Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2930313233 59>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Ean_kai_isws_tote Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Ιουνίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Ean_kai_isws_tote Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2016 ώρα 19:03
Ναι και εγώ έπαθα σοκ!:)

Ευχαριστώ φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή
Anipotaktidis_George Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Νοεμβρίου/2016
  Παράθεση Anipotaktidis_George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2016 ώρα 03:44

Χαίρετε και ευχαριστω οσους ξοδεύουν από τον χρονο τους απαντώντας σε ερωτήσεις και βοηθώντας άλλους.

Έχω διαβάσει όλες τις 31 σελίδες και δεν θα ήθελα να κουράσω με ιδίες ερωτήσεις.

Μένω Μ. Βρετάνια τα τελευταία σχεδόν 5 χρόνια και εχω βεβαίωση ανυ, εξωτερικού.

Η εργασία μου είναι ευέλικτη και θέλω να έρχομαι Ελλάδα (πολύ) παραπάνω από τις 30 μέρες.

Ξέρει κανείς πως δουλεύει το σύστημα στα αεροδρόμια;

Μόνο από το όνομα μου και από την αεροπορικη που μπηκα Ελλαδα μπορεί να χτυπήσει στην οθόνη τους οτι είμαι παραπανω απο 30 μερες όταν θα θελω να γυρίσω πισω;

Οταν ταξιδεύω απευθείας απο Αγγλια (εκτος σενγκεν) οι αστυνομικοί δεν σκαναρουν παντα το διαβατηριο. Αν το σκαναρουν θα φανει;

Μηπως αν ερθω μεσω Ιταλιας (η άλλης χωρας εντος σενγκεν) θα ειμαι καλυτερο φαντασμα;

Επιστροφή στην κορυφή
Θανο; Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θανο; Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2016 ώρα 10:34
Ειμαι 24 ετων και ετοιμαζομαι να γινω οικονομικος μεταναστης στο ηνωμενο βασιλειο. Εχω αναβολη ως το 2018 απο το στρατο. Δεν ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, μιας και ειναι η πρωτη μολις φορα που εγκαταλειπω την χωρα. Τι γινεται με τον στρατο στην δικη μου περιπτωση; Σας ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
ανυποτακτος 31 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ανυποτακτος 31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2016 ώρα 15:58
Καλησπερα ειμαι 31 ετων, απο τα 28 μου ανυποτακτος εξωτερικου λογω σπουδων, ηδη πληρωνω το προστιμο. Σκοπευω να καταταγω απο το νεο ετος. Και δε γνωριζω ποιες διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Νοεμβρίου/2016 ώρα 11:59
Παρότι έχει διαβάσει αρκετά στο site και έχω ψάξει αναλυτικά την νομοθεσία, δεν έχω καταφέρει να βρω με σιγουριά μια απάντηση στο εξής: Ανυπότακτος εξωτερικού αποκτά την ιδιότητα μονίμου κατοίκου εξωτερικού (συγκεκριμένα: Ανυποταξία το 2016, ΜΚΕ το 2018). Σε αυτό το διάστημα ανάμεσα στην ανυποταξία και την απόκτηση της ιδιότητας ΜΚΕ, πληρώνει όλο το πρόστιμο των 6000 €. Μπορεί να ζητήσει και να λάβει την επιστροφή του προστίμου, αφού γίνει ΜΚΕ;
Επιστροφή στην κορυφή
Anipotaktidis_George Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Νοεμβρίου/2016
  Παράθεση Anipotaktidis_George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Νοεμβρίου/2016 ώρα 17:50
@Κωστας

