Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 121>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 20/Μαρτίου/2011 ώρα 22:02
Φετος δινω και εγω για αστυφυλακων. Εχω αρκετες αποριες. Διαβασα ολο το thread Και ακομα εχω καποιες

1ον: Απο αστυφυλακων μεχρι που μπορεις να εξελιχθεις;

2ον: Εχω ακουσει οτι ο μισθος μολις βγεις μικτα ειναι περιπου 1000 Ευρώ ειναι αληθεια;

Και 3ον: Τι κατηγοριες εχει για να διαλεξω?
Επιστροφή στην κορυφή
alexissak Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση alexissak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2011 ώρα 23:01

1. Οι απόφοιτοι της Σχολής Αστυφυλάκων (2-ετής εκπαίδευση) διορίζονται ως Αστυφύλακες και μπορούν να προαχθούν μέχρι το βαθμό του Αστυνομικού Υποδιευθυντή εαν φοιτήσουν στο ΤΕΜΑ αλλιώς προάγονται μέχρι και τον βαθμό του Υπασστυνόμου Α' εφόσον έχουν προαχθεί στο βαθμό του Αρχιφύλακα μέσω προαγωγικών εξετάσεων διαφορετικά μέχρι και τον βαθμό του Ανθυπαστυνόμου.

Βέβαια μπορείς να δώσεις πανελληνιες εξετάσεις για Σχολή Αξιωματικών ως ειδική κατηγορία (αστυνομικος) οπου απαιτούντε λιγοτερα μόρια. Αφου τελειώσεις την αστυφυλάκων.

2. Περίπου 900 είναι

3. Ειναι παρα πολλες. Τμήμα, ασφαλεια, ΜΑΤ, τροχαια είνα μερικές υπηρεσίες που μπορείς να πας.

Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisEllas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Μαΐου/2011
  Παράθεση DimitrisEllas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2011 ώρα 19:20
Καλησπέρα και από μένα... Είμαι απο θεσσαλονίκη και έχω σκοπό στο μηχανογραφικό να δηλώσω Αστυφυλάκων... Που γίνεται η εκπαίδευση στα Τρίκαλα; Κάθε πότε είσαι εξω; Και μόλις τελειώσεις με την σχολή την εκπαίδευση σε γυρνάνε στον τόπο σου καλή Ώρα Θεσσαλονίκη για μένα... Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2011 ώρα 19:36
Αρχικά αποστάλθηκε από DimitrisEllas

Καλησπέρα και από μένα... Είμαι απο θεσσαλονίκη και έχω σκοπό στο μηχανογραφικό να δηλώσω Αστυφυλάκων... Που γίνεται η εκπαίδευση στα Τρίκαλα; Κάθε πότε είσαι εξω; Και μόλις τελειώσεις με την σχολή την εκπαίδευση σε γυρνάνε στον τόπο σου καλή Ώρα Θεσσαλονίκη για μένα... Ευχαριστώ

