Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3637383940 64>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Efstathios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Efstathios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2017 ώρα 21:25
Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα οτι μπορεσα απλα εχω μια απορια. Μενω εδω και 1+χρονο Αγγλια και Νοεβρη μπαινω στρατο υποτιθεται. Στο προξενιο στο λονδινο μ ειπαν να ερθω μετα την ημερομηνια παρουσιασης και να καταθεσω κατι χαρτια οτι και καλα μενω εδω και εργαζομαι ωστε να φενομαι σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Η ερωτηση μου ειναι οτι αν το κανω αυτο μπορω να πηγαινω ελλαδα 30 μερες το χρονο ΧΩΡΙΣ να πληρωσω το προστιμο των 6000€; Οποιος ξερει ας μου απαντησει το συντομοτερο παρακαλω.
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2017 ώρα 01:04
Όχι. Αν κηρυχθεις ανυποτακτος, το πρόστιμο ισχύει, είτε είσαι εξωτερικού είτε εσωτερικου
Επιστροφή στην κορυφή
Ευσταθιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ευσταθιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2017 ώρα 13:10
Αυτο το καταλαβα. Εννοω πως μολις μου ερθει το προστιμο τι γινεται αν εγω δεν κανω καμμια κινηση να το πληρωσω, μπορω να συνεχισω να πηγαινω ελλαδα 30 μερες; Ηλικρινα δν πιστευω πως θα γυρισω ελλαδα οποτε μετα απο 7 χρονια αυτο θα διαγραφει αλλα δν εχω και την δυνατοτητα να το πληρωσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Monimos Anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2017 ώρα 08:58
Ναι μπορείς να πηγαινοερχεσαι για 30 μέρες το χρόνο, το τι χρωστάς στην εφορία δεν παίζει ρόλο. Απλώς θα έχεις τις προσαυξήσεις καθε χρονο στο πρόστιμο με ότι άλλες συνέπειες έχει αυτό, πχ δέσμευση περιουσίας. Εκτός βέβαια και αν αλλάξει πάλι κανένας νόμος για προσωποκρατηση για χρέη.
Επιστροφή στην κορυφή
Matina71 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση Matina71 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2017 ώρα 15:58
Παιδιά βοήθεια, ο ανεψιός μου γεννήθηκε Αμερική μεγάλωσε εκεί και εδώ ερχόταν καλοκαίρια μόνο εδώ κ έναν χρόνο δεν επικοινωνεί με τον πατέρα του οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά του για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού οπότε μέσα στον Νοέμβριο θα έρθει το πρόστιμο ξέρεις κάνεις τι να κάνω; Το πρόστιμο σε ποιον θα πάει; Το παιδί δεν έχει ταυτότητα ούτε ΑΜΚΑ ούτε αφμ μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς από δω;
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2017 ώρα 19:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Matina71

Παιδιά βοήθεια, ο ανεψιός μου γεννήθηκε Αμερική μεγάλωσε εκεί και εδώ ερχόταν καλοκαίρια μόνο εδώ κ έναν χρόνο δεν επικοινωνεί με τον πατέρα του οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά του για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού οπότε μέσα στον Νοέμβριο θα έρθει το πρόστιμο ξέρεις κάνεις τι να κάνω; Το πρόστιμο σε ποιον θα πάει; Το παιδί δεν έχει ταυτότητα ούτε ΑΜΚΑ ούτε αφμ μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς από δω;

Μπορείτε να πείτε ότι την επιμέλεια είχε η μάνα του, έτσι χρειάζεστε χαρτιά που να αποδεικνύουν ότι μάνα και παιδι μέναν στο εξωτερικό.
Το προστιμο θα πάει στο παιδί, ΑΦΜ αν δεν υπάρχει το ανοίγει αυτεπαγγελτα η στρατολογια μετά από συνεννόηση με την εφορία. Συνήθως αν μένεις έξω σε δηλώνουν στη ΔΟΥ Εξωτερικου.

Αν δεν έχει περιουσία στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να ανησυχεί και πολύ και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού να μην μπορεί να βγει, μπορεί προς στιγμήν να κάνει τα χαρτιά του να βγει ανυπότακτος εξωτερικού. Έτσι θα μπορεί τουλάχιστον να έρχεται 30 μέρες το χρόνο Ελλάδα χωρίς να τον ενοχλούν και χωρίς να συλληφθεί.

