Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 63>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
anipotaktos123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιουνίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση anipotaktos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 18/Ιουλίου/2019 ώρα 02:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Felix888

Καλησπέρα,
Είμαι εδώ και κάποια χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού και ζω σε χώρα εκτός Σένγκεν. Καθώς ήρθα για τις εκλογές στην Ελλάδα, στην είσοδο (αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης) με ενημέρωσαν ότι έχω απαγόρευση εξόδου και ότι πλέον οι ημέρες εισόδου και εξόδου καταγράφονται. Βρήκαν στο σύστημα μάλιστα (σωστά) πότε είχε έρθει και πότε είχα φύγει για το Πάσχα.
Στην έξοδο ξανά τα ίδια. Μάλιστα με άφησαν και πέρασα στην αρχή. Όμως μετά από λίγα λεπτά ήρθε ο αστυνομικός, καθώς περίμενα, και με ρώτησε πού έχω μόνιμη κατοικία
Όπως πάντα, είχα μαζί μου βεβαίωση της στρατολογίας για ανυποταξία εξωτερικού και την έδειξα. Ευγενέστατος ήταν. Μου είπε κι εκείνος ότι πλέον οι 30 ημέρες προκύπτουν από το σύστημα και πριν λίγες ημέρες είχαν πρόβλημα με έναν ανυπότακτο και "έτρεχαν με δικαστήρια κλπ".
Η καταγραφή, όπως μου εξήγησε, άρχισε αρχές Απριλίου. Θεωρώ ότι πρακτικά αφορά χώρες εκτός του χώρου Σένγκεν.
Αυτά προς ενημέρωση. Κάθε συμβουλή δεκτή.

Ξέρεις αν μετράνε τις μέρες στο σύστημα μόνο οταν σου σκανάρουν το διαβατήριο ή μπορούν να βρουν και πρωηγούμενες φορές που είχες παει;

Σου είχαν σκανάρει το διαβατήριο για τις ημέρες Πάσχα που λες οτι βρήκαν στο σύστημα ή το διασταυρώνουν κάπως αλλιώς;

Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του...
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 11:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Lyapunov13

μπορει να σε καλεσουν στρατοδικειο, ναι. Ειναι εντελως τυχαιο ποιους καλουν και ποιους οχι. Σε πολους πχ στελνουν προστιμο 2η ή και 3η φορα. Σε καθε περιπτωση, υπαρχουν δικηγοροι που μπορουν να παρευρεθουν στο στρατοδικειο για εσενα, οποτε μην σε αγχωνει καθολου. Ειναι εντελως γραφειοκρατικο.
Ευχαριστώ φίλε μου. Δεν με αγχώνει τόσο το διαδικαστικό όσο το να αποφύγω οποιαδήποτε πιθανή καταδίκη για να μην λερωθεί το ποινικό μητρώο, εφόσον έχω 4 χρόνια ακόμα για να βγω ΜΚΕ.
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 11:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Grinder

Καλησπέρα, μου ήρθε δεύτερο χαρτί κατάταξης μετά από 2.5 χρόνια. Η πρεσβεία μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εφόσον έιμαη ανυπότακτος εξωτερικού και η στρατολογία το γνωρίζει. Να περιμένω χαρτί για στρατοδικείο η δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο;

μπορει να σε καλεσουν στρατοδικειο, ναι. Ειναι εντελως τυχαιο ποιους καλουν και ποιους οχι. Σε πολους πχ στελνουν προστιμο 2η ή και 3η φορα. Σε καθε περιπτωση, υπαρχουν δικηγοροι που μπορουν να παρευρεθουν στο στρατοδικειο για εσενα, οποτε μην σε αγχωνει καθολου. Ειναι εντελως γραφειοκρατικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 17:27
Καλησπέρα, μου ήρθε δεύτερο χαρτί κατάταξης μετά από 2.5 χρόνια. Η πρεσβεία μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εφόσον έιμαη ανυπότακτος εξωτερικού και η στρατολογία το γνωρίζει. Να περιμένω χαρτί για στρατοδικείο η δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
harrischem Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουλίου/2019
  Παράθεση harrischem Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 17:17
KΑλησπέρα,

ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού και αποφάσισα να διακόψω την ανυποταξία μου και να κάνω το 20ήμερο για εξαγορά με την ΕΣΣΟ που έρχεται τώρα.

