια ερωτηση σχετικα με την διαδικασια αιτητης ανυποτακτου εξωτερικου. Δυστηχως δεν ηταν δυνατον να συνεχιστει η αναβολη μου (κανω Ausbildung στην Γερμανια) κ δεν πατησα οταν με καλεσαν (προφανως). Μετα χαρας θα πηγαινα στρατο εφοσον τελειωνα με τις σπουδες μου πρωτα, αλλα το κρατος δε καταλαβαινει απ'οτι φαινεται. Εχω αναγκη την βοηθεια καθως με το προξενειο δεν βγαζω ακρη τηλεφωνικως.

-Τι χαρτια χρειαζομαι για την αιτηση; Και τα πως στο προξενειο;
-Καποιο αλλο tip απο καποιον που ειναι ανυποτακτος εξωτερικου;

Σας ευχαριστω πολυ!

Χρειάζεται το σημείωμα κατάταξης, ταυτότητα (ή διαβατήριο) και μια αίτηση-βεβαίωση που θα κάνετε στο προξενείο.

Καταχρηστικά, ζητάνε επίσης το Wohnmeldungsbescheinigung / Anmeldungsbescheinigung / Anmeldungsbestätigung από το γερμανικό δήμο, καθώς και κάποια βεβαίωση ότι εργάζεστε / σπουδάζετε / είστε δηλωμένος στη Γερμανία ως άνεργος. Αυτά είναι όμως αυθαίρετα, καθώς ο νόμος λέει:
"Η ανυποταξία, ανάλογα με την κατάσταση στην οποία διατελεί η Χώρα κατά την ημερομηνία έναρξής της, διακρίνεται σε ανυποταξία ειρήνης, μερικής ή γενικής επιστράτευσης και πολέμου,ανάλογα δε με τον τόπο διαμονής του ανυπότακτου κατά την έναρξη της ανυποταξίας, σε εσωτερικού και εξωτερικού. Σε κάθε περίπτωση που η χώρα μεταπέσει σε διαφορετική κατάσταση από εκείνη στην οποία τελούσε κατά την ημερομηνία έναρξης του αδικήματος, μεταβάλλεται και ο νομικός χαρακτηρισμός τούτου. Οι ανυπότακτοι εξωτερικού η εσωτερικού μεταπίπτουν στην κατηγορία του ανυπότακτου εσωτερικού η εξωτερικού αντίστοιχα εφόσον μεταβληθεί ο τόπος της διαμονής τους."

Άρα, από την στιγμή που σας βλέπουν στο εξωτερικό και υπογράφετε κιόλας, είναι κανονικά υποχρεωμένοι να δηλώσουν στην στρατολογία ότι τώρα είστε ανυπότακτος εξωτερικού. Αλλά, αφού μπορούν να ζητήσουν ό, τι τους κατέβει, γιατί να μην το κάνουν; Βέβαια, εάν στους αυθαιρετούντες υπαλλήλους (που κάνουν Έλληνες πολίτες να θέλουν να απαρνηθούν την υπηκοότητά τους, μπας και ξεμπλέξουν), έρχονταν άμεση μετάθεση για Μακρόνησο, μάλλον δεν θα το ξανάκαναν.

TIP: Εάν μπορείτε, πληρώστε το πρόστιμο ή έστω βάλτε το σε δόσεις, να μην τρέχετε με την εφορία και να έχει το κράτος μας λεφτά.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2020 ώρα 16:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Ισοβίτης

Καλημέρα,
η αναβολή μου έληξε το 2007 κ ήμουν από τότε ανυπότακτος. Είχα αλλάξει εντωμεταξύ διευθύνσεις κ δε πήρα καμία ειδοποίηση για το πρόστιμο κτλ. Τέλη του 2018 με έψαχνε η αστυνομία στους συγγενείς μου λόγω της ανυποταξίας κ τότε πήρα τηλέφωνο το προξενείο για να πληροφορηθώ τι μπορούσα να κάνω.

