Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εξαγορά θητείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 11121314>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Gatos13 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Gatos13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εξαγορά θητείας
    Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 16:29
Σε ευχαριστώ Duster. Είναι σίγουρο ότι μπορώ να υπηρετισω 2 μήνες και μετά εξαγορά,2 μήνες συγκεκριμένα; Και κάτι με τις δόσεις, μάλλον θα είμαι 9 μηνητης και άμα τα καταφέρω πάω για 8 μηνο. Θέλω να το εξαγόρασω με δόσεις, άκουσα την 1 δόση μόλις βγαίνω από το στρατοπαιδο και μετά μπορώ να πληρώνω για κάθε 1 χρόνο ισόποσες δόσεις μέχρι και 2 χρόνια. Θα είναι παραπάνω τα χρήματα που θα πληρώσω σαν φόρο δηλαδή; Αν ναι πόσο; κάποιος που να το πλήρωσε σας παρακαλώ. Μπορώ με μετρητά να πληρώσω τις δόσεις ή θέλει από κάρτα αναγκαστικά; Πρέπει εγώ να πληρώσω ή μπορεί και η μάνα μου. Αυτά βρε παιδιά pls κάποιος που τα πέρασε να απαντήσει στα 3 ερωτήματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Duster1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Duster1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 17:22
Αρχικά αποστάλθηκε από Αλεξ

Φιλε duster ολοι 6000 πληρωνουν η οι 12 μηνητες της αεροποριας και του ναυτικου ; Εγω εχω 10 μηνη θητεια ποσο πρεπει να πληρωσω ευχαριστω!

Φιλε δυστυχως δεν ξερω να σου το απαντησω αυτο. Απευθυνσου στην στρατολογικη υπηρεσια που υπαγεσαι και θα σου λυσουν ολες σου τις αποριες.

Αρχικά αποστάλθηκε από Gatos13

Σε ευχαριστώ Duster. Είναι σίγουρο ότι μπορώ να υπηρετισω 2 μήνες και μετά εξαγορά,2 μήνες συγκεκριμένα; Και κάτι με τις δόσεις, μάλλον θα είμαι 9 μηνητης και άμα τα καταφέρω πάω για 8 μηνο. Θέλω να το εξαγόρασω με δόσεις, άκουσα την 1 δόση μόλις βγαίνω από το στρατοπαιδο και μετά μπορώ να πληρώνω για κάθε 1 χρόνο ισόποσες δόσεις μέχρι και 2 χρόνια. Θα είναι παραπάνω τα χρήματα που θα πληρώσω σαν φόρο δηλαδή; Αν ναι πόσο; Κάποιος που να το πλήρωσε σας παρακαλώ. Μπορώ με μετρητά να πληρώσω τις δόσεις ή θέλει από κάρτα αναγκαστικά; Πρέπει εγώ να πληρώσω ή μπορεί και η μάνα μου. Αυτά βρε παιδιά pls κάποιος που τα πέρασε να απαντήσει στα 3 ερωτήματα!

Φιλε Gatos13 χαλαρωσε. Αφου μπορεις να εξαγορασεις μπορεις να υπηρετησεις οσο επιθυμεις εσυ απο 20 μερες και πανω και οσο θες να το εξαγορασεις. Την 1η δοση ναι την πληρωνεις οταν βγεις απο το στρατοπεδο και κανονισεις τα γραφειοκρατικα. Αν εισαι υποχρεος μειωμενης θητειας θα πρεπει να πληρωσεις αλλες 2 ακομα ισοποσες ετησιες δοσεις (αν οχι αλλες 3) το επομενο ετος και το μεθεπομενο. Θα το πληρωσεις μεσω της εφορειας και βασικα οποιος θελει μπορει να το πληρωσει για σενα. Ειτε στα γκισε της εφορειας ειτε ηλεκτρονικα. Αλλα για οτι απορια εχεις τηλεφωνησε στην στρατολογια, δεν δαγκωνουν οι ανθρωποι και θα ξερουν να σου απαντησουν πολυ καλυτερα!
Επιστροφή στην κορυφή
Johntt7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Johntt7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2020 ώρα 22:44
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς τι γίνεται με όσους καταταχθηκαν με την 2020 Β ΕΣΣΟ και είναι για εξαγορά; Μας είχαν πει πως μετά την ορκωμοσια θα περνάμε άδεια 15 ημέρες και άρα θα πραγματοποιουσαμε τις απαραίτητες ενέργειες για την εξαεστα ΚΕΠ και την στρατόλογια. Ωστόσο οι άδειες ορκομωσιας κοπηκαν λόγο covid19.
Επιστροφή στην κορυφή
kossa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kossa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2020 ώρα 20:24
Καλησπέρα,Johntt7, ή οποιος άλλος γνωρίζει,