Γνωρίζετε αν στο διάστημα μέχει να παρουσιαστώ δικαιούμαι να βγάλω διαβατήριο; Το πρόβλημά μου είναι ότι έπρεπε να περιμένω πολύ με τα προξενεία για να ανανεώσω την ανυποταξία εξωτερικού και για αυτό τη διέκοψα.

Θέλω να φύγω για Αμερική τον άλλο μήνα οπότε θα με διευκόλυνε αν το είχα νωρίτερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2019 ώρα 14:35
Αρχικά αποστάλθηκε από anipotaktos123

Όταν λες για "υπόλοιπες κυρώσεις" εννοείς το πρόστιμο ή υπάρχει και κάτι άλλο;

Όχι, δεν ξέρω αν υπάρχει τίποτα άλλο, Εννοούσα τις υπόλοιπες τυπικές κυρώσεις τύπου απαγόρευσή εξοδου απο τη χώρα κτλ. Παρε τηλεφωνο καλυτερα στο στρατολογικό σου γραφείο να στο επιβεβαιωσουν. Ηταν πολυ εξυπηρετικοί κ μου απάντησαν ερωτήσεις που δεν ήξεραν να μου απαντήσουν 2 δικηγόροι...
Επιστροφή στην κορυφή
anipotaktos123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιουνίου/2019
  Παράθεση anipotaktos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 22:45
Όταν λες για "υπόλοιπες κυρώσεις" εννοείς το πρόστιμο ή υπάρχει και κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 14:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Impedance_Z

Κώστα άρχισε με την διαδικασία να γίνεις ΜΚΕ που θα σου χρειαστεί όπως και να έχει.
Να προσλάβεις ένα δικηγόρο ώστε να μην μπλέξεις περισσότερο.
Θεωρητικά μόλις γίνεις ΜΚΕ οι ποινικές κυρρώσεις διαγράφονται.

Το πρόστιμο εάν το πλήρωσες δεν θα το πάρεις πίσω.

Είχα την ίδια απορία πριν από κάτι μήνες κ μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο στρατολογικό μου γραφείο αλλά κ στο στρατοδικείο εμαθα (από 3 διαφορετικούς υπάλληλους) πως όντως με την ιδιότητα ΜΚΕ η καταδίκη δεν διαγράφεται! Τουλάχιστον αυτή είναι με αναστολή κ μετά από δύο χρόνια διαγράφεται από το ποινικό μητρώο. Οι υπόλοιπες κυρώσεις όντως διαγράφονται με την ιδιότητα ΜΚΕ.
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Ιουνίου/2019
  Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 11:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostis

Καλησπερα παιδιά χτες εμαθα οτι βγηκε αποφαση καταδίκης ερημην,12 μηνες με αναστολη 2 χρόνια. Εχω πληρωσει εδω και πολλα χρονια το πρόστιμο (6 χιλιάδες ευρώ) το οποιο ελπιζω να παρω πισω σε μερικους μηνες (εχω ηδη κλεισει 7 χρονια εργασίας αγγλια). Το ερώτημα μου είναι σχετικα με την καταδικη. Τι παιζει με αυτο; Αθωωνομαι εκ των υστέρων; Η ισχύει; Θα χω πρόβλημα με το ποινικο μητρωο; Κι αν κανω εφεση, τι χαρτια πρέπει να τους παω; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κώστα άρχισε με την διαδικασία να γίνεις ΜΚΕ που θα σου χρειαστεί όπως και να έχει.
Να προσλάβεις ένα δικηγόρο ώστε να μην μπλέξεις περισσότερο.
Θεωρητικά μόλις γίνεις ΜΚΕ οι ποινικές κυρρώσεις διαγράφονται.

