Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5758596061 64>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Ανεξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανεξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 21:37
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μετά από πόσο καιρό σε κάλεσαν στρατοδικείο;

Επίσης είπες πως πρώτα σε ειδοποιούν. Αυτό σημαίνει πως αν μου έρθει ειδοποίηση και τους πω πως είμαι εξωτερικό θα αναβάλλουν την δίκη;

Τέλος μία ποινή από καταδίκη ερήμην θα με επηρρέαζε εφόσον δεν έχω πολλά πάρε δώσε με Ελλάδα πλέον;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2019 ώρα 00:56
"Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο πριν καταφέρω να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου καταβληθεί ποινή υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ ή μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου ήσυχος χωρίς να ασχολούμαι με τα του Ελληνικού στρατού; "

Αν καταδικαστεις θα ειναι κακο γιατι θα εχεις μια ποινη στο ποινικο σου μητρωο και σε ορισμενες δουλειες στο ΗΒ κανουν
background check και τσεκαρουν και το ποινικο μητρωο θεωρητικα. Μιλαω εντελως θεωρητικα και δεν ξερω αν θα σε
επηρεασει αυτο σε καποια συνηθισμενη δουλεια. Τωρα αν θες να εργαστεις σε πυρηνικο εργοστασιο η κατι τετοιο ισως εχεις
καποιο θεμα. Ολα αυτα θεωρητικα...

Πρακτικα κανεις δεν ξερει ποτε θα δινει στρατοδικιο, συνηθως αργουνε πολλα πολλα χρονια...

Εχεις δυο εναλλακτικες, να πας για ΜΚΕ με 11 χρονια διαμονης ΗΒ η να περιμενεις να πας 33 και αν πας 20 μερες και εξαγορα.
7 χρονια για ΜΚΕ δυσκολα μιας και συνηθως δεν δεχονται το διδακτορικο σαν δουλεια...
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2019 ώρα 22:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανεξ

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μετά από πόσο καιρό σε κάλεσαν στρατοδικείο;

Επίσης είπες πως πρώτα σε ειδοποιούν. Αυτό σημαίνει πως αν μου έρθει ειδοποίηση και τους πω πως είμαι εξωτερικό θα αναβάλλουν την δίκη;

Τέλος μία ποινή από καταδίκη ερήμην θα με επηρρέαζε εφόσον δεν έχω πολλά πάρε δώσε με Ελλάδα πλέον;

Καλησπέρα, πρώτον δε με κάλεσαν κ ήμουν πάνω από 11 χρόνια ανυπότακτος (κ εσωτερικού μάλλον καθώς δεν είχε κάνει τίποτα σχετικες ενέργειες στο προξενείο παρ'όλο που μένω Γερμανία - απλή τυχη; Δεν γνωρίζω.). Ο υπάλληλος στη στρατολογία ξαφνιάστηκε με την ερώτησή μου περι στρατοδικείου κ μου είπε πως σε περίπτωση στρατοδικείου πρώτα θα σε ειδοποιήσουν (αλλά με τις νομικές διαδικασίες στην Ελλάδα δε με εκπλήσσει πια τίποτα... ). Μου ανέφερε επίσης πως μέχρι να γίνει στρατοδικείο περνάνε πολλα χρόνια...

Τώρα, εχω διαβάσει, Πως το να πάρεις αναβολή δικής είναι εύκολο μέσω δικηγόρου (συνήθως όμως μόνο για 3 μηνες). Πως αντιδρουν σε περίπτωση που ζητησεις αναβολη δικης οταν μενεις εξωτερικό δεν ξερω. Σε διαφορα φόρουμ διάβασα, πως απλά με τους ανυπότακτους εξωτερικού είναι πιο επιεικείς με τις ποινες (τονίζω όμως πως δε ξέρω τίποτα επίσημο !).