Τι γίνεται με τη διαδικασία εξαγοράς αυτό το διάστημα λόγω του ιού;
Στο τηλ η στρατολογία λέει οτι όλες οι υπηρεσίες προσφέρονται μέσω email
Ωστόσο ς' αφηνουν να φύγεις την 15η μέρα απ το κέντρο ή παγιδεύεσαι εκει επ αόριστον;
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Α Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Α Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2020 ώρα 23:52
Καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να καταταγώ εκτός ΕΣΣΟ τον Αύγουστο - Αεροπορία.

Θα παρουσιαστώ κανονικά στην Τρίπολη και τι θα κάνω αφού θα είμαι εκτός ΕΣΣΟ για αυτές τις 15 ημέρες; Επίσης ξέρει κάποιος αν στην Τρίπολη δίνουν άδεια τα ΣΚ σε εμάς που έχουμε παιδιά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
arianos94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Απριλίου/2020
  Παράθεση arianos94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 08:04
Καλησπερα σας! Μετα το πτυχιο (τελειωνω συντομα) θελω να παω εξωτερικο για μονιμη εργασια (αρα μετα απο 7 χρονια θα ειμαι και μονιμος κατοικος εξωτερικου), μπορω να εξαγωρασω την θυτεια μου; Η απο την στιγμη που θα ειμαι 28 χρονων θα πρεπει να υπηρετησω κανονικα σαν στρατιωτης;(επειδη λυγει η αναβολη μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 08:53
Για να εξαγοράσεις τη θητεία σου θα πρέπει να γίνεις 33 χρονών, άρα θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το 2027.

Μέχρι τότε θα είσαι ανυπότακτος εξωτερικού, θα σου επιβληθεί πρόστιμο 6000 Ευρώ, το οποίο θα διαγραφεί μόλις πάρεις το status του Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού.

Περισσότερα περί ανυποταξίας εξωτερικού και ΜΚΕ εδώ

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού
Επιστροφή στην κορυφή
arianos94 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση arianos94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 10:51
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Και κατι τελευταιο, το προστιμο οταν μου υποβληθει θα πρεπει να το πληρωσω ; Η απλα μπορω να περιμενω μεχρι το 33ο ετος ηλικιας μου ωστε να διαγραφτει ; Και τελος η αδεια παραμονης στην ελλαδα ειναι 30 μερες η 6 μηνες;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 13:24
Δεν διαγράφεται στα 32 η θητεία απλά τότε έχεις την δυνατότητα να υπηρετήσεις μονο 45 ημέρες και μετά μπορείς να εξαγοράσεις Τους υπόλοιπους περίπου 8 μήνες έναντι 800 ευρώ το μήνα. Η θητεία διαγράφεται οριστικά στα 45 οπότε και παύεις να είσαι στρατεύσιμος επίσημα. Τα 6000 δεν έχουν καμιά σχέση με την κανονική σου θητεία είναι έξτρα 6 μήνες θητεία που εξαγοράζεται έναντι 1000 ευρώ το μήνα δηλαδή 6000 ευρώ. Αυτό διαγράφεται όπως είπε ο φίλτατος απο πάνω μόλις γίνεις Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού το πότε γίνεσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού το ορίζει η νομοθεσία δεν σημαίνει οτι αποκτάται αυτόματα όταν πας σε συγκεκριμένη ηλικία.
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓΙΩΡΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 19:34
Γεια σας,

σε λίγες μέρες θα παρουσιαστώ για ένα 20μερο (μιας και είμαι άνω των 33). Μπήκα λίγο στο ιντερνετ από περιέργεια να δω τι περίπου να πάρω μαζί μου μέσα στο στρατόπεδο και δεν έχω βρει κάποιον με τα δικά μας στάνταρ. Ότι έχει γραφτεί και έχω διαβάσει είναι για μία πλήρης θητεία. Επειδή σε αυτό το φόρουμ όποιος έχει γράψει έχει γράψει για μία 15μερη ουσιαστικά θητεία που μαζί με τα σαββατοκύριακα ουσιαστικά μιλάμε για 11 μέρες (εάν βέβαια ισχύουν όλα αυτά που λέτε, που δεν έχω κανέναν λόγο να διαφωνήσω με αυτά γιατί δεν έχω ιδέα τι γίνεται) υπάρχει κανένας να με βοηθήσει προτείνοντας μου το τι να πάρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει
Επιστροφή στην κορυφή
Kipa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kipa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 15:59
Ταγματάρχη, αυτό με τις 45 ημέρες από που προκύπτει;

