Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6869707172 74>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Alexpap92 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Φεβρουαρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Alexpap92 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 13:20
Καλησπερα παιδια! Μενω εδω και 3.5 χρονια ολλανδια και φετος εληξε η αναβαλη που ειχα λογω σπουδων. Αν και στο αντιστοιχο site που κοιταω δεν γραφει κατι, εμαθα οτι θα με καλεσουν να παρουσιαστω στην εσσο του Μαρτιου. Επειδη χρειαζεται να κατεβω για καποιες εξετασεις εστειλα ανθρωπο στη στρατολογια και ρωτησε αν μην εχοντας δηλωθει ως ανυποτακτος εξωτερικου μπορω να κατεβω μονο μεχρι τον Φεβρουαριο (δηλαδη μεχρι πριν την ημερομηνια καταταξης μου). Ομως τον ενημερωσαν οτι η αστυνομια ενημερωνεται 6μηνες με το περας της ημερομηνιας καταταξης οποτε συμφωνα μ αυτους και Μαρτιο να ρθω δεν θα χω προβλημα ακομα κι αν δεν εχω δηλωθει σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Εχετε καποια γνωμη πανω σ αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
mboxre Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2019
  Παράθεση mboxre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Alexpap92

Καλησπερα παιδια! Μενω εδω και 3.5 χρονια ολλανδια και φετος εληξε η αναβαλη που ειχα λογω σπουδων. Αν και στο αντιστοιχο site που κοιταω δεν γραφει κατι, εμαθα οτι θα με καλεσουν να παρουσιαστω στην εσσο του Μαρτιου. Επειδη χρειαζεται να κατεβω για καποιες εξετασεις εστειλα ανθρωπο στη στρατολογια και ρωτησε αν μην εχοντας δηλωθει ως ανυποτακτος εξωτερικου μπορω να κατεβω μονο μεχρι τον Φεβρουαριο (δηλαδη μεχρι πριν την ημερομηνια καταταξης μου). Ομως τον ενημερωσαν οτι η αστυνομια ενημερωνεται 6μηνες με το περας της ημερομηνιας καταταξης οποτε συμφωνα μ αυτους και Μαρτιο να ρθω δεν θα χω προβλημα ακομα κι αν δεν εχω δηλωθει σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Εχετε καποια γνωμη πανω σ αυτο;

Αρχικά αποστάλθηκε από Lol

Γεια σας, Μένω μόνιμα Αμερική και έχω κάνει αίτηση ως διαπρεπής επιστήμονας εξωτερικού. Ωστόσο η αίτηση έχει τραβήξει υπερβολικά και το καλοκαίρι θέλω να έρθω Ελλάδα. Όσο εκκρεμεί η αίτηση μου δεν με καλούν στο στρατό. Εάν όμως απορριφθεί η αίτηση τότε θα με καλέσουν στην επόμενη ΕΣΣΟ. Ερώτηση: Εγώ θα είμαι Ελλάδα αρχές με τέλη Ιουλίου. Εάν με καλέσουν για την ΕΣΣΟ του Ιουλίου και εγώ δεν πάω (κάπου 20 του Ιουλίου θα είναι να παρουσιαστώ) τότε ποσό γρήγορα θα με ανακηρύξουν ανυπότακτο εσωτερικού; Δηλαδή μέσα σε 10-15 μέρες από την ημερομηνία που θα επρεπε να παρουσιαστώ θα μπορούν να με σταματήσουν στο αεροδρόμιο. Όσο για το αεροδρόμιο τι γίνεται με τους ελέγχους; Εγώ θα πάω ΗΠΑ μέσω Γερμανίας και μπορώ άνετα να δώσω ταυτότητα για το ταξίδι Ελλάδα με Γερμανία. Γενικά ποσό εντατικοί είναι οι έλεγχοι. ΥΓ θα γίνω ανυπότακτος εξωτερικού. Απλά για να πάρω το χαρτί από την πρεσβεια πρέπει πρώτα να με καλέσουν και να μην πάω. Δηλαδή πρέπει να περάσει ο Ιούλιος και μετά. Εγώ όμως θα γυρνάω τον Ιούλιο πίσω στην Αμερική.

Για να απαντήσω σε αυτές τις ερωτήσεις, χωρίς να γνωρίζω τα πάντα: Έχω υπάρξει ανυπότακτος (εσωτερικού) για κάποιο χρονικό διάστημα και πρόσφατα τακτοποίησα τα στρατολογικά μου. Μέσα στα χαρτιά που πέρασαν απ' τα χέρια μου ήταν και οι μεταβολές της στρατολογικής μου κατάστασης από τα 18 μου που κατέθεσα το δελτίο απογραφής.

