Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3334353637 55>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Monimos Anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 12/Ιουλίου/2017 ώρα 14:20
Τα χαρτιά από Αγγλία δεν θα σε βοηθήσουν πολύ, γιατί μένεις για πολύ μικρό διάστημα έξω κι έτσι δεν θα σε αφήσουν να φύγεις γιατί δεν είσαι ανυποτακτος εξωτερικού ακόμα.

Ήρθε κανένα χαρτί σπίτι σου για ανυποταξία; Μπορεί να μην σε έχουν περάσει στο σύστημα καν ως ανυποτακτο, δημόσιο, παίρνουν χρόνο όλα αυτα.

Όπως είπε και ο προηγούμενος, για Σενγκεν μόνο αν ατυχησεις και πέσεις σε έλεγχο θα σου απαγορεψουν την έξοδο. Αν κι εγώ πήγαινα και Αγγλία κατευθείαν από Ελλάδα και με ταυτότητα, ποτέ δεν με ενοχλησε κανένας. Ίσως τα πράγματα να έγιναν λίγο πιο αυστηρά τώρα με όλα αυτά περί τρομοκρατίας.

Και να σου απαγορεψουν την έξοδο, να έχεις την ταυτότητα καβατζα και κοίτα να φύγεις απο αλλού. Δεν νομίζω να ατυχησεις δύο φορές.

Μέχρι να γίνει το Brexit, άνετα κάνεις όλες τις δουλειές σου με την ταυτότητα εκεί, και αν έχεις δίπλωμα να το μετατρέψεις σε Βρετανικό για να το χρησιμοποιείς ως ταυτότητα σε διάφορους οργανισμούς. Μετά το brexit θα έχεις ήδη τα χαρτιά για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού και να πηγαινοερχεσαι Ελλάδα άφοβα.
Επιστροφή στην κορυφή
Χρήστος26 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2017 ώρα 01:06
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Μια τελευταία ερώτηση έχω. Σε περίπτωση που γίνει η στραβή (μου κάνουν έλεγχο κ δούνε ότι είμαι ανυπότακτος) τι γίνεται; Πάω στο τμήμα ή σε στρατόπεδο; Κ αν είναι στρατόπεδο, γίνεται να φύγω;
Επιστροφή στην κορυφή
dusto66 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Απριλίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dusto66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2017 ώρα 23:07
Εμενα με πηγανε στο τμημα και ημουνα εκει μεσα 5-6 ωρες για εξακριβωση, αποτυπωματα κλπ. Αλλα μετα με αφησανε ελευθερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Denios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2017
  Παράθεση Denios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2017 ώρα 22:27
Γεια σας!! μπήκα στο φόρουμ διάβασα κάποιες ερωτήσεις που σας έθεσαν και μου λύθηκαν κάποιες απορίες που είχα ωστόσο θα ήθελα να μου απαντήσετε και σε προσωπικό επίπεδο.. λοιπόν.. Ειμαι 22 ετών σκέφτομαι να πάω UK για εργαστώ και μηνών σε 17 Νοεμβρίου μπαίνω στρατό σκέφτομαι σοβαρά μετά και απ αυτά που διάβασα να μην παρουσιαστώ καν ας ξεκινήσω όμως με τις απορίες που έχω 1: ποια είναι διαφορά λιποτάκτη και ανυπότακτου ;2: αν τελικά όντως γίνει το Μπρεξιτ και γενικά για κάποιο λόγο υποχρεωθω να γυρίσω Ελλάδα εκτός από το πρόστιμο θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με το κράτος 3: αν εντέλει κριθώ ανυπότακτος και πάρω το πρόστιμο αν το πληρώσω όταν έχω τα λεφτα θα έχω κάποιο άλλο θέμα παράταιρο
Επιστροφή στην κορυφή
JohnTehGreek Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 02:00
Λιποτάκτης είναι αυτός που θα εγκαταλείψει την μονάδα του χωρίς άδεια και ο ανυπότακτος αυτός που δεν παρουσιάστηκε ποτέ.

Εκτός από το πρόστιμο (το οποίο τσούζει αρκετά για τα Ελληνικά δεδομένα) θα έχεις ακόμα την υποχρέωση να πας φαντάρος και αν δεν παρουσιαστεις ούτε τότε θα έχεις μια ζωή το άγχος πότε θα σε τσακώσουν (μπορεί να γίνει από κάποιον έλεγχο της Τροχαίας ξέρω εγώ) και θα σε στείλουν να υπηρετήσεις.