Όσο για την καταδίκη: Όπως έγραψε ένας φίλος, σε περίπτωση σκληρής ποινής (πχ φυλάκισης) αυτη μαλλον μπαίνει στο ποινικό μητρώο (και υποθέτω αυτομάτως κ στο criminal records bureau check στο ΗΒ - αλλα αυτο το υποθετω), αρα μαλλον θα σε επηρέαζε κ στο ΗΒ. Θα σε συμβούλευα απλά να το ψάξεις λιγο το θέμα. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.
Επιστροφή στην κορυφή
Chipa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chipa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2019 ώρα 20:08
Καλησπέρα σας,

Να εκθέσω και εγώ τις απορίες μου οι οποίες παραμένουν μετά την ανάγνωση πολλών σελίδων:

1. Με καλούν τον Μάιο ενώ μένω στο εξωτερικό, μπορώ να πάω πριν με κηρύξουν ανυπότακτο και να πω ότι θα είμαι ανυπότακτος;(να έχω το χαρτί ανυποταξίας όσο το δυνατόν πιο σύντομα - μην με ψάχνει και η αστυνομία στην Ελλάδα)

2α. Είμαι 31 και θέλω άλλα 2 χρόνια για εξαγορά. Σε περίπτωση που με καλέσει το στρατοδικείο πριν το 33 έτος, και καταδικαστώ, μετά την εξαγορά η ποινή παραγράφεται / διαγράφεται η ποινή από το ποινικό μητρώο;

2β. Στο διάστημα μέχρι να κηρυχθώ ανυπότακτος (Μάιος μέχρι Οκτώβριος ας πούμε), με ψάχνουν φαντάζομαι. Τι συμβαίνει αν πάω Ελλάδα και με σταματήσει κάποιος στο αεροδρόμιο; Είναι κάτι σαν αυτόφωρο / δικάζομαι αυτόματα ή κάτι;

3. Αν παρέλθουν τα 2 αυτά χρόνια, χωρίς να με καλέσει το στρατοδικείο, μετά πάω απλά στη στρατολογία μια μέρα, τους λέω γειά σας θέλω να εξαγοράσω και μου λένε ωραία περάστε να κάνετε τις 20 μέρες και θα σας έρθει το χαρτί για να πληρώσετε στο σπίτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Απριλίου/2019 ώρα 18:42
Καλησπέρα πάλι,

τώρα που μιλάμε τις τελευταίες μέρες για τις Πιθανοτητες καταδίκης λόγω ανυποταξίας σήμερα έμαθα κ κάτι καινούργιο. Απο το στρατολογικό γραφείο μου έδωσαν το τηλέφωνο του στρατοδικείου για να βεβαιωθώ 100% ότι δεν έχω καταδικαστεί (απο το στρατολογικό γραφείο με συμβουλεψαν να το κάνω μπας κ έχει γίνει κανένα επικοινωνιακό μπέρδεμα)

Ο υπάλληλος του στρατοδικείου (αφού διάβασε το φάκελό μου) παραξενεύτηκε με την ερώτησή μου κ μου εξήγησε Το εξής: Σε δίκη καλούνται μόνο όσοι έχουν διακόψει την ανυποταξία (δηλ. Πχ με σύλληψη ή με παρουσίαση στο στρατό). Έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να με καλέσουν σαν ανυπότακτο σε δίκη. Επίσης μου ανέφερε πως τα πράγματα με τους ανυπότακτους εξωτερικού δεν τα πολυκυνηγάνε.

Γράφω μόνο αυτά που μου είπαν. Εάν ανησυχείτε, πάρτε καλύτερα ένα τηλέφωνο το στρατολογικό σας γραφείο ή και το άρμόδιο στρατοδικείο για να επιβεβαιωθειτε οτι αυτο ακριβώς ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2019 ώρα 10:25
Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα της όλης διαδικασίας Ότι ούτε ο ίδιος ο στρατός δεν ξέρει τι γίνεται. Εμένα με κάλεσαν σε στρατοδικείο ως ανυπότακτο και μάλιστα εξωτερικού. Βέβαια για να είμαι πιο ακριβής με κάλεσαν ως ανυπότακτο εσωτερικού, στέλνοντας μου την κλητευση στη διεύθυνση εξωτερικού. Κάποιο μπέρδεμα έγινε, γιατί ούτε οι ίδιοι δεν είχαν καταλάβει τι συμβαίνει Αλλά πάντα είναι καλύτερα να μην μπλεκεις
Επιστροφή στην κορυφή
Chipa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chipa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2019 ώρα 14:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Mike

Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα της όλης διαδικασίας Ότι ούτε ο ίδιος ο στρατός δεν ξέρει τι γίνεται. Εμένα με κάλεσαν σε στρατοδικείο ως ανυπότακτο και μάλιστα εξωτερικού. Βέβαια για να είμαι πιο ακριβής με κάλεσαν ως ανυπότακτο εσωτερικού, στέλνοντας μου την κλητευση στη διεύθυνση εξωτερικού. Κάποιο μπέρδεμα έγινε, γιατί ούτε οι ίδιοι δεν είχαν καταλάβει τι συμβαίνει Αλλά πάντα είναι καλύτερα να μην μπλεκεις

Mike, μετά από πόσο καιρό όντας ανυπότακτος, σε κάλεσαν από το στρατοδικείο και πότε έγινε αυτό (δλδ είναι πρόσφατο ή πριν μερικά χρόνια) ;
Επιστροφή στην κορυφή
djete Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2019
  Παράθεση djete Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2019 ώρα 00:12
Καλησπέρα,

Ηθελα την άποψη σας για τις παρακάτω αλλαγές στα αεροδρόμια. Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και συνήθως ταξιδεύω με ταυτότητα για να μην έχω άγχος των 30 ημερών οταν ταξιδεύω στην Ελλάδα.

Γνωρίζει κάποιος εαν ελέγχονται πλεον οι μέρες με πολύ πιο αυστηρό τρόπο αποτι προηγουμένως και αν μπένουν στο σύστημα;

Ανησυχω οτι μπορεί να υπερβώ το οριο και δεν είμαι σίγουρος τι συμβαίνει σε αυτη την περίπτωση. Ευχαριστώ

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/172036/aerodromia-ti-allazei-apo-simera-07-04

Επιστροφή στην κορυφή
JPIL Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση JPIL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 12:25
Καλησπέρα
Γνωρίζει κάποιος πού μπορούμε να ρωτήσουμε πόσες ημέρες απομένουν για παραμονή στην Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με αρμόδιο τμήμα της αστυνομίας;
Σήμερα για πρώτη φορά μου σκάναραν το διαβατήριο στη Θεσσαλονίκη (ποτέ ξανά πριν) ερχόμενος από Αγγλία
Επιστροφή στην κορυφή
Μαικ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μαικ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 14:17
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε.

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής. Έφυγα από Ελλάδα τον Σεπτέμβριο του 2011 για μεταπτυχιακές σπουδές χωρίς να έχω ξεμπλέξει με τον στρατό. Μετά το πέρας των σπουδών μου, παρουσιάστηκε μία επαγγελματική ευκαιρία στην Γερμανία τον Σεπτέμβριο του 2013. Από τότε εργάζομαι εκεί συνεχώς μέχρι σήμερα (σχεδόν 6 χρόνια).

Από τον Σεπτέμβρη του 2017 βρίσκομαι σε καθεστώς ανυποταξίας εξωτερικού και παράλληλα αποπληρώνω σε δόσεις το 6000 ευρώ πρόστιμο. Επίσης μέσα στο επόμενο έτος μου δίνεται η επιλογή να αποκτήσω σαν 2η υπηκοότητα την γερμανική. Πριν μερικές ημέρες έγινα 32 ετών, οπότε βρίσκομαι ένα βήμα πριν την ολική εξαγορά της θητείας.

