Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5354555657 62>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
GrDoc Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GrDoc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2019 ώρα 05:30
Καλησπερα σε ολους. Εχω διαβασει αρκετα απο τα posts και εχω βοηθηθει αρκετα. Εχω καποιες αποριες παρολαυτα.
Ειμαι αποφοιτος ιατρικης και εδω και ενα χρονο εργαζομαι ως ερευνητης στις ΗΠΑ. Ειμαι 26 και η αναβολη λογω σπουδων ληγει σε 1 χρονο απο τωρα. Δυστυχως δεν θα δικαιουμαι αλλη αναβολη γιατι δεν ειμαι σε καποιο διδακτορικο προγραμμα ή ιατρικη ειδικοτητα και δεν θα εχω προλαβει να μπω εως τοτε. Απο οσο εχω καταλαβει, θα κυρηχθω ανυποτακτος και επειτα θα το μετατρεψω σε ανυποτακτος εξωτερικου. Οι αποριες μου ειναι οι εξης.
1) Ως ανυποτακτος εξωτερικου, αν μπω στην ειδικοτητα αργοτερα θα δικαιουμαι αναβολη και διακοπη της ανυποταξιας;
2) τι γινεται με το προστιμο; Πληρωνεται αυτοματα απο καποιο λογαριασμο; Τοκιζεται; Ερχεται πανω απο μια φορες; Διαγραφεται οταν πλεον εισαι ΜΚΕ;
3) θα ανανεωσω το διαβατηριο μου για αλλα 5 χρονια εχοντας ακομα αναβολη. Θα ειμαι καλυμμενος για τα ταξιδια απο και προς Ελλαδα;

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2019 ώρα 10:25
1) Αγνωστο
2) Θα σου επιβληθει προστιμο στο ΑΦΜ σου το οποιο ειναι οφειλη στην εφορια και τοκιζεται
3) Αφου δεν εχει ληξει η αναβολη θα βγει πενταετες διαβατηριο. Οταν κηρυχθεις ανυποτακτος θα κηρυχθεις εσωτερικου και θα σου επιβληθει απαγορευση εξοδου απο την χωρα. Πρεπει να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου στο προξενειο σου για να μην εχεις προβλημα ΕΞΟΔΟΥ.

Στις νεες ηλεκτρονικες πυλες ειναι πολυ πιθανο η σαρωση του διαβατηριου σου να βγαλει την ανυποταξια σου. Εμενα ειχε συμβει και με ζαλισε για λιγο η αστυνομια αλλα ειχα το χαρτι της ανυποταξιας εξωτερικου στο χερι μου, οποτε απεφυγε την ηλεκτρονικη πυλη κατσε λιγο στην ουρα και χρησιμοποιησε αστυνομικη ταυτοτητα για να μπεις στην χωρα η οποια δεν βγαζει πληροφορια για ανυποταξια (η παλια ταυτοτητα η χειρογραφη, τουλαχιστον)

Σε καθε εξοδο σου, επισκεψη σε ΑΤ η αν οδηγεις εχε παντα μαζι σου το χαρτι της ανυποταξιας εξωτερικου και αντιγραφα του εισιτηριου της επιστροφης ωστε να μην σε ζαλισουν σε τμηματα.

Αυτα που σου γραφω ειναι δοκιμασμενα, οντας 8 χρονια ανυποτακτος και ταξιδευοντας συνεχεια στην Ελλαδα.

