Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

MIRAGE Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Διαγραμμένο μέλος

Μέλος από: 01/Μαρτίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προβλήματα στον ελληνικό στρατό
    Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 19:27
Φίλε μου. Τα Chinook kai ta APACHE δεν είναι απαρχαιωμένα. Έλλειψη ανταλακτικών ναι οκ συμφωνώ. Αυτό λέω ότι γενικώς υπάρχει πρόβλημα... Αλλά εδώ μιλάμε και για αριθμό ικανών ελικοπτέρων. Πέραν των chinook kai apache όλα τα άλλα.huey είναι απαρχαιωμένα. Ας έχουμε πρώτα σύγχρονα ελικόπτερα και μετά πέρνουμε και ανταλλακτικά γι αυτά.'Αλλο η διαθεσιμότητα μέσων λόγο ανταλλακτικών και άλλο αν έχεις σύγχρονα μέσα γενικά. Τι να το κάνω ένα HUEY κ ας έχει σύγχρονα ανταλλακτικά όταν δεν έχει σύστημα αυτοπροστασίας και είναι ελικόπτερο κατασκευής 1960; Έγώ είμαι στη σφαίρα φαντασίας; Ιαβαζε λίγο καλύτερα και όχι βιαστικά
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
  Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 19:32
Διαβάζω πολύ καλά μην ανησυχείς. Άλλο όμως είπα και άλλο λες εσύ, οπότε κι εσύ ίσως θα έπρεπε να διαβάζεις πιο προσεκτικά.
Για τα Chinook μόνο είπα, πως απ'όσο ξέρω δεν είναι και τόσο πρόσφατης κατασκευής. Αν γνωρίζει κάποιος το αντίθετο να μου το πει και να αναθεωρήσω.
Από εκεί και πέρα δεν μίλησα καθόλου για ανταλλακτικά και ούτε το έθιξα αυτό το ζήτημα. Είπα ότι δεν υπάρχει το αντίστοιχο ανθρώπινο δυναμικό για την πλήρωση των υπαρχόντων αριθμών καινούριων Ελικοπτέρων (Apache,NH και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τον τύπο τους) Και εσύ μου ζητάς και άλλα; Βλέπεις να υπάρχει λογική σε αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
MIRAGE Δες τη Λίστα

Διαγραμμένο μέλος

Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 19:34
Όσο για τον αριθμό χειριστών αυτό είναι εύκολο. Αλλά η ηγεσία είναι αυτή που έχει παραμελήσει την αεροπορία στρατού. Επειτα τα 60 ελικόπτερα μεσέων μεταφορών έπρεπε να έχουν αγοραστεί σε παρτίδες των 20+20+20. Εγώ δεν μίλησα για 60 μια και έξω. Κρίση οικονομική; Λα δεν μπορώ... Όταν υπάρχει πολιτική και στρατιωτική βούληση κόβεις από αλλού και δίνεις αλλού. Είναι γελοίο 13 χρόνια μετά τα ΙΜΙΑ Να αγοράζουμε ελικόπτερα ενώ αυτή έπρεπε να είναι η τελευταία παρτίδα των 20+20+20.
Επιστροφή στην κορυφή
MIRAGE Δες τη Λίστα

Διαγραμμένο μέλος

Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 19:36
Οκ chinnok του 86-92 έτη κατασκευής. Μπορούν μέχρι το 2020 αν τα συντηρούν σωστά. Τα huey όμως του ΄60;
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 19:36
EΊναι εύκολο τότε γιατί δεν γίνεται όμως. Ας λύσουμε πρώτα τα εύκολα -σύμφωνα με εσένα- και μετά να πάμε στα πιο δύσκολα και οικονομικά δυσβάσταχτα. Καλά ο προγραμματισμός που προτείνεις για την οικονομική κρίση είναι τουλάχιστον αστείος με την σημερινή κατάσταση όχι μόνο της ελληνικής, αλλά της παγκόσμιας πραγματικότητας.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 20:19
10 ελικόπτερα Chinook αγοράστηκαν το 1983 και λέγεται ότι 4 από αυτά ήταν Ιρανικά από παραγγελία του Σάχη.

1 έκανε βαριά προσγείωση και χρησιμοποιήθηκε για ανταλλακτικά.

Τα υπόλοιπα 9 αναβαθμίστηκαν στην έκδοση CH-47D. Νομίζω ένα από αυτά ήταν που έπεσε στη Χαλκιδική.

7 καινούργια CH-47SD αγοράστηκαν μετά τα Ίμια.

Τα Apache αγοράστηκαν καινούργια το 1992 και παραλαμβάνονταν σταδιακά μεταξύ 1995 και 1996.

Μια χαρά είναι αυτά.

