Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 43>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ydroxoos2 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 11/Σεπτεμβρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ydroxoos2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας
    Αποστολή: 08/Απριλίου/2009 ώρα 05:57
Παιδια μαλλον βγενο Ι5 μπωρο να ζητησω απο την υγειονομικη επιτροπη να με βγαλει Ι4 να κανω την θητεια μου ! Θα το σεβαστουν λετε αυτο που θα τους ζητησω;
Επιστροφή στην κορυφή
kapnicious Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 17/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση kapnicious Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2009 ώρα 16:39
Παιδιά να ρωτησω κάτι επι των διαδικασιών: Από οτι ξέρω αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας το δηλώνεις όταν κόβεις την αναβολή καταθέτεις ο, τι σχετικές εξετάσεις έχεις (ιστορικό) κ στην συνέχεια όταν παρουσιαστείς σε πηγαίνουν σε στρατιωτικό νοδοκομείο για παιρετέρω εξετάσεις. Ισχύει κάτι διαφορετικό;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Grgiwn Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 12/Απριλίου/2009
  Παράθεση Grgiwn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2009 ώρα 02:35
Χαιρεται ειμαι 28 και το Μαίο και εγω με το καλό παρουσιαζομαι. Εχω ασθμα και οταν παθαινω κριση το aerolin να ειναι καλα. Επισης πριν απο 3 χρονια ειχα ενα ατυχημα και επαθα συντριπτικο καταγμα κνημης και περονης για αυτο και μου τοποθετηθηκε ειλος στο εσωτερικο της κνημης απο το γονατο μεχρι τον αστραγαλο τον οποιο εχω ακόμη με αποτέλεσμα να εχω προβλημα εντονο στην ορθοστασια και οταν περπατήσω κανα μισαωρο. Μπορειτε να μου πειτε ποια θα ειναι η σωματικη μου ικανοτητα και οταν παρουσιαστω θα πρεπει να εχω χαρτια για ολα αυτα;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2009 ώρα 00:58
Καλησπερα,
Εβγαλα αξονική και μου βρήκαν τα παρακάτω :

Σκολιωτική παραμόρφωση της ΟΜΣΣ με το κυρτό προς τα αριστερά,
σε μερικούς σπόνδυλους (Ο2-Ο5) παρατηρούνται μικρού βαθμού ευρείας βάσης προβολές των μεσοσπονδύλων δίσκων Και Ο5-Ι1 παρατηρείαται ευρείας προβολή του μεσοσπόνδυλιου δίσκου καθώς και σπονδυλολίσθιση του Ο5 με πρώτου βαθμού σπονδυλολίσθιση του Ο5 επί του Ι1.

Εγώ θα τους τα πώ αυτά μαζί με τις παρενέργειες που έχω (μούδιασμα αριστερά και όχι πολύ ορθοστασία). Τι προβλέπεται για εμένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Grgiwn Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Grgiwn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2009 ώρα 05:01
Εχω ενα σίδερο 50 cm στο εσωτερικο της κνήμης εδω και τεσσερα χρονια. Δεν ειμαι υποχρωμένος να το βγαλω αμεσα. Τι πρεπει να κανω; Ποια θα ειναι η σωματικη μου ικανότητα; Υπάρχει κινδυνος να μου δώσουν αναβολη;H βοηθειά σας θα μου ειναι σηματικη. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2009 ώρα 05:21
Φιλε μου ειλικρινα δεν θελω να κανω καποια εικασια αλλα ενα παλικαρι οσο ημουν εγω στο κεντρο που ειχε ενα αντιστοιχο προβλημα με το δικο σου τον βγαλανε Ι5.

Απο εκει και περα νομιζω ειναι θεμα της επιτροπης.
Επιστροφή στην κορυφή
Grgiwn Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Grgiwn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2009 ώρα 20:24
Το παιδι αυτο ειχε εντονο πρόβλημα ή απλα δυσκολία στο περπάτημα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2009 ώρα 04:59
Γειά σας παιδία.

Έχω να κάνω ερώτηση σχετικά με το τι I1-I5 δικαιούμαι και απ' ότι κατάλαβα εδώ ρωτάνε.