Παρόλα αυτά έχει παρουσιαστεί μια άμεση επαγγελματική ευκαιρία στην Ελλάδα, την οποία σκέφτομαι σοβαρά. Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι επιπτώσεις θα έχει ο επαναπατρισμός;(για παράδειγμα αν χρειάζεται να περνάω συχνά από έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο). Είναι δυνατόν το στάτους μου να αλλάξει από ανυπότακτος εξωτερικού σε εσωτερικού πριν ολοκληρώσω την εξαγορά; Τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 21:05
Εφοσον εγινες 32 αρα 1/1/2020 πας 20 ημερες και εξαγοραζεις και ξεμπλεκεις. Τωρα το τι θα γινει μεχρι τοτε αν χρειαζεται να πετας
συχνα ειναι ενα θεμα. Επισης μπορει απο την εταιρια σου να σου ζητησουν απολυτηριο στρατου. Αποψη μου πολυ στρες και πολλα
μπορει να στραβωσουν, πρωτα ξεμπερδεψε με τα του στρατου και μετα ελα μονιμα Ελλαδα. Μην υποτιμας την πιθανοτητα της
καρφωτης απο καλοθελητες γειτονες συναδελφους γνωστους.
Επιστροφή στην κορυφή
anpe Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2018
  Παράθεση anpe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 22:16
Καλησπέρα σας,

Πέρυσι κηρύχθηκα ανυπότακτος εξωτερικου. Πριν λίγο καιρό ήρθε χαρτί από τη ΔΟΥ για τακροποίηση ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το δημόσιο με το ποσό του προστίμου (6.000 + τόκοι). Θα ήθελα να μάθω αν διατρέχω κίνδυνο σύλληψης με βάση αυτό αν επισκεφτώ την Ελλάδα. Αν δεν κάνω λάθος, σύλληψη γίνεται από ένα συγκεκριμένο ποσό και πάνω.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2019 ώρα 02:14
Γεια σου φίλε. Από αυτά που γνωρίζω η ποινική δίωξη για χρέη προς το δημόσιο γίνεται για χρέη άνω των 100.000€. Νόμος 4337/2015.
Επιστροφή στην κορυφή
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2019 ώρα 12:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Μόνιμος κάτοικος εξω

Γεια σας,
ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού για χρόνια, και μόλις πήρα αναβολή επ' αόριστον ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (μετά από 7 χρόνια ζωής και βιοπορισμού στο εξωτερικό).
Στα χαρτιά που έλαβα από τη στρατολογία λέει ότι ακυρώνονται και τα 2 πρόστιμα των 6.000 ευρώ που μου είχαν επιβληθεί (ναι, μου είχαν επιβάλει το πρόστιμο 2 φορές).
Έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Το δεύτερο πρόστιμο δεν το είχα πληρώσει καθόλου: Ειδοποιεί η στρατολογία απευθείας την εφορία και το πρόστιμο με τις προσαυξήσεις του διαγράφεται αυτόματα; Ή πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια για τη διαγραφή του προστίμου στην εφορία;
2. Το πρώτο πρόστιμο το είχα εξοφλήσει: Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια, για να πάρω πίσω τα χρήματα του πρώτου προστίμου; Κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία θα μπορούσε να πεί;
3. Μετά από 2 χρόνια θα χρειαστεί να ανανεώσω ξανά το διαβατήριό μου: Αυτό το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού που πήρα τώρα (Πιστοποιητικό τύπου Β', με ημερομηνία Φεβρουάριος 2019) από τη στρατολογία έχει διοικητική ισχύ επ' αόριστον ή, πριν ανανεώσω το διαβατήριό μου σε 2 χρόνια, θα πρέπει και πάλι να κλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου μου, ώστε να ανανεώσω το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού (όπως γίνεται δηλαδή με τις βεβαιώσεις ανυποταξίας που έχουν 6μηνη ισχύ) ;
Ευχαριστώ πολύ
Φιλε, ευχαριστώ για την αναφορά σου στα γεγονότα που εζησες, διοτι ετσι μου απάντησες μερικά απο τα δικα μου ερωτήματα. Έχω μια αμφιβολία, και θα ήθελα την εμπειρία σου σε παρακαλώ για να την διαλευκάνω: Ειμαι απο το Μάιο του 2016 Κυπρο, και με κάλεσαν το Μάρτιο του 2019 στρατό, χρειάζομαι ακομα 4 χρονια για να θεωρηθώ ΜΚΕ. Αυτή την εβδομάδα σκοπευω να μιλήσω με το προξενείο στην Λευκωσία για να αιτηθώ της ιδιότητας του ανυπότακτου εξωτερικού. Παρ'ολα αυτά, νομίζω οτι θα μου επιβληθεί πρόστιμο 6000. Η απορία μου ειναι οτι, το 2023 που θα ειμαι ΜΚΕ θα ακυρωθει το πρόστιμο των 6 χιλιάδων; Πιστευω οτι δεν υπάρχει λόγος να το πληρώσω τώρα εφόσον θα ακυρωθεί σε 4 χρόνια. Υπάρχει κάποια άλλη επίπτωση; Ή κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 15:21
"Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του αρθρ.25/Ν.3421/2005 (αναβολή κατάταξης μονίμων κατοίκων εξωτερικού) εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι,εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή,αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο. "