Εκει με ενημέρωσαν για τον λεγόμενο νόμο περί αόριστης αναβολής ελληνογερμανων υπηκόων αφου ειχα προσπαθησει καθημερινά Σχεδόν 3 βδομάδες μάταια να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την αρμόδιο για στρατολογικές υποθέσεις (απλά δε το σήκωναν).

Απο αυτά που έχω καταλάβει οι 6000€ επιστρέφονται εάν βγεις ΜΚΕ Αλλά εφόσον καταδικαστεί κάποιος από το στρατοδικείο η καταδίκη δεν σβήνεται από το ποινικό μητρώο (το αν θα γίνει στρατοδικείο είναι θέμα τύχης αλλά πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια μέχρι να γινει αυτο).
Τις περισσότερες απαντήσεις τις πήρα τηλεφωνικώς από το αρμόδιο στρατολογικό Μουγραφείο στην Ελλάδα. Να σκεφτείς ήταν τόσο εξυπηρετικοί κ ευγενικοί μαζί μου που αναρωτιόμουν μέσα μου γιατί δεν πήγα φαντάρος... Εάν καλεστείς σε στρατοδικείο θα σου ειδοποιήσουν με συστημένο γράμμα (απο αυτο που μου ειπαν).
Οι 6000 γενικά δεν πολυεπιστρέφονται. Απλά, εάν δεν έχουν πληρωθεί και κάποιος υπηρετήσει, βγει ΜΚΕ, βγει Ι5, υπαχθεί σε κάποιο άρθρο για "μόνιμη αναβολή", παύει να υπάρχει το πρόστιμο. Μετά από πολύ κυνήγι, μπορεί κάποτε να επιστραφούν όσα έχουν πληρωθεί, αλλά γενικά και οι νόμοι που βγήκαν κινούνται στο "όσα πληρώθηκαν, πληρώθηκαν".

Δείτε και εδώ:

Ο νόμος προβλέπει "μόνιμη αναβολή" όσο κάποιος έχει και την γερμανική και την ελληνική υπηκοότητα, διαμένει στη Γερμανία και εργάζεται εκεί.

Είναι διακρατική συμφωνία, που έχει κυρωθεί με το Ν. Δ.4187/1961 (ΦΕΚ Α΄ 145/2.9.1961).
Επιστροφή στην κορυφή
Αντρέας ekwter. Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Αντρέας ekwter. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2020 ώρα 20:46
Φίλε μου ευχαριστώ Για την απάντηση! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής: Είπες ότι δεν έλαβες χαρτί για το πρόστιμο. Πώς είδες οτι χρώστούσες 6000; Στο είπαν απο τη στρατολογία; Τα είδες περασμένα στο ΤaxisNet, στην εφορία δηλαδή, ή απλώς Υπέθεσες ότι σου έβαλαν πρόστιμο;
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2020 ώρα 00:05
Ναι, ακριβώς, μου το είπαν στη στρατολογία. Ο υπάλληλος στον οποίο πέτυχα, απλαμ διάβασε όλον το φάκελο μου. Το ότι δεν είχα καν ειδοποιηθεί δεν φάνηκε να τον παραξένεψε...

