Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προμήθεια ελικοπτέρων NH-90

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 5>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Delta Force Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 16/Απριλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Delta Force Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προμήθεια ελικοπτέρων NH-90
    Αποστολή: 06/Μαΐου/2010 ώρα 05:45

Έχουμε δώσει τόσα εκατομμύρια και ακόμα δεν έχουμε παραλάβει τα ελικόπτερα ποιος είναι ο λόγος;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 15:06
OΙ γερμανικές ένοπλες δυνάμεις μάχονται με τα νέα τεχνικά προβλήματα ενός από τα ακριβότερα εξοπλιστικά προγράμματα της Γερμανίας, αυτό των μεταφορικών ελικοπτέρων NH90, τα οποία βρίσκονται υπό προμήθεια και από τον Ελληνικό Στρατό.

Ο Γερμανικός Στρατός (Bundeswehr) έχει περιορίσει τις πτητικές δραστηριότητές του με το ελικόπτερο, όπως ανέφερε εκπρόσωπος του γερμανικού υπουργείου Αμύνης την προηγούμενη Δευτέρα στο Reuters. Ο λόγος είναι μια βλάβη του κινητήρα σε ένα αυστραλιανό NH90. Έκτοτε, η Bundeswehr αποφεύγει ορισμένους εναέριους ελιγμούς.

...

Σε στρατιωτικές κύκλους ειπώθηκε ότι η Αυστραλία έχει παύσει την λειτουργία με το NH90, μετά από αρκετές αστοχίες του κινητήρα. Το γερμανικό υπουργείο άμυνας αναφέρει ωστόσο μόνο μία βλάβη του κινητήρα, για την οποία ενημερώθηκε από την εταιρία.

...

Τα τρία NH90, τα οποία έχει αυτή τη στιγμή η Bundeswehr στο δυναμικό της, χρειάζονται επειγόντως στο Αφγανιστάν, αλλά εν αντιθέσει των συμβάσεων με την εταιρία, τα ελικόπτερα δεν είναι λειτουργικά.

Ο Γερμανικός Στρατός έχει παραγγείλει 122 ελικόπτερα του συγκεκριμένου τύπου, για πάνω από 4 δισεκατομμύρια ευρώ.

Strategy - geopolitics
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 15:06
Τώρα θα φταίω εγώ άμα πως ΗΠΑ και πάλι ΗΠΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
supermario Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση supermario Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 20:58
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Θα φταις γιατι οι γιανκηδες δεν ειναι καθολου εμπιστοι στις συναλλαγες τους οταν προκειται για συγχρονα οπλα. Χειροτεροι απο ολουσ. Εγω λεω γαλλια Ή ρωσια. Απο αποψη εμπιστοσυνης γαλλια και απο αποψη τεχνολογιας ρωσια.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 22:36
Υπήρχαν και άλλες επιλογές όπως Lynx,Super Puma,Dauphin,Blackhawk. Γιατί πήγαμε στο NH-90, άλλη ιστορία...
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 12:07
Αρχικά αποστάλθηκε από supermario

Εγω λεω γαλλια Ή ρωσια. Απο αποψη εμπιστοσυνης γαλλια και απο αποψη τεχνολογιας ρωσια.
Από άποψη τεχνολογίας καλύτερα Ουζμπεκιστάν από Ρωσία.
Ως προς τη Γαλλία, μάθε πρώτα πόσα ζητάνε για την αναβάθμιση των Mirage 2000 (περισσότερα από την αγορά νέων αεροσκαφών) και μετά το ξανασυζητάμε.
Άλλες επιλογές φυσικά και υπήρχαν Νάσο, αλλά που να φανταστεί κανείς το φιάσκο;
Προσωπικά πάντως έχω ολοένα μειούμενη εμπιστοσύνη στην ευρωπαϊκή στρατιωτική βιομηχανία.
Επιστροφή στην κορυφή
ypo-poemarchos Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 21/Απριλίου/2010
  Παράθεση ypo-poemarchos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 15:13

