Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Melkor Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Melkor Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ
    Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 18:30
Παιδια τι προτεινετε μεταξυ αλεξιπτωτων και αμφιβιων απο αποψη μαχιμοτητας; Πχ καταδρομικες ασκησεις κλπ. Επισης ποιες μοιρες ειναι μαχιμες και να προτιμησω; Ποιες να αποφυγω; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Snakeshit Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση Snakeshit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:49
Το ίδιο είναι. Ερωτήσεις είναι αυτές;
Επιστροφή στην κορυφή
Melkor Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση Melkor Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 20:08
Φιλε μου οτι ακουω ρωταω. Ιδεα δεν εχω, μεχρι να μπω να μαθω. Απλα ολοι μου λενε οτι σε αλλες κανεις μονο σκοπιες και αγγαρειες και σε αλλες πολυ περισσοτερα. Μακαρι να ειναι παντου ιδια
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 21:02
Για τις ΜΑΚ. Κω, Χίο και σάμο
Επιστροφή στην κορυφή
asimike Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση asimike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Snakeshit

κανες λαθος φιλε μου δεν ειναι καθολου τα ιδια! Μακραν αλεξιπτωτα πιο μαχημα! Μακρια απο ΜΑΚ!
ΕΛΛΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 12/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:28
Z MAK
η καλυτερη μοναδα στην ελλαδα
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ

Z MAK
Ωραιος ρε συ! Για θητεια λεει ομως...
Α... Οταν πας εκει και δεις πως ειναι, ελα μετα και πες μου εντυπωσεις...
Επιστροφή στην κορυφή
asimike Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση asimike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:21

Z MAK
οχι για εφεδρους παντως...
ΕΛΛΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:37
Αρχικά αποστάλθηκε από asimike

Z MAK
οχι για εφεδρους παντως...
Εξαρτατε τι ζηταει ο εφεδρος...
Επιστροφή στην κορυφή
johny.xmarks Δες τη Λίστα

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2010 ώρα 07:15

Αρχικά αποστάλθηκε από Snakeshit

κανες λαθος φιλε μου δεν ειναι καθολου τα ιδια! Μακραν αλεξιπτωτα πιο μαχημα! Μακρια απο ΜΑΚ!

Τα αλεξίπτωτα πιο μάχιμα; Γιατί; Επειδή πέφτεις από αεροπλάνο κα παίρνεις 1000€; Αυτό σε κάνει πιο μάχιμο;

Κατανοώ τον κίνδυνο του άλματος (γι'αυτο παίρνεις και τα λεφτά όμως ρε αδερφέ). Αλλά αυτό δεν σε κάνει πιο μάχιμο.

Μήπως οι αλεξιπτωτιστές στοχεύουν καλύτερα το όπλο από ΜΑΚ-ΛΟΚ;

Κάνουν 100άρα αντί 50άρα που κάνυν οι άλλοι;

Το μπέργκιν τους είναι πιο βαρύ μήπως από των άλλων;

Μήπως επειδή κόβουν πιο εύκολα τα άτομα; Αυτό μπορεί κάλλιστα να γίνεται για μούρη και έτσι έχω ακούσει.

Μήπως κάνει πιο δύσκολες ασκήσεις; Ή περισσότερες; Γιατί αυτό δεν πάει αναλόγως αλεξιτωτιστές/αμφίβιους/λοκατζήδες αλλά αναλόγως την μοίρα/μονάδα που είναι.

Μήπως οι ασκήσεις που κάνουν οι αλεξιπτωτιστές; Γιατί αυτές οι ασκήσεις απ'όσο έχω ακούσει είναι αποκλειστικά και μόνο για να μαθαίνεις το αλεξίπτωτο και την πτώση. Ουδεμία σχέση με μαχιμότητα.

Τί κάνει τον αλεξιπτωτιστή πιο μάχιμο από έναν αμφίβιο;

Μήπως η πουλάδα από μόνη της; ! Και στους αμφίβιους μπορεί έυκολα να θεσμοθετηθεί "δυτόσημο".

