Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5152535455 62>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Aνυπότακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Aνυπότακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2018 ώρα 12:59
Νομίζω ότι αυτό που λες απλά δεν υπάρχει μάλλον θέλανε να σε τρομοκρατήσουνε. Υπάρχει κράτος με νομικό πλαίσιο προφανώς και δε λειτουργούν έτσι μπακαλιστικά τα πράγματα όσο μπανανια και να είναι η Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2018 ώρα 04:07
Για να μην λετε μπουρδες. Απαγορευση εξοδου εχεις. ΤΕΡΜΑ. Απο εκει και περα δεν εφαρμοζεται γιατι ως ανυποτακτς εξωτερικου εως και 30 μερες εχεις αδεια. Οσον αφορα το διαβατηριο πηγα στο ΑΤ της περιοχης μου ως ανυποτακτος εξωτερικου εβγαλα κανονικα διαβατηριο με προσκομιση βεβαιωσης ανυποταξιας που εκδοθηκε εντος εξαμηνου απο την ημερα που ανανεωσα το διαβατηριο
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Κατάσταση: Online
  Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:04
Έτσι είναι φίλε. Τα ίδια λέει η στρατολογία ότι δηλαδή δεν εφαρμόζεται η απαγόρευση εξόδου... αναστέλλεται για τις 30 μέρες.. Στην αίτηση ομωσ για διαβατήριο υπάρχει ενσωματωμένη μια υπεύθυνη δήλωση που μεταξύ άλλων πραγμάτων ζητάει να αναφέρεις αν Α) έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα Β) αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού... αν βάλω Χ ή δηλώσω ας πούμε ότι έχω απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και επισης ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού η μοναδική μου ανησυχία είναι μήπως απορριφθεί η αίτηση επειδή δηλώνω την απαγόρευση εξόδου. Έχω χρόνια να κάνω αίτηση και δε θυμάμαι πως είναι η αίτηση / υπεύθυνη δήλωση. Εσυ, όπως και άλλοι, αναφέρεις ότι έβγαλες στην Ελλάδα διαβατήριο χωρίς πρόβλημα. Μήπως θυμάται κανείς τι δήλωσε περί της απαγόρευσης εξόδου στην υπεύθυνη δήλωση;
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Κατάσταση: Online
  Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2018 ώρα 23:37
Και επιπλέον στην προηγούμενη ερώτηση έχω άλλη μια τελευταία αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει. Αν είσαι ανυποτακτος εξωτερικού και εχεις καταδικαστεί ερήμην από το στρατοδικείο και πας ας πούμε στο τμήμα για να βγάλεις ταυτότητα ή διαβατήριο, έχει το δικαίωμα η αστυνομία να σε συλλάβει μέσα στις 30 μέρες που θα είσαι στην Ελλάδα; Θα υπάρχει φυσικά ένταλμα σύλληψης αν έχεις καταδικαστεί. Πολλά άτομα ομως δε γνωρίζουν ποτέ ότι έχουν καταδικαστεί και σε μια δύσκολη στιγμή / έκπληξη, θα ήταν καλό να έχουμε μια επιπλέον πληροφορία περί των δικαιωμάτων μας αν κάποιος γνωρίζει μας πει. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Ανυπότακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανυπότακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2018 ώρα 11:01
Με βάση το παρακάτω εγώ δε θα δήλωνα τίποτα περί απαγόρευσης εξοδου από τη χώρα. Το επιχείρημα "λέτε μπούρδες" δυστυχως δεν αποδεικνύει κάτι. Αν έχεις βεβαίωση διαμονής εξωτερικού (που την ζητάς μόνο από πρεσβεία) η στρατονομία σου εκδίδει βεβαίωση ανυποταξιας εξωτερικού και δεν εχεις κανενα πρόβλημα στο διαβατηριο. Τωρα αν πληροφορηθηκες οτι εχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα είτε είναι για άλλο λόγο είτε αυτά που σου εξηγησα παραπανω είτε κάποια άλλη εξαιρεση του κανονα.

