Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 23>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
JohnKr Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 17/Δεκεμβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση JohnKr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα
    Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:21
Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή την υπηρεσία; Γιατί πολλά ακούω τελευταία.
Επιστροφή στην κορυφή
σπυρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση σπυρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2010 ώρα 06:53
Επιστροφή στην κορυφή
παυλος_αθηνα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση παυλος_αθηνα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:47
Καλησπερα... Ειμαι δοκιμος αστυ/φας και ενδιαφερομαι για τα εκαμ... Διαβασα παραπανω πως για να μπεις χρειαζεται να κανεις 40 καμψεις και ανω 15 ελξεις οπως ειπε ο/η cristi ... Εγω σαν αθλητης του στιβου κανω ανετα 80 καμψεις και πανω απο 25 ελξεις κανω μπαρα πιο πολλα κοιλα απο οτι ειμαι (δηλαδη πανω απο 75) ... Εχω αντοχη και παρα πολυ καλη ταχυτητα αλλα δεν ειμαι καλος στο κολυμπι. Εχω πιθανοτητες να τα καταφερω το ρωταω επειδη δεν ειμαι οπως ειπα καλος στο κολυμπι. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την προσοχη σας.

Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:01
Επιστροφή στην κορυφή
χαραλαμπος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση χαραλαμπος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:51

γεια σας! Είμαι 18 και σε λίγες μέρες θα μπω ειδικές δυνάμεις. Στόχος μου είναι τα Ε. Κ. Α. Μ. Θα μπω ειδικός φρουρός και θα κάνω πενταετές. Μετά θα γίνω αστυφύλακας. Θα πρέπει να κάνω και άλλα 5 χρόνια ως αστυφύλακας για να πάω στα Ε. Κ. Α. Μ. Ή θα κάνω μονό το πενταετές ως ειδικός φρουρός. Σας παρακαλώ πείτε μου σύντομα γιατί επείγει…! Ευχαριστώ!

Επιστροφή στην κορυφή
Ταιπαν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ταιπαν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:56
Επειδη εχουμε μπερδεψει αρκετα το θεμα... Στην ΕΚΑΜ μπορουνε να μπουνε Αστυφυλακες ΠΣ (δηλαδη παραγωγικης σχολης μεσω πανελλαδικων) και οχι ΕΦ. Υπαρχει οριο ηλικιας που ακομα και εαν εισαι 20 ετων και θες 8 ετη για να γινεις αστυφυλακας, δεν το προλαβαινεις. Προκυρηξη δεν βγαινει καθε χρονο για ΕΚΑΜ, μπορει να περασουνε και 3-4 χρονια για να βγει προκυρηξη αναλογα των αναγκων. Το σταδιο επιλογες ειναι ΠΟΛΥ απαιτητικο και πρεπει να εχεις προσοντα αθλητη.
Δεν ειναι μονο οι καμψεις και το τρεξιμο το θεμα. Ειναι η γενικοτερη ψυχολογια που πρεπει να εχεις, διοτι πανω απο ολα αυτο μετραει. Δεν ειναι αναγκη να εισαι body-builder, πρεπει ομως να εχεις ενα ΓΕΡΟ σωμα ικανο να αντεχει σε ασκησεις με ενταση. Κανεις δεν θα σου πει να σηκωσεις 120 κιλα μπαρα.
Δεν ειναι αναγκη να εχεις 5 χρονια ελαχιστης υπηρεσιας στην ΕΚΑΜ. Εαν πας στο σχολειο, και δειξεις οτι αξιζεις και εισαι καλος, αντεξεις, και φανει οτι το θες και οτι μπορεις να ανταπεξελθεις δεν προκειτε να πας χαμενος.
Επιστροφή στην κορυφή
Savvas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Savvas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 04:05
Μπραβο σε ολους εσας που βοηθατε τους νεοσους !
Με τη σειρα μου και γω θα ηθελα να ρωτησω εαν μπω για παραδειγμα εκαμ μεσω αστυφυλακων ή αξιωματικων και δεν τους κανω οπως ειπατε και με πεταξουν μετα συνεχιζω την δουλεια μου ως αστυφυλακας ή αξιωματικος;
Ή αποβαλλομαι απο το σωμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Seal Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Seal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 18:17
Όσον αφορά από εκπαίδευση στα αλεξίπτωτα οι άντρες των Ε. Κ. Α. Μ. Εκπαιδεύονται στις τεχνικές H.A.L.O./H.A.H.O;