Φίλε μου ευχαριστώ Για την απάντηση! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής: Είπες ότι δεν έλαβες χαρτί για το πρόστιμο. Πώς είδες οτι χρώστούσες 6000; Στο είπαν απο τη στρατολογία; Τα είδες περασμένα στο ΤaxisNet, στην εφορία δηλαδή, ή απλώς Υπέθεσες ότι σου έβαλαν πρόστιμο;
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Αντρέας ekwter. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2020 ώρα 02:53
Μήπως σου είπαν για 6μηνη πρόσθετη υποχρέωση-θητεία εξαγοράσιμη προς 1000 ευρω το μηνα; Αυτη όντως δεν ερχεται στην εφορια και δεν σου ερχεται ουτε χαρτι. Στο λεω γιατι ησουν ανυπότακτος του 2007 και αυτη ισχύει για οσους βγήκαν ανυποτ μεχρι το Σεπ του 2010.
Το κανονικο προστιμο των 6000 (και οχι την 6μηνη ΠΣΥ που επιλεγεις αν θα την υπηρετησεις ή θα την εξαγορασεις 6000) ισχύει για οποιον βγηκε ανυπ απο το Σεπ του 2010 και μεχρι σημερα και οχι για εσενα. Για να ισχυε το "κανονικο" 6000ρο για εσενα θα επρεπε να διακοπει Με στρατοδικειο ή με αλλο τροπο η ανυποταξια σου, να σε καλεσουν να παρουσιαστεις με την επομενη ΕΣΣΟ, να μην πας και επομενως να κηρυχθεις ξανα ανυπ και τότε εκτος απο την εξαγορασιμη 6μηνη ΠΣΥ που ειχες (που εχει καταργηθει πλεον για εκεινους που κηρυχθηκαν ανυπ απο Σεπ '10 και μετα) θα σου εβαζαν και το καινουργιο προστιμο των 6000 που πρέπει να πληρωθει απο τον ανυπ αναγκαστικα γιατι σου ερχεται στην εφορια.

Αν σου ειπαν παντως για "καθαρό" προστιμο 6000 και οχι για 6μηνη εξαγορ. ΠΣΥ Απο τη Στρατολογια τότε κοιταξε το μην εχει γινει καποιο Στρατοδικειο. Και αν δεν εχει γινει και ισχυει το "κανονικο" προστιμο που σου ειπαν τοτε είναι παρα πολυ περιεργο το γιατι δεν σου ήρθε ποτε στην εφορία στην Ελλαδα. Πλεον ως ΜΚΕ εισαι ενταξει, αλλα απλως μου κανει εντυπωση που σου ειπαν κατι τετοιο, το λεω επειδη ησουν ανυπ του 2007.

Αν κανω καπου λαθος, παρακαλω ας με διορθωσει καποιος.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2020 ώρα 08:34

Μήπως σου είπαν για 6μηνη πρόσθετη υποχρέωση-θητεία εξαγοράσιμη προς 1000 ευρω το μηνα; Αυτη όντως δεν ερχεται στην εφορια και δεν σου ερχεται ουτε χαρτι. Στο λεω γιατι ησουν ανυπότακτος του 2007 και αυτη ισχύει για οσους βγήκαν ανυποτ μεχρι το Σεπ του 2010.
Το κανονικο προστιμο των 6000 (και οχι την 6μηνη ΠΣΥ που επιλεγεις αν θα την υπηρετησεις ή θα την εξαγορασεις 6000) ισχύει για οποιον βγηκε ανυπ απο το Σεπ του 2010 και μεχρι σημερα και οχι για εσενα. Για να ισχυε το "κανονικο" 6000ρο για εσενα θα επρεπε να διακοπει Με στρατοδικειο ή με αλλο τροπο η ανυποταξια σου, να σε καλεσουν να παρουσιαστεις με την επομενη ΕΣΣΟ, να μην πας και επομενως να κηρυχθεις ξανα ανυπ και τότε εκτος απο την εξαγορασιμη 6μηνη ΠΣΥ που ειχες (που εχει καταργηθει πλεον για εκεινους που κηρυχθηκαν ανυπ απο Σεπ '10 και μετα) θα σου εβαζαν και το καινουργιο προστιμο των 6000 που πρέπει να πληρωθει απο τον ανυπ αναγκαστικα γιατι σου ερχεται στην εφορια.

Αν σου ειπαν παντως για "καθαρό" προστιμο 6000 και οχι για 6μηνη εξαγορ. ΠΣΥ Απο τη Στρατολογια τότε κοιταξε το μην εχει γινει καποιο Στρατοδικειο. Και αν δεν εχει γινει και ισχυει το "κανονικο" προστιμο που σου ειπαν τοτε είναι παρα πολυ περιεργο το γιατι δεν σου ήρθε ποτε στην εφορία στην Ελλαδα. Πλεον ως ΜΚΕ εισαι ενταξει, αλλα απλως μου κανει εντυπωση που σου ειπαν κατι τετοιο, το λεω επειδη ησουν ανυπ του 2007.

