Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3233343536 64>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
JohnTehGreek Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 24/Μαΐου/2017 ώρα 01:10
Χαλάρωσε ρε φίλε ψάρωσες γα τα καλά.

Σιγά μην σε στείλουν και στο Ευρωπαικό δικαστήριο.

Τα πράγματα για τους ανυπότακτους είναι απλά.

Είναι 6.000€ πρόστιμο το οποίο πάει στην εφορία και 30 μόνο μέρες παραμονής στην χώρα.

Από εκεί και πέρα δεν θα ασχοληθεί κανένας μαζί σου μην φοβάσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Monimos Anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2017 ώρα 21:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Πέτρος

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες και απαντήσεις που δίνετε σε αυτο το φόρουμ.

Πριν λίγους μήνες κηρύχθηκα "Ανυπότακτος Εξώτερικου" και μέσω της Ελληνικής πρεσβείας στη χώρα όπου ζώ και εργάζομαι τα τελευταία 5 χρόνια, πήρα από τη στρατολογία τη βεβαιώση ανυποταξίας (που πρέπει να ανανεώνεται κάθε 6 μήνες βέβαια).

Στις διάφορες απαντήσεις που είδα στο φόρουμ, διάβασα ότι εφόσον δεν παρουσιάζεσαι στο στρατό περνάς από στρατοδικείο όπου και καταδικάζεσαι ως ανυπότακτος.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής αν μπορείτε να μου δώσετε μια απάντηση:

1. Η καταδίκαση αυτή τι ακριβώς σημαίνει και τι συνεπάγεται; Είναι το ίδιο σοβαρό με μια καταδίκαση για κάποιο έγκλημα (π. Χ, κλοπή, κτλ) ;
2. Που μπορεί να πάρει ένας ανυπότακτος εξωτερικού πληροφορίες σχετικά με το αν η υποθεσή έχει φτάσει στο στρατοδικείο και αυτό έχει ξεκινήσει τη διαδικάσια καταδίκασης και επιβολής προστίμου;
3. Εφόσον το στρατοδικείο σε καταδικάσει, τότε φαντάζομαι ότι αυτό σημαίνει ότι το ποινικό σου μητρώο δεν είναι πλέον καθαρό. Αν σπάσεις την ανυποταξία με το να παρουσιαστείς στο στρατό και να κάνεις τη θητεία κανονικά, γίνετα και πάλι λευκό το ποινικό μητρώο τότε;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

Η καταδίκη είναι καταδικη, δεν κατηγοροποιειται. Απλά το μάξιμουμ που μπορουν να σου δώσουν ειναι 24μηνες, κάτι που είναι εξαγορασιμο. Για να πάρεις 24 μήνες εξαρχής είναι απίθανο, αρχίζουν με λιγότερους μηνες. Η τιμη της εξαγοράς εξαρτάται απο διαφορετικούς παράγοντες.

Αν η υπόθεση σου πήγαινε για στρατοδικείο θα το ειχες μάθει νομιζω, σίγουρα κάποιος δικός σου θα είχε παραλάβει το γράμμα. Συνήθως περνανε χρονια και χρονια μεχρι να οριστεί ημερομηνία για στρατοδικείο. Το πρόστιμο πέφτει αυτομάτως, δεν χρειάζεται στρατοδικείο, εκτος και αν είσαι απο τους παλιούς ανυπότακτους, δηλαδή πριν ψηφιστει ο νόμος για το 6χιλιαρο.