’ρθρο 54 Αποδημία

1. Στους ανυπότακτους και λιποτάκτες απαγορεύεται: α. Η αποδημία σε χώρα του εξωτερικού ή η ναυτολόγηση σε πλοία γραμμής εξωτερικού. β. Η χορήγηση ή θεώρηση διαβατηρίων με εξαίρεση τους ανυπότακτους εξωτερικού που διαμένουν σε χώρα του εξωτερικού. Η εξαίρεση αυτής της υποπαραγράφου ισχύει και για τους ανυπότακτους εξωτερικού κατά τα χρονικά διαστήματα παραμονής τους στην Ελλάδα, κατ' εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου αυτού.
Επιστροφή στην κορυφή
Ανυπότακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανυπότακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2018 ώρα 11:20
’λλο αν δεν εφαρμόζεται ενα μέτρο άλλο ότι αναστέλλεται. Αν η στρατολογία λέει οτι αναστέλεται (σχεδόν ότι λέει ο νόμος που δίνω στο προηγούμενο μήνυμα δηλαδή) τότε δεν υφίσταται απαγόρευση εξόδου.

Το δεν εφαρμόζεται θα σημαινε οτι πρακτικά κάποιος κάνει τα στραβά μάτια δε συμβαίνει αυτό όμως.

Στο άλλο σου ερώτημα : αν εχεις καταδικαστεί ερήμην η ποινή θα είναι με αναστολή (μιλάμε και για πλημμελημα) άρα γιατί να σε συλλάβει κάποιος; Όπως και να έχει αν μας δώσεις ενημέρωση μετά θα είναι πολύ χρήσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
JPIL Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση JPIL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2018 ώρα 20:00
Στην ΕΛ. ΑΣ όλα τα δεδομένα επιβατών που ταξιδεύουν αεροπορικώς από και προς τη χώρα

https://greece-salonika.blogspot.com/2018/11/blog-post_840.html

Ας έχουμε αυτό κατά νου όλοι οι ανυπότακτοι εξωτερικού
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2018 ώρα 18:44
Αρχικά αποστάλθηκε από JPIL

Στην ΕΛ. ΑΣ όλα τα δεδομένα επιβατών που ταξιδεύουν αεροπορικώς από και προς τη χώρα

https://greece-salonika.blogspot.com/2018/11/blog-post_840.html

Ας έχουμε αυτό κατά νου όλοι οι ανυπότακτοι εξωτερικού

Πράγματι, ήθελα να το ανεβάσω και εγώ. Είναι για σοβαρές ποινικές πράξεις αλλά εφόσον τα δεδομένα υπάρχουν ενδεχομένως να μπορούν να δουν στο σύστημα π. Χ. Ότι κάποιος είναι ανυπότακτος και έχει ξεπεράσει τις 30 μέρες και να του ζητήσουν να γίνει έλεγχος. Βέβαια αυτό δεν μπορούμε εμείς να το γνωρίζουμε επακριβώς αλλά το αναφέρω σαν ενδεχόμενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Chris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2018 ώρα 23:16
Από ότι λέει και το σχέδιο νόμου, αυτά που θα καταγράφονται είναι ονόματα, διευθύνσεις, ταξιδιωτικό ιστορικό κτλ τα οποία θα τα μεταβιβάζουν οι αεροπορικές εταιρίες στις αρχές... Για να ελέγξουν οι αρχές αν υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα θα πρέπει να χτυπήσουν στο σύστημα τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου τα οποία όμως δεν θα καταγράφονται γιατί έτσι και αλλιώς δεν τα χρησιμοποιούμε όταν κλείνουμε εισιτήρια. ’ρα νομίζω ότι η λογική του όλου σχεδίου νόμου είναι με τον καιρό να υπάρξει ένα αρχείο καταγραφής επιβατών που ενδεχομένως μέσω καταγραφής ύποπτων κινήσεων να βοηθήσει στην ανίχνευση ατόμων που σχετίζονται με διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις ή θα μπορούσε να εμπλέκονται σε άλλα σοβαρά εγκλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2018 ώρα 10:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Chris

Από ότι λέει και το σχέδιο νόμου, αυτά που θα καταγράφονται είναι ονόματα, διευθύνσεις, ταξιδιωτικό ιστορικό κτλ τα οποία θα τα μεταβιβάζουν οι αεροπορικές εταιρίες στις αρχές... Για να ελέγξουν οι αρχές αν υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα θα πρέπει να χτυπήσουν στο σύστημα τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου τα οποία όμως δεν θα καταγράφονται γιατί έτσι και αλλιώς δεν τα χρησιμοποιούμε όταν κλείνουμε εισιτήρια. ’ρα νομίζω ότι η λογική του όλου σχεδίου νόμου είναι με τον καιρό να υπάρξει ένα αρχείο καταγραφής επιβατών που ενδεχομένως μέσω καταγραφής ύποπτων κινήσεων να βοηθήσει στην ανίχνευση ατόμων που σχετίζονται με διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις ή θα μπορούσε να εμπλέκονται σε άλλα σοβαρά εγκλήματα.