Γιατί εγώ έχω ακούσει ότι ο αλεξιπτωτιστής είναι βυσματίας/πολύπριζος Αθηναίος (οι περισσότεροι) που θέλει να μείνει Ασπρόπυργο για να είναι δίπλα από το σπιτάκι του και να παίρνει και λεφτάκια... Αυτό είναι μάχιμο;

Μήπως ο αλεξιπτωτιστής κάνει μεγαλύτερη θητεία;

Ειλικρινά δηλαδή εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί.Γιατί εγώ δεν το βλέπω πουθενά.

Φιλικά στα λέω, αλλά δηλώσεις του τύπου "Μακραν αλεξιπτωτα πιο μαχημα! Μακρια απο ΜΑΚ! " είναι εντελώς αόριστες. Εξήγηση δεν έδωσες.

Μπορώ και γω να πώ "Μακραν ΜΑΚ πιο μαχιμα! Μακρια απο αλεξιπτωτα! " αλλά δεν βλέπω τον λόγο.

Υ. Γ.:

Τρώει ο αλεξιπτωτιστής το χιόνι του ΛΟΚατζή ή την υγρασία του αμφίβιου;(ή βουτιά στο νερό και μετά μια κρύα έξοδο λόγω του αέρα από το νερό με μπέρκιν και όλα; ) Δεν νομίζω...

Μήπως οι αλεξιπτωτιστές θα τρέξουν σε περίπτωση που γίνει σκηνικό με τους Τούρκους στο Αιγαίο; Γιατί εγώ νομίζω ότι οι αμφίβιοι θα την κάνουν τη δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:53
Αρχικά αποστάλθηκε από johny.xmarks

Μήπως επειδή κόβουν πιο εύκολα τα άτομα; Αυτό μπορεί κάλλιστα να γίνεται για μούρη και έτσι έχω ακούσει.
Kοβουν οσους δεν εχουν βισμα για να μπουν τα βισματα

Τί κάνει τον αλεξιπτωτιστή πιο μάχιμο από έναν αμφίβιο;
Ελα μου ντε...

Και στους αμφίβιους μπορεί έυκολα να θεσμοθετηθεί "δυτόσημο".
Δεν εισαι ο πρωτος που το εχει σκεφτει αυτο αλλα δυστυχως δεν θα γινει...

Γιατί εγώ έχω ακούσει ότι ο αλεξιπτωτιστής είναι βυσματίας/πολύπριζος Αθηναίος (οι περισσότεροι) που θέλει να μείνει Ασπρόπυργο για να είναι δίπλα από το σπιτάκι του και να παίρνει και λεφτάκια...
Αυτό είναι μια μεγαλη αληθεια...

Τρώει ο αλεξιπτωτιστής το χιόνι του ΛΟΚατζή ή την υγρασία του αμφίβιου;(ή βουτιά στο νερό και μετά μια κρύα έξοδο λόγω του αέρα από το νερό με μπέρκιν και όλα;) Δεν νομίζω...
Σε καμια περιπτωση. Οταν ειχε ερθει η 2ρα μαλ στην Κω για εκπαιδευση ηταν Μαης ειχαν αρχησει οι ζεστες, και νυχτερινες δεν εκαναν.7 η ωρα το πολυ ηταν εξοδουχοι

Μήπως οι αλεξιπτωτιστές θα τρέξουν σε περίπτωση που γίνει σκηνικό με τους Τούρκους στο Αιγαίο; Γιατί εγώ νομίζω ότι οι αμφίβιοι θα την κάνουν τη δουλειά.
Θα τρεξουν αλλα το πρωτο κυμα θα το εχουμε φαει πρωτα εμεις, να μην σου πω και τι δευτερο ...
Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2010 ώρα 23:19
Ο μόνος που μπορεί να κρίνει (υποκειμενικά μεν) αλλα και με Καποια σοβαρότητα άποψης θα είναι κάποιος που έχει κάνει και τα 2!

Αντε μην αρχίσω να λέω για κάτι αμφίβιους καταδρομείς που τρώνε ΟΥΚάδες για πρωϊνό, για δεκατιανό ΕΤΑτζήδες, για μεσημεριανό SAS, για απογευματινό Spetsnaz και για βραδυνό Delta Force + Seals μαζί.

