Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5657585960 64>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 01:53
Mantis,

Παρουσιαζεσαι κανονικα και παιρνεις αναβολη απο μεσα. Απο το στρατοπεδο παιρνεις σχετικα ευκολα αναβολη 2 ετων χωρις ουτε τρελος να το παιξεις ουτε τιποτα. Οταν σε ξανακαλεσουνε σε παιρνει να πας 20 μερες και να εξαγορασεις το υπολλοιπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Κωνσταντίνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 02:46
Νικόλαος πως μπορω να επικοινωνήσω μαζι σου;
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαρτίου/2019
  Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 05:21
Mparmpas,
Ευχαριστώ πολύ. Αρκετά ριψοκίνδυνο όμως κάτι τετοιο καθώς δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι όντως θα πιάσει.

’σε που φαντάσου να πας στο αφεντικό σου στο εξωτερικό που δεν ειναι ΚΑΝ εξοικειωμένοι με την έννοια του στρατού και να του πεις "Αφεντικό θα φύγω 3 βδομάδες να πάω φαντάρος και μάλλον θα ξαναρθω... Αλλιώς τα λέμε σε 9 μήνες"

Πρώτα απ όλα είναι δύκολο ακόμα κ να παρεις τόσες μερες άδεια...
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 14:07
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωνσταντίνος

Νικόλαος πως μπορω να επικοινωνήσω μαζι σου;

Νομίζω ότι απαγορεύεται να γράφουμε στοιχεία στο φόρουμ. Προσπάθησε να μου γράψεις ένα προσωπικό μήνυμα στο inbox μου εδώ στ φόρουμ ή αλλιώς γράψε εδώ στα ανοιχτά, δεν πειράζει. Πως μπορώ να σε βοηθήσω φίλε μου;

Εναλλακτικά φίλε μου κοιτά το προφίλ μου για να δεις αν εμφανίζεται για εσένα το σκάϊπ μου. Ξέρω ότι επιτρέπεται η καταχώρηση σκάϊπ στο προφίλ των μελών. Να ‘σαι καλά.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 20:12
Mantis κανεναν δεν κρατανε με το ζορι, σε οποιοδηποτε σημειο της θητειας σου μπορεις να παρεις αναβολη.
Το εχω δει με πολυ κοσμο. Επισης απο το στρατοπεδο παντα παιρνεις μεγαλη αναβολη.
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2019 ώρα 17:28
"Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020. "

Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει αναστολη της επιβολης διοικητικων και οικονομικων κυρωσεων; Δλδ οσοι ειμαστε τωρα ανυποτακτοι εξωτερικου θα απαλλαγουμε απο το προστιμο και τις διοικητικες κυρωσεις μεχρι το 2020;
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2019 ώρα 21:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος

"Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020. "

Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει αναστολη της επιβολης διοικητικων και οικονομικων κυρωσεων; Δλδ οσοι ειμαστε τωρα ανυποτακτοι εξωτερικου θα απαλλαγουμε απο το προστιμο και τις διοικητικες κυρωσεις μεχρι το 2020;

Μόνο αν παρουσιαστείς μέχρι τότε νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 01:55
Ημουν στην ιδια φαση διδακτορικου κλπ. Αφου δεν πας σε ακαδημαικο περιβαλλον η αναβολη διακεκριμενου δεν ισχυει. Αρα περιμενεις υπομονετικα, οπως και εγω, μεχρι τα 11 χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 12:33
Αρχικά αποστάλθηκε από Mantis

Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος

"Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020. " Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει αναστολη της επιβολης διοικητικων και οικονομικων κυρωσεων; Δλδ οσοι ειμαστε τωρα ανυποτακτοι εξωτερικου θα απαλλαγουμε απο το προστιμο και τις διοικητικες κυρωσεις μεχρι το 2020;
Μόνο αν παρουσιαστείς μέχρι τότε νομίζω.
Οκ, αρα εμεις που μεχρι τοτε θα χουμε γινει ΜΚΕ δεν μας ενδιαφερει γιατι ουτω η αλλως οι οικονομικες και διοικητικες κυρωσεις οχι απλα δεν αναστέλλονται αλλα σβήνονται. Ετσι δεν ειναι η ειναι κατι που δεν καταλαβαινω; Αλλα και παλι, αν δηλαδη παρουσιαστω μεχρι το 2020 αναστέλλονται οι κυρωσεις αυτες λεει. Γτ μεχρι τωρα τι γινοταν; Δλδ μεχρι σημερα αν απο ανυποτακτος πηγαινες στρατο δεν θα σβηνονταν; Πραγματικα δε καταλαβαινω.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 15:18
Όχι φίλε, Απ'ό, τι εχω καταλαβει εαν μέχρι τώρα ήσουν ανυπότακτος κ να πήγαινες φαντάρος το 6000αρο θα το πλήρωνες. Εάν παλι είχες πάρει πρόστιμο, σε ξανακαλουσαν κ δεν παρουσιαζοσουν Κ τη δεύτερη φορά, σου έρχονταν κ δεύτερο πρόστιμο (άρα διπλό) ! Δεν έχω διαβάσει Καμια επίσημη τοποθέτηση ή σχετική νομοθεσία αλλά αυτα τα συμπέρασματα έχω βγάλει Απ'όσα έχω διαβάσει εδω απο χρήστες του φόρουμ.