Επισης οσοι βγαζετε χαρτια ανυποτακτων εξωτερικου αυτα εχουν διαρκεια 6 μηνες. Αυτο δεν σημαινει οτι μετα απο 6 μηνες χανεις την ιδιοτητα, αλλα το χαρτι της ανυποταξιας δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για διοικητικη χρηση. Αν ειναι να ανανεωσετε διαβατηριο, το χαρτι της ανυποταξιας πρεπει να ειναι το πολυ 6 μηνων απο τοτε που εκδοθηκε.
Επιστροφή στην κορυφή
gd1966 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Ιανουαρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση gd1966 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2019 ώρα 19:44
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
Έδωσα πανελλήνιες το 2010. Πήρα αναβολή σπουδών μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2019. Δεν έχω πάρει ποτέ το πτυχίο μου. Αυτή την στιγμή ζω και εργάζομαι στην Γερμανία, διότι τέθηκε σοβαρό βιοποριστικό πρόβλημα ενόσω βρισκόμουν στην Ελλάδα και χρειάστηκε να γίνω και εγώ με τη σειρά μου, όπως πάμπολοι Έλληνες, οικονομικός μετανάστης! Έχω σκοπό να καθίσω εδώ για μεγάλο διάστημα, μέχρι δηλαδή να μαζέψω κάποια χρήματα που χρειάζομαι, και για να καλύψω προσωπικές μου ανάγκες, αλλά και να μπορέσω να ακολουθήσω στην Ελλάδα αυτό που αγαπώ, έχοντας κάποιο σεβαστό κεφάλαιο, ετσι ώστε να ξεκινήσω επ' αυτού, συγκεκριμένα μαθήματα. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το πρόβλημά μου αυτό; Τι να κάνω; Γιατί σίγουρα αυτό δεν είναι εφικτό εντός του χρονικού ορίου της προθεσμίας που έχω, μέχρι την κατάταξή μου (με τη σειρά του Μαρτίου; αν δεν κάνω λάθος). Επίσης θα ήθελα να μου αναφέρετε αν είναι δυνατόν και τις τυχόν κυρώσεις σε περίπτωση ανυποταξίας μου. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
GrDoc Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GrDoc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2019 ώρα 23:33
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΚΕπρωηνανυποτακτος

1) Αγνωστο
2) Θα σου επιβληθει προστιμο στο ΑΦΜ σου το οποιο ειναι οφειλη στην εφορια και τοκιζεται
3) Αφου δεν εχει ληξει η αναβολη θα βγει πενταετες διαβατηριο. Οταν κηρυχθεις ανυποτακτος θα κηρυχθεις εσωτερικου και θα σου επιβληθει απαγορευση εξοδου απο την χωρα. Πρεπει να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου στο προξενειο σου για να μην εχεις προβλημα ΕΞΟΔΟΥ.

Στις νεες ηλεκτρονικες πυλες ειναι πολυ πιθανο η σαρωση του διαβατηριου σου να βγαλει την ανυποταξια σου. Εμενα ειχε συμβει και με ζαλισε για λιγο η αστυνομια αλλα ειχα το χαρτι της ανυποταξιας εξωτερικου στο χερι μου, οποτε απεφυγε την ηλεκτρονικη πυλη κατσε λιγο στην ουρα και χρησιμοποιησε αστυνομικη ταυτοτητα για να μπεις στην χωρα η οποια δεν βγαζει πληροφορια για ανυποταξια (η παλια ταυτοτητα η χειρογραφη, τουλαχιστον)

Σε καθε εξοδο σου, επισκεψη σε ΑΤ η αν οδηγεις εχε παντα μαζι σου το χαρτι της ανυποταξιας εξωτερικου και αντιγραφα του εισιτηριου της επιστροφης ωστε να μην σε ζαλισουν σε τμηματα.

Αυτα που σου γραφω ειναι δοκιμασμενα, οντας 8 χρονια ανυποτακτος και ταξιδευοντας συνεχεια στην Ελλαδα.

Επισης οσοι βγαζετε χαρτια ανυποτακτων εξωτερικου αυτα εχουν διαρκεια 6 μηνες. Αυτο δεν σημαινει οτι μετα απο 6 μηνες χανεις την ιδιοτητα, αλλα το χαρτι της ανυποταξιας δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για διοικητικη χρηση. Αν ειναι να ανανεωσετε διαβατηριο, το χαρτι της ανυποταξιας πρεπει να ειναι το πολυ 6 μηνων απο τοτε που εκδοθηκε.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Το προστιμο διαγραφεται οταν γινεις ΜΚΕ;
Γινεται στο αεροδρομιο να περασεις με ταυτοτητα αντι διαβατηριου αν ο τελικος σου προορισμος ειναι οι ΗΠΑ; Ασχετα αν κανεις connection καπου Ευρωπη. Θα κινηθω οπως μου ειπες και ο Θεος βοηθος. Πιστευω ειναι μεγαλη βλακεια να σε τραβανε στα τμηματα χωρις λογο. Σαν ΜΚΕ απλα πληρωνεις και εξαγοραζεις το υπολοιπο της θητειας σου ή δεν κανεις τιποτα;
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2019 ώρα 03:34
Το προστιμο στην δικη μου περιπτωση διαγραφτηκε.