Η μηπως θα φταιω εγω αμα πω Ρωσσια και παλι Ρωσσια ;
Επιστροφή στην κορυφή
ypo-poemarchos Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 21/Απριλίου/2010
  Παράθεση ypo-poemarchos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 15:16
Για τα ρωσσικα ελικοπτερα δεν υπαρχει καμμια αμφισβητηση για την ικανοτητα τους και την αξιοπιστια τους.
Γι'αυτο ειμαι σιγουρος
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 15:37
Άμα είσαι σίγουρος υποχωρώ.
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΑΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΑΑΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 19:51
TΑ ρωσικά ε/π Μι-17 βασίζονται σε σχέδια της δεκαετίας του 60, οι ρώσσοι στα ηλεκτρονικά είναι αρκετά πίσω. Ειδικά το κόκπιτ των πλέον πρόσφατων Μι-17 είναι πολύ πίσω. Αυτό που έχει το ρωσικό ε/π είναι ότι είναι φτηνό. Αυτό που έπρεπε να προχωρήσει η Ρωσσία είναι το μεταφορικό Μι-38 αλλά επίσης έχει μείνει πίσω.
Σε περίπτωση που δεν πέρναμε το ΝΗ-90 εκεί η επιλογή θα ήταν το Μπλακ Χωκ ή μετά το γαλλικό ε/π. Από αυτά θα είχαμε ήδη 40 και πλέον ε/π σε υπηρεσία ενώ τώρα ακόμη περιμένουμε τα ΝΗ-90.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 22:44

Προσωπικά πάντως έχω ολοένα μειούμενη εμπιστοσύνη στην ευρωπαϊκή στρατιωτική βιομηχανία.

Η πλάκα είναι ότι ΔΕΝ μπήκαμε καν στο πρόγραμμα συμπαραγωγής, έστω συναρμολόγησης, όπως έκαναν οι Σκανδιναβικές χώρες.

Εγώ βασικά δεν έχω εμπιστοσύνη στα προγράμματα που συμμετέχουν περισσότερο από 2 χώρες.

Επιστροφή στην κορυφή
αιας Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 19/Απριλίου/2010
  Παράθεση αιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2010 ώρα 22:57

Εδω νασο μου, δεν καρπωθηκαμε (οπως ολοι στον κοσμο, σε αναλογες περιπτωσεις) Την αναπτυξη που πληρωσαμε στα υποβρυχια (πηραμε το ρισκο και τωρα ολοι τα αγοραζουν και τα δικα μας 'γερνουν'.

η ευρωπαικη βιομηχανια, συμφωνω, ειναι και θα ειναι κριση Για χρονια,(μηπως ομως γι αυτο παρουσιαζει και ευκαιριες;) τεσπα τι να πουμε οι χρεωκοπημενοι...
Επιστροφή στην κορυφή
supermario Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση supermario Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2010 ώρα 04:02

Αρχικά αποστάλθηκε από supermario

Εγω λεω γαλλια Ή ρωσια. Απο αποψη εμπιστοσυνης γαλλια και απο αποψη τεχνολογιας ρωσια.
Από άποψη τεχνολογίας καλύτερα Ουζμπεκιστάν από Ρωσία.
Ως προς τη Γαλλία, μάθε πρώτα πόσα ζητάνε για την αναβάθμιση των Mirage 2000 (περισσότερα από την αγορά νέων αεροσκαφών) και μετά το ξανασυζητάμε.
Εσυ στραταρχη προτιμας ΗΠΑ λογω τεχνολογιας λογω κοστους ή λογω εμπιστοσυνης και συνεπειας στις παραγγελιεσ;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2010 ώρα 13:30
Δεν προτιμώ ΗΠΑ για τα πάντα, εννοείται ότι υπάρχουν αξιόλογα οπλικά συστήματα και από άλλες χώρες.
Προς το παρόν όμως, βλέπω τεράστια προβλήματα στις προμήθειες από τις ευρωπαϊκές χώρες και την Ρωσία ποτέ δεν την εμπιστευόμουν (όσοι έχουν γνώση περί του Συμφώνου Βαρσοβίας ξέρουν γιατί).

Με τις ΗΠΑ τουλάχιστον παραλαμβάνονται τα οπλικά συστήματα, παρά τα όποια προβλήματα που και εκεί υπάρχουν (πχ.Apache,ASPIS κλπ). Θέλω πάντως να τονίσω ότι επειδή το δημόσιο ΔΕΝ έχει καθόλου χρήματα είναι πολύ πιθανό να 'δημιουργούν' προσκόμματα σε πολλές περιπτώσεις άνευ ουσίας για να μην χρειαστεί η εκταμίευση κονδυλίων.
Το λέω αυτό γιατί εργάζομαι σε εταιρεία που συναλλάσσεται με το δημόσιο και το βλέπουμε συνέχεια αυτό το σενάριο τον τελευταίο χρόνο +.

