Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 9>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
diplomaths Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση diplomaths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό
    Αποστολή: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 18:38
Ελληνική εκπαίδευση μάλλον θα εννοεί Ελληνική συνείδηση, ή ακόμα και την γνώση των Ελληνικών
Πάντως αυτό που λες ισχύει πως υπήρχαν στην Ιστορία στρατοί με μισθοφόρους αλλοδαπούς άλλα όχι αξιωματικούς. Εδώ μιλάμε για εκπαίδευση μόνιμων αξιωματικών του Ελληνικού Στρατού, και όχι για αυτούς που εκτελούν τις στρατιωτικές υποχρεώσεις τους
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2009
  Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 19:10
Το ξαναλεω, διακριθηκαν ελληνοαμερικανοι και μεξικανοι αξιωματικοι (πιλοτοι) στον πολεμο του κολπου, με αμερικανικη υπηκοοτητα και σπουδαγμενοι σε αμερικανικες σχολες η ΑΕΙ. Ο στρατιωτικος υπερασπιζει τη στολη που φοραει τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω. Αλλωστε υπαρχουν ανθρωποι παγκοσμιως που εχουν πολυ καλυτερη γνωση ελληνικης παιδειας φιλοσοφιας απ οτι οι περισσοτεροι απο μας που μπηκαμε στα ΑΣΕΙ και στα ΑΣΣΥ.
Και εγω ειμαι κατα των ξενων στον Ελληνικο στρατο αλλα ας μην ειμαστε απολυτοι
Επιστροφή στην κορυφή
PETER.D Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2010
  Παράθεση PETER.D Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 19:18
Σκεψου ομως οτι εσυ δεινεις την ζωη σου για την πατριδα ενω αυτος γιατι; Για τα λεφτα; Ασε που πιστευω σε μια δυσκολη στιγμη ο λοχος θα εμπιστευοταν ποιο πολυ εναν ελληνα αξιωματικο παρα εναν ξενο αν σκεφτεις οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι ηγετες... Χωρις ομως να ειμαι απολυτος γιατι υπαρχει περιπτωση να κανει καλα την δουλεια του
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2009
  Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 20:09
Κανεις δεν εγινε αξιωματικος εθελοντικα, ολοι πληρωνονται...
Επιστροφή στην κορυφή
diplomaths Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Παράθεση diplomaths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 20:12
Η αμοιβή όμως δεν αποκλείει την ύπαρξη αγάπης για την Πατρίδα και το Έθνος ενός αξιωματικού
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 20:29
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Το ξαναλεω, διακριθηκαν ελληνοαμερικανοι και μεξικανοι αξιωματικοι (πιλοτοι) στον πολεμο του κολπου, με αμερικανικη υπηκοοτητα και σπουδαγμενοι σε αμερικανικες σχολες η ΑΕΙ. Ο στρατιωτικος υπερασπιζει τη στολη που φοραει τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω. Αλλωστε υπαρχουν ανθρωποι παγκοσμιως που εχουν πολυ καλυτερη γνωση ελληνικης παιδειας φιλοσοφιας απ οτι οι περισσοτεροι απο μας που μπηκαμε στα ΑΣΕΙ και στα ΑΣΣΥ.

Οι ΗΠΑ ειναι ενα πολυεθνικο κρατος και βασιστηκε πανω στην πολυπολιτισμικοτητα της για να γινει υπερδυναμη και δεν εχει ουδεμια σχεση με την ελλαδα... Παντως δεν νομιζω οτι μπορουν να Προσφέρουν Περισσοτερα οι πακιστανοι, οι αλβανοι κοκ αλλοδαποι σε εναν πολεμο με την τουρκια
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
faoust21 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 04/Ιουλίου/2011
  Παράθεση faoust21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουλίου/2011 ώρα 19:06
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Οι ΗΠΑ ειναι ενα πολυεθνικο κρατος και βασιστηκε πανω στην πολυπολιτισμικοτητα της για να γινει υπερδυναμη και δεν εχει ουδεμια σχεση με την ελλαδα... Παντως δεν νομιζω οτι μπορουν να Προσφέρουν Περισσοτερα οι πακιστανοι, οι αλβανοι κοκ αλλοδαποι σε εναν πολεμο με την τουρκια

Ενω οι Ελληνες αξιωματικοι που δεν εχουν πολεμησει ποτε τους και μολις μαθαινουν οτι επικειται μεταθεση βαζουν μπαρμπαδες και θειαδες για να αποφυγουν την "κακη" μεταθεση ειναι κομμαντα... !

