Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4243444546 65>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dusto66 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Απριλίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dusto66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 24/Μαΐου/2018 ώρα 11:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Τέο

Αρχικά αποστάλθηκε από dusto66

ΟΚ ευχαριστω, θα παρω ενα τηλεφωνο την στρατολογια και αστυνομια αλλα προσπαθω να το αποφευγω γιατι μου περνει ολη μερα να βρω ακρη με αυτους μεσω τηλεφωνου... Παντα ταξιδευω με τα χαρτια πανω μου για καλο και για κακο. Ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα καπου που λεει οτι εχει διαρκεια ισχυος 2 χρονια. Θα τσεκαρω.

Εγω πηγα στο Birmingham και βρηκα ακρη πιο γρηγορα. Το πιο δυσκολο ειναι να κλεισεις ραντεβου για στρατολογικα στο προξενειο του Λονδινου. Εχει μηνες αναμονη. Οσο για τα χαρτια... Θελει ΠΟΛΥ χαρτουρα. Ρ45, Ρ60,Payslips,Bank Statements,Utility Bills,Council Tax Bills κλπ κλπ. Γενικα ΟΤΙ εχεις παρ'το μαζι σου. Αυθεντικο ΚΑΙ φωτοτυπια. Ειχα παει με 200+ σελιδες χαρτουρα! Τελικα κρατησανε 3-4 φωτοτυπιες απο καθε χρονο αλλα δεν ηθελα να το ρισκαρω. Και μην ξεχασεις να εχεις πανω σου τον στρατολογικο σου αριθμο και τα στοιχεια σου.

Το χαρτι μου ηρθε μετα απο 2 εβδομαδες. Δεν το περιμενα τοσο γρηγορα!

Φίλε αυτό που λες με την διάρκεια ισχύος δύο χρόνων για ΜΚΕ που το βρήκες; Δεν προκύπτει από κάπου. Αναφέρεσαι σε ανυπότακτους μάλλον.

Σορρυ παιδια το διορθωσα στο επομενο μου ποστ. Κοιταζα το Κυπριακο website που λεει 2 χρονια διαρκεια για ΜΚΕ!
Επιστροφή στην κορυφή
giwtas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giwtas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2018 ώρα 21:15
Προετοιμάζομε και εγώ για ΜΚΕ αλλά στο προξενείο εδώ μου λέγανε κάτι κουφά π. Χ. Είχανε δει το συμβόλαιο σπιτιού και επειδή ήταν τυπωμένο template με συμπληρωμένα στοιχεία σπιτιού, ονόματα, ενοίκιο και διάφορα με στυλό ότι δεν ισχύει... Επίσης το ότι δεν έχω γραφτεί σε γιατρό ποτέ... Τι στιγμή που απλά δεν είμαι άτομο που τρέχει στο γιατρό εύκολα... Εφόσον έχω αποδεικτικά μισθοδοσίας για 7 χρόνια, συμβόλαια σπιτιών, λογαριασμούς στα σπίτια αυτά για νερό, ρεύμα, δημοτικό φόρο και όλα τα σχετικά δεν πρέπει να έχουνε θέμα. Αποδεικνύει βιοπορισμό πέρα από κάθε αμφιβολία.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2018
  Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2018 ώρα 11:14
Αρχικά αποστάλθηκε από giwtas

Προετοιμάζομε και εγώ για ΜΚΕ αλλά στο προξενείο εδώ μου λέγανε κάτι κουφά π. Χ. Είχανε δει το συμβόλαιο σπιτιού και επειδή ήταν τυπωμένο template με συμπληρωμένα στοιχεία σπιτιού, ονόματα, ενοίκιο και διάφορα με στυλό ότι δεν ισχύει... Επίσης το ότι δεν έχω γραφτεί σε γιατρό ποτέ... Τι στιγμή που απλά δεν είμαι άτομο που τρέχει στο γιατρό εύκολα... Εφόσον έχω αποδεικτικά μισθοδοσίας για 7 χρόνια, συμβόλαια σπιτιών, λογαριασμούς στα σπίτια αυτά για νερό, ρεύμα, δημοτικό φόρο και όλα τα σχετικά δεν πρέπει να έχουνε θέμα. Αποδεικνύει βιοπορισμό πέρα από κάθε αμφιβολία.

Σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται; Συμβόλαια σπιτιού δεν μου ζητήσαν εμένα. Επίσης, μου είπαν και είναι κοινή πρακτική, ότι αν έχεις πχ ένα πιστοποιητικό εγκατάστασης από τον Δήμο (που δίνουν στο Βέλγιο) το οποίο να αναφέρει ημερομηνία αργότερη από την οποία πραγματικά ήρθες (γιατί απλά δεν γράφτηκες κατευθείαν στο Δήμο) δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε απορρίψουν εφόσον έχεις άλλα δικαιολογητικά που να αποδεικνύουν ότι ήσουν στην τάδε χώρα (πχ συμβόλαια δουλειάς, μισθοδοσία, τράπεζα, κλπ.).

Κάθε προξενείο ζητάει τα δικά του αλλά θα πρέπει να εξηγήσεις ότι όπως λες και εσύ τα αποδεικτικά που έχεις αποδεικνύουν ότι ήσουν εκεί...
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2018 ώρα 11:27
Απ'οσο εχω καταλαβει, καθε προξενειο ζηταει οσο περισσοτερα εγγραφα εχεις τα οποια να αποδεικνυουν την διαμονη και εργασια. Δεν χρειαζεσαι να εχεις ολα τα εγγραφα στη λιστα.

Εγω εχω εμπειρια μονο απο Αγγλια και συμβολαιο σπιτιου δεν πηγα ποτε. Ειδικα αφου αγορασα και δικο μου. Αλλα δημοτικα τελη και λογαριασμοι αποδεικνυουν σαφως την διαμονη σου και αποδεικτικα μισθοδοσιας και εκαθθαριστικα, την εργασια σου
Επιστροφή στην κορυφή
Ανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2018 ώρα 21:39
Τεο τι εννοείς έχει γίνει; Υπάρχει κάποια ρύθμιση ότι δεν είναι διαρκές αδίκημα; Πώς το ξέρεις; Υπάρχει κόσμος που λέει έφαγε δεύτερο πρόστιμο. Επίσης όταν σας ήρθε το προστιμο λαβατε καποια ειδοποιηση απο πρεσβεια ή στρατολογια ή το ειδατε απλα στην εφορια;
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2018 ώρα 18:02
Πολυ καλα ολα αυτα που γραφετε
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2018 ώρα 10:19
Πάει στην εφορία. Όσο για το δεύτερη και τρίτη φορά πρόστιμο, αυτό ναι μεν γινόταν παλιότερα αλλά πέρασε ρύθμιση ο ΣΥΡΙΖΑ που αποκλείει αυτό. Έχει ποστάρει το σχετικό δημοσίευμα κάποιος στο φόρουμ λίγο παραπάνω. Μπορούν βέβαια να σου επιβάλλουν πρόστιμο ξανά αν ξαναβγεις ανυπότακτος, που γίνεται με βάση τα παρακάτω (από μήνυμα που μου είχε στείλει η στρατολογία) :

α. Για να κηρυχθεί εκ νέου κάποιος ήδη ανυπότακτος σε νέα ανυποταξία Θα πρέπει να έχει διακοπεί η ανυποταξία Του, να προγραμματισθεί για κατάταξη εκ νεόυ και να μην ξανακαταταγεί. Οι τρόποι διακοπής της ανυποταξίας περιγράφονται στο άρθρο 51 του Ν.3421/2005. Μπορείτε να ενημερωθείτε ακριβώς για το τι προβλέπει το άρθρο αυτό στο site μας www.stratologia.gr Όπου και υπάρχει σχετικό banner για την ισχύουσα νομοθεσία.
β. Όπως σας αναφέραμε και στην προηγούμενη απάντησή μας δεν ξανακηρύσσεται κάποιος ανυπότακτος έχοντας αποπληρώσει το σχετικό πρόστιμο.
γ. Δεν γίνεται ανά τακτά διαστήματα παρά μόνο στις περιπτώσεις που αναφέραμε και ανωτέρω στην παράγραφο α.
δ. Δεν υπάρχει ανώτερος αριθμός που μπορεί να κηρυχθεί κάποιος ανυπότακτος. Εφόσον διακοπεί η ανυποταξία Του με κάποιον από τους τρόπους του ’ρθρου 51 του Ν.3421/2005 μπορεί και πρέπει να γίνεται για όσες φορές απαιτείται.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2018 ώρα 10:23
Αρχικά αποστάλθηκε από Τέο