Μετά από μερικά χρόνια αν γίνει στρατοδικείο να εξηγήσει την κατάσταση του στο δικαστήριο... αν δεν έχει βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού μέχρι τότε.
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis M. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giannis M. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2017 ώρα 06:31
Καλημερα σας και ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες που διαβασα σε προηγουμενες σελιδες.

εχω διαβασει ολα τα ποστ στο thread αυτο και παρ'ολα αυτα θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την περιπτωση μου.

η αναβολη μου εληξε 31/12/14 και μετα εκανα τα χαρτια μου και βγηκα ανυποτακτος εξωτερικου καπου τον ιουνιο του 15 (μεχρι και σημερα). Πριν μια βδομαδα ηρθε νεο χαρτι καταταξης στο οποιο δεν θα παω, μιας και ζω μονιμα στο εξωτερικο και δνε εχω σκοπο να γυρισω στην ελλαδα (οχι συντομα τουλαχιστον). Το προβλημα ειναι οτι τις μερες της καταταξης εχω ηδη κλεισει εισιτηρια και θα βρισκομαι στην ελλαδα μεχρι και 4 μερες μετα την ημερα της καταταξης. Πιστευετε οτι αυτο αλλαζει τα δεδομενα και θα επρεπε να αποφυγω να βρισκομαι εκει αυτες τις μερες;

Θυμαμαι να εχει ερθει η αστυνομια 2-3 φορες στο σπιτι οταν δεν ειχα παρουσιαστει την 1η φορα και να με αναζητουν, αλλα δεν ξερω αν αυτο γινεται αμεσως ή παιρνει καποιο χρονο. Επισης δενεχω καταλαβει τι θα γινει αν ερθουν και με βρουν εκει. Υποθετω καποια διασταυρωση στοιχειων στο τμημα (συμφωνα με οσα εχουν αναφερθει) και μετα ειμαι οκ για να φυγω και να επιστρεφω στο εξωτερικο; Γενικα μεχρι τωρα δνε ειχα καποιο θεμα με το να ταξιδευω απλα δεν ξερω αν το 2ο χαρτι καταταξης ειναι κατι ουσιαστικο ή κατι τυπικο το οποιο συνηθιζεται.

Εχω διαβασει κι αλλες περιπτωσεις που τους ηρθε 2ο, αλλα δεν εχω καταλαβει αν ειναι ο κανονας ή η εξαιρεση και κατα ποσο αλλαζει (αν αλλαζει) κατι στην ολη διαδικασια.

ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
Ιωαννης Δελ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ιωαννης Δελ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2017 ώρα 01:03
Θα μπορουσες να παρεις μια βεβαιωση απο το προξενειο ανυποτακτου εξωτερικου και να την εχεις μαζι σου. Αν δεν εχεις υπερβει τις 30 μερες στην Ελλαδα κατα το τελευταιο έτος και με την βεβαιωση μαζι σου, δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Την προηγουμενη εβδομαδα η στρατολογικη υπηρεσια στο προξενειο της πολης μου, με ειπε πως εχει διαρκεια 6 μηνων και πως θα πρεπει να την ανανεωνω καθε φορα που παω στην Ελλαδα (αν εχουν περασει φυσικα οι εξι μηνες).
Επιστροφή στην κορυφή
Akira Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση Akira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2017 ώρα 15:33
Υπάρχει, την σήμερον ημέρα, η δυνατότητα να αποδειχθεί με πρακτικό τρόπο αν ένας (οποιοσδήποτε) Έλληνας πολίτης έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες; Εδώ καλά καλά δεν ξέρει η μητέρα μου πότε ακριβώς και για πόσο έρχομαι Ελλάδα, και το λέω με σοβαρότητα.

Θα το καταλάβαινα αν είχαμε κλειστά σύνορα τύπου Βόρειας Κορέας, όπου γίνεται έλεγχος. Εδώ παίρνω χειραποσκευή, μου σκανάρουν το εισητήριο, και ούτε όνομα δεν κοιτάνε για εντός Σένγκεν.
Επιστροφή στην κορυφή
ΠΝΡ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΠΝΡ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2017 ώρα 18:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Akira

Υπάρχει, την σήμερον ημέρα, η δυνατότητα να αποδειχθεί με πρακτικό τρόπο αν ένας (οποιοσδήποτε) Έλληνας πολίτης έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες; Εδώ καλά καλά δεν ξέρει η μητέρα μου πότε ακριβώς και για πόσο έρχομαι Ελλάδα, και το λέω με σοβαρότητα.