Αν κανω καπου λαθος, παρακαλω ας με διορθωσει καποιος.

Λοιπόν, αυτο με το 6000αρο δεν είμαι σίγουρος πως το εννοούσαν κ δε θέλω να παραπληροφόρησω κανεναν εδω στο φορουμ, αλλα την περίπτωση να έχει γίνει στρατοδικείο όντως μου την ανέφεραν κ με συμβουλεψαν να το ψάξω. Ευτυχώς είχα τύχη... Οπως έγραψα καλύτερα να κανει κάποιος 1-2 τηλεφωνήματα στη στρατολογία, Εκει πήρα όλες τις διαβεβαιώσεις ότι όντως ξεμπέρδεψα. Καλη τύχη σε όλους που έχουν μπλέξει ς'αυτό το χάος

Επιστροφή στην κορυφή
Dimitris444 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dimitris444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2020 ώρα 01:13
Καλησπέρα. Ειμαι 27 και σε λίγους μήνες λήγει η αναβολή. Ειμαι στο εξωτερικό ΗΒ 2 χρόνια. Τι γίνεται σε περίπτωση που βγω ανυπότακτος εξωτερικού; τρώω 6000 πρόστιμο και με πάνε σίγουρα σε δίκη; Όταν διακόψω την ανυποταξία με πάνε σε δίκη; γενικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσω λευκό το ποινικό μητρώο. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Αντρέας ekwter. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2020 ώρα 11:54
Στρατοδικειο παιρνει αρκετα χρονια συνηθως να γινει. Το προστιμο ειναι σιγουρο και θα σου ερθει στην εφορια. Αν δεν το πληρωσεις θα τοκιζεται και θα φτασει στα υψη και θα τρεχεις και δεν θα φτανεις με την Εφορια. Αν ομως πληρωσεις το προστιμο, ισως γινει στρατοδικειο νωριτερα (πχ σε 2 χρονια) για να διακοπει η ανυποταξια σου Ετσι ωστε οταν θα σε καλεσουν με την επομενη Εσσο, αν δεν εμφανιστεις να σε βγαλουν ξανα ανυποτακτο και να μπορουν να σου ριξουν και νεο προστιμο 6000 ευρω.

Μεχρι να γινεις ΜΚΕ ειναι αρκετα πιθανο να εχει γινει παντως και προφανως θα καταδικαστεις (ποινη με αναστολη αν δεν εχεις προηγουμενες καταδικες) και θα λερωθει το ποινικο σου μητρωο. Το στρατοδικειο μπορει να γινει ειτε πριν την διακοπη της ανυποταξιας σου ειτε μετα. Παντως αν γινει πριν την διακοψεις εσυ, τοτε ειναι πολυ πιθανο να διαταξει το στρατοδικειο μαζι με την ποινη και την διακοπη της ανυποταξιας σου οπως ανεφερα και πριν και φυσικα να κινδυνευεις με νεο προστιμο.

Το προστιμο για να διαγραφει θα πρεπει να βγεις ΜΚΕ (αν εχει ομως προλαβει να γινει στρατοδικειο Το μητρωο δεν "καθαριζεται"). Αν το εχεις πληρωσει απ'ο, τι λενε σχεδον ολοι στο φορουμ δεν επιστρεφεται. Ως ανυποτακτος εξωτερικου δεν εχεις καποια ουσιαστικη προστασια. Θα μπορεις να ερχεσαι Ελλαδα για 30 μερες το χρονο. Αν ξεπερασεις το οριο αυτο γινεσαι ανυποτακτος εσωτερικου και στον ελεγχο διαβατηριων δεν θα σου επιτρεπουν να ταξιδεψεις για UK.