Το πρόστιμο ειναι αναδρομικο. Μολις γινεις ΜΚΕ σβήνετε. Δεν ειμαι σιγουρος για αυτους που το πληρωσαν ηδη. Αλλα μαλλον το ιδιο ισχυει.
Επιστροφή στην κορυφή
Θανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 14:44
Γεια σας και καλες γιορτες!
Θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αν απλα δεν παρουσιαστεις καθολου στην καταταξη. Θελω να πω οτι μπορεις πολυ ευκολα ειτε να πας εξωτερικο ειτε να μεινεις Ελλαδα σε ενα αλλο σπιτι (οποιοδηποτε εκτος απο το πατρικο σου, το οποιο εχει δηλωθει στη στρατολογια) και εχεις ξεμπερδεψει με το στρατο μια για παντα... Αυτα με το προστιμο 6.000€ που λενε, πιο πολυ αποτρεπτικα δουλευει και αμφιβαλω αν εχει εφαρμοστει (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων)...
Δεν ειμαι κατα του στρατου. Καθε αλλο. Απλως δεν καταλαβαινω το οτι κανενας δεν τα εχει σκεφτει αυτα...
Επιστροφή στην κορυφή
ΣτέφανοςΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΣτέφανοςΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 20:07
Καλησπέρα,
σε ένα μήνα φεύγω για εξωτερικό λόγω δουλειάς με σκοπό να μείνω για μερικά χρόνια.
Η αναβολή μου σταματά τον επόμενο Δεκέμβρη και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) Ως ανυπότακτος εξωτερικού καλούμε να πληρώσω αμέσως το ποσό των 6000 ευρώ; Και το δικαίωμα 30 ημερών διαμονής τον χρόνο στην Ελλάδα το λαμβάνω εφόσον έχω πληρώσει αυτό το χρηματικό ποσό;
2) Είμαι κάτοχος διπλής υπηκοότητας καθώς και διπλού διαβατηρίου, μπορώ να κινούμε με το διαβατήριο της δεύτερης χώρας και να ξεπεράσω το χρονικό όριο των 30 ημερών, αν δεν γίνω αντιληπτός;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 00:35
M’γκες ψάξτε λιγο το μηνύματα που γράψαν εδώ προηγούμενα μέλη και μην ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια έχουμε πολυαναφερθεί στο πότε βεβαιώνεται το πρόστιμο πότε παύει η ανυποταξίας κτλ

Αν θέλεις να έρχεσαι στην Ελλάδα με το δεύτερο διαβατήριο να το κάνεις απλά θα φροντίσεις αν μένεις σε χώρα εκτός Σένγκεν να ταξιδεύεις με ενδιάμεση χώρα Μέλος Σένγκεν π. Χ Αγγλία-Ιταλία-Ελλάδα και αντίστροφα έτσι ώστε να μην ελέγχεται το διαβατήριο στο αεροδρόμιο
Επιστροφή στην κορυφή
Ιασωνας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ιασωνας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:41
Καλες γιορτές,
Μια απορια εχω, όταν λέμε έλεγχος διαβατηρίων τι εννοούμε; Το σκαναρισμα που γίνεται μερικές φορες του διαβατηρίου κατα την άφιξη η πριν την αναχωριση μιας πτήσης στο αεροδρόμιο?
Έχει σχέση η χώρα προέλευσης; Σε διαβατήρια της ΕΕ και αυτων εκτός ΕΕ δεν χωρίζεται; Απο χώρα της Αφρικής (εκτός Σένγκεν δηλαδη) γυρισα απο ταξίδι πρόσφατα και απλως πήγα στην ουρά για διαβατήρια της ΕΕ και πέρασα χωρίς έλεγχο η τίποτα άλλο.
Ποιος ειναι αυτός έλεγχος?
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 02:39
Διαβατηριακός έλεγχος είναι οταν περνάνε τα στοιχεία σου στην βάση δεδομένων της ΕΛ. ΑΣ και το σύστημα SIS της europol. Το να μην ελέγξει ο υπάλληλος το διαβατήριο σου εαν έρχεσαι απο χώρα εκτός ΕΕ είναι αμέλεια του υπαλλήλου και δεν έχουμε εμείς καμία ευθύνη για αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Monimos Anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2017 ώρα 12:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Θανος

Γεια σας και καλες γιορτες!
Θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αν απλα δεν παρουσιαστεις καθολου στην καταταξη. Θελω να πω οτι μπορεις πολυ ευκολα ειτε να πας εξωτερικο ειτε να μεινεις Ελλαδα σε ενα αλλο σπιτι (οποιοδηποτε εκτος απο το πατρικο σου, το οποιο εχει δηλωθει στη στρατολογια) και εχεις ξεμπερδεψει με το στρατο μια για παντα... Αυτα με το προστιμο 6.000€ που λενε, πιο πολυ αποτρεπτικα δουλευει και αμφιβαλω αν εχει εφαρμοστει (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων) ...
Δεν ειμαι κατα του στρατου. Καθε αλλο. Απλως δεν καταλαβαινω το οτι κανενας δεν τα εχει σκεφτει αυτα...