Θα το καταλάβαινα αν είχαμε κλειστά σύνορα τύπου Βόρειας Κορέας, όπου γίνεται έλεγχος. Εδώ παίρνω χειραποσκευή, μου σκανάρουν το εισητήριο, και ούτε όνομα δεν κοιτάνε για εντός Σένγκεν.

Καλό είναι να μην παροτρύνεις άλλους εφόσον δεν ξέρεις τι ισχύει πλέον. Πλέον η υπηρεσία πληροφοριών της ΓΑΔΑ στο Περιστέρι αποθηκεύει όλα τα PNR που είναι οι πληροφορίες πού έχει η αεροπορική για εσένα και το εισιτήριο που έκλεισες. Αυτό σημαίνει πως και μέσω χώρας Σένγκεν να έρθει κάποιος ξέρουν πότε μπήκε κ πότε βγήκε χωρίς να χρειαστεί να σου κάνουνε κανένα έλεγχο στο αεροδρόμιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Akira Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Akira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2017 ώρα 13:06
Αρχικά αποστάλθηκε από ΠΝΡ

Καλό είναι να μην παροτρύνεις άλλους εφόσον δεν ξέρεις τι ισχύει πλέον. Πλέον η υπηρεσία πληροφοριών της ΓΑΔΑ στο Περιστέρι αποθηκεύει όλα τα PNR που είναι οι πληροφορίες πού έχει η αεροπορική για εσένα και το εισιτήριο που έκλεισες. Αυτό σημαίνει πως και μέσω χώρας Σένγκεν να έρθει κάποιος ξέρουν πότε μπήκε κ πότε βγήκε χωρίς να χρειαστεί να σου κάνουνε κανένα έλεγχο στο αεροδρόμιο.
Δεν παρότρυνα, απλά το είχα απορία για να μάθω και από εμπειρία άλλων.

Πράγματι δεν μου φαίνεται πως υπάρχει η δυνατότητα, ουδέποτε έκλεισα εισητήριο για εντός Σένγκεν δίνοντας αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου, αυτό απαιτείται μόνο σε πτήσεις εκτός Σένγκεν. Στο αρχείο τους έχουν ένα ονοματεπώνυμο που αντιστοιχεί σε κάποιες 100άδες Ελλήνων. Έπειτα, το αεροπλάνο είναι ένας μόνο τρόπος να φύγεις από τη χώρα.

Επιστροφή στην κορυφή
dusto66 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Απριλίου/2017
  Παράθεση dusto66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2017 ώρα 14:43

Αρχικά αποστάλθηκε από ΠΝΡ

Δεν παρότρυνα, απλά το είχα απορία για να μάθω και από εμπειρία άλλων.

Πράγματι δεν μου φαίνεται πως υπάρχει η δυνατότητα, ουδέποτε έκλεισα εισητήριο για εντός Σένγκεν δίνοντας αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου, αυτό απαιτείται μόνο σε πτήσεις εκτός Σένγκεν. Στο αρχείο τους έχουν ένα ονοματεπώνυμο που αντιστοιχεί σε κάποιες 100άδες Ελλήνων. Έπειτα, το αεροπλάνο είναι ένας μόνο τρόπος να φύγεις από τη χώρα.

Ειχα διαβασει καπου, οταν το εψαχνα για να παρω βρετανικη υπηκοοτητα, οτι μπορεις να ζητησεις απ'το προξενειο της χωρας σου (για την ιταλικη πρεσβεια εψαχνα πληροφοριες) να σου δωσουνε ολες τις πληροφοριες για τα ταξιδια που εχεις κανει με το διαβατηριο. Οποτε λογικα και στην Ελλαδα οι αρχες θα μπορουσανε να βρουνε τα ταξιδια που εχει κανει καποιος με το διαβατηριο του. Θα πρεπει να υπαρχει καποια βαση δεδομενων καπου. Τωρα ποσο θα ασχοληθει ο στρατος, που λογικα θα πρεπει να επικοινωνησει με την αστυνομια, ειναι αλλο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Akira Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Akira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2017 ώρα 19:26
Αρχικά αποστάλθηκε από dusto66