Είμαι γεννημένος τον Φεβ του 88 και τον Δεκέμβριο του 19 μίλησα με τη στρατολογία (ανυπότακτος εξωτερικού). Μου είπαν ότι από 1/1/2020 μπορώ να μπω για εξαγορά με 20 μέρες. Το ερώτημα είναι: Έκανε λάθος η κοπέλα στο στρατολογικό γραφείο, ή έχει δίκαιο και μπορώ να μπω για 20 (ή 45 που λες παραπάνω) μέρες και μετά να εξαγοράσω;

Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 18:00
Φίλε μου και γω του 88 είμαι Απρίλη αλλά νομίζω εξαγορά μπορεί να γίνει από 1/1/21 όχι του 2020
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 00:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Kipa

Ταγματάρχη, αυτό με τις 45 ημέρες από που προκύπτει;
Είμαι γεννημένος τον Φεβ του 88 και τον Δεκέμβριο του 19 μίλησα με τη στρατολογία (ανυπότακτος εξωτερικού). Μου είπαν ότι από 1/1/2020 μπορώ να μπω για εξαγορά με 20 μέρες. Το ερώτημα είναι: Έκανε λάθος η κοπέλα στο στρατολογικό γραφείο, ή έχει δίκαιο και μπορώ να μπω για 20 (ή 45 που λες παραπάνω) μέρες και μετά να εξαγοράσω;

Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Φίλε μου και γω του 88 είμαι Απρίλη αλλά νομίζω εξαγορά μπορεί να γίνει από 1/1/21 όχι του 2020

Ακριβως. Γενηθεις το 1988 (οποιονδηποτε μηνα) μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου ΜΟΝΟΝ απο 1/1/2021 (σε 7 μηνες απο τωρα δηλαδη)
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 01:53
Έχω πάρει ενός έτους αναβολή και τώρα πάω για τη δεύτερη λόγω ψυχολογικού (πάσχω από αγχώδη διαταραχή και ακολουθώ αγωγή εδώ και 3 χρόνια minitran,xanax). Μπορώ να πάρω χαρτί πάλι απο το γιατρό μου (ιδιώτης). Υπάρχει περίπτωση επειδή είμαι κοντά στην εξαγορά να μη μου δώσουν την αναβολή; Αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατο να αντέξω στο περιβάλλον του στρατού.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 13:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Έχω πάρει ενός έτους αναβολή και τώρα πάω για τη δεύτερη λόγω ψυχολογικού (πάσχω από αγχώδη διαταραχή και ακολουθώ αγωγή εδώ και 3 χρόνια minitran,xanax). Μπορώ να πάρω χαρτί πάλι απο το γιατρό μου (ιδιώτης). Υπάρχει περίπτωση επειδή είμαι κοντά στην εξαγορά να μη μου δώσουν την αναβολή; Αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατο να αντέξω στο περιβάλλον του στρατού.

η αναβολη για λογους υγειας δεν εχει καποια σχεση με ηλικια ή ηλικια για εξαγορα. Αν εχεις παθηση που οριζει ο νομος/ΦΕΚ (που εχεις οντως οπως το γραφεις) θα περασεις κανονικα απο το Φρουραχειο και την Επιτροπη Απαλλαγων και θα παρεις κανονικα την αναβολη σου. Μην αγχωνεσαι τσαμπα.

Επιστροφή στην κορυφή
φριξος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση φριξος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2020 ώρα 07:00
Πρόκειται και γω να μπω σύντομα. Θα ήταν πολύ χρήσιμο κάποιος που ξέρει να απαντήσει στα ακόλουθα (γιατι ουτε εδω ουτε αλλου βρηκα πολλα για εμας αυτης της περιπτωσης) :1) Τι προτείνετε να πάρουμε μαζί εμείς που μπαίνουμε για αυτές τις 15-20 το πολύ μερες; Κάτι άλλο από κινητό χρειάζεται;2) Έχει αλλάξει κάτι με τον κορονοιο; Π. Χ. Είναι πιο δυσκολο να παρουμε αδεια και θα παει το 15ημερο σερι;3) Οπως το αντιλαμβανομαι το διαστημα της εξαγορας ειναι γενικα αοπλες υπηρεσιες ξυσιματος και καθισιο, ειναι οντως ετσι;
Επιστροφή στην κορυφή
Duster1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Duster1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 17:31
Αρχικά αποστάλθηκε από φριξος