Επεξεργάστηκε από yandr - 09/Ιουνίου/2010 ώρα 13:30
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2010 ώρα 13:06
Εξελίξεις στο ελληνικό πρόγραμμα μεταφορικών ελικοπτέρων. Τα δυο πρώτα ε/π ΝΗ-90 θα παραδοθούν το πρώτο δίμηνο του 2011 σε διαμόρφωση αρχικής επιχειρησιακής κατάστασης IOC+, κάτι το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι θα έχουν κάποιους περιορισμούς στον φάκελο πτήσης (ταχύτητα, φορτίο κτλ.). Η κατασκευάστρια NHI θα προχωρήσει σε έκπτωση 17% επί της αρχικής τιμής λόγω των καθυστερήσεων και προβλημάτων, ποσοστό το οποίο αντιστοιχεί σε 111,69 εκ, σημαντικά μικρότερο απο τα 190 εκατομύρια που διεκδικούσε η Ελληνική πλευρά.

Εν κρυπτώ
Επιστροφή στην κορυφή
71st AIRBORNE DIV. Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 25/Αυγούστου/2010
  Παράθεση 71st AIRBORNE DIV. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 15:00
Δυστυχώς με τις τακτικές των προμηθειών μέχρι σήμερα ειναι λογικό και επόμενο να παιρνουμε σκαρτα πραγματα με πολυ υψηλές τιμές... Για τέτοιους λόγους άλλωστε πάγωσε η έγκαιρη απόκτηση των ΝΗ 90 αλλά και των νέων υποβρυχίων του ΠΝ. Ακουγεται οτι πλέον θα παραληφθούν τα ΝΗ 90 και εδώ που τα λέμε καιρός ήταν... Σχεδόν 4 χρόνια (ίσως και παραπάνω) περιμένει ο ΕΣ να βασιστεί σε αξιόπιστα σύγχρονα μέσα που θα μας κανουν να ξεκολλησουμε απο την εποχή του πολέμου του Βιετναμ. Εγω υπηρέτησα στην 71η Αεροματεφερόμενη Ταξιαρχία (Σειρά 299) και θυμάμαι το προπλασμα του ΝΗ 90 στημένο για να κανουμε εκπαίδεση στα νέα μέσα... Καθε φορά πέθαινα στο γέλιο... Και γελούσα ακόμα περισσότερο όταν μετά έπρεπε να μπω στο Huey για να κανω "ελικοπτερεία" με πληρη φόρτο μάχης και να μας λένε... Κωλο μεσα κώλο έξω για να χωρεσουμε τα 6 ατομα της ομαδας μου...
Επιστροφή στην κορυφή
hermes Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 10/Σεπτεμβρίου/2006
  Παράθεση hermes Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 21:27
Το Huey είναι ελικόπτερο άλλης κατηγορίας βάρους από το ΝΗ-90. Δεν μπορείς και δεν πρέπει να τα συγκρίνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
71st AIRBORNE DIV. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 71st AIRBORNE DIV. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2010 ώρα 17:38
Αρχικά αποστάλθηκε από hermes

Το Huey είναι ελικόπτερο άλλης κατηγορίας βάρους από το ΝΗ-90. Δεν μπορείς και δεν πρέπει να τα συγκρίνεις.

Συμφωνω και όπως θα καταλαβες δεν τα συγκρίνω γιατι απλά ειναι σαν να συγκρινεις μια Οktavia με το γαϊδούρι... Καμια σχεση (λεω οκταβια και οχι φερραρι πχ γιατι απλα θεωρώ οτι το NH90 δεν ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογή αλλα τέλος πάντων). Αυτο που σχολιαζω ειναι η καθυστέρηση, ο εμπαιγμός και η χαμένες ζωές προσωπικου απο την χρηση των Huey ενώ θα μπορούσαν να έρθουν νωρίτερα καινούργιας τεχνολογίας ελικόπτερα.

Επισης αναφέρομαι στις ανάγκες που μας καλύπτουν τα μεν και τα δε στις παρουσες συνθηκες και λέω απλά "Γιατι δεν τα πηραμε στην ώρα τους συμφωνα με τις συμβασεις; "
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 5>