Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5960616263>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Felix888 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Felix888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 29/Μαΐου/2019 ώρα 15:26
Καλησπέρα,
Είμαι εδώ και κάποια χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού και ζω σε χώρα εκτός Σένγκεν. Καθώς ήρθα για τις εκλογές στην Ελλάδα, στην είσοδο (αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης) με ενημέρωσαν ότι έχω απαγόρευση εξόδου και ότι πλέον οι ημέρες εισόδου και εξόδου καταγράφονται. Βρήκαν στο σύστημα μάλιστα (σωστά) πότε είχε έρθει και πότε είχα φύγει για το Πάσχα.
Στην έξοδο ξανά τα ίδια. Μάλιστα με άφησαν και πέρασα στην αρχή. Όμως μετά από λίγα λεπτά ήρθε ο αστυνομικός, καθώς περίμενα, και με ρώτησε πού έχω μόνιμη κατοικία
Όπως πάντα, είχα μαζί μου βεβαίωση της στρατολογίας για ανυποταξία εξωτερικού και την έδειξα. Ευγενέστατος ήταν. Μου είπε κι εκείνος ότι πλέον οι 30 ημέρες προκύπτουν από το σύστημα και πριν λίγες ημέρες είχαν πρόβλημα με έναν ανυπότακτο και "έτρεχαν με δικαστήρια κλπ".
Η καταγραφή, όπως μου εξήγησε, άρχισε αρχές Απριλίου. Θεωρώ ότι πρακτικά αφορά χώρες εκτός του χώρου Σένγκεν.
Αυτά προς ενημέρωση. Κάθε συμβουλή δεκτή.

Επιστροφή στην κορυφή
EimeinaEdw Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση EimeinaEdw Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2019 ώρα 19:26
@Felix888
Ταξιδεψες τελικα; Τι εκανες;

Βγηκε προσφατα ενας νομος για να επιτρεψει την ψηφο στις εκλογες για τους ανυποτακτους εξωτερικου.
Ο νομος λεει για απαλαγη απο τον ελενχο στρατολογικης καταστασης.(Φ 420 / 2/ 21632/ Σ.5473/29) συμφωνα με αυτον μπορεις να ταξιδεψεις μεχρι τις 13 Ιουνιου.

Καλη τυχη και πες μας τι εγινε τελικα να ξερουμε και οι υπολοιποι.
Επιστροφή στην κορυφή
felix888 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση felix888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2019 ώρα 18:23
Πέρασα κανονικά και τις δύο φορές. Υπάρχει ΥΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2019 ώρα 14:35
Χαιρετώ την Ομάδα!! Τετάρτη 12/06 Έχω ραντεβού στην Φρανκφούρτη Να καταθέσω τα χαρτιά για να με βγάλουν Ανυπότακτο εξωτερικου (Ζω και εργάζομαι 3 χρονιά στην Γερμανία) και σε 4 χρόνια θα βγω ΜΚΕ δηλαδή σύνολο 7 Χρόνια.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά Έχω ετοιμάσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα που μ έχουν ζητήσει. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο Κάποια συμβουλή τελευταία πριν πάω; Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Σύγκου Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σύγκου Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2019 ώρα 19:27
Τυπική διαδικασία εφόσον έχεις τα χαρτιά που ζητάνε.
Επιστροφή στην κορυφή
impedance Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση impedance Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2019 ώρα 14:15
Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο παίρνει για να διαγραφούν τα πρόστιμα από την εφορία μόλις κάποιος γίνει ΜΚΕ; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2019 ώρα 15:55
Πήγα σήμερα στο Προξενείο της Φρανκφούρτης Ολα πήγαμε μια χαρά με εξυπηρέτησαν με το παραπάνω.. θα μου στείλουν την βεβαίωση Ανυποταξιας εξωτερικού μέσω Email η οποία είναι έγκυρη για 6 μήνες!! Μετά θα χρειαστεί να την ξανά βγάλω εφόσον θέλω να πάω Ελλάδα!! Επίσης μ είπαν ξεκάθαρα επειδή το ρώτησα πως το πρόστιμο θα πάει στην εφορία Ελλάδας Αλλά εφόσον βγω ΜΚΕ Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού θα σβηστεί. Οπότε μόνο υπομονή μ μένει να κάνω αλλά 4 χρόνια να βγω ΜΚΕ Ευχαριστώ για την στήριξη σας τον καθένα ξεχωριστά Η ομάδα με έχει βοηθήσει βημα βημα στην επίλυση του προβλήματος μου Θα χαρώ και εγώ να βοηθήσω παρακάτω
Επιστροφή στην κορυφή
traveler Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση traveler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 00:54
Εγω οταν ειχα ρωτησει σε προξενειο αλλα και στη στρατολογια, μου ειχαν πει οτι η βεβαιωση ανυποταξιας εξωτερικου χρειαζεται να ανανεωνεται αν εχει περασει 6μηνο, μονο στην περιπτωση που θελουμε να βγαλουμε νεο διαβατηριο.
Δηλαδη, οτι απλως για να ταξιδεψουμε στην Ελλαδα για τις 30 μερες που δικαιουμαστε, αρκει να εχουμε την παλια βεβαιωση αν μας τυχει ελεγχος.
Αλλιως δεν νομιζω οτι ολοι οι ανυποτακτοι εξωτερικου, πηγαινουν καθε εξαμηνο στα προξενεια, απλως για να ταξιδευουν στην ελλαδα με καινουριες βεβαιωσεις ανυποταξιας.