Στο αεροδρομιο αν ο προορισμος σου ειναι εντος Σενγκεν δεν χρειαζεται διαβατηριο. Αν πας μεσω Λονδινου πχ η ταυτοτητα αρκει. Γενικα δεν πολυελεγχονται τα διαβατηρια στην εξοδο εκτος και αν πεσεις σε περιπτωση. Χρησιμοποιησε ταυτοτητα γενικα.

Σαν ΜΚΕ εχεις μονιμη αναβολη εκτος και αν επιστρεψεις στην Ελλαδα για περιοδο μεγαλυτερη των 6 μηνων οπου τοτε θα κληθεις να υπηρετησεις.

Η ανυποταξια εξωτερικου εχει τις εξης πρακτικες κυρωσεις
1) Εχεις απαγορευση εξοδου απο την χωρα η οποια δεν εφαρμοζεται για 30 μερες τον χρονο.
2) Διοικητικο προστιμο 6000 για συνεχες αδικημα
3) Ποινικη διωξη για πλημμελημα και ενδεχομενο λερωμα του ποινικου σου μητρωου
Επιστροφή στην κορυφή
Dionisakos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dionisakos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2019 ώρα 21:50
Καλησπερα σας!! Γεννημενος στην Ελλαδα αλλα καταγωγη απο Αλβανια. Πηρα την Ελληνικη ιθαγενεια περσυ. Δικαιουμουν 1 χρονο αναβολη και την πηρα. Ειχα τον θειο μου στην Γερμανια και αρπαξα την ευκαιρια και δουλευω εδω και 1 χρονο. Σημερα 24.02.2019 μου ηρθε το χαρτι οτι στις 04.02.2019 πρεπει να παρουσιαστω στην Λημνο!!! Πως να τα αφησω ολα τωρα και να καταστραφω; Σε λιγο θα επερνα συμβολαιο μονιμου στην δουλεια και θα ηταν ολα τελεια. Αν με ρωτησετε γιατι δεν εκανα τον Στρατο πρωτα και μετα να φυγω θα σας πω κατι.2 μερες την εβδομαδα και καθομουν ολη μερα σπιτι. Καποιοι με καταλαβαινουν :) Θα ηθελα να πειτε τι πιστευετε οτι ειναι σωστο να κανω; Ερωτησεις: Αμα βγω ανυποτακτος και σε 6 χρονια κανω αιτηση θα αφαιρεθει το προστιμο; Λεφτα ουτε σπιτια δεν εχω στο ονομα μου, οποτε αμα γυρισω καποτε και θελω να παω πως θα με αναγκασουν να πληρωσω; Υπαρχει περιπτωση να μου παρουν την Ελληνικη Ιθαγενεια λογω ανυποταξιας; Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisK Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DimitrisK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2019 ώρα 10:17
Καλημέρα,
Είμαι και εγώ σε παρόμοια περίπτωση με τον GeorgeWH, αλλά ανυπότακτος εξωτερικού στην Γερμανία. Μου ήρθε εκ νέου σημείωμα κατάταξης. Υπάρχει περίπτωση να επιβληθεί πάλι το πρόστιμο των 6000, και αυτό να επαναλαμβάνεται καθε φορά που θα έρχεται σημειωμα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και την εμπειρία.

Αρχικά αποστάλθηκε από GeorgeWH

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.

Ζω και εργάζομαι στο Λονδίνο από τον Απρίλιο του 2012. Έχω ήδη πάρει την μόνιμη άδεια παραμονής της Αγγλίας και έχω την αίτηση για υπηκοότητα και διαβατήριο καθ' οδόν.