Για να κάνεις τσεκ ιν πάντα δίνεις στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου.
Επιστροφή στην κορυφή
Chris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2018 ώρα 11:32
To chek-in μπορεις να το κανει με πολλους τροπους online είτε self-service στο αεροδρόμιο, χωρις επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου. Και πάλι αν γίνει στα γκισέ των αεροπορικών εταιριων οι υπάλληλοι κοιτάνε αν αντιστοιχεί το εισιτήριο σε εσένα, δε χτυπανε τον αριθμό του διαβατηρίου καθώς δεν είναι στη δικαιοδοσία τους. Για πτήσεις εκτός σένγκεν οι έλγεχοι γίνονται από την αστυνομία. Νομίζω το σχέδιο νόμου αφορά όλα τα δεδομένα που παραθέτουμε όταν κάνουμε την αγορά των αεροπορικών εισιτήριων. Για αυτό και αναφέρει και καταχώρηση τρόπου πληρωμής, πιστωτικών καρτών κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:06

To chek-in μπορεις να το κανει με πολλους τροπους online είτε self-service στο αεροδρόμιο, χωρις επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου. Και πάλι αν γίνει στα γκισέ των αεροπορικών εταιριων οι υπάλληλοι κοιτάνε αν αντιστοιχεί το εισιτήριο σε εσένα, δε χτυπανε τον αριθμό του διαβατηρίου καθώς δεν είναι στη δικαιοδοσία τους. Για πτήσεις εκτός σένγκεν οι έλγεχοι γίνονται από την αστυνομία. Νομίζω το σχέδιο νόμου αφορά όλα τα δεδομένα που παραθέτουμε όταν κάνουμε την αγορά των αεροπορικών εισιτήριων. Για αυτό και αναφέρει και καταχώρηση τρόπου πληρωμής, πιστωτικών καρτών κτλ.

Οκ, μπορεί να είναι ανάλογα την αεροπορική πάντως με την Ραΐανέρ (και άλλες αλλά αυτή θυμάμαι τώρα σίγουρα) δίνεις στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου και γίνεται διαδικτυακά αλλιώς έχεις κόστος.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Τέο

Οκ, μπορεί να είναι ανάλογα την αεροπορική πάντως με την Ραΐανέρ (και άλλες αλλά αυτή θυμάμαι τώρα σίγουρα) δίνεις στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου και γίνεται διαδικτυακά αλλιώς έχεις κόστος.

Και με τα άλλα στοιχεία που είπες θα μπορούν να δουν ποιος είσαι και να γίνει η ανάλογη αντιστοίχηση (θεωρητικά πάντα).
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2018 ώρα 11:05
Καλημέρα παιδιά, έχω κ εγώ μια ερώτηση που δεν βρήκα κάποια απάντηση σε προηγούμενα σχόλια.

Η αναβολή μου που είχα πάρει λόγω σπουδών στην Ελλάδα λήγει το 2020.

Από το 2016 ζω κ εργάζομαι στη Γερμανία.

Για να γίνω ΜΚΕ θα πρέπει ωστόσο από το 2020 να μετράνε τα χρόνια εργασίας; Δηλαδή το 2027 πρώτα ο Θεός θα έχω δικαίωμα για να γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού?

Σε περίπτωση που πάρω βεβαίωση ανυπότακτου εξωτερικού , υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κ 2ο πρόστιμο τα επόμενα χρόνια;

Ευχαριστώ για τον χρόνο κ σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Παύλος

Καλημέρα παιδιά, έχω κ εγώ μια ερώτηση που δεν βρήκα κάποια απάντηση σε προηγούμενα σχόλια.

