Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5455565758 64>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 15:02
Γεια σας παιδιά. Αν κάποιος καταδικαστεί από το στρατοδικείο θα μπορούσε παρ’ολαυτα για παράδειγμα 1 χρόνο αργότερα να παρουσιάσει το χαρτί του ΜΚΕ, εφόσον συμπληρώσει τα χρόνια, ώστε να διαγραφεί το πρόστιμο και να αρθουν οι ποινικές συνέπειες; Γνωριχει κανείς;
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 18:09
Θεωρητικα ναι, αλλα μαλλον εδω πρεπει να βαλεις δικηγορο να το κυνηγησει
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 21:34
Καλησπέρα,

το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να βγάλεις γραμμή με τα προξενεία και να σου πουν τι χρειάζονται, από μένα πχ θέλανε το πιστοποιητικό γερμανικής πολιτογράφησης Που δεν το λεγε πουθενα στην ιστοσελίδα του προξενείου.

Την αίτηση την έκανα Αρχές Δεκέμβρη, το χαρτί απο τη στρατολογια τους ήρθε τέλη Γενάρη αλλά από το προξενείο η ειδοποίηση μου ήρθε 3 βδομάδες αργότερα (άρα μιλάμε για συνολικά 2,5 μηνες).
Επιστροφή στην κορυφή
Μόνιμος κάτοικος εξω Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μόνιμος κάτοικος εξω Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 16:24
Γεια σας,
ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού για χρόνια, και μόλις πήρα αναβολή επ' αόριστον ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (μετά από 7 χρόνια ζωής και βιοπορισμού στο εξωτερικό).
Στα χαρτιά που έλαβα από τη στρατολογία λέει ότι ακυρώνονται και τα 2 πρόστιμα των 6.000 ευρώ που μου είχαν επιβληθεί (ναι, μου είχαν επιβάλει το πρόστιμο 2 φορές).

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Το δεύτερο πρόστιμο δεν το είχα πληρώσει καθόλου: Ειδοποιεί η στρατολογία απευθείας την εφορία και το πρόστιμο με τις προσαυξήσεις του διαγράφεται αυτόματα; Ή πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια για τη διαγραφή του προστίμου στην εφορία;
2. Το πρώτο πρόστιμο το είχα εξοφλήσει: Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια, για να πάρω πίσω τα χρήματα του πρώτου προστίμου; Κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία θα μπορούσε να πεί;
3. Μετά από 2 χρόνια θα χρειαστεί να ανανεώσω ξανά το διαβατήριό μου: Αυτό το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού που πήρα τώρα (Πιστοποιητικό τύπου Β', με ημερομηνία Φεβρουάριος 2019) από τη στρατολογία έχει διοικητική ισχύ επ' αόριστον ή, πριν ανανεώσω το διαβατήριό μου σε 2 χρόνια, θα πρέπει και πάλι να κλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου μου, ώστε να ανανεώσω το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού (όπως γίνεται δηλαδή με τις βεβαιώσεις ανυποταξίας που έχουν 6μηνη ισχύ) ;
Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 21:56
Φιλε μολις ανανεωσα διαβατηριο στην Ελλαδα με ληγμενο πιστοποιητικο ΜΚΕ, δηλαδη ειχε παρελθει εξαμηνο. Βγηκε κανονικοτατα, στην στρατολογια φαινεται οτι εχω αναβολη, οποτε πλεον μην ξανασχοληθεις μαζι τους. Ξεμπλεξες.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2019 ώρα 01:12
Παιδιά μια ερώτηση: είμαι εδώ και σχεδόν 5 χρόνια ανυποτακτος εξωτερικού και σε 10 μήνες βγαίνω ΜΚΕ επειδή δουλεύω ήδη πάνω από 6 χρόνια στο εξωτερικό. Ακόμη δεν με έχουν καλέσει από το Στρατοδικείο και μακάρι να μην συμβεί μέχρι να βγω ΜΚΕ. Αν τυχόν με καλέσουν και για οποιοδήποτε λόγω δεν με αθωώσουν, γίνεται να σβηστεί το πρόστιμο και να αρθουν οι ποινικές συνέπειες αργότερα όταν βγω ΜΚΕ; Ξέρω ότι οι ποινές του στρατοδικείου είναι με αναστολή συνήθως αλλά όπως και να έχει αν είσαι με αναστολή υποτίθεται ότι δεν πρέπει να ξανακάνεις το ίδιο έγκλημα/πταίσμα και αν με ξανακαλέσουν σε κάποια ΕΣΣΟ αν θα είμαι ήδη με αναστολή προφανώς δε θα παρουσιαστώ και θα ξαναβγώ ανυποτακτος και πάλι όποτε ξανακάνω το έγκλημα... Υποτίθεται ότι όταν βγαίνεις ΜΚΕ εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξιας μαζί με όλες τις συνέπειες... αλλά αυτό θα ίσχυε σε αυτή την περίπτωση που περιγράφω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2019 ώρα 04:44