Εκανα εγχείρηση αφαιρεσης όρχη,(Αλλα όχι για καρκινο), δικαιουμαι καποια μειωση;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2009 ώρα 06:34
Γεια χαρα. Μπαινω κι εγω αυλωνα σε λιγες μερες με το καλο. Εχω 3 βιδες στο μεσαιο δαχτυλο του αριστερου χεριου (ειμαι δεξιοχειρας) και η δεξια μου κλιδα εχει κολισει στραβα μετα απο σπασιμο (και τα 2 απο ατυχημα με μηχανη). Ακουγεται ψιλοτραγικο αλλα και το δαχτυλο λειτουργει κανονικα και η κλιδα δεν εχει κανενα προβλημα. Λογικα θα βγω Ι4. Ετσι δεν ειναι;
Ευχαριστω πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2009 ώρα 16:05
Για τους μονόρχεις τι ισχύει; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2009 ώρα 19:12
Νομίζω ότι παίρνεις απαλλαγή
Επιστροφή στην κορυφή
Snakeshit Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση Snakeshit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2009 ώρα 21:55
Έχω έναν φίλο ο οποιός πάσχει απ'αυτήν την ασθένεια αλλα ανήκει στο 10% που δεν έχει παγκρεατική ανεπάρκεια. Θέλει να μάθει τη κατηγορία Ι θα τον βγάλουν.
Χαρακτηριστικά συμπτώματα της ασθένειας είναι:
• Ο επίμονος και αναιτιολόγητος βήχας.
• Οι συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις.
• Η αδυναμία πρόσληψης βάρους.
• Οι επανειλημμένες διάρροιες.
• Ο ιδιαίτερα αλμυρός ιδρώτας.
Λόγο του ότι δεν έχει παγκρεατική ανεπάρκεια δεν έχει διάρροιες και επειδή αθλήται δεν έχει αδυναμία πρόσληψης βάρους. Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε. Ευχαριστώ...
Επιστροφή στην κορυφή
takis17 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Μαΐου/2009
  Παράθεση takis17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαΐου/2009 ώρα 15:35
Γεια σας. Πριν λιγο καιρο ειχα ενα ατυχημα με αποτελεσμα να χειρουργηθω στο ποδι (εξωτερικη οστεοσυνθεση) καρφια). Εχω γεννηθη το 1991, οταν παρουσιαστω θα εχω πρόβλημα με σωματικη ικανοτητα, θα βγω Ι1-Ι5;
η θα μπορω να κανω κανωνικα την θητεια μου;
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
SmCe Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 31/Μαΐου/2009
  Παράθεση SmCe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουνίου/2009 ώρα 16:42
Αν το πρόβλημα που έχεις χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση, όπως δεν Πρέπει να κάνεις πορεία ή δεν μπορείς να είσαι συνέχεια όρθιος ή δεν μπορείς να τρέξεις ή οτιδήποτε διαφορετικό από τους άλλους τότε θα βγείς σε κάποια κατηγορία Ι2-Ι3-Ι4. Για να βγείς Ι5 θα πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα που δεν μπορείς να κάνεις την θητεία σου. Αν απλός έχεις βίδες και τίποτα άλλο και δεν σε ενοχλούν, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
ikaros Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Αυγούστου/2008
  Παράθεση ikaros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2009 ώρα 16:07
Γεια σε ολους. Τον Αυγουστο θα παρουσιαστω στον στρατο. Εδω και καποια χρονια ακολουθω καποια φαρμακευτικη αγωγη λογο καποιων αραιων κρισεων που ειχα στο παρελθον. Επειδη θα δηλωσω τα χαπια που πινω και επειδη θελω να αποφυγω Ι5 και Ι4 και γενικα θελω να υπηρετησω κανονικα, εχω παρει ενα πιστοποιητικο απο τον γιατρο που με παρακολουθει ετσι ωστε να το δειξω στους γιατρους του στρατου που θα με εξετασουν. Το πιστοποιητικο ειναι απο μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο και Μαλιστα ο γιατρος μου ειναι διευθυντης της κλινικης. Πιστευεται οτι θα το λαβουν υποψιν οταν τους το δωσω ή οτι δεν θα δωσουν σημασια. Σκεφτομαι να παρω και καποιες εξετασεις που ειναι καθαρες. Τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2009 ώρα 17:23
Λογικά θα σε πάνε για διερεύνηση στο 401
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνιος Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Μαΐου/2009
  Παράθεση Αντώνιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2009 ώρα 18:29
Φίλε Ίκαρε, τα χαρτιά που έχεις να είσαι σίγουρος ότι θα τα λάβουν υπόψη, ειδικά αν είναι έτσι. Το τι θα κάνουν βέβαια είναι αποκλειστικά θέμα της επιτροπής. Από τα όσα κατάλαβα πάνω στο ιστορικό σου και από το ΦΕΚ της IK Μπορεί να βγείς εύκολα I/3 και να Υπηρετήσεις. Αλλά ποτέ δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2009 ώρα 03:59
Καλησπέρα. Έχω και εγώ ένα πρόβλημα σχετικό με προηγούμενες αναφορές (σπασμένο γόνατο με βίδες και λάμες, ρήξη χιαστών κτλ κτλ) και αναρωτιέμαι τι Ι θα πάρω όταν με το καλό παρουσιαστώ. Η ερώτησή μου όμως δεν έχει να κάνει άμεσα με την κατηγορία σωματικής ικανότητας που θα μου δώσουν (πιθανότατα Ι3 ή Ι4), αλλά με το πώς θα γλιτώσω (πιθανή) αναγκαστική αναβολή λόγω του προβλήματος αυτού. Θέλω να παρουσιαστώ το Νοέμβρη που έρχεται και για αυτό το λόγο θα κόψω την αναβολή μου τις επόμενες μέρες. Έχω ακούσει (φήμες.) ότι ενδέχεται να μου δώσουν αναβολή μέχρι να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα (ισχύει κάτι τέτοιο; ). Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μου δώσουν κάποια νέα αναβολή και να παρουσιαστώ μετά τον Νοέμβρη (προσωπικοί λόγοι.). Υπάρχει κάποια διαδικασία με την οποία να περάσω από εξετάσεις πριν παρουσιαστώ (ενδεχομένως και πριν κόψω την τρέχουσα αναβολή) και να γνωρίζω πως θα κρίνουν την σωματική μου ικανότητα; Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα ή μόνο από Στρατολογία θα βγάλω άκρη; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 43>