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος χρηστης οτι μονο για διαβατηριο/διοικητικη χρηση χρειαζεται η εντος 6μηνου βεβαιωση;
Υπαρχει καποιος που να του ετυχε σε ελεγχο στο αεροδρομιο να μην δεχονται την βεβαιωση εξωτερικου επειδη ηταν παλιοτερη απο 6μηνο;
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 01:08
Καλησπέρα και εγώ είμαι ανυπότακτος εξωτερικού θα ήθελα Να κάνω μια ερώτηση επειδή το προστιμο δεν μου έχει έρθει ακόμα. Ζω και εργάζομαι στο Λονδίνο είναι 24χρονων και τα τελευταία 5 χρόνια ζω μόνιμα Λονδίνο Θέλω αλλά 2χρονια για να είμαι ΜΚΕ απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος εάν το προστιμο (6000€) έχει τόκο στην Εφορια στην Ελλάδα κάθε χρόνο. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
impedance Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση impedance Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 14:29
Εγώ τη δικιά μου την είχα ανανεώσει μιας και και χρειάζεται για την έκδοση Ελληνικού διαβατηρίου.

Επίσης είχα και ένα αντίγραφο μαζί μου που τους το έδωσα όταν με σταμάτησαν στο αεροδρόμιο.
Την είχα ανανεώσει για καλό και για κακό.
Χρειάζεται περίπου ένα μήνα για να εκδόσουν την βεβαίωση.

Με την βεβαίωση δεν έχεις πρόβλημα να μπεις ή να βγεις. Σημειώνουν πότε μπήκες και πότε βγήκες.
Απλά θέλουν 10 λεπτά παραπάνω για να κοιτάξουν στο σύστημα τους.

Επιστροφή στην κορυφή
impedance Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση impedance Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 14:35
Ναι υπάρχει τόκος.1% ανα μήνα εαν θυμάμαι καλά.
Εμένα προσωπικά μου πάγωσαν και άδειασαν τον Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό όταν δεν το πλήρωσα.
Έχε το νου σου να μην έχεις χρήματα μέσα στο λογαριασμό σου.

Στα 7 έτη εαν κάνεις τη ΜΚΕ αίτηση σου στέλνουν επίσης μια βεβαίωση ακύρωσης του προστίμου.
Στην δικιά μου περίπτωση είχα 2 πρόστιμα.

Διαγράφουν όλα τα πρόστιμα.
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 21:46
impedance Φίλε μου μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία μαζί μου.. Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σε ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2019 ώρα 04:08
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Σκέφτομαι όταν κατέβω Ελλάδα να πάω στην εφορία να κάνω διακανονισμό Να πληρώνω άνα μήνα ένα 60€ για να μην μου ανεβαίνει ο τόκος Και όταν με υο καλό γίνω ΜΚΕ θα ακυρωθεί το προστυμο αλλά για καλου κακού θα κάνω μια ρύθμιση
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2019 ώρα 10:27
Κανένα πρόβλημα. Στείλε μου ΠΜ στο μαιλ που έχω στο προφίλ μου με στοιχεία επικοινωνίας αν θες.

Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2019 ώρα 10:33
Και εγώ αυτό έκανα, το έβαλα στις 100 δόσεις.
Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι με κάλεσαν στρατοδικείο και αθωόθηκα.
Με την αθώοση το πρόστιμο δεν διαγράφηκε.
Με την επόμενη σειρά με καλέσανε πάλι - χωρίς ειδοποίηση - και μου έστειλαν και δεύτερο πρόστιμο.

Το δεύτερο πρόστιμο προσπάθησαν να το διαγράψω με αίτηση με δικηγόρο στη στρατολογία αλλά οι προσπάθεια ήταν άκαρπη.
Δεν το πλήρωσα καθόλου και η εφορία μου πάγωσε το λογαριασμό.