Αν σε καλεσουν στρατοδικειο, βαλε δικηγορο να ζητησει αναβολη της δικης. Μεχρι τοτε μαλλον θα εχεις βγει ΜΚΕ και η δικη θα μπρι στο αρχειο.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2019 ώρα 22:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω άλλη μια ερώτηση. Αποφοίτησα τον Μάιο 2012 και δουλεύω στο εξωτερικό από τον Ιανουάριο 2013(βιοποριστική εγκατάσταση). Η αναβολή σπουδών που είχα Έληξε τον Φλεβάρη 2014. Βγήκα ανυποτακτος εξωτερικού τον Μάιο 2014. Ο καιρός ο οποίος δούλεψα στο εξωτερικό όσο ακόμη είχα αναβολή λόγω σπουδών υπολογίζεται για την έκδοση του πιστοποιητικού ΜΚΕ; Ο στρατός θα το δεχτεί λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2019 ώρα 22:41
Ναι, φυσικά. Μετράει κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2019 ώρα 22:51
Ευχαριστώ φίλε. Σε μια απλή βεβαίωση κατοικίας που μου εξέδωσε το προξενείο για να κάνω την αίτηση για την βεβαίωση ανυποταξιας εξωτερικού, γράφει μονάχα «έχει την κυρία εγκατάσταση του κτλ...» και έπειτα γράφει ότι εργάζομαι στην τάδε εταιρία και τις ημερομηνίες κτλ. Δεν αναφέρεται πουθενά η φράση «βιοποριστική εγκατάσταση» θέλω να πω αν και αναφέρει φυσικά τις λεπτομέρειες της εργασίας μου. Στο πιστοποιητικό για ΜΚΕ αναγκαστικά θα πρέπει να γραφτεί «βιοποριστική εγκατάσταση» για 7 χρόνια κτλ από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Λες να υπάρξει κάποιο πρόβλημα επειδή στην βεβαίωση κατοικίας δε γράφει βιοποριστική εγκατάσταση και τελικά στο πιστοποιητικό ΜΚΕ θα το γράφει; Λέω μήπως λόγω της «διαφοράς» μην φάω καμία απόρριψη από την στρατολογία. Ευχαριστώ εκ νέου!
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2019 ώρα 18:30
Στις βεβαιωσεις ανυποταξιας δεν υπαρχει προβλημα να σου γραψει οτι βεβαιωνει οτι κατοικεις εκει (βεβαιωση οτι εισαι εκτος Ελλαδος) και τον λογο, βιοποριστικο η μη. Γενικα η στρατολογια δινει ευκολα βεβαιωσεις ανυποταξιας αφου τις δινει το προξενειο. Στο ΜΚΕ, τα εντυπο ειναι ειδικη φορμα που θα βεβαιωσει τα 7 βιοπορισμου η 11 παραμονης.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2019 ώρα 18:50
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε! Πρώτα ο Θεός, τον επόμενο Γενάρη κλείνω τα 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό για το ΜΚΕ και τελειώνει το άγχος.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2019 ώρα 19:37
Παιδιά μια ερώτηση... Στην σελίδα της στρατολογίας υπάρχει ένα υπόδειγμα του πιστοποιητικού ΜΚΕ. Σε κάποια φάση γράφει το εξής: ε. Οι γονείς του ( ή ο γονέας που ασκούσε τη γονική μέριμνα) κατοικούσαν στο εξωτερικό κατά την εγκατάστασή του και μέχρι την ενηλικίωσή του. Αυτοί για την ίδια περίοδο και ο ίδιος από την ενηλικίωσή του και μετά δεν υπήρξαν λειτουργοί ή έμμισθοι υπάλληλοι πολιτικοί ή στρατιωτικοί ή μισθωτοί, που απασχολούνται στο δημόσιο και στα κρατικά νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου, με οποιαδήποτε σχέση εργασίας (8). Καταλαβαίνω το περί των δημοσίων υπαλλήλων κτλ. Αλλά δεν καταλαβαίνω την πρώτη φράση.. πρέπει κάποιος δηλαδή για να θεωρηθεί ΜΚΕ λόγω βιοποριστικής εγκατάστασης επίσης οι γονείς του να κατοικουσαν στο εξωτερικό από την εγκατάσταση μου μέχρι την ενηλικίωση μου; Εγώ ξεκίνησα την δουλεια μου στο εξωτερικό μετά την ενηλικίωση μου και οι γονείς μου ήταν και είναι στην Ελλάδα από τότε που έφυγα εγώ.. δεν υπήρξαν ποτέ τους φυσικά δημόσιοι υπάλληλοι κτλ.. Τι περίεργο είναι αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2019 ώρα 19:41
Αυτά είναι όλα διαφορετικές περιπτώσεις. Εσύ δεν λες ότι έμενες 11 χρόνια στο εξωτερικό, οπότε δεν σε αφορά η διευκρίνιση.