Ειχα διαβασει καπου, οταν το εψαχνα για να παρω βρετανικη υπηκοοτητα, οτι μπορεις να ζητησεις απ'το προξενειο της χωρας σου (για την ιταλικη πρεσβεια εψαχνα πληροφοριες) να σου δωσουνε ολες τις πληροφοριες για τα ταξιδια που εχεις κανει με το διαβατηριο. Οποτε λογικα και στην Ελλαδα οι αρχες θα μπορουσανε να βρουνε τα ταξιδια που εχει κανει καποιος με το διαβατηριο του. Θα πρεπει να υπαρχει καποια βαση δεδομενων καπου. Τωρα ποσο θα ασχοληθει ο στρατος, που λογικα θα πρεπει να επικοινωνησει με την αστυνομια, ειναι αλλο θεμα.
Ισχύει, κάθε (οργανωμένο) κράτος έχει στοιχεία αφιξοαναχωρήσεων που προκύπτουν από σφράγισμα διαβατηρίου (ηλεκτρονικό ή φυσικό) και από τυχόν υπεύθυνες δηλώσεις που έχεις κάνει ο ίδιος.

Αυτά τα στοιχεία είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν από τις αρχές για να δημιουργήσουν ένα χρονοδιάγραμμα για κάποιον που να δείχνει πότε και για πόσο καιρό αυτός ήταν εκτός ΕΕ. Δεν είναι όμως δυνατόν να χρησιμοποιηθούν για να βρεθεί το που ήταν αυτός εντός ΕΕ και για πόσο διάστημα, γιατί τα διαβατήρια εντός ΕΕ δεν σφραγίζονται, ούτε ζητούνται/καταχωρούνται πληροφορίες για αυτά όταν κλείνεις τα εισητήρια.

Δεν προσπαθώ να παραπλανήσω κανέναν, ζητάω πληροφορίες από άλλους και λέω βάσει λογικής και στοιχείων το τι βλέπω να είναι πρακτικό για μένα, και πρακτικά το βρίσκω αδύνατο να αποδειχθεί από τις αρχές ότι ο οποιοσδήποτε Έλληνας πολίτης (όχι κατ'ανάγκη κάποιος του εξωτερικού) έμεινε Ελλάδα για περισσότερες από 30 μέρες το χρόνο.

Κάτι μάλλον ενδιαφέρον. Όταν έκανα το διδακτορικό μου στο εξωτερικό, έδωσα στη Στρατολογία τα χαρτιά εγγραφής στο διδακτορικό, το ενοικιαστήριο, και κάποια ακόμη χαρτούρα. Μου είπανε καλά όλα αυτά, αλλά για να ξέρουμε σίγουρα ότι είσαι στο εξωτερικό και να είμαστε καλυμμένοι εμείς, θέλουμε και μια υπεύθυνη δήλωση από εσένα ότι θα είσαι στο εξωτερικό για όλο το διάστημα του διδακτορικού.
(Μου φάνηκε κάπως άσχετο το αίτημα, καθώς η αναβολή δίνεται είτε κάνεις το διδακτορικό Ελλάδα είτε έξω και δεν θα έπρεπε να τους νοιάζει αν κάνω το διδακτορικό εξ'αποστάσεως, αλλά το ενδιαφέρον είναι πως ο μόνος πρακτικό τρόπος εντός ΕΕ να δουν ότι ήμουν εντός ή εκτός Ελλάδας, ήταν να το δηλώσω ο ίδιος.)
Επιστροφή στην κορυφή
johnys Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnys Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2017 ώρα 00:17
παιδιά μένω εξωτερικό έπρεπε να παρουσιαστώ Μάιο τώρα είναι Νοέμβρης και το έχω αφήσει. μόλις τώρα πήρα δικαιολογητικό ότι πάω σχολείο.(Δεν μου έχει έρθει χάρτη για να πάω στρατό το είδα στο ίντερνετ). μια βοήθεια παιδιά τι μπορώ να κάνω και τι γίνεται;
Επιστροφή στην κορυφή
Monimos anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2017 ώρα 22:21
Αρχικά αποστάλθηκε από johnys