Εγω θα σου ελεγα παντως να μην το ρισκαρεις και να πας στην ωρα σου.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2020 ώρα 23:59
Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού εδώ και έναν χρόνο (μετά από 7 χρόνια διαμονής και εργασίας στην Αγγλία). Ωστόσο, σε έναν μήνα γυρίζω Ελλάδα και θα ήθελα να υπηρετήσω 20 ημέρες και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία.
Από ό, τι κατάλαβα, πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου του Λονδίνου, ώστε να αποδείξω με έγγραφα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού (τον τελευταίο χρόνο), σωστά;
Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω με τίποτα ραντεβού στο προξενείο του Λονδίνου. Αν δεν βρω ραντεβού τον επόμενο μήνα, πριν επιστρέψω Ελλάδα, τι μπορώ να κάνω, ώστε να αποδείξω στη στρατολογία στην Ελλάδα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού τον τελευταίο χρόνο; Μπορώ να πάω στη στρατολογία αυτά τα έγγραφα που πιστοποιούν ότι συνέχιζα να ζω Αγγλία τον τελευταίο χρόνο;
Καμιά άλλη ιδέα;

Επιστροφή στην κορυφή
Duster1 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση Duster1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2020 ώρα 15:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris444

Καλησπέρα. Ειμαι 27 και σε λίγους μήνες λήγει η αναβολή. Ειμαι στο εξωτερικό ΗΒ 2 χρόνια. Τι γίνεται σε περίπτωση που βγω ανυπότακτος εξωτερικού; Τρώω 6000 πρόστιμο και με πάνε σίγουρα σε δίκη; Όταν διακόψω την ανυποταξία με πάνε σε δίκη; Γενικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσω λευκό το ποινικό μητρώο. Ευχαριστώ

Καλησπερα φίλε Δημήτρη. Απο ότι καταλαβαίνω η αναβολή σου λήγει τέλος του '20. Το οποιο σημαίνει ότι θα σε καλέσουν με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους
ώστε να πάρεις προσωρινή αναβολή μέχρι την μεθεπόμενη ΕΣΣΟ, δηλαδη τον Ιούλιο/Αύγουστο.

Αν δεν παρουσιαστείς, κάποια στιγμή θα γίνεις ανυπότακτος και μετά από μήνες θα σου επιβληθεί και το πρόστιμο. Αυτό μπορείς να το βάλεις σε πολλες δόσεις οταν θα γίνει ληξιπρόσθεσμο ώστε να το πληρώνεις λίγο, λίγο και μέχρι να γίνεις Μ. Κ. Ε. Αν εχεις 2 χρόνια εργασιας αυτή τη στιγμή σου υπολοίπονται αλλα 5 μέχρι να γίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικου.

Αν γίνουν τα πράγματα όπως στα περιέγραψα μέχρι να ερθει η ώρα να μπεις στην υποτιθέμενη ΕΣΣΟ του Ιουλίου θα έχει περάσει αλλος ενας χρονος και 4 μηνες. Οποτε θα θες χοντρικά 3μιση χρόνια για ΜΚΕ. Βάλε και τους μήνες που χρειάζονται για να μηνυθεις απο τη στρατολογια αφου δεν παρουσιαστεις του χρονου τον Ιούλιο (γυρω στους 8 μηνες θα παρει και άλλους 10 να επιβληθεί το πρόστιμο απο προσωπικη εμπειρια). Σε δυο χρονια απο τωρα. Οπότε αν το έχεις βάλει σε δόσεις μπορεί μέχι να βγεις ΜΚΕ ένα μεγάλο μέρος του να μην το εχεις πληρώσει και να διαγραφεί το υπόλοιπο.