Οποτε δε καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι με την αναγνωριση ως ΜΚΕ οι ποινικες συνεποιες παραμενουν
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 20:46
Καλησπέρα σας.

Ειμαι γεννημενος το 1978 στην Αμερικη και ηρθα ελλαδα μικρος με Αμερικανικο διαβατηριο... Στην 3η λυκειου συμπληρωσα κατι χαρτια για το στρατο και μετα απο 1 χρονο οταν μου ηρθε το χαρτι εγω ημουν ηδη Αμερικη για σπουδες κλπ ως Αμερικανος πολιτης. Τοτε με εβαλαν ως μονιμος κατοικος εξωτερικου με αναβολη επαοριστον.

Εφοσον γυρισα ελλαδα, δεν πηγα να κανω κατι αλλα ουτε μου ηρθε καποια υπενθυμιση η άλλο χαρτη μεχρι και σημερα, ενω εχω ταυτοτητα, πληρηρωνω εφορια με αφμ κλπ κλπ και ταξιδευω με ταυτοτητα στην ΕΕ και παω Αμερικη με το Αμερικανικο διαβατηριο.

Πριν απο χρονια, ηταν να δουλεψω σε μια τραπεζα και ηθελα βεβαιωση στρατου. Οταν πηρε ο πατερας μου στο στρατολογικο τηλεφωνο, δεν ξερω τι ακριβως τους ειπε Του ειπαν πως δεν μπορει να βγει βεβαιωση η χαρτι και να μην τους ενοχλω για να μην με ενοχλησουν...

ειλικρινα δεν ξερω αν ειμαι πουθενα σε καμια βαση δεδομενων και πως με εχουν περάσει... Έχετε καμία ιδέα;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 21:41
Επίσης μια άλλη απορία. Για να μάθω αν έχω καταδικαστεί (δλδ αν έχει γίνει στρατοδικείο μέχρι τώρα ενώ δεν έχω γίνει ΜΚΕ κάτι που σύμφωνα με τα παραπάνω μπορεί να σημαίνει ότι κ ΜΚΕ να βγω πάλι θα μείνει το ποινικό ) παίρνω τηλ ποια υπηρεσία ; Το ότι μ έχει επιβληθεί το πρόστιμο 6000 ευρώ σημαίνει ότι έχει γίνει στρατοδικείο?
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2019 ώρα 12:07
Mike

Κανε αυτο που σου λενε. Μην τους ενοχλεις. Στην δουλεια σου πηγαινε ως αμερικανος πολιτης, βγαλε πρασινη καρτα ξερω γω. Αν οι αρχες βεβαιωθουν οτι εισαι πανω απο 6 μηνες στην Ελλαδα, χανεις το ΜΚΕ, βγαινεις ανυποτακτος εσωτερικου και συλλαμβανεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5758596061 64>