παιδιά μένω εξωτερικό έπρεπε να παρουσιαστώ Μάιο τώρα είναι Νοέμβρης και το έχω αφήσει. μόλις τώρα πήρα δικαιολογητικό ότι πάω σχολείο.(Δεν μου έχει έρθει χάρτη για να πάω στρατό το είδα στο ίντερνετ). μια βοήθεια παιδιά τι μπορώ να κάνω και τι γίνεται;

Να τρέξεις με τα χαρτιά της σχολής σου πριν το τέλος του 2017 να πάρεις αναβολή κατάταξης για να σβήσουν οι τυχόν ποινές και ειδικά το προστιμο, κάνοντας χρήση των ευεργετικών ρυθμίσεων για ανυπότακτους.
Επιστροφή στην κορυφή
dinos1 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2017
  Παράθεση dinos1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2017 ώρα 08:07
Επειδή για το παρακάτω θέμα-ερώτημα υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες, παρακαλώ, όποιος/όποιοι γνωρίζουν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ (δηλ. Όχι εικασίες κτλ) ας εισφέρουν σχετικές γνώσεις-απαντήσεις.
Κάποιος καλείται (1η φορά) για κατάταξη, δεν παρουσιάζεται, και γίνεται ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (επειδή ήδη διαμένει και εργάζεται στο εξωτερικό, πήρε σχετική βεβαίωση από το Προξενείο, ενημερώνεται σχετικά η Στρατολογία κτλ-ΟΛΑ ΟΚ). Επίσης του καταλογίζεται το (γνωστό) πρόστιμο των 6000 ευρώ, το οποίο και Πληρώνει.

Κάποιο διάστημα (1 με 1,5 έτη) μετά την 1η φορά του έρχεται και 2ο σημείωμα κατάταξης (και φυσικά δεν παρουσιάζεται και πάλι μιας και παραμένει ανυπότακτος εξωτερικού). Στην περίπτωση αυτή (και σε τυχόν επόμενες -δηλ.3η κληση για κατάταξη κοκ) ξανά-επιβάλλεται πρόστιμο 6000 ευρώ ΚΑΘΕ ΦΟΡ’;
Και πάλι παράκληση μόνο για αξιόπιστες και τεκμηριωμένες απαντήσεις και όχι υποθέσεις/εικασίες.

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2017 ώρα 10:31
Αρχικά αποστάλθηκε από dinos1

Επειδή για το παρακάτω θέμα-ερώτημα υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες, παρακαλώ, όποιος/όποιοι γνωρίζουν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ (δηλ. Όχι εικασίες κτλ) ας εισφέρουν σχετικές γνώσεις-απαντήσεις.
Κάποιος καλείται (1η φορά) για κατάταξη, δεν παρουσιάζεται, και γίνεται ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (επειδή ήδη διαμένει και εργάζεται στο εξωτερικό, πήρε σχετική βεβαίωση από το Προξενείο, ενημερώνεται σχετικά η Στρατολογία κτλ-ΟΛΑ ΟΚ). Επίσης του καταλογίζεται το (γνωστό) πρόστιμο των 6000 ευρώ, το οποίο και Πληρώνει.

Κάποιο διάστημα (1 με 1,5 έτη) μετά την 1η φορά του έρχεται και 2ο σημείωμα κατάταξης (και φυσικά δεν παρουσιάζεται και πάλι μιας και παραμένει ανυπότακτος εξωτερικού). Στην περίπτωση αυτή (και σε τυχόν επόμενες -δηλ.3η κληση για κατάταξη κοκ) ξανά-επιβάλλεται πρόστιμο 6000 ευρώ ΚΑΘΕ ΦΟΡ’;
Και πάλι παράκληση μόνο για αξιόπιστες και τεκμηριωμένες απαντήσεις και όχι υποθέσεις/εικασίες.

Ευχαριστώ πολύ.

Εικασίες και υποθέσεις είναι αδύνατον να μην έχεις όταν ασχολείσαι με το ελληνικό δημόσιο και την νομοθεσία του και πως την μεταφράζει ο κάθε δημόσιος υπάλληλος σε κάθε περίπτωση.

