Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 20212223>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
XristosSar Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Απριλίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση XristosSar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα
    Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2018 ώρα 20:51
’μα έχεις πτυχίο πολεμικής τέχνης ή αυτοάμυνας π. χ.krav maga μετράει κάπου αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2018 ώρα 15:25
Δεν μετραει πουθενα
Επιστροφή στην κορυφή
vardtrooper Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Μαρτίου/2017
  Παράθεση vardtrooper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2018 ώρα 13:20
Παιδιά να σας κανω μια ερβτσερ η ΟΕΑ Κρήτης υπάγεται στο Λιμενικό Σώμα η στην αστυνομία όπως η ΕΚΑΜ;
Επιστροφή στην κορυφή
vardtrooper Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση vardtrooper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2018 ώρα 13:20
Ερωτηση*
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2018 ώρα 15:20
Η ΟΕΑ στην Κρήτη ανήκει στην ΕΛ. ΑΣ. αλλά δεν είναι ακριβώς σαν την ΕΚΑΜ. Ας πούμε κάπως παρόμοια υπηρεσία. Νομίζω όμως ότι υπάρχει και ΚΕΑ του ΛΣ στην Κρήτη.
Πληροφοριακά έχει επιχειρηθεί κανά-δυο φορές να γίνει ΕΚΑΜ στην Κρήτη αλλά το Σχολείο έβγαινε "άγονο" και διακοπτόταν.
Η κούραση είναι προσωρινή, η τιμή όμως... παντοτινή.
Επιστροφή στην κορυφή
vardtrooper Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση vardtrooper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2018 ώρα 17:39
Μαλιστα απο οτι εχω ακουσει το σχολειο της ΟΕΑ ειναι στα προτυπα της εκαμ αλλα πιο χαλαρο. Δηλαδη μονο αστυφυλακες και ειδικοι φρουροι (νομιζω κανω λαθος) δηλωνουν εθελοντες στην ΟΕΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2018 ώρα 18:55
Δεν ξέρω καν αν γίνεται Σχολείο για την στελέχωση της ΟΕΑ και αν είναι στα πρότυπα του Σχολείου προεπιλογής της ΕΚΑΜ. Από όσο καταλαβαίνω και επιφυλακτικά πάντα πρέπει να είναι μια πιο "εξελιγμένη" ΟΠΚΕ. Δεν ξέρω αν πηγαίνουν ΕΦ. Δεν έχει να κάνει ακριβώς με τον βαθμό. Απλά μέχρι την ηλικία των 28, είτε είσαι από Αστυφυλάκων, είτε από Αξιωματικών ο βαθμός σου θα είναι Αστυφύλακας, πιθανόν Αρχιφύλακας (Παραγωγικής Σχολής), Υπαστυνόμος Β', Υπαστυνόμος Α' ή αντίστοιχα Ειδικός Φρουρός.

Στην ΕΚΑΜ προφανώς πας εθελοντικά, αλλά πας εφόσον γίνει Σχολείο, είσαι εντός του ορίου ηλικίας και έχεις τις υπόλοιπες προϋποθέσεις. Η ΕΚΑΜ δεν κάνει Σχολείο συχνά, όπως για παράδειγμα στο ΣΥΚ ή στο Καταδρομών που γίνονται κάθε χρόνο, συγκεκριμένες χρονικές περιόδους. Αν θυμάμαι καλά μετά το Σχολείο του 2011 έκανε το 2015 και το 2017. Με λίγα λόγια ναι μεν είσαι εθελοντής, αλλά δεν ξυπνάς μια μέρα και λες πάω να κάνω αναφορά στην Υπηρεσία μου για να πάω στην ΕΚΑΜ ή ξεκινάω προετοιμασία και με το επόμενο Σχολείο της ΕΚΑΜ δηλώνω να πάω γιατί δεν ξέρεις πότε θα γίνει. Πληροφοριακά τα λέω αυτά.
Αντίστοιχα και για την ΟΕΑ αν γίνεται Σχολείο προεπιλογής.
Επιστροφή στην κορυφή
XristosSar Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση XristosSar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 18:12
Μπορει κάποιος εάν γνωριζει να πει τι περιλαμβάνει το σχολείο των ΕΚΑΜ
Επιστροφή στην κορυφή
vardtrooper Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση vardtrooper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 22:19
Φίλε δεν νομίζω να γνωριζει κάποιος. Και αν γνωριζει αυτά είναι απόρρητα φιλε. Αν και πιστεύω ανά σχολείο διαφερουν οι ασκήσεις εννοώ γίνονται πιο πολυπλοκες και εξελίσσονται.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 00:04
Αρχικά αποστάλθηκε από XristosSar

Μπορει κάποιος εάν γνωριζει να πει τι περιλαμβάνει το σχολείο των ΕΚΑΜ

Σιγουρα πολλες ασκησεις αντοχης μυαλου σκοποβολης πολεμικες τεχνες
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 00:05
Αρχικά αποστάλθηκε από vardtrooper

Μαλιστα απο οτι εχω ακουσει το σχολειο της ΟΕΑ ειναι στα προτυπα της εκαμ αλλα πιο χαλαρο. Δηλαδη μονο αστυφυλακες και ειδικοι φρουροι (νομιζω κανω λαθος) δηλωνουν εθελοντες στην ΟΕΑ;

Οχιι οσοι θελουν και πιστεψε με επειδη εχω δει με τα ματια μου σχολειο της ΟΕΑ δεν ειναι καθολου χαλαρο
Επιστροφή στην κορυφή
vardtrooper Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση vardtrooper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 19:13
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

Αρχικά αποστάλθηκε από vardtrooper

Οχιι οσοι θελουν και πιστεψε με επειδη εχω δει με τα ματια μου σχολειο της ΟΕΑ δεν ειναι καθολου χαλαρο
Ρε φίλε εγώ εκεί θελω να παω λόγω του ότι είναι Κρήτη.
Επιστροφή στην κορυφή
vardtrooper Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση vardtrooper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 19:15
Τώρα από θέμα πληρωμής ΕΚΑΜ-ΟΕΑ και τα σχετικά αν γνωριζει κανενας ας το αναφέρει παρακαλώ.
Επιστροφή στην κορυφή
XristosSar Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση XristosSar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 11:57
Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Διαθέτει η ΕΚΑΜ αλεξιπτωτιστές;
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 12:24
Ναι, αλλά στην Αστυνομία δεν χρειάζεται κάπου. Μπορούν να περάσουν το Σχολείο όμως εφόσον επιθυμούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:49
Ο νέος ιματισμός των ΕΚΑΜ

Πηγή: Σάββας Βλάσσης doureios.com

Επιστροφή στην κορυφή
XristosSar Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση XristosSar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:51
Θέλω να ρωτήσω κάτι για το οποίο οι αποψεις είναι 50-50. Η μοναδα χρειάζεται βυσμα ή όχι;
Επιστροφή στην κορυφή
wolver Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:58
Όχι απλα θέλει κάποια προϋπηρεσία και ο διοικητής σου κανει μια τυπική αναφορά ότι δεν έχεις δημιουργήσει προβλήματα ώστε να μπορέσεις να λάβεις μέρος στο σχολείο. Το οποίο είναι πολύ παλουκι. Εάν δεν έχεις ψυχή κ θέληση δύσκολα σε βοηθάει το βύσμα
ΟΜΑΔΑ ~ΔΙΑΣ~
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 20212223>