Τα Huey είναι το πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 20:25
Αυτό ακριβώς εννοούσα και γω Νάσο με το ποια είναι παλιά και ποια καινούρια.
Με τα Huey και τα Bell όντως υπάρχει πρόβλημα. Όχι ότι τα πιο καινούρια δεν έχουνε προβλήματα και δεν πέφτουνε, αλλά όσο και να'ναι δεν είναι και το πιο σωστό όσον αφορά την ασφάλεια των στελεχών να πετάνε με ελικόπτερα που έχουνε ξεπεράσει τα 30+ χρόνια λειτουργίας.
Επιστροφή στην κορυφή
MIRAGE Δες τη Λίστα

Διαγραμμένο μέλος

Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 21:57
Άρα φίλε μου συμφωνούμε. Είδες που τα ελικόπτερα σινούκ και απάτσι είναι σύγχρονα. Τα huey είναι το πρόβλημα. Όσο για το προγραμματισμό μου εσύ είσαι αστείος. Ας ακυρωθούν άλλα προγράμματα. Ας πάρουν ελικοπτερα, φρεγάτες, αεροπλάνα και άστα τα άλλα. Έπειτα οικονομολόγος δεν είσαι ούτε ξέρεις τι σπουδάζω. Γ αυτό ασε τους χαρακτηρισμούς περί αστείων.

ΥΓ: ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΧΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 22:00
Και γω το ίδιο τι σημαίνει αυτό; Κάποια πράγματα χρειάζονται κοινή λογική, όχι αριστεία και επαίνους.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 22:05
Για ήρεμα MIRAGE.

Επειδή εγώ είμαι οικονομολόγος και ξέρω μερικά πράγματα περί δημοσίων οικονομικών, ΟΛΕΣ οι αγορες οπλικών συστημάτων γίνονται με δάνεια ή με έκδοση ομολογιών, άρα θυσία μελλοντικών κρατικών εσόδων, κοινώς θυσία αναγκαίων πόρων για άλλους τομείς.
Επιστροφή στην κορυφή
MIRAGE Δες τη Λίστα

Διαγραμμένο μέλος

Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 02:14

Ηρεμος είμαι. Επιπλέον... Καλύτερα θυσία πόρων παρά θυσία αίματος φίλε μου.

Επιστροφή στην κορυφή
MIRAGE Δες τη Λίστα

Διαγραμμένο μέλος

Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 04:05
Οι καλύτερες προμήθειες είναι οι τύπου FMS. Επιπλέον, επειδή είσαι οικονομολόγος δεν σημαίνει ότι οι άλλοι δεν ξέρουν. Ξέρεις τι επάγγελμα κάνουν ή τι σπουδάζουν ή τι είδους εργασίες τους έδωσαν μια υποτροφία; Δεν νομίζω
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 14:16
Οι FMS είναι πολύ ακριβότερες και γίνονται όταν αγοράζεις οπλικά συστήματα από τις ΗΠΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
MIRAGE Δες τη Λίστα

Διαγραμμένο μέλος

Παράθεση MIRAGE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 17:22
Το ξέρω αλλά τουλάχιστον αποφεύγονται παράπλευρες απώλειες χρημάτων και ελέγχει τη προμήθεια και το αμερικάνικο Κογκρέσο. Το μόνο πρόβλημα με τους αμερικάνους στα οπλικά τους συστήματα είναι ότι εκβιάζουν όποτε θέλουν με τα ανταλλακτικά κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
Su-35 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 26/Απριλίου/2008
  Παράθεση Su-35 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2009 ώρα 06:05

Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Για ήρεμα MIRAGE.

Επειδή εγώ είμαι οικονομολόγος και ξέρω μερικά πράγματα περί δημοσίων οικονομικών, ΟΛΕΣ οι αγορες οπλικών συστημάτων γίνονται με δάνεια ή με έκδοση ομολογιών, άρα θυσία μελλοντικών κρατικών εσόδων, κοινώς θυσία αναγκαίων πόρων για άλλους τομείς.

Αρχικά αποστάλθηκε από MIRAGE

Οι καλύτερες προμήθειες είναι οι τύπου FMS. Επιπλέον, επειδή είσαι οικονομολόγος δεν σημαίνει ότι οι άλλοι δεν ξέρουν. Ξέρεις τι επάγγελμα κάνουν ή τι σπουδάζουν ή τι είδους εργασίες τους έδωσαν μια υποτροφία; Δεν νομίζω

...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2009 ώρα 17:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Su-35

Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Για ήρεμα MIRAGE.

Αρχικά αποστάλθηκε από MIRAGE

...
Επιστροφή στην κορυφή
ziogas191 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 26/Αυγούστου/2009
  Παράθεση ziogas191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2009 ώρα 20:26
Συμφωνω απολυτα με τον ακιος
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris mak Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Ανεπιθύμητο μέλος

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2009
  Παράθεση dimitris mak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2009 ώρα 22:27
Και εγω...
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>