Αν παρουσιαστείς το ποινικό σου μητρωο δεν καθαρίζει, για να γίνει αυτό χρειάζεται υπάρχουσα διάταξη από το υπουργείο Εθνικης ’μυνας. Μην ανησυχείς όμως γιατί τέτοιες διατάξεις βγαινουν ολη την ώρα, οταν ληγει η μια μετα απο λιγο καιρο βγαζουν καινουργια. Δεν χρειάζεται να μπεις και απαραίτητα φαντάρος, έχεις 5 χρόνια διαμονής στο εξωτερικο, μένεις αλλα 2 και βγαίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και ξεμπερδευεις.
Επιστροφή στην κορυφή
PostgradUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2017
  Παράθεση PostgradUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 16:19
Καλησπέρα! Έχω διαβάσει το φόρουμ εδώ και κάποιες μέρες και όντως έμαθα πράγματα τα οποία αγνοούσα.
Όπως και οι περισσότεροι που ήρθαμε στο εξωτερικό για σπουδές και τώρα για δουλειά αδυνατώ να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα για εκπληρώσω τις υποχρεώσεις μου. Αυτό που σκέφτομαι είναι να τελειώσω με το καλό τις σπουδές και ύστερα να μείνω Uk που εντάξει οι ευκαιρίες είναι πάρα πολλές.

Απλά σκέφτομαι πόσο εφικτό είναι αυτό γιατί διάβασα για δικαστήρια, για πρόστιμα κτλ που ίσως δυσκολέψουν τη ζωή μου και ίσως αναστατώσουν την οικογένεια μου στην Ελλάδα. Οπότε θα ήθελα παρακαλώ πολύ να με ενημερώσουν οι φίλοι που ζουν στο εξωτερικό ως ανυπότακτοι εξωτερικού πως ακριβώς πρέπει να κινηθώ σχετικά με το πρόστιμο, τη μετακίνηση μου στο εξωτερικό, τη συνεννόηση με τους γονείς που μένουν πίσω και πρέπει να διαχειριστούν αυτή την κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 16:45
Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, στην περίπτωση που βγεις ανυπότακτος (δεν μπορείς να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού αμέσως) υπάρχει πρόστιμο 6.000€ και μπορείς να μπαίνεις στην χώρα και να παραμείνεις μόνο για 30 μέρες κάθε χρόνο (υπεραρκετό για διακοπές δηλαδή).

Αυτά περί δικαστηρίων μου ακούγονται ράδιο αρβύλα. Ενδεχομένως να προβλέπεται κάτι τέτοιο, αλλά στην πράξη δεν έχει γίνει τίποτα με τους εκατοντάδες χιλιάδες ανυπότακτους εξωτερικού.

Σχετικά με το πρόστιμο, αν δεν έχεις περιουσιακά στοιχεία ή κάτι που μπορεί να κυνηγήσει η εφορία (αν το κάνει) χέστηκες.

Οι γονείς σου δεν βλέπω κάποιο λόγο να διαχειριστούν το οτιδήποτε. Απλά δεν θα ασχοληθούν. Αυτά που ακούγονται περί προστίμων που πήγαν από τον ανυπότακτο στους γονείς είναι ακόμα μια ράδιο αρβύλα (είμαστε ξεφτέρια οι Έλληνες στην παραπληροφόρηση).

Και κάτι ακόμα εντελώς φιλικά, αν είσαι Αγγλία για σπουδές, κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μην γυρίσεις πίσω για κανέναν λόγο (ειδικά για το φανταρικό σου). Μείνε εκεί που θα έχεις μέλλον.

Καλή σου τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή
PostgradUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση PostgradUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 20:03
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Διάβασα ότι μέχρι να βγει κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να περάσουν δύο χρόνια. Μέχρι τότε πως μπορώ να ταξιδεύω από UK- Ελλάδα; Ισχύει ακόμα η συνθήκη του Σένγκεν;
Επίσης, οι έλεγχοι που γίνονται στο UK καθώς εισέρχεσαι στη χώρα (σκανάρεις το διαβατήριο-στην Ελλάδα απλά κάποιος ρίχνει μια κλεφτή ματιά) μπορούν να σου προκαλέσουν πρόβλημα;

(Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει το ξέρω πως είναι κουραστικό, αλλά είναι δύσκολο να ανατρέξει κανείς σε παλιότερες συνομιλίες)
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 20:50
Ανυπότακτος εξωτερικού από όσο ξέρω θέλει 7 χρόνια διαμονής.
Ταξίδι UK - Ελλάδα δεν ξέρει κανείς τι θα γίνει μετά από το Brexit μέχρι τότε όπως τα ήξερες.