Το πρόστιμο αν το πληρώσεις ουσιαστικά απαλλάσσεσαι από την ποινή του ανυπότακτου. Αλλά εξακολουθείς να έχεις την υποχρέωση να υπηρετήσεις και σαν ανυπότακτος ισχύουν ότι είπα παραπάνω.

Υ. Γ

Η συμβουλή μου είναι να βρεις έναν τρόπο να πάρεις 1-2 χρόνια αναβολή, στην ανάγκη πες ότι έχεις μικρά ψυχολογικά θέματα ή ότι να'ναι ώστε να μπορείς να μην έχεις κανένα πρόβλημα αν κάτσει κάτι στραβά και αναγκαστείς να επιστρέψεις.

Επίσης αν πας πριν το Brexit (το οποίο μπορεί και να μην γίνει γιατί από ότι φαίνεται ακολουθούν μοντέλο Τσίπρα) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εντελώς ενημερωτικά.

Επιστροφή στην κορυφή
Denios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Denios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 11:52
Δηλαδή για μένα που δεν είμαι ήδη έξω αλλά σκοπεύω να μείνω U.K. ισχύουν τα παρακάτω με τους άλλους που λένε για 6000 και τριάντα μέρες διαμονής το χρόνο; υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να ξέρω ; ( συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μάθω για να ξέρω πως να φυλαχτω )
Επιστροφή στην κορυφή
Monimos Anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 13:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Denios

Δηλαδή για μένα που δεν είμαι ήδη έξω αλλά σκοπεύω να μείνω U.K. ισχύουν τα παρακάτω με τους άλλους που λένε για 6000 και τριάντα μέρες διαμονής το χρόνο; υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να ξέρω ; ( συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μάθω για να ξέρω πως να φυλαχτω )

Για να μπορείς να έρχεσαι 30 μέρες το χρόνο χωρις το φόβο οτι θα σε πιασουν σε έλεγχο θα πρέπει να βγεις πρώτα ανυποτακτος εξωτερικού ( τουλάχιστον 2 χρόνια διαμονής εξω). Πρέπει να σκεφτείς και τι θα γίνει με το διαβατήριο σου. Εγώ όταν είχα φύγει επειδή είχα μόνο λίγους μήνες μπροστά μου πριν πάω φαντάρος αντί για πενταετές μου έδωσαν διαβατήριο με ισχύ μόνο ενός χρόνου. Για μένα βέβαια δεν ήταν πρόβλημα γιατί μετά χρησιμοποιουσα την ταυτότητα για τα ταξίδια μου και τα παρε δωσε με Αγγλικους οργανισμους και εργοδότες. Αν κι εσύ βασιστείς σε αυτό μπορεί να έχεις πρόβλημα αν η Αγγλία έχει βγει μέχρι τότε από την ΕΕ.

Το εξαχιλιαρο δεν είναι η μόνη ποινή, κάποια στιγμή θα περάσεις και στρατοδικείο και θα σου δώσουν εξαγοράσιμη ποινή φυλάκισης ή ποινή με αναστολή. Εκτός και έχεις βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού μέχρι τότε ( 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό).
Επιστροφή στην κορυφή
dusto66 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση dusto66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 13:27
6000 καθε φορα που σε καλουν και δεν παρουσιαζεσαι. Εμενα π. χ. μου εχουνε ερθει 3 σημειωματα καταταξης.. Επισης το προστιμο οσο δεν το πληρωνεις εχει τοκους.
Για να γινεις αν. εξ. και να εχεις 30 μερες να γυρνας μου φαινετε πρεπει να εισαι UK για 2-3 χρονια. Μην νομιζεις αν π. χ. πας τωρα Αγγλια και γυρισεις Ελλαδα τα χριστουγεννα η' το καλοκαιρι εισαι αυτοματα αν. εξ. Χρειαζεται βεβαιωση απο το προξενειο και θα πρεπει να τους πας αποδεικτικα οτι ζεις Αγγλια για 2-3 χρονια.
Και καλη τυχη να κλεισεις ραντεβου στο προξενειο για στρατολογικα... Θελει υπομονη... και πολλα valium!

Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 13:44
Όπως τα λέει ο φίλος dusto είναι. Δεν γίνεσαι ανυπότακτος εξωτερικού με μερικούς μήνες στο εξωτερικό. Χρειάζεσαι χαρτί από την πρεσβεία. Και ζητάνε τουλάχιστον 2-3 χρόνια παραμονής (με εργασία). Δεν υπάρχει επίσημος προσδιορισμός, γιαυτό και όλοι σου λένε 2-3 χρόνια. Κάτω από 2, μην το προσπαθήσεις καν νομίζω. Επειδή τα ραντεβού είναι δύσκολα, ξεκίνα να προσπαθείς σχετικά νωρίς, μετά τα 2 χρόνια. Και μην ξεχνάς να μαζεύεις ότι χαρτί έχεις από λογαριασμούς, τραπεζικά, κλπ

Να σου πω την αλήθεια, καλύτερα να πήγαινες φαντάρος, από το να είσαι ανυπότακτος και να μην έχεις σίγουρη και καλή δουλειά. Να ήσουν ήδη έξω, να σου πω μην αφήσεις τη δουλειά για το φανταρικο, αλλά να μην έχεις φύγει ακόμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Denios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Denios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 13:56
Σκέφτομαι επίσης να πατάω αναβολή λόγο σπουδών 2-3 χρόνια και να φύγω μετά.. θα έχω κάποιο θέμα αν ενώ έχω πάρει αναβολή για σπουδές στην Ελλάδα μετά τους δείξω τα δικαιολογητικά από την πρεσβεία η όπου αλλου χρειάζεται από το U.K. ;
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 14:20
Όχι. Υπάρχει κάποια ποινή για κακή χρήση αναβολης (ένας μήνας, εξαγορασιμος νομίζω) αλλά μου φαίνεται προτιμότερο από το να ταξιδεύεις και να ξέρεις ότι είσαι στο σύστημα ως ανυποτακτος εσωτερικου
Επιστροφή στην κορυφή
Denios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Denios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 14:35
Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση χωρίς μεγάλες επιπτώσεις... δεν με ενδιαφέρουν και τόσο βέβαια αρκεί να μπορώ να έρχομαι στο που και που Ελλάδα στο αεροδρόμιο θα έχω ελέγχους γιαυτο το θέμα; ( αν γίνομαι ενοχλητικός και κουραστικός πείτε μου γιατί μπορεί να συνεχίσω να ρωτάω πάνω σαυτο)
Επιστροφή στην κορυφή
dusto66 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση dusto66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 15:26
Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα βρεις πληροφοριες.
Οτι και να λεμε, θα εισαι ανυποτακτος... Οποτε παντα θα εχεις το ρισκο οτι θα σε "πιασουνε". Εγω για 12 χρονια πηγαινοερχομουνα Αγγλια-Ελλαδα και δεν ειχα προβλημα, αλλα χρησιμοποιουσα ξενο διαβατηριο. Μεχρι πριν 3-4 μηνες που με "πιασανε"... Ατυχησα τι να κανουμε. Μετα ειχα τρεξιματα, αλλα αυτες ειναι οι επιπτωσεις αν θες να το ρισκαρεις.
Αν εισαι ανυποτακτος εσωτερικου εχεις και απαγορευση εξοδου απ'την χωρα οποτε αν τσεκαρουνε τα στοιχεια σου δεν πετας...
Επισης αλλο αρνητικο στοιχειο ειναι οτι θα σε ψαχνει που και που η αστυνομια στην κατοικια σου στην Ελλαδα, και αν δεν σε βρισκουνε θα ενοχλουνε τους γονεις σου και θα τους αγχωνει ολη αυτη η ιστορια (αν ειναι λιγο δραματικοι σαν τους δικους μου!).
Αν δεν σκεφτεσαι να μεινεις μονιμα Αγγλια (τουλαχιστον για 7 χρονια εργασιας οποτε και "σβηνουνε" το προστιμο) δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο. Μονο και μονο τα 6 χιλιαρικα ειναι αρκετα αποτρεπτικα...
Αλλα Μονο εσυ ξερεις! Και ο νομος μπορει να αλλαξει τα επομενα χρονια... Ποιος ξερει...
Καλη τυχη!
Επιστροφή στην κορυφή
JohnTehGreek Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 15:51
Κοίτα αν δεν έχεις περιουσία στο όνομα σου και δεν σκοπεύεις να γυρίσεις Ελλάδα τότε δεν σε απασχολεί το πρόστιμο.