Έτσι ήταν και ισως ειναι ακομα, σου βάζαν ένα άλλο εξαχιλιαρο κάθε φορά που διακόπτονταν η ανυποταξία. Ακόμη και η πρωθυπουργαρα μας σε μια ομιλία του στην τηλεόραση πριν λίγους μηνες είπε ότι αυτή η τακτική είναι ανεπίτρεπτη και θα σταματήσει. Συγκεκριμένα είπε ότι το πρόστιμο θα μπαίνει μόνο μια φορά, απαξ. Τώρα το "θα" παρτο εσύ όπως θέλεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Akira Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Akira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2017 ώρα 16:07
Καλησπέρα φίλε, ο νόμος είναι σαφής, παραθέτω από το stratologia.gr:

Η Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ) κατά την κήρυξη της ανυποταξίας υποβάλλει προς το αρμόδιο Στρατοδικείο σχετική μήνυση, προκειμένου να ξεκινήσει η ποινική διαδικασία. Παράλληλα επιβάλλονται ως διοικητικές κυρώσεις χρηματικό πρόστιμο έξι (6.000) χιλιάδων ευρώ, καθώς και όσες προβλέπονται από τον εκάστοτε ισχύοντα Στρατολογικό Νόμο (άρθρα 53 και 54 του Ν.3421/2005, ΦΕΚ 302 τ. Α΄).

Και

Η ανυποταξία διακόπτεται στις παρακάτω περιπτώσεις:
α. Με τη συμπλήρωση του τεσσαρακοστού πέμπτου (45ου) έτους της ηλικίας του ανυπότακτου.
β. Με την κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις.
γ. Με τη σύλληψη για την ανυποταξία.
δ. Με την παρουσίαση του ανυπότακτου σε οποιαδήποτε στρατιωτική αρχή για την διακοπή της ανυποταξίας του.
ε. Με την κρίση του ανυπότακτου, από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή των Ενόπλων Δυνάμεων, ως ακαταλλήλου για στράτευση (Ι/5) ή με τη χορήγηση αναβολής κατάταξης για λόγους υγείας.
στ. Με την έναρξη της κράτησης του ανυπότακτου σε φυλακές ή σε οποιαδήποτε αρμόδια Αρχή ή με την ένταξή του σε κέντρα θεραπείας εξαρτημένων ατόμων ή με την κατάταξή του σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις ξένου κράτους, εφόσον του χορηγηθεί αναβολή κατάταξης για οποιαδήποτε από τις παραπάνω περιπτώσεις. Η ποινική δίωξη όσων από τους παραπάνω έχουν ενταχθεί σε κέντρα θεραπείας εξαρτημένων ατόμων ή έχουν καταταγεί σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις ξένου κράτους, αναστέλλεται για όλο το χρονικό διάστημα της αναβολής τους.

Μάλιστα, Με πρόσφατη υπουργική απόφαση (Μάρτιος 2017) δηλώνεται ρητά πως:

Διακοπή ανυποταξίας, κατ' εφαρμογή της παραγράφου 3δ' του άρθρου 51 του ν.3421/2005 (Α' 302), επέρχεται μόνο με την αυτοπρόσωπη παρουσίαση του ίδιου και τη σύνταξη σχετικής έκθεσης διακοπής ανυποταξίας.

Δεν ξέρω επίσης αν μπορεί να αποτελεί τεκμήριο, αλλά υπάρχει και το παρακάτω απόσπασμα από ομιλία Τσίπρα:

Όσοι επιμένουν να είναι ανυπότακτοι, πληρώνουν μεν το πρόστιμο των 6.000 ευρώ, αλλά άπαξ. Σταματάει έτσι η εκδικητική πρακτική του να τιμωρείται κανείς με απανωτά πρόστιμα και τεράστια ποσά για το ίδιο παράπτωμα.

Δεν γνωρίζω ακριβώς πως κάποιοι έφαγαν το πρόστιμο 2-3 φορές, και τώρα θα κάνω εικασία. Εικάζω πώς αυτοί οι κάποιοι κλήθηκαν σε στρατοδικείο σε κάποια στιγμή της ζωής τους, και είτε δήλωσαν (οι ίδιοι ή μέσω αντιπροσώπων) ότι προτίθενται να καταταγούν με την επόμενη ΕΣΣΟ και υπέγραψαν κάποιο σχετικό έγγραφο, είτε κατά παράβαση του Νόμου το στρατοδικείο διέκοψε από μόνο του το καθεστώς της ανυποταξίας τους με αποτέλεσμα να κηρυχθούν εκ νέου ανυπότακτοι και να ξαναφάνε το πρόστιμο.

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3637383940 64>