Όταν κυρήχθηκα ανυπότακτος, είχα υποχρέωση να παρουσιαστή στο τάδε κέντρο εκπαίδευσης την τάδε ημερομηνία, ας πούμε 26 Ιανουαρίου 2018. Η αναλυτική κατάσταση αυτή αναφέρει:

"2018 27 Ιαν (μία μέρα μετά ακριβώς δηλαδή) : Ανυπότακτος εσωτερικού σε περίοδο ειρήνης"

Σύμφωνα με αυτό, ο στρατός αμέσως αλλάζει την στρατολογική κατάσταση. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει σαφής εικόνα και δεν νομίζω ότι είναι κάτι που μπορεί να είναι γνωστό. Εγώ ακόμα κι αν μου έλεγαν απ' τη στρατολογία ναι δε θα υπάρξει πρόβλημα στο αεροδρόμιο κλπ, θα το ανέβαλα μέχρι να έχω τα πάντα στα χέρια μου, γιατί δεν τους έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη. Οπότε ναι, λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά εντός Σένγκεν, αλλά 100% σίγουρο δεν είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Lol Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Lol Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:45
Ακριβώς 100% δεν υπάρχει σε τίποτα στην Ελλάδα. Γενικά είναι ερώτημα το ποσό καιρό κάνει η αστυνομία να ενημερωθεί. Αυτό είναι το περίεργο της υπόθεσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 01:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Θέμης

Καλησπέρα παιδιά,

Μέσω διαδικτύου (stratologia.gr) πληροφορήθηκα ότι πρέπει να καταταχθω με την ΕΣΣΟ Μαρτίου 2020, αλλά η ακριβής ημερομηνία καθώς επίσης Κ μέρος δεν αναγράφεται.

Υπάρχει περίπτωση επειδή μένω εξωτερικό να αλλάξει κάτι και να πρέπει να καταταχθω τον Μάιο ;

Ευχαριστώ

Η ακριβής ημερομηνία και το μέρος περνιούνται στο ίντερνετ λίγες μέρες πριν και υπάρχουν και στην γενική κλήση, όταν αυτή έχει δημοσιευτεί. Στο pdf της γενικής κλήσης είναι συνήθως βάσει του νομού όπου είσαι δηλωμένος και κάποιου κλειδάριθμου.

Ανά πάσα στιγμή μπορεί κάτι να αλλάξει. Π. Χ. Να αλλάξουν τον αριθμό των ΕΣΣΟ, να γίνει πόλεμος, κ. Τ. Λ. Γενικά, πάντως, όχι, εφόσον ήδη προγραμματίστηκες για Μάρτιο, εάν δεν πάρεις κάποια αναβολή, π. Χ. Για κοινωνικούς λόγους, για πιθανό Ι5, κ. Τ. Λ. δεν θα αλλάξει.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 02:08
Αρχικά αποστάλθηκε από anipotaktos

Διαβάζοντας τον νόμο και συγκεκριμένα το εδάφιο που παρατίθεται στην απάντηση που απαντώ έκανα μια παρατήρηση.

Ο νόμος ορίζει ως λόγου διακοπής θητείας δύο διαφορετικούς τρόπους
δ. Με την παρουσίαση του ανυπότακτου σε οποιαδήποτε στρατιωτική αρχή για τη διακοπή της ανυποταξίας του.
ε. Με την κρίση του ανυπότακτου, από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή των Ενόπλων Δυνάμεων, ως ακαταλλήλου για στράτευση (Ι/5) ή με τη χορήγηση αναβολής κατάταξης για λόγους υγείας.

Που σημαίνει ότι μπορείς να λήξεις την ανυποταξία σου (εξωτερικού) αν κριθείς υγιειονομικά ανεπαρκής.

Στην πράξη από όσο θυμάμαι για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να δηλώσεις ότι θέλεις να παρουσιαστεί (δηλαδή το δ) και μετά να περάσεις επιτροπή.

Είναι πιθανή καταπάτηση του νόμου ότι οι δυο διαδικασίες δεν είναι ανεξάρτητες;

Δηλαδή δε θα έπρεπε κάποιος να μπορούσε να εξεταστεί από την επιτροπή Ενόπλων Δυνάμεων (και ύστερα να καταθέσει δικαιολογιτικά) χωρίς να ζητήσει αυτομάτως διακοπή θητείας και κατάταξη με την επόμενη ΕΣΣΟ;

Γενικά αν υπάρχει κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού που πήρε αναβολή για λόγους υγείας θα μπορούσε να μας πληροφορήσει για τα βήματα που ακολούθησε;

Εάν π. Χ. Είναι ο ανυπότακτος στο τρελοκομείο, μάλλον δεν παρουσιάζεται ο ίδιος, αλλά καταθέτουν φίλοι και συγγενείς τα δικιολογητικά για Ι5 και παύει η ανυποταξία μόλις βγει Ι5. Τώρα, βέβαια, αν η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο σύμφωνα με την δήλωση του δις προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, που τυγχάνει και αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας μας, τι να πρωτοπεί κανείς;

Κανονικά, πάντως, οι προξενικές αρχές υπέχουν θέση στρατολογικών γραφείων στο εξωτερικό και θα έπρεπε να μπορούν να χειρίζονται και τέτοια θέματα, αλλά στην πράξη κάνουν απλά τον μεσάζοντα που στέλνει τα έγγραφα στην αρμόδια στρατολογία. Κανονικά, τουλάχιστον οι πρεσβείες, έχουν και στρατιωτικό ακόλουθο, που πρέπει να χειρίζεται και τα στρατολογικά θέματα, σύμφωνα με τα καθήκοντά του. Στην πράξη, όχι μόνο δεν κάνουν αυτήν την δουλειά, και ξύνουν τα @@ τους, αλλά και όταν πάνε να την κάνουν, ταλαιπωρούν τον κόσμο. Π. Χ. https://ipeirotis.org/wp-content/themes/ipeirotis/legacy_sites/MKE/

