Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 64>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
jk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: Σήμερα - ώρα 16:31
εχω παρει αναβολη για ψυχολογικους λογους 1 χρονο, εχω ομως μεσα Σεπτεμβριου στρατοδικειο γιατι βρεθηκα ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης πριν παρω κ αλλη αναβολη, σπουδαζα εξωτερικο κ οταν γυρισα για πολυ σοβαρους οικονομικους λογους δεν πηγα ποτε και μετα εκανα και κοινωφελη εργασια στο δημο λογο καποιων ποινων, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια; Θα χρειαστω δικηγορο; Γενικα τη παιζει απο ποινες; Ειμαι 37 χρονων. Παιζει θεμα φυλακισης;
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:04
Οπαλακια μερικες ερωτησεις για να σε βοηθησω καλυτερα:

Ποσο καιρο εισαι στη χωρα αυτη; Ποσο καιρο δουλευεις; Εισαι κατοχος διδακτορικου διπλωματος; Ποσο χρονων εισαι; Σε 3 μηνες ειναι η ημερομηνια παρουσιασης σου στο στρατο;

Παντως απο τωρα μπορω να σου πω οτι δεν ειναι τοσο απλο, δεν μπορεις απλα να τους πας ενα συμβολαιο εργασιας και να σου δωσουν και αλλη αναβολη.
Επιστροφή στην κορυφή
Οπαλακια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Οπαλακια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 17:21
Καλησπέρα παιδιά είμαι εξωτερικό και δουλεύει και έχω συμβόλαιο στη δουλειά και το χαρτί μου έρχεται σε 3 μήνες θα μπορούσα να πάρω αναβωλη ; Δηλαδή ότι δουλεύω να τους δείξω το συμβόλαιο μου και να με δώσεις κ κανένα χρόνο ακόμα
Επιστροφή στην κορυφή
DS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 13:11
Καλημερα καλη βδομαδα, εχω παρει αναβολη για ψυχολογικους λογους 1 χρονο, εχω ομως μεσα Σεπτεμβριου στρατοδικειο γιατι βρεθηκα ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης πριν παρω κ αλλη αναβολη, σπουδαζα εξωτερικο κ οταν γυρισα για πολυ σοβαρους οικονομικους λογους δεν πηγα ποτε και μετα εκανα και κοινωφελη εργασια στο δημο λογο καποιων ποινων, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια; Θα χρειαστω δικηγορο; Γενικα τη παιζει απο ποινες; Ειμαι 37 χρονων. Παιζει θεμα φυλακισης;
ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2019 ώρα 16:25
Επιστροφή στην κορυφή
oukakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση oukakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2019 ώρα 08:06
Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια του στρατοδικειου, εχω ενα δικαστηριο οταν με επιασαν δεν ειχα αναβολη πριν 2 χρονια τωρα εχω παρει για ψυχολογικους λογους εως το 2020. Τι γινεται στο δικαστηριο; Χρειαζομαι δικηγορο?
Επιστροφή στην κορυφή
Galathorn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Galathorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2019 ώρα 10:25
Καλησπέρα σε όλους! Καταρχάς να δηλώσω ότι μόλις βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού μέσω του προξενείου του Λονδίνου. Οπότε αν κάποιος έχει απορίες είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω Κατά δεύτερον έχω μια ερώτηση. Έχω κοιτάξει σε αυτή την ενότητα αλλά δεν κατάφερα να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση. Το πρόστιμο της ανυποταξίας (6000€) πότε επιστρέφεται; Εγώ νόμιζα ότι επιστρέφεται μόνο αν έχεις βγει ΜΚΕ. Αλλά ένας φίλος μου που είναι σκέτο ανυπότακτος εξωτερικού και έκανε τώρα το 20ημερο βασικής μου είπε ότι ακόμα και ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να το πάρεις πίσω εφόσον πας μετα τα 33 και κάνεις το κλασσικό 20ημερο. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτριος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουλίου/2019 ώρα 21:58
Καλησπέρα φίλε, για το αν μπορείς να δόσεις τς εξετάσεις δεν ξέρω, αλλά επειδή το έπαθε ένας φίλος μου, (όχι ανυπότακτος) να ξέρεις ότι αν είσαι δηλωμένος κάτοικος κάποιας χώρας του εξωτερικού (και κατά την διάρκεια που είσαι κάτοικος εξωτερικού) δώσεις για δίπλωμα στην Ελλάδα, το δίπλωμα σου δεν θ ισχύει. Αυτός ο φίλος μου το έβγαλε έτσι και όταν μετα απο 2 χρόνια περίπου στην Γερμανία, ήθελε να βγάλει δίπλωμα μηχανής (εδώ στην Γερμανία) του είπαν ότι το δίπλωμα δεν ισχύει και έπρεπε να βγάλει το δίπλωμα από την αρχή (του αυτοκινήτου). Δεν ξέρω αν αυτός ο νόμος ισχύει ακόμα, αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις το θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2019 ώρα 18:29
Πως έμαθες ότι έχει γίνει καταδίκη ερήμην σου ; Και πως κ δεν προσπάθησαν πρώτα να επικοινωνήσουν με άτομα του οικογενειακού σ κύκλου πριν ;
Επιστροφή στην κορυφή
Αναποφασιστος123 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αναποφασιστος123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2019 ώρα 05:10
Καλησπέρα παιδιά! Διαβάζω λίγο για τις 30 μέρες - με έχουν σταματήσει και εμένα και την τελευταία φορά ρωτήσα από περιέργεια αν φαίνεται κάτι παραπάνω στο σύστημα πέρα από το ότι έχω απογορευση εξόδου από την χώρα και μου είπαν πως όχι. Βέβαια - ήμουν σε περιφερειακο αεροδρόμιο και δεν φάνηκε να ξέρουν τόσο καλά. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής - 1) Είπαν σε κανένα ότι βλέπω ότι έχετε ακόμα 10 μέρες πχ; 2) Οι μισές μέρες πως μετράνε; Το καλοκαίρι στην επιστροφή που έχω κλεισμενη θα είμαι στις 31 μέρες - τι με αυμβουλευετε; να αλλάξω τα εισητηρια μέσω εντός σενγκεν πτήση - να τα αλλάξω γενικότερα; 3) Ποιες οι συνέπειες του >30 μέρες; ;
Επιστροφή στην κορυφή
anipotaktos123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιουνίου/2019
  Παράθεση anipotaktos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2019 ώρα 02:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Felix888