Πρόκειται και γω να μπω σύντομα. Θα ήταν πολύ χρήσιμο κάποιος που ξέρει να απαντήσει στα ακόλουθα (γιατι ουτε εδω ουτε αλλου βρηκα πολλα για εμας αυτης της περιπτωσης) :1) Τι προτείνετε να πάρουμε μαζί εμείς που μπαίνουμε για αυτές τις 15-20 το πολύ μερες; Κάτι άλλο από κινητό χρειάζεται;2) Έχει αλλάξει κάτι με τον κορονοιο; Π. Χ. Είναι πιο δυσκολο να παρουμε αδεια και θα παει το 15ημερο σερι;3) Οπως το αντιλαμβανομαι το διαστημα της εξαγορας ειναι γενικα αοπλες υπηρεσιες ξυσιματος και καθισιο, ειναι οντως ετσι;

Μπαινεις ουσιαστικα για 12-15 μερες Σε γενικες γραμμες αλλα αν εισαι τυχερος και για ακομα λιγοτερο.Tην 15 μερα σου δινουν αδεια για να τακτοποιησεις την γραφειοκρατεια της εξαγορας και την 20 επιστρεφεις να παραλαβεις ταυτοτητα. Φροντισε να μπεις εκτος ΕΣΣΟ Παρασκευη καθως ετσι θα σε διωξουν την ιδια μερα και θα σου πουν να επιστρεψεις την Δευτερα.

Μιας και πλησιαζει του Αγιου Πνευματος θα σου προτεινα να καταταχθεις εκεινη την Παρασκευη καθως ετσι θα πας και θα επιστρεψεις Τριτη (αφου την Δευτερα θα ειναι αργια) οποτε θα εχεις ξεμπερδεψει με 5 μερες χωρις καν να μεινεις στο στρατοπεδο. Κινητο απαραιτητο σιγουρα και αδειες δινουνε γενικα αλλα καλο ειναι να το κηνυγησεις και συ λιγο. Πολυ δυσκολο να παει σερι. Ειδικα αν εχεις παιδια Παρασκευες σε αφηνουν να φυγεις και επιστρεφεις Δευτερα.

Οι υπηρεσιες ειναι ολες αοπλες καθως δεν ορκιζεσαι, μπορει να σε βαλουν θαλαμοφυλακα, μαγειρια και διαφορα αλλα. Αναλογως και τον κοσμο που εχουν. Αν εχουν κοσμο θα εχεις πολλες εξοδους.(δεν ξερω με τον κορωνοιο τι γινεται). Το βασικο που συνιστω ειναι να παρουσιαστεις παρασκευη για να φυγουν οι πρωτες μερες ετσι παντως. Αυτα προ κορωνοιου. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι πλεον.

Διαβασε και τις προηγουμενες σελιδες εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες το thread.
Επιστροφή στην κορυφή
φριξος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση φριξος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 03:24
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Λέει 5 εργάσιμες μετά οπότε μάλλον δεν προλαβαίνω αυτή την Παρασκευή ακόμη και να πάω σήμερα. Διάβασα προσεκτικά όλο το θρεντ και βρήκα κι άλλα χρήσιμα, αλλά δεν είδα κάπου οδηγίες τι να πάρει κανείς μαζί (στο νετ υπάρχουν άπειρα τέτοια αλλά αφορούν κανονικούς νεοσύλλεκτους σε κανονικές ΕΣΣΟ). Π. Χ. Έχεις κάποιον δικό σου χώρο να φυλάς πράγματα ή πρέπει να'χει σάκο με λουκετάκι; Επίσης, το σμάρτφοουν πλέον κανονικά και με το νόμο επιτρέπεται, τουλάχιστον για μας της εξαγοράς; Επιπλέον, αν μιλάμε για το ίδιο στρατόπεδο της Θήβας, υπάρχει περίπτωση να πας με το ΙΧ σου και να παρκάρεις κάπου ασφαλώς; Ξέρω, λεπτομέρεια το ερώτημα αλλά εκεί που μένω δεν βολεύει με τπτ τρένο. Όποιος έχει οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία θα είναι πολύτιμη, ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 11121314>