Μόλις απαντήσει κάποιος με επιχειρήματα, θα φανεί ποιοι είναι οι ραδιοαρβύλες και ποιοι οι μάχιμοι.
...
Επιστροφή στην κορυφή
asimike Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση asimike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:51
Καλα φιλε χαλαρωσε... Εγω σου ειπα την γνωμη μου... Αμφηβιος ημουν...
ΕΛΛΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:03

Καλα φιλε χαλαρωσε... Εγω σου ειπα την γνωμη μου... Αμφηβιος ημουν...

Δεν αντιλεγω! Γνωμη σου ειναι, δεν παω να στην αλλαξω! Απλως θελω να μου την δικαιολογησεις αν μπορεις. Δεν νομιζω οτι ημουν Υπερβολικος σε κατι. Εξηγηση ζηταω.

Αφου ησουν αμφιβιος πως ξερεις τι κανουν/τι δεν κανουν οι αλεξιπτωτιστες;
Επιστροφή στην κορυφή
PARALS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση PARALS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 12:43

Δε καταλαβαινω την αντιπαλοτητα. Ημουν αλεξιπτωτιστης και ο ξαδελφος μου αμφιβιος με διαφορα 6 μηνων. Το αντικειμενο της καθε μοναδας διαφορετικο. Οι αμφιβιοι δινουν μεγαλυτερη εμφαση στις θαλασσιες. Λογικο. Οι αλεξιπτωτιστες παλι ειχαμε λιγο πιο πολισυνθετο ρολο. Δηλαδη η αποστολη μας ηταν εκτος τις επιχειρησεις που ενεργουσαμε σαν καταδρομεις ηταν και η γρηγορη υποστηριξη οπου χρειαζοταν αμεσσα (δε θα ξεχασω τον πελεκυ οπου περναμε ακομη και τις εικονες απο το τοιχο). Εγω προσωπικα εκανα 3 φορες 80 αρα πορεια με πληρη φορτο (δε εχω ακουσει για 100 αρα) αλλωστε δε βγαινουν οι ωρες.4 φορες χιονια 15νθημερα, αμετρητα σχοινακια, αλλα και ασκησεις πεζικου (οπου ομολογω ηταν οτι σπαζομασταν πολυ). Και συνεχεις ασκησεις θαλασσιας με τα φουσκωτα (επιβιβαση σε πολεμικα πλοια και λοιπα. Απειρο τρεξιμο πολλες βολες και φυσικα καψωνια οπως σε καθε μοναδα ειδικων δυναμεων (τοτε ειχαμε και νομιμα τωρα δε ξερω). Συμπερασμα. Η καθε μοναδα εχει το σκοπο και το αντικειμενο της. Ετσι πιστευω τα παραπανω σχολια υπερ η κατα των αλεξιπτωτιστων η των αμφιβιων ειναι ατοπα.

...
Επιστροφή στην κορυφή
νεος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νεος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 19:22
Καλησπερα και απο μενα. Θα ηθελα να ρωτησω σε ποιο σωμα αξιζει κανεις να υπηρετησει περισσοτερο; Απο τις πληροφοριες που βρηκα στο φορουμ ειμαι αναμεσα στα αλεξιπτωτα και στις ΜΑΚ; Οι περισσοτεροι λενε οτι αξιζει αλεξιπτωτα λογω των σχολειων, αλλα στις ΜΑΚ οι εμπειριες και οι ασκισεις που γινονται ειναι καλυτερες. Επισης ειδα οτι στη ΜΑΛ κανουν και ασκισεις οπως ανταρτης αλλα επικεντρονονται κυριως στις ρηψεις. Θα ηθελα να μου πειτε τι να επιλεξω για να εχω σχετικα καλυτερη εκπαιδευση και περισσοτερες εμπειριες?
Επιστροφή στην κορυφή
panagiotis2000 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Μαρτίου/2014
  Παράθεση panagiotis2000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2014 ώρα 19:46
Γεια σας που ειναι καλυτερα να παω αμφιβιος ή αλεξιπτωτιστης (για καποιον που του αρεσουν τα δυσκολα)
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.