Άρα, Ι5 ή αναβολή για λόγους υγείας, μπορεί να δοθεί και χωρίς παρουσίαση του ανυποτάκτου για κατάταξη, αλλά στην πράξη μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με άπειρη δυσκολία. Το ίδιο ισχύει και για μη ανυπότακτους. Και ισχύει και για το εξωτερικό, αλλά εκεί κι αν είναι δύσκολο. Το ίδιο ισχύει και για νοσηλεία σε κέντρα απεξάρτησης. Πάντως, ο νόμος δεν προβλέπει διακοπή της ανυποταξίας σε περίπτωση θανάτου. Εκεί μάλλον βγαίνει ο ανυπότακτος Ι5, μπορεί και Ι4. Αλλά, το πρόστιμο διαγράφεται άραγε;
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 02:27
@Anipotaktos

Κανονικά, στην σύλληψη για το άλλο παράπτωμα, έπρεπε να είχε εμφανιστεί και η ανυποταξία και να είχατε και αυτό το θέμα. Αλλά, εντάξει, Ελλάδα είμαστε. Εάν σας συλλάβουν για ανυποταξία, θα πάτε σε στρατιωτικό δικαστήριο κ. Τ. Λ. Τα οποία δεν θα ασχοληθούν με το αδίκημα που κάνατε ως πολίτης, ΜΑΛΛΟΝ. Εξαρτάται και από το αδίκημα. Σίγουρα, εάν βγει στη στρατιωτική δίκη, δεν θα είναι υπέρ σας, αλλά με αυτό το αδίκημα τελειώσατε (προς το παρόν και με επιφύλαξη για τα επόμενα 3 χρόνια). Αλλά, γενικά, ο στρατός δεν θα ασχοληθεί με αυτό.

Μπορεί όμως να έχετε ήδη απαλλαγεί από την υποχρέωση για στράτευση και να μην το ξέρετε. Ο νόμος λέει:

Άρθρο 13
Απαλλαγή από τη στράτευση

1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών :
α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.
β. Όσοι καταδικάζονται αμετάκλητα από οποιοδήποτε ποινικό δικαστήριο σε κάθειρξη ή σε ποινή που για τους στρατιωτικούς συνεπάγεται καθαίρεση και το έγκλημα για το οποίο καταδικάστηκαν δεν έχει αμνηστευθεί, ούτε έχει επακολουθήσει χάρη ή παραγραφή της ποινής με άρση των συνεπειών της καταδίκης.

Εσάς μάλλον τελεσιδίκησε η καταδίκη. Ανάλογα με το αδίκημα, μπορεί να απαλλαγείτε, καταθέτοντας τα ανάλογα έγγραφα (ποινικό μητρώο κ. Τ. Λ.).

Εξαγορά γίνεται από το έτος στο οποίο κλείνετε τα 33. Αν γίνεστε οποιονδήποτε μήνα του 2021 33 χρονών και σας καλέσουν Ιανουάριο του 2021, για τον στρατό είστε ήδη 33. Να φύγετε νόμιμα στο εξωτερικό, πλέον δεν γίνεται. Αλλά, άμα περάσετε τα σύνορα και δεν σας σταματήσουν, δεν έχετε και κάποια συνέπεια και μπορείτε να δηλωθείτε πλέον ανυπότακτος εξωτερικού. Τυπικά, πάντως, αν ποτέ δικαστείτε για ανυποταξία και έχετε φύγει, όντας ανυπότακτος, στο εξωτερικό, δεν θα το δουν και πολύ θετικά. Πάντως, πρακτική συνέπεια δεν υπάρχει. Απλά, μπορεί να μεγαλώσει την πιθανότητα ΚΑΠΟΤΕ, ΑΝ γίνει δικαστήριο για την ανυποταξία, να καταδικαστείτε για αυτήν. Μόνο σε οριστική καταδίκη σας για ανυποταξία μέσα σε μια τριετία, μπορεί να προκύψει κάποιο θέμα για την αναστολή της ποινής του άλλου αδικήματος για το οποίο έχετε ήδη καταδικαστεί. Γενικά, πάντως, συνήθως, τέτοιες ποινές είναι εξαγοράσιμες.
Επιστροφή στην κορυφή
Σύγκου Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σύγκου Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 16:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Nikolas86

Εάν π. Χ. Είναι ο ανυπότακτος στο τρελοκομείο, μάλλον δεν παρουσιάζεται ο ίδιος, αλλά καταθέτουν φίλοι και συγγενείς τα δικιολογητικά για Ι5 και παύει η ανυποταξία μόλις βγει Ι5. Τώρα, βέβαια, αν η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο σύμφωνα με την δήλωση του δις προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, που τυγχάνει και αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας μας, τι να πρωτοπεί κανείς;

Κανονικά, πάντως, οι προξενικές αρχές υπέχουν θέση στρατολογικών γραφείων στο εξωτερικό και θα έπρεπε να μπορούν να χειρίζονται και τέτοια θέματα, αλλά στην πράξη κάνουν απλά τον μεσάζοντα που στέλνει τα έγγραφα στην αρμόδια στρατολογία. Κανονικά, τουλάχιστον οι πρεσβείες, έχουν και στρατιωτικό ακόλουθο, που πρέπει να χειρίζεται και τα στρατολογικά θέματα, σύμφωνα με τα καθήκοντά του. Στην πράξη, όχι μόνο δεν κάνουν αυτήν την δουλειά, και ξύνουν τα @@ τους, αλλά και όταν πάνε να την κάνουν, ταλαιπωρούν τον κόσμο. Π. Χ.https://ipeirotis.org/wp-content/themes/ipeirotis/legacy_sites/MKE/