Στο UK να σου προκαλέσει πρόβλημα το ότι δεν πήγες φαντάρος; Από που και εως που τους νοιάζει;

Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 21:07
Ανυπότακτος εξωτερικού θέλει 2-3 εργασίας. Θα πάρεις σχετικό έγγραφο από την πρεσβείας, με τα σχετικά έγγραφα: λογαριασμού,council tax,P60.

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, θέλει 7 χρόνια εργασίας, με τα ίδια έγγραφα
Επιστροφή στην κορυφή
br Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση br Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 21:17
Εφοσον εισαι ανυποτακτος εξωτερικου (να πιστοποιησεις οτι εχουν τα στοιχεια σου στο Uk) δεν αντιμετωπιζεις προβλημα ουτε στην Ελλαδα ουτε στο Uk. Οι 30 ημερες ναι πραγματι ισχυουν. Να κρατας τα boarding cards καλου κακου. Το μονο προβλημα ειναι το προστιμο των 6χ. Δεν γνωριζω ποτε παραγραφεται. Για να γινει αρση τυχον κατασχεσεων παντως πρεπει η στρατολογια να στειλει χαρτι στην εφορια οταν προσκομισεις το χαρτι του μονιμου κατοικου εξωτερικου. Εχω παραδειγμα κοντινο που εγινε κατασχεση 0,01 euro! Σε λογαριασμο οικογενειακο με τρεις διακιουχους.
Επιστροφή στην κορυφή
PostgradUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση PostgradUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 21:19
’ρα μια και δεν εχω εφτά χρονια διαμονής για το στρατό θα είμαι ανυπότακτος εσωτερικού που ζει στο εξωτερικό;:/
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 21:28
Πως σε χαρακτηρίζουν δεν θυμάμαι ακριβώς.

Αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία για εσένα.
Επιστροφή στην κορυφή
IzzyRyde Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση IzzyRyde Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 22:51
Καλησπερα,

Εδω και 6 μηνες βρισκομαι στη Γερμανια για εργασια. Εχω αναβολη στρατου μεχρι τον Μαρτιο του 2018.
Τον Νοεμβρη του 2018 θα εχω κλεισει τα 35.

Η ερωτηση ειναι η εξης:
Γινεται να παρω αναβολη για ενα χρονο ακομα; Μετα θα εχω κλεισει τα 35 και θα μπορω να εξαγορασω τη θητεια

Αλλη ερωτηση.
Τι γινεται αμα βγω ανυποτακτος; Τι γινεται αμα εισαι ανυποτακτος και εχεις κλεισει τα 35;

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας
Επιστροφή στην κορυφή
PostgradUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση PostgradUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 22:58
Επίσης ξέρω ότι ως πολίτης είμαι υποχρεωμένος να υπακούσω στον Νομο είτε μου αρέσει είτε όχι, αλλά μου δόθηκε η ευκαιρία να κάνω ενα καλό μεταπτυχιακό έξω και έφυγα. Τώρα προφανώς θα υποστώ τις συνέπειες, γι'αυτό και μπήκα εδώ για να ενημερωθώ κυρίως για τις δικές προσωπικές εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2017 ώρα 22:17
Αρχικά αποστάλθηκε από PostgradUK

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Διάβασα ότι μέχρι να βγει κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να περάσουν δύο χρόνια. Μέχρι τότε πως μπορώ να ταξιδεύω από UK- Ελλάδα; Ισχύει ακόμα η συνθήκη του Σένγκεν;
Επίσης, οι έλεγχοι που γίνονται στο UK καθώς εισέρχεσαι στη χώρα (σκανάρεις το διαβατήριο-στην Ελλάδα απλά κάποιος ρίχνει μια κλεφτή ματιά) μπορούν να σου προκαλέσουν πρόβλημα;

(Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει το ξέρω πως είναι κουραστικό, αλλά είναι δύσκολο να ανατρέξει κανείς σε παλιότερες συνομιλίες)

Καταρχήν η συνθήκη του Σενγκεν δεν ισχύει με την Βρετανία γιατί ποτέ δεν υπήρξε μέλος της συνθήκης. Παρόλα αυτά για χρόνια και χρόνια δεν είχα πρόβλημα και ταξίδευα μονο με την ταυτότητα μετά Βρετανίας και Ελλάδας σε απευθείας πτήσεις ως ανυποτακτος εξωτερικού. Το πρόβλημα αν θα το έχεις, αυτό θα γίνει στην Ελλάδα όχι στην είσοδο στην Βρετανία.