Εγινα ΜΚΕ φετος κ νόμιζα πως το προστιμο αυτομάτως διαγραφεται. Τώρα τελευταία όμως διάβασα, πάλι εδώ, πως δήθεν διαγράφεται μόνο εαν δεν έχεις ήδη περασει (ή έχει γίνει) Στρατοδικείο. Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτό το θέμα, εάν δηλαδή όντως κάτι τέτοιο ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 20:56
Γεια σας παιδιά. Θα σας πω αυτά που γνωρίζω που βασίζονται σε συζητήσεις με δικηγόρους και αλλά άτομα με εμπειρία στο θέμα. Όταν είσαι ανυποτακτος και παρουσιάζεσαι το πρόστιμο δεν σβήνεται εκτός και αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος όπως βγήκε το 2016 και θέλουν να ξανά βγάλουν τώρα για να παρουσιάστεις μέχρι κάποια ημερομηνία ώστε να σβηστεί και το πρόστιμο και να αρθουν οι ποινικές συνέπειες κτλ. Όταν βγαίνεις ΜΚΕ στέλνεις το πιστοποιητικό στη στρατολογία και σου σβήνουν το πρόστιμο. Το αν έχει βγει απόφαση καταδίκης από το στρατοδικείο είναι ξεχωριστό θέμα και έχει να κάνει μόνο με την ποινική διαδικασία, οι συνέπειες της οποίας εξαρτώνται από την απόφαση. Το πρόστιμο το σβήνουν όπως και να έχει δηλαδή όταν βγεις ΜΚΕ έχεις ή όχι κάποια απόφαση από το στρατοδικείο. Αυτά γνωρίζω εγώ. Αν θέλει κάποιος με εμπειρία ας σχολιάσει αν συμφωνεί ή όχι με αυτά που γράφω.
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 23:49
Επίσης να προσθέσω και κάτι άλλο. Πρόστιμο ΔΕΝ τρως κάθε φορα που σε καλούν. Τρως μονο την πρωτη φορά και μετά είσαι ανυποτακτος.

Ο μόνος τρόπος να φας 2η φορα πρόστιμο είναι ο εξής:
Αν παρουσιαστείς και για τον α ή β λόγο φύγεις με αναβολή και ΔΕΝ παρουσιατείς ξανά όταν θα ήσουν υποχρεωμένος να το κάνεις, τότε ξανατρως προστιμο απ την αρχη.

Αυτό έχω καταλαβει διαβάζοντας εδώ στο φορουμ και αλλού
Επιστροφή στην κορυφή
Κωνσταντίνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2019 ώρα 22:24
Φίλε,5 χρόνια είμαι στο εξωτερικό, σε 2 χρόνια θα πάρω ΠΜΚ. Λες, αν στείλουν το πρόστιμο στη ΔΟΥ, για να σβήσει η εφορία το πρόστιμο τότε θα μπλέκω με τη ΔΟΥ, που δεν δήλωσα την φορολογική μου κατοικία στο εξωτερικό (Θα με πιάσει η εφορία και θα με αναγκάσει να δηλωθώ κάτοικος εξωτερικού?
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2019 ώρα 19:28
Αρχικά αποστάλθηκε από NikolaosV