Άρα, Ι5 ή αναβολή για λόγους υγείας, μπορεί να δοθεί και χωρίς παρουσίαση του ανυποτάκτου για κατάταξη, αλλά στην πράξη μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με άπειρη δυσκολία. Το ίδιο ισχύει και για μη ανυπότακτους. Και ισχύει και για το εξωτερικό, αλλά εκεί κι αν είναι δύσκολο. Το ίδιο ισχύει και για νοσηλεία σε κέντρα απεξάρτησης. Πάντως, ο νόμος δεν προβλέπει διακοπή της ανυποταξίας σε περίπτωση θανάτου. Εκεί μάλλον βγαίνει ο ανυπότακτος Ι5, μπορεί και Ι4. Αλλά, το πρόστιμο διαγράφεται άραγε;

Μπορείς να πας με την επόμενη ΕΣΣΟ αν σε καλέσουν και ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς/οικονομικούς λόγους.
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:19
Για να πω και εγω την δικη μου ιστορια μπας και βγαλουμε ακρη.

Πατερας Ελληνας μητέρα Κύπρια

Γεννηθηκα και μεγάλωσα Κύπρο. Εκάνα στρατό Κύπρο (6 μήνες) λόγω του ότι ο πατέρας είναι από Ελλάδα και τώρα στα 30 μου παίρνω τηλεφώνημα (βασίκα την μητέρα μου καλέσανε) από την Ελληνική Πρεσβεία στην Λευκωσία ότι πρέπει να παρουσιαστώ τον Γεναρη που ήταν οι κατατάξεις.

Φυσικά εγώ δεν πήγα και πήρα τηλέφωνο στην Πρεσβεία και μου λέει είσαι στην κατηγορία πλέον ανυπότακτος... Μου λέει ο Ελληνικός Στρατός είναι 9 μήνες εσύ έκανες 6 κύπρο οπότε χρωστάς ακόμα 3. Η τους πληρώνεις 600 ευρώ η θέλω ένα τόνο χαρτιά για να πάρεςι πιστοποιητικό (αλλα μου ζητάνε χαρτία που πρακτικά είναι αδύνατο να τα βρώ λόγω του ότι έμεινα και σε άλλες χώρες για κάποια χρονικά διαστήματα όπου και να πάρω αυτές τις βεβαιώσεις θα μου στοιχίσει πιο πολλά απο τα 600 ευρώ)

Τελοσπάντων πέρσι ταξίδεψα αθήνα και με σταματήσαν στο αεροδρόμιο (πριν να γίνει όλη αυτή η ιστορία) και μου λένε εισαι λιποτακτης. Τους λεω παιδία έχω κάνει στρατό στην κύπρο. Με πήγανε μεσα στα γραφεία και μετά απο λίγο με άφησανε και έφυγα...

Η απορία μου είναι:
α) αν δεν κάνω ότιδήποτε θα έχω θέμα άν έρχομαι ταξίδι ελλάδα ; Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν είσαι κυρηγμένος ανυπότακτος δικαιούσε 30 μέρες τον χρόνο να είσαι στην ελλάδα.

β) αν πληρώσω τους 3 μήνες που θέλουνε γίνετε με δόσεις;

συμπέρασμα. Ποσο πιο απλό θα ήταν αν μου δίνανε το χαρτί μονιμου κάτοικου εξωτερικού χωρίς 100 χιλιάδες βεβαιώσης και χαρτια... Αφου ρε άνθρωποι δεν έζησα ποτέ μου ελλάδα δεν υπάρχω στα χαρτιά σας εκτός στην οικογενειακή κατάσταση του πατερα μου που νομίζετε ότι έμενα; Εξωτερικό!

Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:25
Επίσης να συμπληρώσω ότι χαρτί για κατάταξη δεν μου ήρθε πότε... Το μόνο που πήρα ήταν ένα τηλέφωνο (και αυτό στην μάνα μου όχι σε εμένα) από την πρεσβεία στην Κύπρο και της είπε να πάω μυτιλήνη στις 21 του Γεναρη για κατάταξη...

Πως με βγάζεις ανυπότακτο χώρις να με έχεις καλέσει επίσημα;

είναι λογικά πράγματα αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή
Anipotaktos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση Anipotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 07:49
Φίλε σας ευχαριστω πολύ για την άμεση βοήθεια και ενημέρωση. Αλλά συγνώμη δεν κατάλαβα.1) Για πιο θέμα γράφετε ότι τελεσίδικα θα μου έχει δωθεί απαλλαγή και για πιο από τα δύο προβλήματα μου; Δηλαδή ο στρατός θα έχει ενημερωθεί και θα με ξεχάσουν; Διότι πρόσφατα όπως αναφέρω μου ήρθε το χαρτί για ανυποταξία και το πρόστιμο. Αλλά ακόμα από την εφορία δεν μου έχει έρθει τίποτα. Όσο αναφορά για αθώωση έχασα το δικαίωμα αυτό διότι όταν με ρώτησαν αν θέλω να κάνω έφεση είπα όχι. Και μου δώσανε δύο μήνες και τριετή αναστολή.