Καθώς δεν έχω συμπληρώσει 7 χρόνια βιοποριστικής διαμονής στην Αγγλία (συμπληρώνονται, προφανώς, την 1η Απριλίου), έχω κατάσταση ανυπότακτου εξωτερικού εδώ και 2-3 χρόνια. Σήμερα με ενημέρωσαν οι δικοί μου ότι ήρθε χαρτί κατάταξης για την 28/01. Έχω ήδη πληρώσει το πρόστιμο ανυποταξίας όταν μου επιβλήθηκε, πριν μεταφερθώ στους ανυπότακτους εξωτερικού, οπότε αντιλαμβάνεστε ότι είμαι σε μία ιδιαίτερη περίπτωση, στην οποία δε ξέρω τι να κάνω:

Αφ' ενός μπορώ απλά να περιμένω τον Απρίλιο, να βγάλω την κατάσταση Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού και να με αυτό να σταματήσουν να ασχολούνται για πάντα μαζί μου, ΑΛΛΑ φοβάμαι ότι στις 29/01 δηλαδή την επόμενη της υποτιθέμενης κατάταξης μου, θα μου επιβληθεί και πάλι το πρόστιμο των 6000, το οποίο έχω ήδη πληρώσει μία φορά.

Έχω ήδη στείλει μήνυμα σε 2 προξενικές αρχές της Αγγλίας για το θέμα αλλά γνωρίζοντας πόσο αργά αντιδρούν... Δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω.
Έχει συμβεί και σε άλλους, να τους έρχεται χαρτί κατάταξης ενώ είναι ανυπότακτοι εξωτερικού; Πως το αντιμετωπίσατε; Πως θα το αντιμετωπίζατε αν δεν σας έτυχε;

Αν είναι απλά κίνηση του στρατού για να σε 'τραβήξει' σε κάποιο σώμα στρατού σαν παγίδα για να λήξει η ανυποταξία (καθώς βάσει νόμου η ανυποταξία λήγει όταν παρουσιαστείς απλά σε κάποιο σώμα στρατού) μπορώ λογικά να μην κάνω τίποτα και να περιμένω μέχρι να βγω Μόνιμος Κατοικος Εξωτερικού, αλλά αν πρόκειται να φάω το πρόστιμο 2η φορά... Μάλλον πρέπει να κάνω κάτι.

Έχω ρωτήσει και δικηγόρο για στρατολογικά θέματα, αλλά για να ξεκινήσει φάκελλο (και μόνο) ζητάει περίπου 300 ευρώ...

Ευχαριστώ πολύ!

Επιστροφή στην κορυφή
kgeorgiadi88 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση kgeorgiadi88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 16:09
Καλησπερα,

Ειμαι 30 χρονων, μενω Λονδινο εδω και 4.5 χρονια και μολις τελειωσε η αναβολη μου λογω διδακτορικου. Σκοπευω να παραμεινω Λονδινο, και δεν εχω καταλαβει τη διαδικασια για ανυποτακτους.

Απ' οσο ξερω θα με καλεσουν να παρουσιαστω το Μαιο. Απο οτι εχω καταλαβει αφου ΤΟΤΕ δεν παρουσιαστω θα με καταγραψουν ως ανυποτακτο εσωτερικου και θα μπει προστιμο 6000 Ευρω στην εφορια μου;

Επισης εχω καταλαβει οτι πρεπει να παω στη προξενειο εδω στο Λονδινο για να τους πω οτι μενω εδω (αν και δεν συμπληρωνω τα 7 ή 11 χρονια και δεν δουλευα για να ειμαι σε ΔΟΥ εξωτερικου οσον αφορα την εφορια - αν και νομιζω δεν εχει σχεση). Ετσι θα με καταγραψουν μετα ως ανυποτακτο εξωτερικου;

Ποτε πρεπει να παω στο προξενειο; Να παω τωρα; Να παω αφου με καλεσουν αλλα πριν το Μαιο που θα πρεπει να παρουσιαστω, ή μετα το Μαιο αφου με κηρυξουν ανυποτακτο εσωτερικου;

Εχει διαφορα στο προστιμο;

Επισης δυο ερωτησεις γιατι δε βγαζω ακρη αφου διαβαζω διαφορετικα πραγματα - για την εξαγορα ειναι μετα τα 33 ή 35; Και πρεπει να κανεις 20 ή 40 ή 45 μερες;

Επίσης καπου διαβασα οτι οσον αφορα το στρατο δε τους νοιαζει η ημερομηνια γεννησης, αλλα το ετος γεννησης. Αφου εχω γεννηθει το 1988 (Ιουλιο), τοτε οσον αφορα το στρατο ειμαι ήδη 31;

Ρωταω γιατι θελω να ξερω αν υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστω το Μαιο και να ζητησω αναβολη για προσωπικους/κοινωνικους λογους για 2 χρονια, τοτε αν με ξανακαλεσουν το 2021 θα θεωρουμαι 33 και τοτε θα μπορω να κανω την εξαγορα.

Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 04:34
Παιδες διαβαστε το φορουμ, δεν μπορουμε να απανταμε τα ιδια. Λιγο ελεος.

Ανυποτακτοι βγαινεται μια-δυο μερες μετα αφου δεν πατησετε στο στρατοπεδο. Τι διαολο ανυποτακτοι ειστε πριν ΔΕΝ πατε στο στρατοπεδο; Οταν δεν παρουσιαστεις θα σου μπει το προστιμο και θα ερθει η αστυνομια σπιτι σου για να βεβαιωθει η απουσια σου.

Για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου, πας στο προξενειο με δικαιολογητικα που θα σου πουν και θα στειλουν στην στρατολογια ενα φαξ και αυτη θα σε καταταξει σε αυτην την κατηγορια. Θα φας προστιμο, απαγορευσεις εξοδου απο την χωρα κλπ. Τυπικα δικαιολογητικα ειναι λογαριασμοι, καταχωρηση σε δημο/κοινοτητα, ταυτοτητα, στρατιωτικος αριθμος κλπ. Παρε και ρωτα.

Αφου μενεις Λονδινο πρεπει να πας με το συστημα των ραντεβου. Εχε υποψην οτι τα ραντεβου μπορει να χρειαστει να κανονιστουν 2 μηνες μπροστα. Το συστημα ραντεβου για στρατολογικη χρηση στο Λονδινου βγαζει ραντεβου 3-4 το βραδυ Λονδινου. Μετα κλεινουν το πρωι της ημερας. Τοσο μπαχαλο δλδ
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση kgeorgiadi88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 17:19
Ευχαριστω, αλλα ποτε πρεπει να παω στο προξενειο; Να παω τωρα; Να παω αφου με καλεσουν αλλα πριν το Μαιο που θα πρεπει να παρουσιαστω, ή μετα το Μαιο αφου με κηρυξουν ανυποτακτο εσωτερικου;

Δε θελω να παω και να χασω 3+ ωρες απλα για να μου πουν 'ελα αργοτερα αφου ερθει η ΕΣΣΟ', ή΄αφου με κηρυξουν ανυποτακτο' και μετα πρεπει να ξανατραβιεμαι.

Επισης για το 33/35;20/40/45 μερες;
Επιστροφή στην κορυφή
Ανυπότακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανυπότακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 05:58
Καλησπέρα. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το θέμα της ανυποταξίας εξωτερικού. Είμαι κάτοικος Ελλάδας αλλά ψάχνω δουλειά στο εξωτερικό. Η αναβολή μου λόγω σπουδών θα λήξει 31 Δεκεμβρίου 2019 αλλά αν όλα πάνε καλά θα έχω βρει δουλειά πριν φτάσει αυτή η ώρα. Αν εγώ λοιπόν πάω εξωτερικό μέσα στο 2019, όταν λήξει η αναβολή μου θα μπορώ να κάνω αίτηση για να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού (με το πρόστιμο των 6.000 φυσικα) ή πρεπει να έχει περάσει κάποιο διάστημα πριν γίνει αυτό; Απλά ρωτάω για να ξέρω αν αξίζει να μπω σε αυτή την διαδικασία τόσο καθυστερημένα. Σας ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή
jimvan Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση jimvan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 05:59
Καλησπερα Ειμαι 24χρονων Ειμαι καναδος υπηκοος Εχω αρχιση Το σχολειο στην ελαδα ομως. Φυγαμε Οικογενειακος Το 12 Τελειωσα το σχολειο εδω Δουλεβοντας Απο τοτε και Μετα το σχολειο.
Συνεχεια 8 χρονια Και Μπορω Να Τα Εχω Απο των Λογιστη Αποτι ξερω ειμαι Ανυποτακτος Εγινε Το δικαστηριο στα Γιαννενα και Διαγραφτηκε Το προστιμο Ερωτηση Αν Μπορω Να Παω Ελλαδα πανω Απο 1 Μηνακαι Εαν Θελω να Παω φανταρος ΠΧ 2 μηνες ξανα των Αλο Χρονο Αλλους 2 Μεχρι Να Τελιοσω; Ευχαρηστω

'
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 16:41
Επειδη καποιοι φαινεστε αγραμματοι η με IQ<50, ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΙ βγαινετε ΜΕΤΑ την κληση και αφου ΔΕΝ εμφανιστειτε στο στρατοπεδο. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ.