Από εκεί και πέρα όπως σου είπα πάρε όσο πιο μεγάλη αναβολή μπορείς. Στην χειρότερο θα σου βάλουν 1 μήνα παραπάνω θητείας (λόγο κακής χρήσης αναβολής) αλλά θα τον εξαγοράσεις με μόνο 90€.

Μια καλή λύση αν φυσικά είσαι αποφασισμένος να πας έξω και να μείνεις εκεί είναι να αρχίσεις διαδικασίες για Ι5 απαλλαγή. Τις δίνουν για πλάκα τις απαλλαγές πια. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να πηγαινοέρχεσαι Αγγλία - Ελλάδα για να κάνεις τις διαδικασίες μέχρι να πάρεις οριστική απαλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 15:52
Ακριβώς όπως τα λέει ο dusto. Λύση που είσαι χαλαρός, δεν υπάρχει. Επίσης στην αρχή που θα είσαι ανυποτακτος εσωτερικού, είναι ακόμα πιο σκούρα. Όχι ότι έχω ίδια εμπειρία, αφού εγώ κηρυχθηκα ανυποτακτος ενώ ήμουν ήδη 4 χρόνια στην Αγγλία και δούλευα.12 πλέον, αλλά τα 7 είναι που σε νοιαζουν
Επιστροφή στην κορυφή
Denios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Denios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 16:16
Μάλλον τελικά θα πρέπει να τον κάνω αναγκαστικά (βλέπουμε ) εφόσον θα είναι δύσκολο να έρθω Ελλάδα έστω και για μικρό περιθώριο... περιουσιακά στοιχεία δεν έχω όποτε κλαιν τώρα δεν ξέρω αν πέρνει την οικογένεια μου η μπάλα αλλά απ ότι κατάλαβα μάλλον όχι απλά θα τους πρειζουν στο που και που... Διάβασα επίσης ότι οι ανηποτακτοι εσωτερικού δεν μπορούν να ανανεώσουν στην πρεσβεία διαματηρια Ξέρω έχω την ταυτότητα θα μου πεις αλλά θέλω να καληψω το ενδεχόμενο μπρεξιτ γτ "δίστιχος" οι ’γγλοι δεν είναι Τσίπρας και δεν φημίζονται για κωλοτούμπες... τέλος πάντων σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά απ ότι κατάλαβα είναι μπρος στρατός και πίσω ρέμα... Όποτε ας ξεκινήσω από τώρα μαθήματα σε άγρια νερά...peace!!! ✌
Επιστροφή στην κορυφή
Asumvivastos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Asumvivastos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2017 ώρα 13:40
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ! Με έχει βοηθήσει πολύ μέχρι στιγμής.
Ζω στο εξωτερικό εδώ και 3 χρόνια και ήταν να παρουσιαστώ τον Μάιο 2017, αλλά δεν πήγα. Ακόμα δε με έχουν ενοχλήσει/ειδοποιήσει για κάτι, όμως θέλω να βγω ανυπότακτος εξωτερικού όσο το δυνατόν γρηγορότερα γίνετε.

Πήγα στο προξενείο και ζήτησα αίτηση για τη στρατολογία ώστε να με βγάλουν ανυπότακτο εξωτερικού, αλλά μου είπαν το χαρτί αυτό θα είναι άχρηστο αν δε με ειδοποιήσουν πρώτα για ανυποταξία από τη στρατολογία. Σήμερα με πήραν τηλ. Από το προξενείο να με ενημερώσουν οτι το χαρτί ειναι έτοιμο και κοστίζει 50ευρώ (προφανώς δε θέλω να δώσω 50ευρώ για ένα άχρηστο χαρτί). Παρ' όλα αυτά, ένας φίλος με το ίδιο πρόβλημα κατέθεσε το χαρτί στη στρατολογία και το δέχτηκαν (αναμένεται ακόμα αν θα του δεχτούν την αίτηση ή όχι). Γνωρίζεται κάτι επ' αυτού;