Πήγαμε με δικηγόρο την άλλη μέρα στην Ευελπίδων και πήρε την δικογραφία αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω έφεση λόγω ότι είναι δύο μηνες. Αυτήν την κίνηση την έκανα μόνον και μόνον για το ποινικό μητρώο να μην λερωθει για μια εντελως άδικη και χαζή υπόθεση.(Πήγαινα ήσυχα στον δρόμο μου σε πάρτυ μεταμφιεσμενων και η στολή που φορούσα ήταν από έναν ήρωα. Το πιστόλι ήταν ναι μεν βαρύ και έμοιαζε σαν αληθινό αλλά ήταν ψεύτικο. Και αυτοί γράφανε ότι μπορούσε να γίνει αληθινό. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό κάποια στιγμή.

Διότι ο δικηγόρος μου είπε για Άρειο Πάγο κλπ και ζήτησε 2.000 Χιλ. Ευρώ!) Για αναβολές λόγω υγείας και σπουδών τα έχω εξαντλήσει όλα. Αν μου έρθει χαρτί από από εφορία για τις 6.000 αν δεν κάνω τίποτα μέχρι να γίνω 33 ετών για να εξαγορασω την θητεία θα έχω πρόβλημα από την εφορία; Θα μου στείλουν ξανά πρόστιμο; Δηλαδή όταν φτάσω στα 33 πάω στην στρατολογια και λέω θέλω να να ξαγορασω την θητεία συν το 20ημερο στράτευσης και καθάρισα; Κάποιος δικηγόρος μου είπε ότι διαγράφεται η ανυποταξια και το πρόστιμο μέχρι το τέλος του χρόνου αν είμαι στο όριο ηλικίας και απλά πάω ένα 20ημερο συν την εξαγορά;

Εγώ γεννήθηκα το 1988 6 μήνες πριν το 1989. Ειμαι μέσα στο όριο αυτό η όχι; Επίσης έχω μια μάνα άρρωστη. Δεν έχει άλλα παιδιά. Μόνον εμένα. Τον πατέρα μου τον χάσαμε. Μια σύνταξη παίρνει 350 ευρώ. Εγώ είμαι στο ταμείο ανεργίας. Ευτυχώς έχουμε δικό μας σπίτι. Ξέρετε μπορεί η εφορία να κάνει κατάσχεση στο σπίτι για τις 6.000 Χιλ. Έχω διαβατήριο που λήγει το 2021. Αλλα με την ταυτότητα σε χώρες σεγκεν αν θέλω δεν μπορώ να φύγω π. Χ. Που μάλλον 90% δεν θέλω. Αλλά μέχρι να γίνω 33 ετών θα είμαι σε αυτό το άγχος;

Αν υπάρχει κάτι άλλο που θα με βοηθήσει και το ξέρετε παρακαλω πολύ βοηθήστε με. Υπάρχει η περίπτωση ως προστάτης οικογένειας ίσως; Και αν ναι τι κάνω;

Ευχαριστώ πολύ και ξανά συγνώμη που ίσως σας ζάλισα η μπέρδεψα με το μεγάλο μου γράμμα και τις ερωτήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Heraldic Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2019
  Παράθεση Heraldic Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 09:19
Ερώτηση, πώς ακριβώς η λεπτή δουλειά; Χρειάζεται να το πληρώσω αμέσως, μπορεί να χωριστεί σε μικρότερες πληρωμές, τι συμβαίνει αν δεν το πληρώσω έγκαιρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Teosigkou Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Teosigkou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 12:23
Πας στην εφορία και κάνεις ρύθμιση. Συνήθως είναι 12 ή 20 δόσεις ανάλογα τα εισοδήματα που έχεις κλπ. Αν δεν το πληρώσεις έγκαιρα τοκίζεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Heraldic Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Heraldic Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 11:12
Τι γίνεται αν είστε στο εξωτερικό και δεν προγραμματίζετε να επιστρέψετε στην Ελλάδα, μπορείτε να το κάνετε αυτό online;

Και αν το πρόστιμο απλώς αυξάνεται απείρως χωρίς κανένα άλλο αποτέλεσμα, υπάρχει κάποιο σημείο στην πληρωμή του αν δεν σχεδιάζετε να επιστρέψετε έως ότου είστε 45;
Θα σας προκαλούσε προβλήματα όταν προσπαθείτε να υποβάλετε αίτηση για ανανέωση διαβατηρίου από το εξωτερικό;
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασίλης

Για να πω και εγω την δικη μου ιστορια μπας και βγαλουμε ακρη.
Πατερας Ελληνας μητέρα Κύπρια
Γεννηθηκα και μεγάλωσα Κύπρο. Εκάνα στρατό Κύπρο (6 μήνες) λόγω του ότι ο πατέρας είναι από Ελλάδα και τώρα στα 30 μου παίρνω τηλεφώνημα (βασίκα την μητέρα μου καλέσανε) από την Ελληνική Πρεσβεία στην Λευκωσία ότι πρέπει να παρουσιαστώ τον Γεναρη που ήταν οι κατατάξεις.
Φυσικά εγώ δεν πήγα και πήρα τηλέφωνο στην Πρεσβεία και μου λέει είσαι στην κατηγορία πλέον ανυπότακτος... Μου λέει ο Ελληνικός Στρατός είναι 9 μήνες εσύ έκανες 6 κύπρο οπότε χρωστάς ακόμα 3. Η τους πληρώνεις 600 ευρώ η θέλω ένα τόνο χαρτιά για να πάρεςι πιστοποιητικό (αλλα μου ζητάνε χαρτία που πρακτικά είναι αδύνατο να τα βρώ λόγω του ότι έμεινα και σε άλλες χώρες για κάποια χρονικά διαστήματα όπου και να πάρω αυτές τις βεβαιώσεις θα μου στοιχίσει πιο πολλά απο τα 600 ευρώ)
Τελοσπάντων πέρσι ταξίδεψα αθήνα και με σταματήσαν στο αεροδρόμιο (πριν να γίνει όλη αυτή η ιστορία) και μου λένε εισαι λιποτακτης. Τους λεω παιδία έχω κάνει στρατό στην κύπρο. Με πήγανε μεσα στα γραφεία και μετά απο λίγο με άφησανε και έφυγα...
Η απορία μου είναι:α) αν δεν κάνω ότιδήποτε θα έχω θέμα άν έρχομαι ταξίδι ελλάδα ; Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν είσαι κυρηγμένος ανυπότακτος δικαιούσε 30 μέρες τον χρόνο να είσαι στην ελλάδα.
β) αν πληρώσω τους 3 μήνες που θέλουνε γίνετε με δόσεις;
συμπέρασμα. Ποσο πιο απλό θα ήταν αν μου δίνανε το χαρτί μονιμου κάτοικου εξωτερικού χωρίς 100 χιλιάδες βεβαιώσης και χαρτια... Αφου ρε άνθρωποι δεν έζησα ποτέ μου ελλάδα δεν υπάρχω στα χαρτιά σας εκτός στην οικογενειακή κατάσταση του πατερα μου που νομίζετε ότι έμενα; Εξωτερικό!

Πρώτον, υπάρχει διαφορά (και στον νόμο και στην πράξη) μεταξύ λιποτάκτη και ανυπότακτου. Ο λιποτάκτης παρουσιάστηκε, μπήκε στον στρατό και σηκώθηκε και έφυγε από το στρατόπεδο, στρατιωτικό νοσοκομείο κ. Τ. Λ. Άνευ αδείας. Ο ανυπότακτος δεν παρουσιάστηκε όταν τον κάλεσαν. Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσετε αν είστε ανυπότακτος ή λιποτάκτης. Κανονικά θα ήσασταν ανυπότακτος, αλλά επειδή υπηρετήσατε τους 6 μήνες στην Κύπρο, εάν τους έχετε δηλώσει κάπως στην Ελλάδα, μπορεί να θεωρείστε λιποτάκτης. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί και η αρμόδια υπηρεσία είναι η (αρμόδια) στρατολογία.
Δεύτερον,(οι αστυνομικοί / η πρεσβεία / το προξενείο) δεν καλούν μόνο, αλλά είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν και το σημείωμα κατάταξης. Εφόσον το παρέλαβε ή υπέγραψε ότι το παρέλαβε το σημείωμα κατάταξης ή τέλος πάντων κάπως βεβαίωσε ότι ενημερώθηκε και θα σας ενημερώσει, έχει (ποινικά/νομικά) ευθύνη η μητέρα σας. Εφόσον ενημερωθήκατε όντως, έχετε ευθύνη εσείς. Εφόσον δεν ανέλαβε ευθύνη η μητέρα σας, έχει ευθύνη η ελληνική αστυνομία / το ελληνικό προξενείο / η ελληνική πρεσβεία και θα μπορούσατε να αθωωθείτε στο τυχόν στρατιωτικό δικαστήριο (λιγότερο ή περισσότερο τυπικά είναι αδίκημα η ανυποταξία, και ακόμα περισσότερο η λιποταξία). Τέλος πάντων, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο τώρα είστε κάπως ενήμερος ότι σας ψάχνει ο ελληνικός στρατός.
Στο προκείμενο λοιπόν, πρέπει να ξεκαθαρίσετε σε τι κατάσταση τελείτε, ανυποταξία ή λιποταξία, και αν σας έχει επιβληθεί κάποιο πρόστιμο, αν υπέχετε τρίμηνη υποχρέωση στράτευσης ή παραπάνω (καθώς με την ανυποταξία επιβάλλεται και ένας μήνας πρόσθετης υποχρέωσης για στράτευση) και γενικά, τι ακριβώς έχει γίνει. Πάντως, και εσείς πρέπει κάπως να έχετε περιπλέξει κάποια πράγματα, καθώς για να ξέρει ο ελληνικός στρατός ότι έχετε υπηρετήσει 6 μήνες στην Κύπρο και χρωστάτε 3 στην Ελλάδα, κάπως πρέπει να το έχετε βεβαιώσει, με κάποια έγγραφα. Αλλιώς, θα σας καλούσαν για 9 μήνες και θα έπρεπε μετά να αποδεικνύετε ότι έχετε υπηρετήσει ήδη 6 στην Κύπρο και οφείλετε μόνο 3. Επίσης, στην μητέρα σας πρέπει να είπαν να περάσετε να πάρετε το σημείωμα κατάταξης και είτε να το έχετε, είτε να μην πήγατε. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να μάθετε είτε από το σημείωμα (κλήση) κατάταξης, είτε από την στρατολογία, τι έχει γίνει. Αυτά τα "είπαν στην μητέ (... συνεχίζεται ...)
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:17

Αυτά τα "είπαν στην μητέρα μου Μυτιλήνη και ημερομηνία" είναι περίεργα, καθώς ταξιδέψατε μετά και για Ελλάδα. Δηλαδή, αν η μητέρά σας σας έλεγε ότι σας ζητάει ένα υπουργείο και εσείς είχατε σκοπό να πάτε σε υπηρεσία του υπουργείου, δεν θα παίρνατε τηλέφωνο κάποιον σε αυτό το υπουργείο να μάθετε τι και πώς θέλουν; Τώρα, σας κάλεσε ο ελληνικός στρατός, εσείς δεν μάθατε τι και γιατί (με πλήρη ακρίβεια) και πήγατε να μπείτε στην Ελλάδα. Άρα, είναι λογικό να σας σταματήσουν. Επίσης, δεν γίνεται να σας σταματάνε ως "λιποτάκτη" πριν σας καλέσει ο στρατός.

