Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 118119120121>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 19:44
15.370 από θεωρητική. Τα σχέδια και οι κόποι ναυάγησαν δεν θα μπω καν στο κόπο να δώσω προκαταρκτικές εξετάσεις. Όνειρο ήταν και πάει. Καλή συνέχεια στους υπόλοιπους παιδιά.
Life Sucks
Επιστροφή στην κορυφή
Daphne88 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Απριλίου/2019
  Παράθεση Daphne88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 23:18
Johnny13, θα σε συμβούλευα να μην το αφήσεις γιατί δεν ξέρεις που θα πάει η βάση (Αφού στα άλλα πεδία τα παιδιά δεν έγραψαν τόσο καλά- η θεωρητική φέτος μόνο τα πήγε γενικά καλά, +πόσοι νομίζεις πάνε θεωρητική για να μπουν αστυνομία; )και, εξάλλου, μπορεί να είσαι επιλαχών. Αφού είναι το όνειρο σου να πας να δώσεις και τις προκατρακτικες, ειδικά αν δε θα μπεις και σε έξοδα. Ξέρω κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις που δεν έδωσαν προκαταρκτικές και τελικά αποδείχθηκε ότι θα περνούσαν αν έδιναν
Επιστροφή στην κορυφή
jimis-21- Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2019
  Παράθεση jimis-21- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2019 ώρα 14:26
Καλησπέρα σας. Είμαι καινουριο μέλος στο φόρουμ. Νομίζω ότι γράφω στο κατάλληλο θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται από τη σχολή αστυφυλάκων, σε περίπτωση που για κάποιο χ λόγο θελήσει κανείς να φύγει, το χρονικό διάστημα που μπορεί να το κάνει. Για παράδειγμα, επιτρέπεται και στο τέλος του πρώτου έτους ή πιο νωρίς;
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2019 ώρα 16:30
Αρχικά αποστάλθηκε από jimis-21-

Καλησπέρα σας. Είμαι καινουριο μέλος στο φόρουμ. Νομίζω ότι γράφω στο κατάλληλο θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται από τη σχολή αστυφυλάκων, σε περίπτωση που για κάποιο χ λόγο θελήσει κανείς να φύγει, το χρονικό διάστημα που μπορεί να το κάνει. Για παράδειγμα, επιτρέπεται και στο τέλος του πρώτου έτους ή πιο νωρίς;

Οποιαδαποτε στιγμη μεχρι να αποφοιτησεις μπορεις να παραιτηθεις απο την σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 03:35
Ναι μπορεις να φυγεις αλλα θα επιστρεψεις τους μισθους που εχεις λαβει μεχρι την στιγμη εκεινη
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 04:36
Οσο ειναι κανεις δοκιμος δενεχει υποχρεωση επιστροφης χρηματων. μονο οταν αποφοιτησει απο την σχολη και θελησει να παραιτηθει
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 11:10
Στην σχολη αυτο μας ειχαν πει οτι αν φυγεις μετα επιστρεφεις μισθους. ΕΙμαι σειρα του 1998 δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 23:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Caveira

Στην σχολη αυτο μας ειχαν πει οτι αν φυγεις μετα επιστρεφεις μισθους. ΕΙμαι σειρα του 1998 δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο τωρα.

Απο σειρα μου που παραιτηθηκε απο την σχολη αστυφυλακων για να παει στην ΣΣΑΣ δεν του ζητηθηκε καποια αποζημιωση παρολο που η παραιτηση του εγινε ενα χρονο μετα την εισοδο του στην σχολη και ειχε λαβει τους αναλογους μισθους. αυτο ομως μονο για δοκιμους ισχυει.
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 04:12
Επειδη πηγε σε σχολη του στρατου αν γινοταν πολιτης νομιζω οτι μετα θα ειχε θεμα. Μπορει να κανω λαθος.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 12:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Caveira

Επειδη πηγε σε σχολη του στρατου αν γινοταν πολιτης νομιζω οτι μετα θα ειχε θεμα. Μπορει να κανω λαθος.