Επίσης, από τα 3 χρόνια στο εξωτερικό, τα 2 χρόνια ήταν λόγο σπουδών και εργάζομαι από το Νοέμβριο. Από δική μου αμέλια όταν πήγα στο προξενείο τους έδωσα το καινούριο συμβόλαιο εργασίας που υπεγράφει το Μάιο (μία μέρα μετά την ημερομηνία κατάταξης). Οπότε δε φαίνεται ότι εργάζομαι για 8 μήνες αλλά για μόνο 3. Για να με βγάλουν ανυπότακτο εξωτερικού, πρέπει να είναι 2-3 χρόνια ΕΡΓΑΣΙΑΣ ή απλά διαμονής στο εξωτερικό;Mετράνε οι σπουδές;

’λλή μια ερώτηση που έχω είναι αν γίνεται να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού κατευθείαν από τη στρατολογία χώρις έξτρα διαδικασίες από το προξενείο. Έχω κάνει τα χαρτία μου και πλέον ανήκω στη Δ. Ο. Υ. Κατοίκων εξωτερικού. Υπάρχει περίπτωση να το συνδυάσουν και να με βγάλουν ανυπότακτο εξωτερικού απευθείας;

Σκέφτομαι να πάρω τηλ. Στη στρατολογία και να ρωτήσω για όλα αυτά, αλλά εφόσον (απ' ότι φαίνεται) δε με έχουν κηρύξει ακόμα ανυπότακτο δεν ξέρω αν θα ήταν καλή ιδέα. Ίσως να έχω την ευκαιρία να πάω διακοπές Ελλάδα αν δε με κηρύξουν σύντομα (αλλά αυτό δε μπορούμε να το γνωρίζουμε αφού εξαρτάται από το φόρτο εργασίας της ΣΥ). Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Συγνώμη για το μακροσκελές post, και ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2017 ώρα 19:25
Συνηθως παιρνει μερικους μηνες να σε κηρυξουν ανυποτακτο. Οχι οτι θα σου ερθει καποια συγκεκριμενη ειδοποιηση.

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι αλλα η πρεσβεια εκδιδει 2 εγγραφα, Μονιμου κατοικου και Διαμονης στο εξωτερικο, ωστε να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου. Το εγγραφο μονιμου κατοικου στοιχιζει 50 ευρω, το αλλο ειναι δωρεαν (Εχω βγαλει 1+3).

Η πρεσβεια δεν εκδιδει χαρτι αν δεν εχεις χρονια εργασιας. Ετσι ξερω εγω. Γιατι το χαρτι αναφερει οτι εργαζεσαι και κατοικεις μονιμα για χ χρονια. Αν δεν εργαζεσαι για ολα τα χρονια (και ζητανε σαφως P60 και payslips για αυτο), δεν προκειται να σου το βγαλουν. Βλεπω και πληροφοριες εδω:http://www.greekembassy.org.uk/en-gb/consular/military

Εσυ λες οτι το χαρτι εχει ηδη βγει. Αν εχει οντως βγει (με οτιδηποτε δικαιολογητικα τους εδωσες) τοτε παρτο και κρατα το. Το δινεις στην στρατολογια, οποτε το θελουν. Αν σου πουν οχι ακομα, τοτε δωσε το αργοτερα. Αλλα το να το εχεις, δεν βλαπτει.

Θεωρητικα εχω ακουσει οτι τουλαχιστον παλιοτερα, η στρατολογια δεχοταν να σε βγαλει ανυποτακτο εξωτερικου μονο με υπευθυνη δηλωση του πατερα σου. Δεν ξερω αν ισχυει, δεν ξερω κανεναν που να το εχει κανει.

Επισης μπορεις να παρεις την στρατολογια τηλεφωνο. Δεν νομιζω να σε εχουν ξεχασει, αν και ποτε δεν ξερεις. Αλλιως μπορεις να περιμενεις να ερθει νεο σημειωμα καταταξης ή η αστυνομια απο το σπιτι (καμμια φορα παιρνουν και τηλεφωνο)

Κι εμενα μου ειχαν πει να περιμενω αφου θα ειμαι ανυποτακτος και εμαθα οτι ειμαι ανυποτακτος οταν ελαβα γραμμα απο τον στρατιωτικο εισαγγελεα. Οποτε λεω καλυτερα να προσπαθησεις να το τακτοποιησεις νωρις
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3334353637 55>