Οι αμερικανοι και οι βρετανοι που δεχονται αλλογενεις αξιωματικους και μαλιστα καποιοι απο αυτους γινονται και ανωτατοι, ειναι ηλιθιοι. Γι'αυτο εχουν αυτο τον γιωταδικο στρατο, ενω εμεις που ειμαστε ΟΛΟΙ ανηψια του Περικλη και του Σωκρατη, εκτος του οτι ξερουμε απεξω και ανακατωτα την αρχαια ελληνικη γραμματεια, ειμαστε μαχιμοι, κι ας μην εχουμε πολεμησει ποτε, κι ας φοβομαστε να παμε μεταθεση καπου που να μην εχει μεγαλη πολη κοντα.
Επιστροφή στην κορυφή
diplomaths Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Παράθεση diplomaths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουλίου/2011 ώρα 20:19
Μπορεί να ισχύει στην πλειοψηφία ή σε μεγάλο μέρος των αξιωματικών, αλλά μην γενικεύεις για το σύνολο
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Δες τη Λίστα

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2010
  Παράθεση ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 01:19

Και εγω ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ στον ελληνικο στρατο και λογικο ειναι

ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
faoust21 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 04/Ιουλίου/2011
  Παράθεση faoust21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:08
Αρχικά αποστάλθηκε από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ

εσυ γενικα εισαι κατα της ορθογραφιας.
Επιστροφή στην κορυφή
kampf Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 07/Αυγούστου/2009
  Παράθεση kampf Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:12
Γενικευση=αρχη φασισμου

Η Αμερικη ηταν ανεκαθεν πολυφυλετικη χωρα και η Βρετανια ανεκαθεν αποικιοκρατικη. Ουδεμια σχεση με την Ελλαδα.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Επιστροφή στην κορυφή
sintoma lokatzis Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση sintoma lokatzis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:22
Εννοειται πως ειμαι υπερ εαν και εφοσον κανουν τη δουλεια τους με αγαπη, τους αρεσει ο στρατος και εχουν πειστει μεσα τους οτι θα υπηρετησουν την ελλαδα μεχρι της τελευταιας ρανιδος του αιματος τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος_9007 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 13/Απριλίου/2011
  Παράθεση Αλεξανδρος_9007 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:34
Να σας το θεσω αλλιως το θεμα... Αν φοναζαν καποιον απο εσας να υπηρετησετε αλλη πατριδα θα πηγαινατε;
Επιστροφή στην κορυφή
sintoma lokatzis Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση sintoma lokatzis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:48
Σιγουρα οχι... Αλλα εαν ημουν μονιμος κατοικος σε αυτη την αλλη πατριδα ειχα μεγαλωσει εκει, ειχα δουλεψει εκει και ειχα κουραστει για να περασω σε αυτη την στρατιωτικη σχολη της συγκεκριμενης χωρας Και γενικα αγαπουσα αυτη την αλλη πατριδα γιατι να μη το κανω; Ο αλλοδαπος που ειναι στην ελλαδα μπορει να την αγαπαει κιολας... Δεν μπορουμε να ξερουμε τι πραγματικα νιωθει μεσα του για τη χωρα μας... Θα σου δωσω ενα παραδειγμα... Ειδα μια φωτογραφια μεσα στο φορουμ, νομιζω ηταν απο ασκηση της σχολης ευελπιδων και στη φωτογραφια απεικονιζονται 2 μαυροι που εκπαιδευονται... Η σχολη ευελπιδων δεν ειναι μια ευκολη σχολη... Προφανως αυτοι διαβασανε πολυ για να μπουν στην ευελπιδων... Και μπηκαν επειδη τους αρεσε ο στρατος. Εκτως και αν μπαινουν απλως για τη μονιμοτητα τοτε παω πασο... Με λιγα λογια για να μη σε κουραζω κιολας το μονο που με ενδιαφερει ειναι η χωρα μου να χει ικανα στρατιωτικα στελεχη... Κι ας καταγονται κι απο τη καμποτζη δεν υπαρχει προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 21:00
Οι συγκεκριμένοι Αφρικανοί σπουδαστές έρχονται και σπουδάζουν στις εδώ Στρατιωτικές Σχολές βάσει διακρατικών συμφωνιών.