Σελίδα 4 διάβασε το προτελευταίο μήνυμα

Επίσης για τις μεταθέσεις μπορείς να δεις εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
ConS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ConS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Αυγούστου/2011 ώρα 00:20
Επειδη μπορει να κανω μια επεμβαση στη μυτη γυρω στις 25 αυγουστου και για ενα μηνα δεν θα μπορω να κανω τπτ και ειμαι σιγουρος οτι εχω περασει φετος αστυφυλακων, οι εγγραφες ποτε ξεκινανε; Ποτε μπαινουμε στη σχολη; Να την κανω την επεμβαση τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή
someone Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση someone Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 02:34
Στη σχολη λογικα θα μπειτε μεσα οκτωβρη. Κρινεις και αποφασιζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
aspaki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση aspaki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 16:52
Ειμαι 23 χρονων και μολις πηρα πτυχιο οικονομικων. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω για αξιωματικων η' αστυνομια. Πιστευετε αξιζει τον κοπο; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 26/Ιουλίου/2011
  Παράθεση ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 00:01
Παιδια η σχολη αστυφυλακων στην Καρδιτσα λειτουργει; Ποια σχολη πιστευεται (Γρεβενων, Κομοτηνης, Καρδιτσας, Σητειας, Ναουσας και αλλες δυο νομιζω υπαρχουν Ξανθης και Διδιμοτειχου αν δεν κανω λαθος) οτι ειναι η καλυτερη σε θεματα εκπαιδευσης, κτηριακες εγκαταστασεις κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 12/Ιουλίου/2011
  Παράθεση ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 07:24
Η σχολή στην Καρδίτσα κανονικά λειτουργεί...
Επιστροφή στην κορυφή
dufra Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση dufra Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 22:05
Δωσε για αξιωματικων και μετα μπες διωξη οικονομικου εγκληματος
Επιστροφή στην κορυφή
μαρια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μαρια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 20:10
Μηπως ξερει κανεις σε ποιες περιοχες (σχολες) μπορει να εισαχθει γυναικα;
Επιστροφή στην κορυφή
blademaster Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 07/Μαρτίου/2011
  Παράθεση blademaster Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 01:40
Ρεθυμνο, κομοτηνη, ξανθη, διδοιμοτοιχο.
κανονικα παιρνει και η ναουσα, αλλα περσυ πηρε μονο αντρες.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΜΗΣΙΟΣ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση ΜΑΜΗΣΙΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 16:15
Δηλαδή υπάρχει δυνατότητα αλλαγης; Ξέρω γω να πάει κάποιος άμεση δράση, μετα ασφάλεια και μετα Δ. Ε. Υ.
ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΟ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΠΑΙΔΑ ΕΠΕΙΔΗ 2 "ΗΓΕΤΕΣ" ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.
Επιστροφή στην κορυφή
μαριανικ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση μαριανικ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 17:02
Ευχαριστω παρα πολυ... Και σε καθε περιοχη ειναι διαφορετικα τα μορια;
Επιστροφή στην κορυφή
blademaster Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 07/Μαρτίου/2011
  Παράθεση blademaster Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 22:51
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΑΜΗΣΙΟΣ

Δηλαδή υπάρχει δυνατότητα αλλαγης; Ξέρω γω να πάει κάποιος άμεση δράση, μετα ασφάλεια και μετα Δ. Ε. Υ.

αλλαγες γίνονται αλλα σε άλλες υπηρεσίες πιο ευκολα και σε άλλες πιο δύσκολα. Το τμήμα είναι το πιο εύκολο για να φύγεις.
Ευχαριστω παρα πολυ... Και σε καθε περιοχη ειναι διαφορετικα τα μορια;

ανάλογα με την προτίμηση της κάθε σχολής.
πχ αν επιλέξουν οι πιο πολλοί ξάνθη, τότε θα πάνε αυτοι με τα πιο πολλά μόρια και οι άλλοι θα μοιραστούν στις άλλες σχολές.

επίσεις όσοι έιναι πολύτεκνοι προηγούνται στην επιλογή.

Επιστροφή στην κορυφή
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 12/Ιουλίου/2011
  Παράθεση ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 23:23
Εδώ στη σχολή των Γρεβενών μας έπνιξε το χιόνι και έχει πολύ κρύο εδώ και 60 ημέρες... Φτάσαμε μέχρι και στο -16...
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2012 ώρα 01:20
Γειά σας, είμαι 17 χρονών και θέλω να μπω στην αστυνομία. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα θεματα σχετικα
με τα σωματα ασφαλειας κτλπ και σε καποια απο τα ερωτηματα μου δεν βρηκα απαντηση και θα ηθελα
αν εχετε τον χρονο να μου απαντησετε.
Πρωτη Μου επιλογη θα βαλω Αξιωματικων αλλα λογω μεγαλης βασης δεν το κοβω να μπαινω αστυνομια
οποτε θα δηλωσε 2η Αστυφυλακων.