Τώρα έγινα ΜΚΕ πήραν οριστική αναβολή και μου στείλανε απόφαση διαγραφής και των 2 προστίμων.
Προς το παρών περιμένω να δω εαν διαγράφονται αυτόματα ή όχι.

Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2019 ώρα 13:46
Εσενα σε ξανά κάλεσαν να παρουσιάστεις όταν είχες πληρώσει το πρώτο προστυμο η δεν είχες τελειώσει ακόμα τις 100 δόσεις ; Να σου υπευνθιμισω πως ότι λεφτά έχεις πληρώσει για το προστυμο επιστρέφονται πίσω από την στιγμή που τώρα είσαι ΜΚΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2019 ώρα 05:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημήτρης

Εσενα σε ξανά κάλεσαν να παρουσιάστεις όταν είχες πληρώσει το πρώτο προστυμο η δεν είχες τελειώσει ακόμα τις 100 δόσεις ; Να σου υπευνθιμισω πως ότι λεφτά έχεις πληρώσει για το προστυμο επιστρέφονται πίσω από την στιγμή που τώρα είσαι ΜΚΕ

Όχι δεν είχα τελειώσει με τις δόσεις. Ούτε με είχαν καλέσει στρατοδικείο.
Μετά από το στρατοδικείο με καλέσανε πάλι να παρουσιαστώ - χωρίς να το γνωρίζω- Και όταν δεν παρουσιάστηκα μου έστειλαν και δεύτερο πρόστιμο.

Δεν νομίζω ότι τα χρήματα επιστρέφονται. Από ότι γνωρίζω σου διαγράφουν το υπόλοιπο ποσό.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρει κανείς πόσες φορές μπορούν να σου επιβάλλουν το ίδιο πρόστιμο.
Υποτίθεται ότι η ανυποταξία είναι συνεχόμενο "'έγκλημα".

Είχα αγχωθεί λίγο γιατί σκέφτηκα αμα με καλέσουν πάλι στρατοδικείο και αθωοθώ με την επόμενη σειρά πάλι πρόστιμο.
Οπότε κοιταμε 18 χιλιαδες ευρώ και με τόκους πάνω απο 20.
Από την άλλη δεν ξέρω εαν έχει επιπτώσεις εαν δεν παρουσιαστείς στο στρατοδικείο.

Είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση. Εαν είσαι προς το τέλος των 7 χρόνων τότε είναι πιο εύκολα να το αποφύγεις.
Εαν είσαι για παράδειγμα 1 χρόνο εξωτερικό τότε μπορεί να γίνει δυστυχώς αρκετά δύσκολη η ζωή σου.

Εξι χιλιάδες παραείναι αυστηρό το πρόστιμο.
Το παραλογο είναι η επανάλληψη του προστίμου για το ίδιο αδίκημα.

Να προσέχεις να μην έχεις χρήματα σε λογαριασμό στην Ελλάδα μιας και θα τα απορροφήσει η εφορία αυτόματα.

Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2019 ώρα 03:04
Σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που μου είπες είναι χρήσιμες πληροφορίες για εμένα Είμαι 5 χρόνια Αγγλία όπως σου είπα αλλά πρόσεχε να δεις τι μου είπαν στο προξενείο ( αυτό που θα πω είναι χρήσιμη πληροφορία για όλους όσους μένουν εξωτερικό ) Για να γίνεις ΜΚΕ στα 7 χρόνια πρέπει να δηλώνεις εισόδημα ετήσιο πάνω από 13.000 £ Εάν πχ το 2017 δήλωσε κάποιος 17000 και το 2018 δήλωσε 10000 τότε σε αυτήν την περίπτωση χάνεται αυτόματα Η χρόνια του 2017 διότι υποτίθεται πως ο μισθός που έχετε δεν είναι αρκετός για να ζήσετε όποτε με λίγα λόγια πρέπει να δηλώσετε 7 χρόνια συνεχόμενα πάνω από 13.000£ ετησίως Εγώ από τι κοίταξα στα χαρτιά μου παρότι διαμένω στο Λονδίνο 5 χρόνια Μόνο 3 χρόνια δουλειάς καλύπτουν τα κριτήρια για τον ελληνικό στρατο Όποτε μου μένουν αλλα 4χρονια Έτσι και αλλιώς μα πω την αλήθεια δεν έχω σκοπό να γυρίσω τώρα Ελλάδα Απλά δεν ξέρω τι να κάνω να πληρώσω το προστυμο η να το αφήσω αφού έτσι και αλλιώς θα γίνω ΜΚΕ σε μερικά χρόνια και το προστυμο θα διαγραφεί
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5960616263>