Όσο για τη Βρετανία,hello, όταν έχεις ολόκληρη Βρετανική Κοινοπολιτεία, λογικό δεν είναι να μην έχει ΚΑΙ αλλοδαπούς; Στις τάξεις των Βρετανικών Ενόπλων Δυνάμεων υπάρχουν Αγγλοι, Ουαλλοί, Σκωτσέζοι, Ιρλανδοί, Καναδοί, Αυστραλέζοι, Νεοζηλανδοί,Gurkhas, Ινδοί και πάει λέγοντας.

Α, και μια λεπτομέρεια: ΗΠΑ και Βρετανία κατήργησαν εδώ και δεκαετίες την υποχρεωτική στράτευση εφέδρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος_9007 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 13/Απριλίου/2011
  Παράθεση Αλεξανδρος_9007 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 21:14
Ισως να το βλεπω εγωιστικα αλλα εγω δεν θα υπηρετουσα αλλη πατριδα... (νομιζω)
Επιστροφή στην κορυφή
diplomaths Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Παράθεση diplomaths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 21:40
Αρχικά αποστάλθηκε από sintoma lokatzis

Σιγουρα οχι... Αλλα εαν ημουν μονιμος κατοικος σε αυτη την αλλη πατριδα ειχα μεγαλωσει εκει, ειχα δουλεψει εκει και ειχα κουραστει για να περασω σε αυτη την στρατιωτικη σχολη της συγκεκριμενης χωρας Και γενικα αγαπουσα αυτη την αλλη πατριδα γιατι να μη το κανω; Ο αλλοδαπος που ειναι στην ελλαδα μπορει να την αγαπαει κιολας... Δεν μπορουμε να ξερουμε τι πραγματικα νιωθει μεσα του για τη χωρα μας... Θα σου δωσω ενα παραδειγμα... Ειδα μια φωτογραφια μεσα στο φορουμ, νομιζω ηταν απο ασκηση της σχολης ευελπιδων και στη φωτογραφια απεικονιζονται 2 μαυροι που εκπαιδευονται... Η σχολη ευελπιδων δεν ειναι μια ευκολη σχολη... Προφανως αυτοι διαβασανε πολυ για να μπουν στην ευελπιδων... Και μπηκαν επειδη τους αρεσε ο στρατος. Εκτως και αν μπαινουν απλως για τη μονιμοτητα τοτε παω πασο... Με λιγα λογια για να μη σε κουραζω κιολας το μονο που με ενδιαφερει ειναι η χωρα μου να χει ικανα στρατιωτικα στελεχη... Κι ας καταγονται κι απο τη καμποτζη δεν υπαρχει προβλημα

Κατά την γνώμη μου δεν αρκεί η ικανότητα. Δεν μιλάω με βάση στο πως είναι οι ένοπλες δυνάμεις σήμερα, αλλά άλλο ικανός μόνο, και άλλο ικανός + αγάπη για υπεράσπιση πατρίων εδαφών και έθνους
Η ιστορία έχει δείξει πως ο δεύτερος, και με πενιχρά μέσα έχει υπερισχύσει
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Δες τη Λίστα

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2010
  Παράθεση ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 01:41
Αρχικά αποστάλθηκε από faoust21

Αρχικά αποστάλθηκε από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ

εσυ γενικα εισαι κατα της ορθογραφιας.
Καταρχην δεν σε προσβαλα. Μπορει να ειμαι κατα της ορθογραφιας αλα δεν ειμαι κατα της Ελλαδας οπως εσυ παραδειγμα ) δεν θα σε πειραζε ξενος στον στρατο και παραδειγμα 2) Σε αλο θεμα λες τα συνθηματα ρατσιστικα.
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 9>