Οπότε, να ξεκαθαρίσετε την κατάσταση σας πρώτα. Μετά, εάν είστε ανυπότακτος εξωτερικού, ή δηλωθείτε ως τέτοιος στην ελληνική πρεσβεία / ελληνικό προξενείο στην Κύπρο, ναι, θα μπορείτε αθροιστικά κάθε ημερολογιακό έτος να μπαίνετε 30 ημέρες στην Ελλάδα χωρίς έλεγχο της στρατολογικής σας κατάστασης. Εάν είστε λιποτάκτης, δεν είστε ανυπότακτος και δεν μπορείτε να υποπέσετε σε αυτήν την κατηγορία. Εάν δεν το ξεκαθαρίσετε, μπορεί να σας ξανασταματήσουν, και αν είστε δηλωμένος ως λιποτάκτης ή ανυπότακτος εσωτερικού, μπορεί να κρατηθείτε επί μακρόν ή/και να βρεθείτε ντυμένος στο χακί.

Από την στιγμή που θα καταταγείτε, ή έστω θα θεωρηθεί ότι έχετε καταταγεί λόγω του 6μήνου στην Κύπρο, θα μπορείτε να εξαγοράσετε την υπολειπόμενη θητεία. Κατόπιν, θα εμφανιστεί στην ελληνική εφορία το ποσό και θα μπορείτε να το βάλετε σε διάφορες δόσεις, ανάλογα με τα εισοδήματα σας και τους εκάστοτε νόμους. Για πληροφορίες σχετικά με την ελληνική εφορία, πάλι ή θα ρωτήσετε την ελληνική πρεσβεία ή την ελληνική εφορία, ή θα διαβάσετε τους ελληνικούς νόμους.

Εάν θέλετε να βγείτε μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, για να μην σας καλούν να παρουσιαστείτε ή να πληρώσετε, πρέπει να αποδείξετε ότι ήσασταν εκτός Ελλάδος για 11 χρόνια ή δουλεύατε στο εξωτερικό για 7 χρόνια. Αφού ξεκαθαρίσετε την κατάστασή σας, ξαναποστάρετε στο ανάλογο θέμα του φόρουμ.

Εσάς σας ενδιαφέρουν τα άρθρα 56,43 και 25 του νόμου από εδώ:
https://www.stratologia.gr/el/nomothesia

Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 16:10
@Ανυπότακτος
Αφού είστε άνεργος, γιατί δεν πάτε να υπηρετήσετε στο στρατό; Εφόσον είστε το μόνο τέκνο γονέα που δεν μπορεί να εργαστεί και ο άλλος γονέας έχει πεθάνει, μάλλον υπέχετε 6μηνης στρατιωτικής υποχρέωσης.
Τώρα, εάν θέλετε να παραμείνετε εκτός στρατού, πρέπει να ζήσετε με τις συνέπειες. Τα αδικήματα που διαπράξατε και για τα οποία καταδικαστήκατε δεν φαίνεται να είναι τόσο σημαντικά, ώστε να σας δοθεί απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.
Άρα, κάποια στιγμή ως ανυπότακτο θα σας εμφανιστεί το πρόστιμο στην εφορία. Εάν δεν το πληρώσετε, μπορεί να κατασχεθεί κάτι που σας ανήκει, που είναι στο δικό σας όνομα δηλαδή. Πιθανόν κάποιο επίδομα, κάποιο σπίτι κ. Τ. Λ. Αυτό ανάλογα με τους νόμους που ισχύουν εκείνη την περίοδο. Δηλαδή, μπορεί να υπάρχει προστασία και ακατάσχετο για κάποιο σπίτι, κάποιο επίδομα. Επίσης, ανάλογα με τους εκάστοτε νόμους, μπορεί το πρόστιμο να μπορεί να ρυθμιστεί να πληρωθεί σε δόσεις.
Το 2020 είστε για τον στρατό 32 και το 2021 είστε 33. Το 2021 μπορείτε να υπηρετήσετε 20 ημέρες και μετά να εξαγοράσετε.
Εάν καταταγείτε φέτος και όχι το 2021, βάσει νόμου, θα αρθούν όλες οι συνέπειες της ανυποταξίας, αλλά δεν θα μπορείτε να εξαγοράσετε.
Άρα, σας συμφέρει να καταταγείτε φέτος, στο τέλος του χρόνου, και μόλις μπει το 2021, να εξαγοράσετε το υπόλοιπο της θητείας σας. Δηλαδή, να μπείτε πιθανόν με την τελευταία ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2020, ώστε να αρθούν όλες οι συνέπεις της ανυποταξίας, και την 01.01.2021 να εξαγοράσετε την υπόλοιπη θητεία σας.