Η αναβολή μου που είχα πάρει λόγω σπουδών στην Ελλάδα λήγει το 2020.

Από το 2016 ζω κ εργάζομαι στη Γερμανία.

Για να γίνω ΜΚΕ θα πρέπει ωστόσο από το 2020 να μετράνε τα χρόνια εργασίας; Δηλαδή το 2027 πρώτα ο Θεός θα έχω δικαίωμα για να γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;

Σε περίπτωση που πάρω βεβαίωση ανυπότακτου εξωτερικού, υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κ 2ο πρόστιμο τα επόμενα χρόνια;

Ευχαριστώ για τον χρόνο κ σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.

Όχι γιατί 2027. Το 2023 θα έχεις 7 χρόνια μόνιμης παρουσίας και εργασίας στο εξωτερικό. Αυτό ζητάνε. Για το δεύτερο πρόστιμο έχω απαντήσει παραπάνω. Δεν μπαίνει δεύτερο πρόστιμο εκτός αν διακοπεί η ανυποταξία σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2018 ώρα 06:16
Τεο Ευχαριστώ,

Από το ελληνικό προξενείο Στουτγκάρδης μου είπε από το τηλέφωνο κάποιος σχετικός με τα στρατολογικά προφανώς ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια εργασίας διότι μέχρι το 2020 η αναβολή ήταν λόγω σπουδών που έκανα στην Ελλάδα.

Επιστροφή στην κορυφή
SteliosA Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση SteliosA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2018 ώρα 22:33
Καλησπερα σε ολους. Παρακαλω θερμα για μια απαντηση οποιος γνωριζει!

Μενω εξωτερικο πολλα χρονια (πανω απο 11). Δε μπορω να το αποδειξω/δικαιολογησω ολα τα ετη γιατι εμενα με γονεις και επισης δε μπορω να αποδειξω τα χρονια δουλειας παρα μονο τα τελευταια 5. Εχω το χαρτι απο προξενειο οτι μενω εξω και ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου. Οι ερωτησεις που εχω ειναι:

1. Οταν συμπληρωσω τα 7 χρονια δουλειας ( δηλαδη σε ενα χρονο) μπορω να παω πισω στο προξενειο να μου βγαλουν πιστοποιητικο μκε; αυτο το status απο ανυποτακτος εξωτερικου σε μκε αλλαζει ευκολα;

2. Τωρα μπορω να ερχομαι ελλαδα μεχρι 30 μερες το χρονο. Θα ερθω του χρονου και επειδη εχω καποιες δουλειες, να φτιαξω και το σπιτι που εχουμε, να παω και σε 2-3 μερη να δω συγγενεις που εχω χρονια να δω κτλ 30 μερες δε φτανουν. Θα ηθελα να κατσω τουλαχιστον 2 μηνες να προλαβω να κανω κανα μπανιο κτλ Αν ερθω μεσο χωρας σενγκεν υπαρχει προβλημα; Μπορει πχ στη Γερμανια οταν φευγω να με συλλαβουν και να με στειλουν πισω;

3. Αμερικανικη υπηκοοτητα δεν εχω ακομα αλλα εχω στειλει τα χαρτια. Λογικα μεχρι του χρονου θα ειμαι αμερικανος και με αμερικανικο διαβατηριο. Με ξενο διαβατηριο λοιπον εχω να φοβαμαι κατι η παλι μπορει να δουν το ονομα; με ξενο διαβατηριο ΚΑΙ μεσο ευρωπαικης χωρας τι πιθανοτητες εχω να υπαρξει προβλημα;

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 10:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Παύλος

Τεο Ευχαριστώ,

Από το ελληνικό προξενείο Στουτγκάρδης μου είπε από το τηλέφωνο κάποιος σχετικός με τα στρατολογικά προφανώς ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια εργασίας διότι μέχρι το 2020 η αναβολή ήταν λόγω σπουδών που έκανα στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω φίλε, όταν πας και κάνεις αίτηση για ΜΚΕ σου ζητάνε κάποια συγκεκριμένα χαρτιά. Αν τα έχεις βγαίνεις ΜΚΕ. Έχεις δει τι χαρτιά χεριάζονται; Δηλαδή δεν μπορεί να εργάζεται κάποιος και να κάνει και σπουδές;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5152535455 62>