Στρατοδικεία γίνονται σπάνια και ειδικά σε ανυπότακτους εξωτερικού. Και όποτε γίνονται, γίνονται μετά από αρκετά χρόνια. Βέβαια πάντα υπάρχει η μικρή πιθανότητα να γίνει αλλά είναι υπερβολικά μικρή. ΟΤαν βγεις ΜΚΕ παίρνεις επ' αόριστον αναβολη. Παυεις να είσαι ανυπότακτος.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2020 ώρα 01:22
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΚΕ

Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού εδώ και έναν χρόνο (μετά από 7 χρόνια διαμονής και εργασίας στην Αγγλία). Ωστόσο, σε έναν μήνα γυρίζω Ελλάδα και θα ήθελα να υπηρετήσω 20 ημέρες και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία.
Από ό, τι κατάλαβα, πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου του Λονδίνου, ώστε να αποδείξω με έγγραφα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού (τον τελευταίο χρόνο), σωστά;
Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω με τίποτα ραντεβού στο προξενείο του Λονδίνου. Αν δεν βρω ραντεβού τον επόμενο μήνα, πριν επιστρέψω Ελλάδα, τι μπορώ να κάνω, ώστε να αποδείξω στη στρατολογία στην Ελλάδα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού τον τελευταίο χρόνο; Μπορώ να πάω στη στρατολογία αυτά τα έγγραφα που πιστοποιούν ότι συνέχιζα να ζω Αγγλία τον τελευταίο χρόνο;
Καμιά άλλη ιδέα;

Στείλτε email ή πάρτε τηλέφωνο στην αρμόδια στρατολογία απευθείας. Όσοι θέλουν να εξαγοράσουν μπαίνουν και εκτός ΕΣΣΟ, αλλά πρέπει να ειδοποιήσουν τουλάχιστον 5 ημέρες πριν την ζητούμενη ημέρα κατάταξης. Εφόσον καταταγείτε, δεν ενδιαφέρεται και κανείς αν ήσασταν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού πιο πριν, εκτός εάν θέλετε κάπως να κάνετε χρήση κάποιου ευεγερτήματος για τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού, οπότε κάπως θα χρειαστεί να το αποδείξετε. Πάντως, στην στρατολογία μάλλον θα είστε ακόμα περασμένος ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, ακόμα και χωρίς την βεβαίωση από το προξενείο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2020 ώρα 01:36

Στρατοδικειο παιρνει αρκετα χρονια συνηθως να γινει. Το προστιμο ειναι σιγουρο και θα σου ερθει στην εφορια. Αν δεν το πληρωσεις θα τοκιζεται και θα φτασει στα υψη και θα τρεχεις και δεν θα φτανεις με την Εφορια. Αν ομως πληρωσεις το προστιμο, ισως γινει στρατοδικειο νωριτερα (πχ σε 2 χρονια) για να διακοπει η ανυποταξια σου Ετσι ωστε οταν θα σε καλεσουν με την επομενη Εσσο, αν δεν εμφανιστεις να σε βγαλουν ξανα ανυποτακτο και να μπορουν να σου ριξουν και νεο προστιμο 6000 ευρω.

Μεχρι να γινεις ΜΚΕ ειναι αρκετα πιθανο να εχει γινει παντως και προφανως θα καταδικαστεις (ποινη με αναστολη αν δεν εχεις προηγουμενες καταδικες) και θα λερωθει το ποινικο σου μητρωο. Το στρατοδικειο μπορει να γινει ειτε πριν την διακοπη της ανυποταξιας σου ειτε μετα. Παντως αν γινει πριν την διακοψεις εσυ, τοτε ειναι πολυ πιθανο να διαταξει το στρατοδικειο μαζι με την ποινη και την διακοπη της ανυποταξιας σου οπως ανεφερα και πριν και φυσικα να κινδυνευεις με νεο προστιμο.

Το προστιμο για να διαγραφει θα πρεπει να βγεις ΜΚΕ (αν εχει ομως προλαβει να γινει στρατοδικειο Το μητρωο δεν "καθαριζεται"). Αν το εχεις πληρωσει απ'ο, τι λενε σχεδον ολοι στο φορουμ δεν επιστρεφεται. Ως ανυποτακτος εξωτερικου δεν εχεις καποια ουσιαστικη προστασια. Θα μπορεις να ερχεσαι Ελλαδα για 30 μερες το χρονο. Αν ξεπερασεις το οριο αυτο γινεσαι ανυποτακτος εσωτερικου και στον ελεγχο διαβατηριων δεν θα σου επιτρεπουν να ταξιδεψεις για UK.