Η διευκρίνηση είναι για άτομα που τα 11 χρόνια ξεκίνησαν όταν ήταν ανήλικοι και διευκρινίζει ότι δεν μετράνε τα χρόνια που οι γονείς τους ήταν δημόσιοι υπάλληλοι με απόσπαση στο εξωτερικό
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2019 ώρα 23:15
Να είσαι καλά φίλε. Ξέρω, κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά καλό είναι να γνωρίζω ώστε να μπορώ να βοηθήσω κάποια στιγμή αλλά άτομα που θα έχουν κάποια ερώτηση. ’λλη μια ερώτηση.. γνωρίζεις αν πρέπει κανείς να είναι γραμμένος στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού για να μπορέσουν να σβηστούν τα πρόστιμα κτλ από την εφορία μόλις βγω ΜΚΕ; Εγώ δεν έχω εισοδήματα ή περιουσία στην Ελλάδα και δεν έχω δηλωθεί στη ΔΟΥ εξωτερικού. Ευχαριστώ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή
Μόνιμος κάτοικος εξ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μόνιμος κάτοικος εξ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2019 ώρα 00:22
Στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού πρέπει να γραφτείς ούτως ή άλλως, ασχέτως στρατού, αλλιώς μπορεί να έχεις πρόβλημα με την εφορία.
Επίσης, να πω, επειδή βγήκα πρόσφατα μόνιμος κάτοικος εξωτερικού στη Βρετανία με 7 χρόνια βιοπορισμού, ότι στο προξενείο θέλουν δικαιολογητικά που να καλύπτουν και τα 7 χρόνια. Ακόμα και αν έχεις πιστοποιητικά ανυποταξίας από τα προηγούμενα χρόνια που να καλύπτουν π. Χ. Τα πρώτα 2-3 χρόνια στο εξωτερικό, το προξενείο για να σε κηρύξει ΜΚΕ θέλει αποδεικτικά και για τα 7 χρόνια και δεν λογαριάζει προηγούμενα πιστοποιητικά (ανυποταξίας) που το ίδιο είχε εκδόσει. Οπότε θέλει πολύ χαρτούρα. Καλή τύχη
Επιστροφή στην κορυφή
jimvan Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση jimvan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2019 ώρα 02:57
Πραγματι Συγγνωμη Που Τα Εγραψα Μπερδεμενα Ειμαι # 1 Σε Αυτα. Τελος παντων. Λιγα λιγα Ειμαι Υπηκοος Καναδα εχω 8 χρονια Εδω Εαν Μπορω Να Καθισω Πανω Απο 1 μηνα Ελλαδα Χωρις Να Εχω προβλημα. Ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2019 ώρα 13:47
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα χαρτιά για τα 7 χρόνια τα έχω όλα οργανωμένα. Το μοναδικό πράγμα που με κρατάει σκεπτικό είναι αν τυχόν, για να σβήσει η εφορία το πρόστιμο μετά από ακυρωτική απόφαση του Στρατολογικού γραφείου, μήπως πρέπει να είμαι δηλωμένος σε ΔΟΥ εξωτερικού. Μην τυχόν στείλει η Στρατολογια την απόφαση και γυρίσει η εφορία και πει ότι φαίνομαι σαν φορολογικός κάτοικος Ελλάδας όποτε δε μπορούν να το σβήσουν κτλ. Ομως μάλλον είναι άσχετο το ένα με το άλλο. Εφόσον η εφορία λάβει την απόφαση από την στρατολογία θα πρέπει να το σβήσει, αφού είναι αρμοδιότητα και απόφαση της στρατολογίας να επιβάλλει και να ακυρώνει το πρόστιμο... Έχεις κανείς κάποια επιπλέον πληροφορία ή εμπειρία; Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5455565758 64>