Το μονο πρόβλημα που θα έχεις είναι να ατυχησεις με το Brexit και τι κανόνες θα ισχύσουν για πολίτες ΕΕ που θελουν να παραμείνουν στην Βρετανία. Αν ισχύσουν οι ίδιοι κανόνες με το να πάρεις υπηκοότητα ή μόνιμη διαμονή εκεί, αν έχεις ποινη φυλάκισης, ακόμη και αν είναι με αναστολή, τότε απορριπτουν την αίτηση σου. Αν έχει γίνει στρατοδικείο μπορεί να ατυχησεις, αλλά πιο πιθανόν το βλέπω να πάρεις άδεια διαμονής στη Βρετανία πρώτα παρά να γίνει στρατοδικείο στην Ελλάδα νωρίτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
PostgradUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση PostgradUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2017 ώρα 02:17
Σου επιβλήθηκε το πρόστιμο εξωτερικού; Προέβησαν σε κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων; Π. Χ μπορούν να κατασχέσουν χρήματα από λογαριασμούς σε Ελλάδα και εξωτερικό που ανήκουν στο όνομά σου;

Πάντως έτσι πως το βλέπω φαίνεται κάτι πάρα δύσκολο, σου δημιουργούν αρκετά προβλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2017 ώρα 16:15
Ναι μου ριξαν το πρόστιμο και ποινή φυλάκισης με αναστολή από το στρατοδικείο. Ναι μου στελναν επιστολές για κατασχέσεις συν προσαυξήσεις αλλά δεν είχα τίποτα στο όνομά μου. Τον λογαριασμό τραπέζης στο εξωτερικό δεν έχουν δικαιοδοσία να στον αγγίξουν για τέτοια θέματα.

Όλα εξαρτώνται από το στρατολογικό γραφείο και τον φόρτο εργασίας του στρατιωτικου εισαγγελέα. Στην αρχή περνούσε καμία βόλτα κανένας αστυνομικός απο τους γονείς μου. Πιο πολύ για βόλτα γιατί ηταν γνωστοί μας, τωρα δεν νομίζω να έχουν αστυνομικούς να ασχολούνται με τέτοια. Δική είχα μετά απο σχεδον 15 χρόνια!