Πάει στην εφορία. Όσο για το δεύτερη και τρίτη φορά πρόστιμο, αυτό ναι μεν γινόταν παλιότερα αλλά πέρασε ρύθμιση ο ΣΥΡΙΖΑ που αποκλείει αυτό. Έχει ποστάρει το σχετικό δημοσίευμα κάποιος στο φόρουμ λίγο παραπάνω. Μπορούν βέβαια να σου επιβάλλουν πρόστιμο ξανά αν ξαναβγεις ανυπότακτος, που γίνεται με βάση τα παρακάτω (από μήνυμα που μου είχε στείλει η στρατολογία) :

α. Για να κηρυχθεί εκ νέου κάποιος ήδη ανυπότακτος σε νέα ανυποταξία Θα πρέπει να έχει διακοπεί η ανυποταξία Του, να προγραμματισθεί για κατάταξη εκ νεόυ και να μην ξανακαταταγεί. Οι τρόποι διακοπής της ανυποταξίας περιγράφονται στο άρθρο 51 του Ν.3421/2005. Μπορείτε να ενημερωθείτε ακριβώς για το τι προβλέπει το άρθρο αυτό στο site μας www.stratologia.gr Όπου και υπάρχει σχετικό banner για την ισχύουσα νομοθεσία.
β. Όπως σας αναφέραμε και στην προηγούμενη απάντησή μας δεν ξανακηρύσσεται κάποιος ανυπότακτος έχοντας αποπληρώσει το σχετικό πρόστιμο.
γ. Δεν γίνεται ανά τακτά διαστήματα παρά μόνο στις περιπτώσεις που αναφέραμε και ανωτέρω στην παράγραφο α.
δ. Δεν υπάρχει ανώτερος αριθμός που μπορεί να κηρυχθεί κάποιος ανυπότακτος. Εφόσον διακοπεί η ανυποταξία Του με κάποιον από τους τρόπους του ’ρθρου 51 του Ν.3421/2005 μπορεί και πρέπει να γίνεται για όσες φορές απαιτείται.

Δεν βρίσκω την ρύθμιση για το πρόστιμο, μπορεί και να μην υπάρχει και να είναι απλά οδηγία αλλά το μήνυμα της στρατολογίας που παρέθεσα νομίζω το δικαιολογεί
Επιστροφή στην κορυφή
Ανυπότακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανυπότακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2018 ώρα 23:52
Ευχαριστούμε ΤΕΟ!
Επιστροφή στην κορυφή
Annihilator Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Annihilator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2018 ώρα 02:16
Παιδια καλησπέρα σας.
Αρχικα ευχαριστώ ολουό οσους εχουν συνεισφέρει για την σύνταξη αυτου του θρεντ.
Αν και αφιερωσα αρκετες ωρες διαβάζοντας πολλες σελιδες, δεν καταφερα να βρω την απαντηση που ψαχνω. Το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Σε εναν χρονο απο τωρα θα συμπληρώσω το 7ο ετος διαμονης μου στο εξωτερικό, με εργασια απο την 1η ημερα. Πριν απο ενα 6μηνο κυρηχθηκα ανυποτακτος όπου μεσω της πρεσβείας ενημερωσα το στρατολογικό γραφείο στο οποιο υπαγομαι, οτι διαμενω στο εξωτερικό. Αυτοι εν συνεχεία μου απεστειλαν ενα εγγραφο, μεσω φαξ το οποιο βεβαιωνε την ανυποταξία μου και την επιβολή προστίμου. Εχοντας επισκευθει παλιοτερα το φορουμ, και εχοντας διαβασει αρκετες περιπτωσεις, αποφασισα να μην πληρωσω το προστιμο των 6χιλ και να περιμένω εναν χρόνο επιπλεον για να χαρακτηριστω ΜΚΕ. Πριν λιγες ημερες, οι γονείς μου, διαπιστωσαν μετα εκπληξεως οτι απο εναν λογαριασμό μας, στον οποιον ημουν συνδικαιουχος, ελειπαν 6000 + προσαυξήσεις.
-Το ερώτημα μου επομενως ειναι, εαν σε 6 μηνες που θα ειμαι ΜΚΕ μπορω να διεκδικήσω τα €6000.
-Επισης, εαν γνωρίζετε αν αυτα τα 6000 αφαιρουνται απο απο το τελικο ποσο εξαγοράς της θητείας
- και τέλος, σε εναν μηνα γινομαι πατερας, τι "επιπτώσεις" εχει αυτο στην διάρκεια της θητείας μου;