Καλησπέρα,
Είμαι εδώ και κάποια χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού και ζω σε χώρα εκτός Σένγκεν. Καθώς ήρθα για τις εκλογές στην Ελλάδα, στην είσοδο (αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης) με ενημέρωσαν ότι έχω απαγόρευση εξόδου και ότι πλέον οι ημέρες εισόδου και εξόδου καταγράφονται. Βρήκαν στο σύστημα μάλιστα (σωστά) πότε είχε έρθει και πότε είχα φύγει για το Πάσχα.
Στην έξοδο ξανά τα ίδια. Μάλιστα με άφησαν και πέρασα στην αρχή. Όμως μετά από λίγα λεπτά ήρθε ο αστυνομικός, καθώς περίμενα, και με ρώτησε πού έχω μόνιμη κατοικία
Όπως πάντα, είχα μαζί μου βεβαίωση της στρατολογίας για ανυποταξία εξωτερικού και την έδειξα. Ευγενέστατος ήταν. Μου είπε κι εκείνος ότι πλέον οι 30 ημέρες προκύπτουν από το σύστημα και πριν λίγες ημέρες είχαν πρόβλημα με έναν ανυπότακτο και "έτρεχαν με δικαστήρια κλπ".
Η καταγραφή, όπως μου εξήγησε, άρχισε αρχές Απριλίου. Θεωρώ ότι πρακτικά αφορά χώρες εκτός του χώρου Σένγκεν.
Αυτά προς ενημέρωση. Κάθε συμβουλή δεκτή.

Ξέρεις αν μετράνε τις μέρες στο σύστημα μόνο οταν σου σκανάρουν το διαβατήριο ή μπορούν να βρουν και πρωηγούμενες φορές που είχες παει;

Σου είχαν σκανάρει το διαβατήριο για τις ημέρες Πάσχα που λες οτι βρήκαν στο σύστημα ή το διασταυρώνουν κάπως αλλιώς;

Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του...
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 11:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Lyapunov13