Το πρόστιμο εάν το πλήρωσες δεν θα το πάρεις πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 18:44
Καλησπερα παιδιά χτες εμαθα οτι βγηκε αποφαση καταδίκης ερημην,12 μηνες με αναστολη 2 χρόνια. Εχω πληρωσει εδω και πολλα χρονια το πρόστιμο (6 χιλιάδες ευρώ) το οποιο ελπιζω να παρω πισω σε μερικους μηνες (εχω ηδη κλεισει 7 χρονια εργασίας αγγλια). Το ερώτημα μου είναι σχετικα με την καταδικη. Τι παιζει με αυτο; αθωωνομαι εκ των υστέρων; η ισχύει; θα χω πρόβλημα με το ποινικο μητρωο; Κι αν κανω εφεση, τι χαρτια πρέπει να τους παω; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 14:48
Αρχικά αποστάλθηκε από impedance

Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο παίρνει για να διαγραφούν τα πρόστιμα από την εφορία μόλις κάποιος γίνει ΜΚΕ; Ευχαριστώ.

Να απαντήσω και στην δικιά μου αρχική ερώτηση για να μαθαίνει ο κόσμος την διαδικασία.

Έγινα ΜΚΕ και πήρα βεβαίωση διαγραφής προστίμων.

Είχα 2 πρόστιμα. Τα οποία διαγράφηκαν περίπου μετά από 3 εβδομάδες από την εφορία αυτόματα.
Δεν χρειάστηκε να προσλάβω λογιστή.
Το δευτερο πρόστιμο διαγράφηκε σε 2 εβδομάδες και το πρώτο σε 3 εβδομάδες.
Το πρώτο το είχα κάνει σε ρύθμιση οπότε ίσως χρειάστηκε παραπάνω χρόνο για να το επεξεργαστούν.

Μηδεν χρέος. Καλή συνέχεια και στους υπόλοιπους.
Επιστροφή στην κορυφή
Impedance_Z Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Impedance_Z Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 14:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Marios27

Γνωρίζει κανείς αν και πως μετράνε τις 30 μέρες παραμονής στην Ελλάδα; Θυμάμαι πριν κανα δυο χρόνια στην έξοδο είχα δώσει το διαβατήριο και μου το στάμπαραν και μου είπαν να κάνω συνέχεια αυτό για να φαίνονται οι μέρες. Εάν θεωρητικά όμως κάποιος ταξιδεύει με ταυτότητα και την ελέγξουν τότε βάζουν σημείωση στο σύστημα; Επίσης, τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος έρθει από εκτός Σένγκεν, του κάνουν έλεγχο στην είσοδο αλλά φεύγει προς χώρα εντός Σένγκεν όπου δεν υπάρχει κανένας έλεγχος; Θεωρητικά θα φαίνεται στο σύστημα ότι είναι ακόμα Ελλάδα;

Είναι 30 μέρες ανα ημερολογιακό έτος. Ναι τις μετράνε. Αυτό που λες με την είσοδο από εκτος Σενγκεν και έξοδο από Σενγκεν είναι σωστό. Ίσως είναι δύσκολο να το διασταρώσουν. Είχα και εγώ την ίδια απορία αλλά στο τέλος άλλαξα εισητήρια ώστε να μην ασχοληθώ με αυτό το ζήτημα και τα έκανα και τα 2 εκτος Σεγκεν και ΕΕ.

Όπως και να έχει να σου υπενθυμίσω ότι κάτοικοι άλλων χωρών μπαίνουν από μία χώρα στην Ευρώπη για παράδειγμα Ελλάδα και βγαίνουν από μία άλλη για παράδειγμα Ισπανία χωρίς αυτό να έχει επιπτώσεις στην 3 μηνη βίζα τους. Που σημαίνει ότι οι κίνησεις τους πρέπει να καταγράφονται.

Όπως και να έχει θα μπορέσεις να το αποδείξεις με τα εισητήρια.
Επίσης πριν μπεις πάλι στην Ελλάδα καλό θα ειναι να ανανεώσεις την βεβαίωση ανυποταξίας σου οπότε θα είσαι πιο καλυμμένος.
Με την ανανέωσει αποδεικνύεις ότι πράγματι βρίσκεσαι στο εξωτερικό.

Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2019 ώρα 19:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου σουηδια και εχω αλλα 2 χρονια για ΜΚΕ. Θελω να παω κυπρο. Θα εχω εκει κανα θεμα; Κανουνε και εκει ελεγχους στα αεροδρομια κλπ;
Έλεγχο διαβατηρίων κάνουν (η Κυπρος ειναι εκτός Σένγκεν) αλλα δε θα έχεις κανένα προβλημα, εκτός εάν είσαι κύπριος ανυπότακτος... Μπαινοεβγαινα (απο Βελγιο κ Γερμανια) ενω ήμουν ανυπότακτος κ είχα κ απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2019 ώρα 09:48
Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου σουηδια και εχω αλλα 2 χρονια για ΜΚΕ. Θελω να παω κυπρο. Θα εχω εκει κανα θεμα; Κανουνε και εκει ελεγχους στα αεροδρομια κλπ?
Επιστροφή στην κορυφή
Marios27 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Marios27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2019 ώρα 14:35
Γνωρίζει κανείς αν και πως μετράνε τις 30 μέρες παραμονής στην Ελλάδα; Θυμάμαι πριν κανα δυο χρόνια στην έξοδο είχα δώσει το διαβατήριο και μου το στάμπαραν και μου είπαν να κάνω συνέχεια αυτό για να φαίνονται οι μέρες. Εάν θεωρητικά όμως κάποιος ταξιδεύει με ταυτότητα και την ελέγξουν τότε βάζουν σημείωση στο σύστημα; Επίσης, τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος έρθει από εκτός Σένγκεν, του κάνουν έλεγχο στην είσοδο αλλά φεύγει προς χώρα εντός Σένγκεν όπου δεν υπάρχει κανένας έλεγχος; Θεωρητικά θα φαίνεται στο σύστημα ότι είναι ακόμα Ελλάδα;
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 21:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Grinder

Σε πτήση μεταξύ χωρών εντός ζώνης Σένγκεν δεν υπάρχει αστυνομικός έλεγχος ούτε στο μπες ούτε στο βγες. Προσοχή, πρέπει να ανήκουν και οι δυο χώρες στη Σένγκεν η οποία δεν ισοδυναμεί με ΕΕ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο δικό μου ερώτημα πιο πάνω.
Ευχαριστώ πολύ για την Διευκρίνιση φίλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή
KostasSss Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2019
  Παράθεση KostasSss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 20:01
Αρχικά αποστάλθηκε από Giannis

Εγώ φίλε μου εδώ και 2 χρόνια πάω Ελλάδα αεροπορικώς με δικό μου Ρίσκο βέβαια και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά αν κάτσουν καιψ αξουν και γίνει έλεγχος τότε Ναι θα έχω και τα ξαδέρφια μου εδώ και 5 χρόνια πάνε έρχονται και φέτος εκεί είναι όποτε αν θες το ρισκάρεις με δική σου ευθύνη.
Καλησπέρα φίλε μου Έχω την βεβαίωση Ανυποταξιας εξωτερικού!! Τώρα βγήκα ανυπότακτος γι αυτό ρώτησα να μου φύγει η απορία. Ευχαριστώ Για την απάντηση.. Για 30 ημέρες το χρόνο μπορώ να έρχομαι Ελλάδα μου είπαν στο προξενείο της Φρανκφούρτης. Απλά το είχα απορία αν στα αεροδρόμια γίνεται έλεγχος όσον αφορά την Ελλάδα !! Απο Γερμανια Ελλάδα και επιστροφή. Γιατί μόνο εκεί φαίνεται η απαγόρευση εξόδου από την χώρα μου είπαν. Δηλαδή αν θέλω να πάω σε άλλη χώρα διακοπές παράδειγμα δεν θα έχω πρόβλημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2019 ώρα 17:35
Αρχικά αποστάλθηκε από KostasSss

Καλημέρα στην Ομάδα Μια ερώτηση ή απορία να το πω καλύτερα. Ισχύει ότι στις χώρες εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης Δεν γίνονται συχνά έλεγχος στα αεροδρόμιο; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην σε ελέγξουν καθόλου; Ευχαριστώ πολύ!!!
Σε πτήση μεταξύ χωρών εντός ζώνης Σένγκεν δεν υπάρχει αστυνομικός έλεγχος ούτε στο μπες ούτε στο βγες. Προσοχή, πρέπει να ανήκουν και οι δυο χώρες στη Σένγκεν η οποία δεν ισοδυναμεί με ΕΕ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο δικό μου ερώτημα πιο πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 63>