Ναι καταλαβα αν υπαρχει καποιος που να ξερει καλυτερα ας μας πει να ξερουμε τι γινεται
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Διασωστης31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 13:42
Δεν πληρώνεις όσο είσαι στην σχολή, έχει παραιτηθεί γνωστός μου. Μετά την αποφοίτηση, αν θες να φύγεις πριν την υποχρεωτική παραμονή, υπάρχει πρόστιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Margeorge Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Margeorge Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2019 ώρα 04:59
Καλησπέρα. Εγραφα 14.444 και είμαι πολύτεκνος.. αντί για 20 θα πάρει 25 πολύτεκνους φέτος και σε συνδιασμό το ότι παίρνει το λιμενικό άτομα με κάνει να αισθάνομαι ότι έχω ελπίδες.. τι λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή
jimis-21- Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2019
  Παράθεση jimis-21- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2019 ώρα 13:46
Καταλαβα, αρα οσο εισαι δοκιμος αστυφυλακας εχεις τη δυνατοτητα να παραιτηθεις χωρις καποιο χρηματικο προστιμο, ακομα και μετα την ορκομοσια. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Επιστροφή στην κορυφή
Douis45 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Douis45 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 07:34
Καλημέρα στην ομάδα
Δεν έχω αποφασίσει ποια σχολή να βάλω πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό ... Έχω γράψει 17513 μόρια... Να βάλω πυροσβεστών ( αυτό λέει ολος μου ο περίγυρος) ήαστυφυλάκων( την συμπαθώ περισσότερο)... εσείς τι μ προτείνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επιστροφή στην κορυφή
Skotostra Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Skotostra Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 11:31
Καλησπέρα, ακριβώς πριν 1 χρόνο είχε την ίδια απορία ο αδερφός μου. Επειδη είμαι χρόνια στην αστυνομία τον συμβούλεψα, να βγάλει από το μυαλό του τις ιδανικές συνθήκες που σκέφτεται ότι θα συναντησει στην αστυνομία και να σκεφτεί ώριμα και να δει στο μέλλον.
Όπως και να το κάνουμε η πυροσβεστική σαν ποιότητα ζωής είναι σαφώς ανώτερη από αυτή που πρόσφερει η αστυφυλάκων και σε διάρκεια χρόνων η φθορά που δέχεσαι από το εργασιακό περιβάλλον είναι πολύ λιγότερη + τις λιγότερες μεταθέσεις + τον λιγότερο κίνδυνο κτλπ.
Αν είχα να επιλέξω εγώ στη θέση σου θα έβαζα πρώτα την πυροσβεστών, να είσαι σίγουρος/η ότι οι συγκινήσεις που θα λάβεις ως πυροσβέστης πολλές φορές είναι μεγαλύτερες από εμάς και στο λέω γιατί το βλέπω καθημερινά στα περιστατικά.
Καλή τύχη.

Επιστροφή στην κορυφή
Douis45 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Douis45 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 11:49
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
Επιστροφή στην κορυφή
kostaspap Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2019
  Παράθεση kostaspap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2019 ώρα 21:59
Οποιος εχει αμφιβολιες σχετικα με την παραμονη στη σχολη αστυφυλακων, περι χρηματικου προστιμου, οριστε τι λεει η φετινη προκυρυξη της αστυνομιας, για την εισαγωγη μεσω πανελληνιων:

5. Οι Δόκιμοι Υπαστυνόμοι και Δόκιμοι Αστυφύλακες, όταν αποβάλλουν την ιδιότητά τους αυτή για οποιονδήποτε λόγο, εκτός για λόγους υγείας, υποχρεούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 44 του Ν.3731/2008, να καταβάλλουν στο Δημόσιο αποζημίωση, που είναι ίση με το γινόμενο του 65% του συνόλου των καθαρών μηνιαίων αποδοχών Υπαστυνόμου Β΄ ή του 50% του συνόλου των καθαρών μηνιαίων αποδοχών Αστυφύλακα, αντίστοιχα, επί του αριθμού των μηνών που έχουν φοιτήσει στη Σχολή. Ως μηνιαίες αποδοχές νοούνται αυτές που καταβάλλονται κατά το χρόνο της εξόδου των μαθητών από τη Σχολή, μετά την αφαίρεση των νομίμων κρατήσεων. Δεν υποχρεούνται σε καταβολή της αποζημίωσης, όσοι/ες από τους/τις προαναφερόμενους/ες αποχωρούν κατά τη διάρκεια του πρώτου εκπαιδευτικού έτους σπουδών, καθώς και οι Δόκιμοι Αστυφύλακες που αποχωρούν σε οποιοδήποτε έτος σπουδών, προκειμένου να εγγραφούν στη Σχολή Αξιωματικών.
Επιστροφή στην κορυφή
Douis45 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Douis45 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2019 ώρα 11:30
Καλημέρα στην ομάδα
Μήπως ξέρετε που θα κινηθούν φέτος οι βάσεις στις αστυνομικές/πυροσβεστικες σχολές

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 118119120121>