Η αστυνομια ερχεται στο σπιτι σας και αφου βεβαιωσει οτι δεν ειστε εκει, βγαινετε ανυποτακτοι ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ.
Για να πατε απο την κατηγορια ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, πρεπει να πατε στο προξενειο και να καταθεσετε εγγραφα που θα σας πουν. Συνηθως το προξενειο ζηταει βεβαιωσεις που πιστοποιουν την διαμονη να ειναι 3-4 μηνων.
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση kgeorgiadi88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 18:38
Αν εκνευριζεσαι μην απαντας, αφου δεν απαντας καν σε αυτα που ρωταω ουτος ή αλλως.To IQ μου ειναι ανετα μεγαλυτερο απο το δικο σου 100%. Καλη σου μερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 01:34
Εχεις ρωτησει 2 φορες ποτε να πας προξενειο. Σου απανταω δυο φορες ΑΦΟΥ βγεις ανυποτακτος, δλδ αφου ληξει η οποια αναβολη εχεις και μετα την ημερομηνια να παρουσιαστεις. Το να πας στο προξενειο να δηλωσεις ανυποταξια εξωτερικου πριν παρουσιαστεις θα σε διωξουν απο το ιδιο το προξενειο.

Επιμενεις παλι να μην καταλαβαινεις;

Ο αλλος φιλος απο τον Καναδα περιμενει να του απαντησουμε με ελληνικα που δεν καταλαβαινονται.

Επιστροφή στην κορυφή
Κάτοικος εξωτερικού Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κάτοικος εξωτερικού Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 20:01
Μια ερώτηση για να βγει κάποιος μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (μετά από 7 χρόνια ζωής και εργασίας στο εξωτερικό) :

Μήπως ξέρει κανείς, αφού κάνω τα χαρτιά μου στο προξενείο για να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, πόσον καιρό κάνει η στρατολογία να απαντήσει στο προξενείο, ώστε να μη κηρύξει και η στρατολογία μόνιμο κάτοικο εξωτερικού; Για να βγει το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού από τη στρατολογία, πρέπει να αργεί πολύ περισσότερο από ό, τι η βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού, ε;

Επίσης, όταν με κηρύξει και η στρατολογία μόνιμο κάτοικο εξωτερικού, επειδή άκουσα ότι διαγράφεται το πρόστιμο: Αυτό το πρόστιμο διαγράφεται αυτόματα, χωρίς να πρέπει εγώ να κάνω κάποια κίνηση, ή πρέπει να πάω στην εφορία μου μαζί με το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού και να τους πω εγώ να το διαγράψουν;

Ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή
Leo1 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση Leo1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 22:20
Ωραία , χαίρομαι που τα κατάφερες!
Έκανες κάποια αίτηση στην εφορία;
Μόνοι σε όσους έχουν ΜΚΕ επιστρέφεται το πρόστιμο;
Εγώ έχω απαλλαγή από το στρατό και αθωωθεί απο το στρατοδικείο.
Υπάρχει δυνατότητα επιστροφής προστίμου;
Ευχαριστώ,
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 01:32
Η στρατολογια συνηθως κανει 2 με 3 εβδομαδες. Συστηνω να τους πρηζεις καθε βδομαδα μεχρι να σε σιχαθουν και να σου κανουν την δουλεια σου. Μιa φορα την βδομαδα τηλεφωνο. Οταν παιρνετε στρατολογια να παιρνετε απο την λιστα τηλφωνων το τελευταιο γιατι στα πρωτα γινεται χαμος και δεν τα σηκωνουν. Και να επιμενετε μεχρι τελους γιατι δεν το σηκωνουν με την μια.

Για την διαγραφη του προστιμου συστηνω να πας μεσω δικηγορου. Για επιστροφη δεν γνωριζω, εγω δεν το πληρωσα.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5354555657 62>