Σας υπερ-ευχαριστω εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Ανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2018 ώρα 17:22
1. Το πρόστιμο δε συμψηφίζεται με την εξαγορά.
2. ’παξ και γίνει κατάσχεση ή αποπληρωμή του προστίμου λεφτά δεν επιστρέφονται
3. Στην περίπτωση σου μόνο να είναι παράνομη η κατάσχεση θα σε έσωνε (κύριος λογαριασμός μισθοδοσίας, χαμηλό ποσο καταθέσεων κλπ) αλλά για να είναι κοινός και να έχει μέσα και όλο το ποσό μάλλον δύσκολο το βλέπω.

Καλή τύχη
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2018 ώρα 11:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανυποτακτος

1. Το πρόστιμο δε συμψηφίζεται με την εξαγορά.
2. ’παξ και γίνει κατάσχεση ή αποπληρωμή του προστίμου λεφτά δεν επιστρέφονται
3. Στην περίπτωση σου μόνο να είναι παράνομη η κατάσχεση θα σε έσωνε (κύριος λογαριασμός μισθοδοσίας, χαμηλό ποσο καταθέσεων κλπ) αλλά για να είναι κοινός και να έχει μέσα και όλο το ποσό μάλλον δύσκολο το βλέπω.

Καλή τύχη

Τι εννοείς με την αποπληρωμή του προστίμου λεφτά δεν επιστρέφονται. Εγώ έχω πληρώσει μέρος του προστίμου και μου είπαν θα το επιστρέψουν. Εννοείς ότι αν πληρώσεις όλο το πρόστιμο δεν επιστρέφεται μετά; Επίσης, υπάρχει κάποιος που να του επιστράφηκε έστω μέρος του προστίμου να μας πει πόσο καιρό κάνουν να το επιστρέψουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Φοιτητής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Φοιτητής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2018 ώρα 01:22
Καλησπέρες! Ευχαριστώ κατ'αρχάς για τις πολύτιμες πληροφορίες στο φόρουμ, έριξα αρκετό διάβασμα τις τελευταίες ώρες αλλά χρειάζομαι λίγες παραπάνω πληροφορίες:
Είμαι 24 χρονών, φοιτητής ΕΜΠ. Έχω πάρει κανονικά αναβολή, αλλά υπολογίζω στα 26 μου να πάρω το πτυχίο μου και να φύγω εξωτερικό για δουλειά. Σκόπευα να εκμεταλλευτώ τα 2 χρόνια μέχρι τα 28 για να κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού, με απότερο σκοπό την εξαγορά της θητείας μου στα 33. Διαβάζω όμως πως το πρόστιμο των 6000 για ανυποταξία η εφορία το παίρνει από ό, τι έχεις στο όνομα σου, και πρόσφατα ο παππούς μου που απεβίωσε μου άφησε περιουσία (σπίτι και ένα κτήμα σε χωριό της επαρχείας). Δεν έχω κάτι άλλο στο όνομα μου.
Εφόσον κηρυχθώ ανυπότακτος, μπορεί η εφορία να πάρει μέρος της περιουσίας για να καλύψει τα 6000; Υπάρχει τρόπος να καταβάλλω το ποσό από μόνος μου από το εξωτερικό, ώστε να μην πειράξουν ακίνητη περιουσία; Επίσης, αν επιστρέψω στα 28 μου για να κάνω την θητεία μου, αλλά έχω πάρει το πτυχίο από τα 26, επιβάλλεται ποινή για τα 2 χρόνια που δεν έκοψα την αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2018 ώρα 10:09
Όχι, δεν σου επιβάλλουν ποινή από τη στιγμή που κατέχεις πτυχίο. Δεν έκανες δηλαδή κακή χρήση της.