Παιδιά σήμερα μίλησα με δικηγόρο και μου είπε με λίγα λόγια ότι η παράγραφος 3 του άρθρου 25 του Ν.3421/2005 (περί εξάλειψης συνεπειών ανυποταξία για ΜΚΕ) ισχύει μόνο αν δεν έχεις καταδικαστεί από το στρατοδικείο ήδη. «3. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου. » Μου φαίνεται κάπως περίεργο επειδή ο νόμος φαίνεται να είναι ξεκάθαρος όπως βλέπουμε πιο πάνω. Μου παραμένει όποτε ακόμη η μεγάλη απορία για τον αν διαγράφονται οι συνέπειες (πρόστιμο και ποινικές) αν βγεις ΜΚΕ ενώ ήδη έχεις κάποια απόφαση στρατοδικείου για ανυποταξία ενός βάρος σου. Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή πληροφορία ας την μοιραστεί για να μπορεί ο κόσμος να έχει του νου του με τα στρατοδικεία κτλ. Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, βγήκε πριν απο 3 μήνες ΜΚΕ αλλά επειδή ήμουν ανυπότακτος για περίπου 11 χρόνια, ανησύχησα κ άρχισα να ψάχνω το θέμα. Δύο δικηγόροι μου έδωσαν λάθος πληροφορίες (ότι δήθεν εάν κινούμαι με Γερμανικό διαβατήριο δε θα έχω πρόβλημα, το οποίο όμως δεν ισχύει εάν διαβάσατε στο φορουμ).

Σήμερα τηλεφώνησα με τη στρατολογία και εκτός του ότι ήταν ευγενικοτατοι μαζί μου μου εξήγησαν κ το θέμα: Ο πρώτος δεν ήταν σίγουρος κ με συνέδεσε με συνάδελφό του. Ο δεύτερος υπάλληλος με πληροφόρησε πως όντως η καταδίκη από στρατοδικείο δεν σβήνεται!(ευτυχώς δεν είχα ακόμη καταδικαστεί). Μου επιβεβαίωσε επισης πως μέχρι να γίνει στρατοδικείο περνάνε χρόνια (στην περίπτωση μου περασαν 11 χρόνια). Ελπίζω να βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 00:18
Έτσι είναι φίλε, δεν σβήνεται η καταδίκη με ότι αυτή σημαίνει όπως πχ ποινή φυλάκισης κτλ. Αλλά όπως έγραψα πιο πρόσφατα η ποινική διαδικασία είναι ξεχωριστή. Δηλαδή το πρόστιμο ακόμη και αν έχεις καταδικαστεί σβήνεται και επίσης παίρνεις και την αναβολή επ αορίστου. Αυτό μου έχουν πει πλέον 3 δικηγόροι. Εσένα σου είπαν συγκεκριμένα στην στρατολογία ότι το πρόστιμο κτλ δεν σβήνεται; Ή απλά σου είπαν ότι δεν σβήνεται η καταδίκη; Δεν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 07:34
Αρχικά αποστάλθηκε από NikolaosV

Έτσι είναι φίλε, δεν σβήνεται η καταδίκη με ότι αυτή σημαίνει όπως πχ ποινή φυλάκισης κτλ. Αλλά όπως έγραψα πιο πρόσφατα η ποινική διαδικασία είναι ξεχωριστή. Δηλαδή το πρόστιμο ακόμη και αν έχεις καταδικαστεί σβήνεται και επίσης παίρνεις και την αναβολή επ αορίστου. Αυτό μου έχουν πει πλέον 3 δικηγόροι. Εσένα σου είπαν συγκεκριμένα στην στρατολογία ότι το πρόστιμο κτλ δεν σβήνεται; Ή απλά σου είπαν ότι δεν σβήνεται η καταδίκη; Δεν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ!

Ναι, έτσι είναι όπως τα λες, την αναβολή την παίρνεις κ το πρόστιμο σβήνεται, Αυτο μου το επιβεβαιωσαν κ εχθές στη στρατολογία (κ γενικά πως δεν εκκρεμεί τίποτα πια εναντίων μου). Δεν ξέρω σε ποια χώρα μένεις αλλά στο προξενείο στη Γερμανία τη αναβολή επ αορίστου την πηρα πολυ εύκολα κ χωρίς περιπλοκές (τουλάχιστον για ελληνικά δεδομένα). Όπως έγραψα, ήμουν 11 χρόνια ανυπότακτος (και μέλλον εσωτερικού διότι δεν είχε στείλει καμία βεβαίωση στη στρατολογία ότι ζω στη Γερμανία).

Όντως η καταδίκη απο στρατοδικείο ομως παραμένει.
Επιστροφή στην κορυφή
Ανεξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανεξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 15:06
Καλησπέρα σας,

'Εχω διαβάσει αρκετά θέματα αλλά δεν έχω συναντήσει απαντήσεις στα ερωτήματα που έχω.