Θανο, μην παραπλανεις τον κοσμο. Το προστιμο των 6,000 μπαινει αυτοματως απο την στιγμη που γινεσαι ανυποτακτος και σου το στελνει ραβασακι η εφορια. Μονο στους πιο παλιους ανυποτακτους δεν μπαινει αυτοματως γιατι ειχαν διαπραξει το "αδικημα" πριν ψηφιστει ο νομος για το 6χιλιαρο - σε αυτη την περιπτωση γινεται στρατοδικειο ετσι ωστε να κηρυχθουν εκ νεου ανυποτακτοι και να τους περσουν και το 6χιλιαρο.

Και οχι, αν αλλαξεις σπιτι, δεν ξεμπερδευεις και ποινες φυλακισης θα σου ριχνει το στρατοδικειο και προσαυξησεις θα σου ριχνει η εφορια για το προστιμο αν παραμενει απληρωτο.
Επιστροφή στην κορυφή
marios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση marios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2017 ώρα 02:36
Να ρωτησω κατι; Ημουν ΜΚΕ και εμεινα Ελλαδα πανω απο 6 μηνες! Κρινομαι αυτοματα ανυποτακτος; Δεν πρεπει να μου ερθει χαρτι να παω και αν δεν παω τοτε κρινομαι ανυποτακτος και πρεπει να πληρωσω τα 6.000 ευρω; Και αν κριθω ανυποτακτος αν παω μεχρι τελος του 17 δεν παραγραφεται;
Επιστροφή στην κορυφή
marios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση marios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2017 ώρα 11:22
Αρχικά αποστάλθηκε από marios

Να ρωτησω κατι; Ημουν ΜΚΕ και εμεινα Ελλαδα πανω απο 6 μηνες! Κρινομαι αυτοματα ανυποτακτος; Δεν πρεπει να μου ερθει χαρτι να παω και αν δεν παω τοτε κρινομαι ανυποτακτος και πρεπει να πληρωσω τα 6.000 ευρω; Και αν κριθω ανυποτακτος αν παω μεχρι τελος του 17 δεν παραγραφεται;
να πω οτι δεν μου ειχε ερθει ποτε εγγραφο καταταξης γιατι ειμαι απο τα 14 εξωτερικο!
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:39
Εχεις κάποια γνωστή διεύθυνση στην Ελλάδα που να την γνωρίζει η στρατολογική υπηρεσία;
Επιστροφή στην κορυφή
marios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση marios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:14
ναι τη διευθυνση του πατερα μου. εγω μεγαλωσα απο τα 15 στο εξωτερικο με τη μητερα μου! λογω ΜΚΕ δεν εχω ημερομηνια καταταξης. αλλα υπαρχουν προβληματα ηγειας του πατερα και πρεπει να λυσω το θεμα του στρατιωτικου γιατι ειναι μονος εδω και δεν μπορω να σκεφτομαι οτι δεν θα μπορω να ερθω Ελλαδα...
Επιστροφή στην κορυφή
Monimos Anypotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Monimos Anypotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 17:20
Αρχικά αποστάλθηκε από marios

ναι τη διευθυνση του πατερα μου. εγω μεγαλωσα απο τα 15 στο εξωτερικο με τη μητερα μου! λογω ΜΚΕ δεν εχω ημερομηνια καταταξης. αλλα υπαρχουν προβληματα ηγειας του πατερα και πρεπει να λυσω το θεμα του στρατιωτικου γιατι ειναι μονος εδω και δεν μπορω να σκεφτομαι οτι δεν θα μπορω να ερθω Ελλαδα...

Εγώ φίλε θα έκανα την πάπια, αποκλείεται οι υπηρεσίες να ειναι τόσο οργανωμένες στην Ελλάδα και να καταλάβουν ότι γυρίσες πίσω. Μονο αν πας καρφωτος από καποιον άλλο μπορεί να το κοιτάξουν. Οπως είπες, σε αυτήν την περίπτωση θα σου στείλουν χαρτί να πας φαντάρος.
Επιστροφή στην κορυφή
marios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση marios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:06
Και μετά που θα έρθει το χαρτί αν δεν παρουσιαστώ μου χρεώνονται τα 6,000 ευρώ; Και τι παίζει με το τέλος του 2017, μετά δεν ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2930313233 59>