Σε 5 χρόνια παίρνεις μόνιμη άδεια διαμονής στην Αγγλία και μετα υπηκοότητα και διαβατήριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Τονι Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τονι Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2017 ώρα 10:12
Καλημερα μερικες απορειες σχετικα με τον γιο μου.
Πριν 2 μερες εμαθα απο το αδερφο μου στην Ελλαδα οτι ηρθε φυλλο καταταξης για τον γιο μου για τις 11/7/2017.
Ειμαστε οικογενεια που μετακομισε εξωτερικο -Ουγγαρια- το 2011. Ο γιος μου ειναι στο δευτερο ετος Λυκειου.
Ειναι μελος τριτεκνης οικογενειας.
Προσπαθησα να επικοινωνησω με την στρατολογια αλλα δεν απανταει κανενας στα τηλεφωνα που εχω αρκετα και θα προσπαθησω παλι.
Μιλησα με πρεσβεια και με κατατοπισε καπως.
Οι ερωτησεις και απορειες ειναι οι εξης.
Επειδη ειναι περιορισμενο το χρονικο διαστημα και επειδη ειναι καλοκαιρι μεχρι να συλλεξουμε τα εγγραφα (σχολειο, σφραγιδα χαγης, μεταφρασεις κλπ) αν και διαβασα οτι αιτηση κανης μετα τα 18 σε αναρτηση σελιδας στρατολογιας ποσο χρονο εχουμε για να μην ειμαστε εκπροθεσμοι;
Το παιδι εχει δυσλεξια (επιβεβαιωμενη μεσω σχολειου) μπορει να παρει 2 χρονια επιπλεον;
Επισης το παιδι εχει πολλα προβληματα υγειας (σπαστικη πλατυποδια - εχει κανη μια διορθωτικη εγχειρηση κοκκαλα του ενος πιο επιβαρημενου πελματος αλλα θα ακουλουθησουν κι αλλες γιατι ειναι υπο παρακολουθηση απο το νοσοκομειο). Επεισης εχει περιορισμενους - κοντους-αχιλειους τενοντες σε συνδυασμο με την πλατυποδια μπορει να περπατησει η να σταθει για περιορισμενα διαστηματα. Επισης λογω αυτης της δυσκολιας εχει παρουσιαση απο πολυ μικρος ελαφρα σκολιωση στην σπονδυλικη.
Επισης αλλεργικες αντιδρασεις σε βαθμο ασθματος αν δεν αντιμετωπιστουν εγκαιρα.
Η επομενη ερωτηση ειναι οτι πρεπει να ταξιδεψουμε στην Ελλαδα για να ελενχο απο Ιατρο; Δεν κανουν επισημα εγγραφα νοσοκομειου απο εδω για πληρη απαλλαγη λογω υγειας;
Επισης το παιδι διαθετει ταυτοτητα Ουγγαριας, σχολικη ταυτοτητα, ταυτοτητα διαμονης, ευρωπαικη καρτα της χωρας κλπ. Φυσικα Ουγγρικη υπηκοοτητα.
Εαν παρη αναβολη εως τα 21 και 2 για την δυσλεξια θα εχει 10 χρονια μονιμος κατοικος εξωτερικου. Τι επιπλεον (εκτος απο τα ιατρικα αν πρεπει να ταξιδεψουμε Ελλαδα-πολυ δυσκολο με τις αδειες εργασιας και υποχρεωσεις) μπορουμε να κανουμε για ενα χρονο ακομη αναβολη ωστε να συμπληρωση τα 11 χρονια ΜΚΕ;
Ευχαριστω για τον χρονο σας
Επιστροφή στην κορυφή
Χρήστος26 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2017 ώρα 23:05
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ψάξει αρκετά στο φόρουμ και δεν βρήκα απάντηση σε αυτό που με ενδιαφέρει. Εδώ και 3 μήνες εργάζομαι στο ΗΒ και τον Αύγουστο σκέφτομαι να έρθω Ελλάδα. Η αναβολή μου έληξε 1-2 βδομάδες αφού έπιασα δουλειά. Από ότι κατάλαβα είναι αρκετά νωρίς για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού. Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν έρθω Ελλάδα μέσω σέγκεν; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να μην μου επιτραπεί η έξοδος από τη χώρα όταν φύγω (είτε μέσω σέγκεν είτε απευθείας για ΗΒ) ; Μπορώ να έχω κάποια έγγραφα μαζί μου που να με γλιτώσουν απο το π. Χ να χάσω την πτήση μου; Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
dusto66 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dusto66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2017 ώρα 16:04
Γεια χαρα.
Καταρχας απο προσωπικη μου εμπειρια αν εχεις καπου προβλημα θα ειναι κατα την εξοδο. Γενικα αν πετας προς Σενγκεν δεν ελεγχουνε και πολυ. Θα εισαι αρκετα ατυχος αν σε σταματησουνε.
Το μονο χαρτι που θα σε σωσει αν σε σταματησουνε ειναι καποιο επισιμο χαρτι απ'το προξενειο η' την στρατολογια. Τιποτα αλλο δεν σε καλυπτει...
Παντως αν και δεν ειμαι ειδικος στο θεμα μου φενεται αν δεν σε εχουνε καλεσει και εχεις αποτυχει να παρουσιαστεις δεν εισαι ανυποτακτος ακομα οποτε δεν θα εχεις προβλημα...
Αλλα καλυτερα να περιμενεις απαντηση απο τα παιδια στο φορουμ που εχουνε πιο πολυ εμπειρια!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3233343536 64>