Είμαι 28 χρόνων και ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο από το 2015. Τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησα το διδακτορικό μου από το οποίο πληρώνομαι και συντηρούμαι. Κατέχω την Βρετανική υπηκοότητα (λόγω Βρετανής μητέρας) και έχω Βρετανικό διαβατήριο. Η αναβολή μου έληξε τον Μάιο του 2018 και έχω κριθεί ανυπότακτος εξωτερικού με το πρόστιμο των 6.000 ευρώ το οποίο δεν έχω πληρώσει. Πλέον δεν έχω σχέσεις με την Ελλάδα, δεν έχω τραπεζικούς λογαριασμούς εκεί, ούτε ακίνητα. Δεν επισκέπτομαι συχνά την Ελλάδα και αν την επισκέπτομαι είναι πολύ λιγότερο από τις 30 ημέρες που δικαιούμαι.

Έχω φτιάξει την ζωή μου στο Ηνωμένο Βασίλειο και δεν νιώθω και κάποια συναισθηματική σχέση με την Ελλάδα (ήθελα να φύγω από πιο μικρός αλλά δεν μπορούσα λόγω θεμάτων υγείας). Με την στρατολογία όταν επικοινώνησα ήταν ξεκάθαροι μαζί μου να μην πληρώσω το πρόστιμο και να περιμένω μερικά χρόνια ακόμα για να κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο πριν καταφέρω να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου καταβληθεί ποινή υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ ή μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου ήσυχος χωρίς να ασχολούμαι με τα του Ελληνικού στρατού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 19:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανεξ

Καλησπέρα σας,

'Εχω διαβάσει αρκετά θέματα αλλά δεν έχω συναντήσει απαντήσεις στα ερωτήματα που έχω.

Είμαι 28 χρόνων και ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο από το 2015. Τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησα το διδακτορικό μου από το οποίο πληρώνομαι και συντηρούμαι. Κατέχω την Βρετανική υπηκοότητα (λόγω Βρετανής μητέρας) και έχω Βρετανικό διαβατήριο. Η αναβολή μου έληξε τον Μάιο του 2018 και έχω κριθεί ανυπότακτος εξωτερικού με το πρόστιμο των 6.000 ευρώ το οποίο δεν έχω πληρώσει. Πλέον δεν έχω σχέσεις με την Ελλάδα, δεν έχω τραπεζικούς λογαριασμούς εκεί, ούτε ακίνητα. Δεν επισκέπτομαι συχνά την Ελλάδα και αν την επισκέπτομαι είναι πολύ λιγότερο από τις 30 ημέρες που δικαιούμαι.

Έχω φτιάξει την ζωή μου στο Ηνωμένο Βασίλειο και δεν νιώθω και κάποια συναισθηματική σχέση με την Ελλάδα (ήθελα να φύγω από πιο μικρός αλλά δεν μπορούσα λόγω θεμάτων υγείας). Με την στρατολογία όταν επικοινώνησα ήταν ξεκάθαροι μαζί μου να μην πληρώσω το πρόστιμο και να περιμένω μερικά χρόνια ακόμα για να κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο πριν καταφέρω να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου καταβληθεί ποινή υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ ή μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου ήσυχος χωρίς να ασχολούμαι με τα του Ελληνικού στρατού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, από αυτο που μου είπαν στη στρατολογία χθες, είναι πως εάν καταδικαστεί κάποιος πριν βγει ΜΚΕ, η ποινή τότε δε σβήνεται αυτομάτως με την ιδιότητα του ΜΚΕ.

Αλλά σε περίπτωση στρατοδικείου ο κατηγορούμενος πρώτα θα ειδοποιηθεί (εγώ είχα αλλάξει τουλάχιστον 5 διευθύνσεις τα τελευταία 15 χρόνια κ γι'αυτό δεν είχα ιδέα εαν ειχα καταδικαστεί ήδη εν ερήμην). Από αυτά που διάβασα εδώ στο φόρουμ κ στο omoiroi.gr οι ανυπότακτοι εξωτερικού γλιτώνουν τις σκληρές ποινες (πχ φυλάκισης) - αλλά προσωπικά αυτο δεν το γνωρίζω! Καλύτερα πάρε την στρατολογία τηλέφωνο κ ψάξε το θέμα! Όπως έγραψα ήταν Πολυ εξυπηρετικοί μαζι μου.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5657585960 64>