Εγω θα σου ελεγα παντως να μην το ρισκαρεις και να πας στην ωρα σου.

Κατά βάση, η στρατολογία δεν κάνει χουνέρια πλέον, αντιθέτως εάν πληρωθεί ή μπει σε δόσεις το πρόστιμο, εκλαμβάνεται θετικά, καθώς δίνει χρήματα στο κράτος. Δηλαδή, να γίνει πιο γρήγορα στρατοδικείο επειδή πληρώθηκε το πρόστιμο δεν παίζει. Επίσης, κατά βάση, δεν μπαίνουν πλέον δεύτερα ή τρίτα πρόστιμα. Γενικά, επίσης, κατά κανόνα, τα στρατοδικεία, ιδίως για ανυπότακτους εξωτερικού, αργούν. Γενικά, λόγω της οικονομικής κρίσης και της φυγής μεγάλου ποσοστού των νέων προς το εξωτερικό, υπάρχει μια σχετική ανεκτικότητα, η οποία και προβλέπεται και από τον νόμο, βάσει του οποίου είναι αρκετά πιθανό κάποιος να αθωωθεί για την ανυποταξία, λόγω της κατάστασης που πιθανόν τον ανάγκασε να φύγει και να μην υπηρετήσει. Τα υπόλοιπα ισχύουν... Εάν κάποιος μπορεί να πάει να υπηρετήσει, καλό είναι να το κάνει.

Αλλά, εάν όντως δεν μπορεί, είναι προτιμότερο για το κράτος οικονομικά, κοινωνικά και εθνικά, να πράξει τα δέοντα.
Επιστροφή στην κορυφή
Vaggelis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Vaggelis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 21:22
Γεια και χαρα,

Ειμαι διδακτορικος φοιτητης (τον Ιουλιο γινομαι 32 χρονων) στις ΗΠΑ και ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου. Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

1) Το προστιμο για την ανυποταξια ειναι ηδη στην εφορια. Θελω να επισκεφτω την Ελλαδα το καλοκαιρι. Εαν το προστιμο δεν μπει σε ρυθμιση με την εφορια, μπορει αυτο να επηρεασει την εισοδο ή την εξοδο μου απο την χωρα;

2) Εαν οριστει δικασιμος, πως αυτο επηρεαζει την ανυποταξια μου; Τι σημαινει "Η ανυποταξια διακοπτεται με την παρουσιαση του ανυποτακτου σε οποιαδηποτε στρατιωτικη αρχη για την διακοπη της ανυποταξιας"; Θα πρεπει να παω στο δικαστηριο;

3) Εαν η θητεια εξαγοραστει, το προστιμο των 6000 διαγραφεται, και η μηνυση αποσυρεται;

4) Το χαρτι της ανυποταξιας εκδοθηκε τον Νοεμβριο του 2019. Στην Ελλαδα θα παω το καλοκαιρι του 20. Χρειαζεται να αναιναιωσω το χαρτι της ανυποταξιας;

5) Απο την 1η Ιανουαριου 2021, μπορω να ξεκινησω τη διαδικασια για την εξαγορα; Η πρεπει να περιμενω μεχρι τον Ιουλιο οταν γινω 33;

6) Αυτο ειναι σαν προταση παρα ερωτηση. Καλο θα ηταν τα χρονια που οι διδακτορικοι φοιτητες σπουδαζουν να μπορουν να προσμετριθουν στα 7 χρονια που χρειαζονται για γινει καποιος ΜΚΕ. Η δουλεια που χρειαζεται για ενα διδακτορικο ειναι η τριπλασια απο αυτη που κανει καποιος εχοντας συμβολαιο πληρους απασχολησης. Οι διακτορικοι φοιτητες στις ΗΠΑ εχουν συμβολαιο μερικης απασχολησης αλλα αυτο ειναι μονο στα χαρτια.

Ευχαριστω πολυ και πραγματικα η δουλεια που κανετε ειναι πολυ σημαντικη για εμας.

Βαγγελης

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 707172
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.