Εχω διαβασει οτι η σχολη αστυφυλακων ειναι ισοτημη με ΤΕΙ αυτο παιζει καποιο ρολο στην πορεια μου στην αστυνομια η γενικα;
Σε περιπτωση που ισχυει ακομα το 10% μπορω να τελειωσω την σχολη και μετα με το 10% απο της πανελληνιες οτν θα ειμαι στην κατηγορια τον αστυνομικων πλεον (ειμαι και εδκη κατηγορεια πολυτεκνων) αμα πιανω τα μορια να μπω αξιωματικων;
Οι μισθοι των αστυφυλακων (3ετος και μετα_) με τις νεες μειωσεις ποσο ειναι;(*Σε καμια περιπτωση δεν μπαινω για τον μισθο*)
Οσοι εχετε μπει Ή σας Εχουνε Πει πραγματα που Θα μπορουσαν να με βοηθησουν σχετικα με την ζωη μεσα, εξω τα παντα αν μπορειτε να μου πειτε :)
H ανωτερη θεση που μπορει να εχει Ενας αστυφυλακας ειναι μεχρι και υπαστυνομος β;

Ευχαριστώ πολύ :)
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξης Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 11/Μαΐου/2010
  Παράθεση Αλέξης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2012 ώρα 14:01
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Γειά σας, είμαι 17 χρονών και θέλω να μπω στην αστυνομία. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα θεματα σχετικα
με τα σωματα ασφαλειας κτλπ και σε καποια απο τα ερωτηματα μου δεν βρηκα απαντηση και θα ηθελα
αν εχετε τον χρονο να μου απαντησετε.
Πρωτη Μου επιλογη θα βαλω Αξιωματικων αλλα λογω μεγαλης βασης δεν το κοβω να μπαινω αστυνομια
οποτε θα δηλωσε 2η Αστυφυλακων.

Εχω διαβασει οτι η σχολη αστυφυλακων ειναι ισοτημη με ΤΕΙ αυτο παιζει καποιο ρολο στην πορεια μου στην αστυνομια η γενικα;
Σε περιπτωση που ισχυει ακομα το 10% μπορω να τελειωσω την σχολη και μετα με το 10% απο της πανελληνιες οτν θα ειμαι στην κατηγορια τον αστυνομικων πλεον (ειμαι και εδκη κατηγορεια πολυτεκνων) αμα πιανω τα μορια να μπω αξιωματικων;
Οι μισθοι των αστυφυλακων (3ετος και μετα_) με τις νεες μειωσεις ποσο ειναι;(*Σε καμια περιπτωση δεν μπαινω για τον μισθο*)
Οσοι εχετε μπει Ή σας Εχουνε Πει πραγματα που Θα μπορουσαν να με βοηθησουν σχετικα με την ζωη μεσα, εξω τα παντα αν μπορειτε να μου πειτε :)
H ανωτερη θεση που μπορει να εχει Ενας αστυφυλακας ειναι μεχρι και υπαστυνομος β;

Ευχαριστώ πολύ :)

1. Πρόκειται για μια σχολή ΑΣΣΥ (υπαξιωματικών), απλά ξεκινάς απο τη χαμηλότερη βαθμίδα και ανέρχεσαι ιεραρχικά με το χρόνο
2. Δε το ξέρω, ίσως γίνεται
3. Κανένα 750άρι υπολόγιζε καθαρά (περίπου)
4. Μένεις μέσα Δευτέρα ως Παρασκευή, με δυνατότητα εξόδου Τετάρτη και ΠΣΚ. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει το πρωί τρέξιμο κάμψεις κλπ (εγερτήριο 6 και ΣΚ 7), πρωινό γεύμα, μαθήματα στη συνέχεια, μεσημεριανό, ύπνο, μετά διάβασμα και αθλητικές δραστηριότητες, και το βράδυ υπηρεσίες ή ξεκούραση... Στη σχολή υπάρχουν μόνο πρωτοετείς, καθώς οι 2τεις ειναι εξω για πρακτικη... Αυτα εν ολιγοις, αν θελεις κατι αλλο συγκεκριμένο ρωτα.:)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 121>