Για το άλλο που αναφέρεις, όταν σου επιβληθεί το πρόστιμο θα εμφανιστεί στο TAXIS και θα μπορείς να το ρυθμίσεις για να το πληρώνεις σε δόσεις. Κατάσχεση κάνουν όταν δεν πληρώνεις.

Καλό θα ήταν να μην το αφήσεις γιατί μετά μπαίνουν προσαυξήσεις και πρόστιμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2018 ώρα 11:16
Φιλε με τα τωρινα δεδομενα θα δοσεις 6000 προστιμο ανυποταξιας και 7000 για την εξαγορα για να γλυτωσεις
χοντρικα 8 μηνες θητειας. Σου βγαινει δηλαδης κανα 55αρι ευρω για καθε μερα θητειας! Αποψη μου ξεμπερδεψε
με την υποχρεωση και φυγε μετα. Πολυς κοσμος που ξερω και εμπλεξε με αυτες τις ιστοριες ταλαιπωρηθηκε
πολυ με αγχος στα αεροδρομια, αγχος μην μαυρισει το ποινικο τους μητρωο κλπ, ενα συνεχες κυνηγι.

Ετσι οπως ειναι σημερα ο στρατος οπου χοντρικα πανω απο 2 μηνες ειναι οι αδειες δεν αξιζει να το σκεφτεις
σοβαρα να βγεις ανυποτακτος.
Επιστροφή στην κορυφή
Φοιτητής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Φοιτητής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2018 ώρα 18:54
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Με αυτά που μου γράφετε σκέφτομαι πλέον να πάω. ’λλωστε την αποφυγή την σκεφτόμουν μόνο αν ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση και είχα απλά την εξαγορά των 7000 στα 33 μου, ενώ τώρα μιλάμε για άλλα 6000 και μάλιστα άμεσα, πράγμα δύσκολο.
Το μόνο ζήτημα που μένει είναι το πότε θα παω. Η πρώτη σκέψη είναι μόλις πάρω το πτυχίο μου, αλλά σκεφτόμουν να κόψω την αναβολή του χρόνου (8ο έτος) και να αξιοποιήσω τον ελεύθερο χρόνο στον στρατό για να περάσω μερικά μαθήματα (σε λογικά πλαίσια, αν μπω σεπτέμβριο να δώσω 2-3 ιανουάριο και 2-3 ιούνιο) και να έχω πιο χαλαρό τελευταίο έτος με πτυχιακή κλπ. Τι άποψη έχετε γι'αυτό; Έχω ακούσει για άτομα που έκαναν την πτυχιακή τους μέσα στον στρατό, και για άτομα που έχασαν πλήρως την μπάλα με διαβάσματα. Γενικά υπάρχει δυνατότητα και χρόνος για μελέτη;
Ξέρω οτι το επιπρόσθετο ερώτημα μου δεν είναι 100% σχετικό με το thread, θα εκτιμούσα όμως μια απάντηση από τους ειδικούς που φαίνεται οτι γράφουν εδώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2018 ώρα 00:20
Ξεφευγουμε λιγο αλλα θα απαντησω γιατι ισως μπορεσω να βοηθησω και αλλους. Αποψη μου το ιδανικο ειναι να μπαινεις χωρις
εκκρεμοτητες στρατο. Δεν ξερεις σε ποσο ζορικη μοναδα θα πας, δεν ξερεις αν ο διοικητης θα σου δινει φοιτητικες αδειες. Το
πιο σημαντικο ειναι οτι στο στρατο ειναι τοση η κουραση πνευματικη και σωματικη που πολυ δυσκολα θα εχεις κουραγιο να
διαβαζεις ποσο μαλλον να γραψεις μια διπλωματικη εργασια... Θα δεις οτι οταν θα βγαινεις θα θες να κοιμηθεις σαν ανθρωπος,
να δεις τους δικους σου ισως και να εχεις μια επαφη με το αντικειμενο σου για να μην αποκοπεις. Αναφερομαι σε νορμαλ μοναδες
και οχι σε σουπερ βυσματικες μοναδες που μπορει σχεδον καθε μερα να εισαι εξοδουχος...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2018 ώρα 09:35
Διαβάστε και το ανάλογο νήμα.

Ελεύθερος χρόνος στο Στρατό
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4243444546 65>