μπορει να σε καλεσουν στρατοδικειο, ναι. Ειναι εντελως τυχαιο ποιους καλουν και ποιους οχι. Σε πολους πχ στελνουν προστιμο 2η ή και 3η φορα. Σε καθε περιπτωση, υπαρχουν δικηγοροι που μπορουν να παρευρεθουν στο στρατοδικειο για εσενα, οποτε μην σε αγχωνει καθολου. Ειναι εντελως γραφειοκρατικο.
Ευχαριστώ φίλε μου. Δεν με αγχώνει τόσο το διαδικαστικό όσο το να αποφύγω οποιαδήποτε πιθανή καταδίκη για να μην λερωθεί το ποινικό μητρώο, εφόσον έχω 4 χρόνια ακόμα για να βγω ΜΚΕ.
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 11:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Grinder

Καλησπέρα, μου ήρθε δεύτερο χαρτί κατάταξης μετά από 2.5 χρόνια. Η πρεσβεία μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εφόσον έιμαη ανυπότακτος εξωτερικού και η στρατολογία το γνωρίζει. Να περιμένω χαρτί για στρατοδικείο η δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο;

μπορει να σε καλεσουν στρατοδικειο, ναι. Ειναι εντελως τυχαιο ποιους καλουν και ποιους οχι. Σε πολους πχ στελνουν προστιμο 2η ή και 3η φορα. Σε καθε περιπτωση, υπαρχουν δικηγοροι που μπορουν να παρευρεθουν στο στρατοδικειο για εσενα, οποτε μην σε αγχωνει καθολου. Ειναι εντελως γραφειοκρατικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 17:27
Καλησπέρα, μου ήρθε δεύτερο χαρτί κατάταξης μετά από 2.5 χρόνια. Η πρεσβεία μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εφόσον έιμαη ανυπότακτος εξωτερικού και η στρατολογία το γνωρίζει. Να περιμένω χαρτί για στρατοδικείο η δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
harrischem Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουλίου/2019
  Παράθεση harrischem Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 17:17
KΑλησπέρα,

ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού και αποφάσισα να διακόψω την ανυποταξία μου και να κάνω το 20ήμερο για εξαγορά με την ΕΣΣΟ που έρχεται τώρα.

Γνωρίζετε αν στο διάστημα μέχει να παρουσιαστώ δικαιούμαι να βγάλω διαβατήριο; Το πρόβλημά μου είναι ότι έπρεπε να περιμένω πολύ με τα προξενεία για να ανανεώσω την ανυποταξία εξωτερικού και για αυτό τη διέκοψα.

Θέλω να φύγω για Αμερική τον άλλο μήνα οπότε θα με διευκόλυνε αν το είχα νωρίτερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2019 ώρα 14:35
Αρχικά αποστάλθηκε από anipotaktos123

Όταν λες για "υπόλοιπες κυρώσεις" εννοείς το πρόστιμο ή υπάρχει και κάτι άλλο;

Όχι, δεν ξέρω αν υπάρχει τίποτα άλλο, Εννοούσα τις υπόλοιπες τυπικές κυρώσεις τύπου απαγόρευσή εξοδου απο τη χώρα κτλ. Παρε τηλεφωνο καλυτερα στο στρατολογικό σου γραφείο να στο επιβεβαιωσουν. Ηταν πολυ εξυπηρετικοί κ μου απάντησαν ερωτήσεις που δεν ήξεραν να μου απαντήσουν 2 δικηγόροι...
Επιστροφή στην κορυφή
anipotaktos123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιουνίου/2019
  Παράθεση anipotaktos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 22:45
Όταν λες για "υπόλοιπες κυρώσεις" εννοείς το πρόστιμο ή υπάρχει και κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 14:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Impedance_Z

Κώστα άρχισε με την διαδικασία να γίνεις ΜΚΕ που θα σου χρειαστεί όπως και να έχει.
Να προσλάβεις ένα δικηγόρο ώστε να μην μπλέξεις περισσότερο.
Θεωρητικά μόλις γίνεις ΜΚΕ οι ποινικές κυρρώσεις διαγράφονται.

Το πρόστιμο εάν το πλήρωσες δεν θα το πάρεις πίσω.

Είχα την ίδια απορία πριν από κάτι μήνες κ μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο στρατολογικό μου γραφείο αλλά κ στο στρατοδικείο εμαθα (από 3 διαφορετικούς υπάλληλους) πως όντως με την ιδιότητα ΜΚΕ η καταδίκη δεν διαγράφεται! Τουλάχιστον αυτή είναι με αναστολή κ μετά από δύο χρόνια διαγράφεται από το ποινικό μητρώο. Οι υπόλοιπες κυρώσεις όντως διαγράφονται με την ιδιότητα ΜΚΕ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 64>