Εάν γνωρίζει κανείς σας παρακαλώ να απαντήσει
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΑΑΕΕ02 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση ΟΑΑΕΕ02 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 18:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Seal

Όσον αφορά από εκπαίδευση στα αλεξίπτωτα οι άντρες των Ε. Κ. Α. Μ. Εκπαιδεύονται στις τεχνικές H.A.L.O./H.A.H.O.
οι τεχνικες που λες ειναι για ελευθερας και δεν θυμαμαι να υπαρχει ελευθερατζης στην εκαμ, τα παιδια προς τιμην τους παιρνουν τα αλεξιπτωτα χωρις οικονομικα οφελη, σε μια χωρα που ξεπουλιεται παντου
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 20:38
Σε άλλες μονάδες στο εξωτερικό κάνουν εκπαίδευση και στα άλματα ελευθέρας. Για τα στελέχη της ΕΚΑΜ δεν γνωρίζω.
Επιστροφή στην κορυφή
GIORGOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GIORGOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 21:16

Θεορητικα και με βαση αυτα που γραφουν υπαρχουν βατραχανθρωποι στο ΕΚΑΜ. Ομως πρακτικα εγω επειδι τυχαινει να εχω γυτονα εκεμιτη δεν εχουν κανεναν βατραχανθρωπο στην ομαδα τους γιατι δεν προλαβενουν ηλικιακα και δεν πετυχενουν στα ουκ. Περνανε ενα τριμηνω σχολειο σαν τα πεν στεις ειδικες δυναμεις και επισης εκπαιδευονται στην μοναδα των ΕΤΑ. Επισης δεν πληρωνονται τις συντηρησεις απο τα αλεξυπτωτα Οπως οι μονιμοι καταδρομεις παραμονο περνουν δυπλασια εσνσυμα για οσο μηνουν στα ΕΚΑΜ. Και για τον θεο ρε παιδια... Μην Συγρινουμε το ΕΚΑΜ Με τα ΟΥΚ και τις ειδικες δυναμεις του στρατου... Για τον θεο δηλαδι...

Επιστροφή στην κορυφή
overlord Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση overlord Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 14:21
Εχει και σχολειο για να περασεις στην ΕΚΑΜ ;

Επεξεργάστηκε από overlord - 20/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 14:21
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΑΑΕΕ02 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση ΟΑΑΕΕ02 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:12
Εννοειτεεεεεεεεεε
Επιστροφή στην κορυφή
Seal Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Seal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:44

Δηλαδή η Ε. Κ. Α. Μ. Έχει αλεξιπτωτιστές στατικού ιμάντα ή δεν έχει καθόλου;

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 14:10
Αρχικά αποστάλθηκε από Seal

Δηλαδή η Ε. Κ. Α. Μ. Έχει αλεξιπτωτιστές στατικού ιμάντα ή δεν έχει καθόλου;

Φυσικά και έχει. Φωτογραφία από το Fun Club ΕΚΑΜ

Επιστροφή στην κορυφή
XristosK Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση XristosK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:16
Αρχικά αποστάλθηκε από overlord

Συγκροτείται σειρά επιλογής όπου γίνεται σκληρή δοκιμασία στους υποψήφιους.
Ματώνεις στην κυριολεξία...
Πολλοί εγκαταλείπουν τις πρώτες ημέρες.
Από αυτούς που θα αντέξουν να τελειώσουν την δοκιμασία, γίνεται τελική επιλογή.

Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 17:25
Αρχικά αποστάλθηκε από XristosK

Αρχικά αποστάλθηκε από overlord

Συγκροτείται σειρά επιλογής όπου γίνεται σκληρή δοκιμασία στους υποψήφιους.
Ματώνεις στην κυριολεξία...
Πολλοί εγκαταλείπουν τις πρώτες ημέρες.
Από αυτούς που θα αντέξουν να τελειώσουν την δοκιμασία, γίνεται τελική επιλογή.

ριξε και μια ματια τις σελιδες θα βρεις ενδιαφερουσες αποψεις και πληροφοριες
Επιστροφή στην κορυφή
Seal Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Seal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 17:37
Σε περίπτωση αεροπειρατίας όταν το αεροπλάνο βρίσκεται στον αέρα η Ε. Κ. Α. Μ. Με ποιο τρόπο θα έπεμβει;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 23>