Νόμος 4609/2019
Άρθρο 19 Ρύθμιση στρατιωτικών υποχρεώσεων ανυπότακτων 1. Οι διατελέσαντες ή διατελούντες σε ανυποταξία, κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εφόσον: Α) έχουν ήδη καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εκπλήρωσαν πλήρως ή μερικώς τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις, β) έχουν καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εκπληρώνουν ακόμη τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις, γ) καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις προς εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2020, δ) έχουν ήδη απαλλαγεί από την υποχρέωση στράτευσης, χωρίς να προηγηθεί κατάταξή τους στις Ένοπλες Δυνάμεις, ε) απαλλαγούν από την υποχρέωση στράτευσης μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2020, στ) τελούν σε αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, ζ) λάβουν αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2020, η) έχουν ήδη εκπληρώσει ως αντιρρησίες συνείδησης πλήρως ή μερικώς την εναλλακτική τους υπηρεσία, θ) έχουν ήδη υποβάλει ή υποβάλουν δικαιολογητικά για την υπαγωγή τους στις κείμενες διατάξεις περί αντιρρησιών συνείδησης μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2020 και παρουσιάζονται εμπρόθεσμα για εκπλήρωση της εναλλακτικής τους υπηρεσίας, ως εκ της ανωτέρω υπαγωγής τους.2. Το αξιόποινο της ανυποταξίας όσων υπάγονται ή θα υπαχθούν σε μία από τις περιπτώσεις α΄ έως θ΄ της παραγράφου 1 εξαλείφεται, οι ποινικές συνέπειες αίρονται και οι διοικητικές συνέπειες και τα διοικητικά πρόστιμα, που έχουν επιβληθεί και βεβαιωθεί διαγράφονται στο σύνολό τους. Αν μέρος των διοικητικών προστίμων έχει αποπληρωθεί, διαγράφεται το υπολειπόμενο ποσό. Οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.3. Η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος γίνεται αυτεπαγγέλτως.

Νόμος 4494/2017
Άρθρο 38 Τροποποίηση διατάξεων του v.3421/2005 (A΄ 302) 2. Η παρ.1 του άρθρου 57 του ν.3421/2005, όπως αυτή αντικαταστάθηκε με την παρ.6 του άρθρου 12 του ν.4361/2016 (Α΄ 10), αντικαθίσταται ως εξής: «1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό τρίτο (33ο) έτος της ηλικίας τους, μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν ενόπλως στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση είκοσι (20) ημερών. »
Επίσης, ως ανυπότακτος εσωτερικού, ΔΕΝ μπορείτε ΝΟΜΙΜΑ να βγείτε από την χώρα. Τώρα άμα δεν σας ελέγξουν λόγω Σένγκεν, είναι άλλο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 16:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Heraldic

Τι γίνεται αν είστε στο εξωτερικό και δεν προγραμματίζετε να επιστρέψετε στην Ελλάδα, μπορείτε να το κάνετε αυτό online;

Και αν το πρόστιμο απλώς αυξάνεται απείρως χωρίς κανένα άλλο αποτέλεσμα, υπάρχει κάποιο σημείο στην πληρωμή του αν δεν σχεδιάζετε να επιστρέψετε έως ότου είστε 45;
Θα σας προκαλούσε προβλήματα όταν προσπαθείτε να υποβάλετε αίτηση για ανανέωση διαβατηρίου από το εξωτερικό;

Πρέπει να μιλήσετε με την αρμόδια εφορία ή πρεσβεία ή προξενείο για το τι μπορεί να γίνει. Θεωρητικά, πάντως, το πρόστιμο ή η εξαγορά ή η οποια ρύθμιση που έχει φτάσει στην εφορία, μπορεί να πληρωθεί ηλεκτρονικά, καθώς και αιτήσεις για υπαγωγή σε ρυθμίσεις δόσεων κ. Τ. Λ. Μάλλον μπορούν να αποσταλλούν και ταχυδρομικά. Πάντως, επειδή όλα αυτά έχουν και κάποια παράβολα και δικαιολογητικά, πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποια αρμόδια υπηρεσία του ελληνικού κράτους, ήγουν εφορία, προξενείο, πρεσβεία.

Το διοικητικό πρόστιμο (και οι προσαυξήσεις), τουλάχιστον στην πράξη, δεν σταματάει να υπάρχει αυτόματα μετά τα 45 και την λήξη της ανυποταξίας, αλλά θέλει συνήθως κάποια διαδικασία ότι έχει πάψει το αίτιο της ύπαρξης του. Εδώ εξηγείται πώς γίνεται η όλη διαδικασία:

Για το διαβατήριο, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά μπορεί κανείς να έχει προβλήματα για το χρέος στην εφορία, εάν μπει στην Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Heraldic Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Heraldic Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 05:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Nikolas86

[QUOTE=Heraldic]Για το διαβατήριο, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά μπορεί κανείς να έχει προβλήματα για το χρέος στην εφορία, εάν μπει στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ, αυτό θέλω κυρίως να μάθω.
Δεν σχεδιάζω να επιστρέψω στην Ελλάδα, αλλά επειδή δεν είμαι πολίτης της χώρας που διαμένω επί του παρόντος, θα χρειαστεί να πάρω το διαβατήριό μου κάθε πέντε χρόνια και να ζητήσω ποινικό μητρώο μέσω της πρεσβείας για κάποια χαρτιά που σχετίζονται με τις θεωρήσεις κάποια στιγμή.

Θα υπήρχαν προβλήματα κατά τη διαδικασία αίτησης αυτών των εγγράφων;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6869707172 74>