Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 171819
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

nwo Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση nwo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών
    Αποστολή: 17/Ιουλίου/2019 ώρα 15:43
Απλά κάποιοι ωριμάζουν και ξέρουν πολύ γρήγορα τι θέλουν ενώ κάποιοι άλλοι αργούν. Εξαρτάται το άτομο. Κάποιοι γνωρίζουν τι θέλουν από τα 18 κάποιοι άλλοι στα 35. Οι πανελλήνιες είναι στα 18. Άμα νιώθεις ότι ξέρεις ήδη ακριβώς τι θέλεις τότε πήγαινε προς τα εκεί. Αν νιώθεις όμως ότι θες πιο πολύ χρόνο για να καταλήξεις κάπου, προσπάθησε να εστιάσεις και να πάρεις ένα πτυχίο με όσο πιο γενικές γνώσεις γίνεται και αποφασίζεις στα 25.

Άμα ψάχνεις ευκαιρίες θα τις έχεις και στα 18 και στα 25 και στα 30 και στα 40 και στα 50.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 12/Μαρτίου/2019
  Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2019 ώρα 20:37
Εν κατακλείδι, υπάρχει κάποιος που θα με απέτρεπε από το να δηλώσω τη σχολή αυτη;
Έχω αποφασίσει να στοχευσω σε αυτή τη σχολή (και γενικότερα το στρατιωτικό τομέα) και επειδή η ηλικία αυτή επιτάσσει αποφασιστηκοτητα και στροφές (πολλές φορές) 360 μοιρών , σας λέω ότι εδώ και 2.5 χρόνια έκανα σχέδιο για αρχιτεκτονική και είμαι σε καλό επίπεδο * Θα μου πεις ότι μαθαίνεις καλό είναι* Θέλω όμως αυτόν τον προσανατολισμό
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Επιστροφή στην κορυφή
searching Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση searching Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2019 ώρα 23:39
Κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Εγώ ας πούμε που το είχα στο μυαλό μου. Βρήκα 10 άτομα που είναι είτε εν ενέργεια είτε έχουν φύγει από την ΠΑ τους ρώτησα 10 πράγματα και εβγαλα τα όποια συμπεράσματα μου. Πλέον είναι πολύ ευκολο να το κάνει κανείς. Η δική μου κατάληξη όχι, αλλά δεν λέει κάτι για εναν άλλο απαραίτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2019 ώρα 12:34
Αρχικά αποστάλθηκε από searching

Κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Εγώ ας πούμε που το είχα στο μυαλό μου. Βρήκα 10 άτομα που είναι είτε εν ενέργεια είτε έχουν φύγει από την ΠΑ τους ρώτησα 10 πράγματα και εβγαλα τα όποια συμπεράσματα μου. Πλέον είναι πολύ ευκολο να το κάνει κανείς. Η δική μου κατάληξη όχι, αλλά δεν λέει κάτι για εναν άλλο απαραίτητα.
Μπορείς να μου πεις κάποιους λόγους για τους οποίους κατεληξες στο να μην θες τη ΣΜΑ (αν θες και σε προσ. μηνυμα) ή στο φόρουμ γιατί καλό είναι να ξέρει κάποιος τι παίζει εκ των έσω
Επιστροφή στην κορυφή
seatching Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση seatching Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2019 ώρα 13:23
Τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο μνμ μου. Λόγια μηχανικών είναι, όχι δικά μου. Όταν άνθρωποι με εμπειρία σου λένε μόνο Αν θες οπωσδήποτε να μείνεις Ελλάδα και δεν έχεις άλλους πορους να πας ε το σκέφτεσαι, σίγουρος δεν ήμουν έτσι και αλλιώς Όποτε δεν το θεωρώ για έμενα επιλογή πλέον.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2019 ώρα 18:16
Δηλαδή τι; Η σχολή αυτή θεωρείς ότι δεν είναι η καταλληλη για καποιον καλό σε μαθήματα αλλά που επιθυμει να φοίτησει σε στρατιωτικη σχολή; Αν υπάρχει κάτι πιο "χειροπιαστο" που έχεις ακούσει εκτος των προοπτικών της σχολής αν θες πες μου σε προσ. μηνυμα
Επιστροφή στην κορυφή
searching Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση searching Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 18:17
Θα σου πω:
Δεν μπορώ να φανταστώ αυτό που μου είπε πρώην ΜΗΧ για την ηγεσία : δουλους θέλουν να τους έχουν τα αεροπλάνα έτοιμα στη γραμμή πτησεων και τίποτα άλλο
Δεν μπορώ να φανταστώ πως ενώ βγαζω 19000 μόρια θα μπω σε μια σχολή όπου ανώτεροι μου θα ειναι μια ζωή παιδιά των 15-17 χιλ μοριων( δεν μιλάω μόνο για ιπταμενους αλλά και για αξιωματικόυς από αλλά σώματα) (ξέρω δεν καθορίζει τη ζωή αυτό( τα μόρια) αλλά ούτε και απλα μια ειδικότητα ( σημαντική κιόλας πιστεύω ) γίνεται να σε κάνει δεύτερο ξαφνικά ) και ξέρω καλά πως τώρα δεν με νοιάζει αλλά κάποτε θα με νοιάζει.
Τέλος δεν θέλω να γίνω αξιωματικός από ότι μου περίέγραψαν, μου μοιάζει αδιάφορο προσωπικά αυτό που μου περιεγραψαν.
Από την αλλη ήταν η μόνη στρατιωτική σχολή που κοιταξα και αυτό ίσως κάτι λέει για εμένα προφανώς. Εσύ αν θες να γίνεις στρατιωτικός κοίταξε το ποιο ΑΣΕΙ σε καλύπτει.
Επιστροφή στην κορυφή
searching Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση searching Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 18:33
Δεν θέλω να γινω μηχανικός που κάνει aircraft maintenance (αν κάποιος που κάνει αυτό είναι μηχανικός κιόλας και όχι τεχνικός)
Και επίσης θα μπω σε μια σχολη που πιθανών να γίνω ΜΑΤ η ΤΗ (ανάλογα με το τη θέλει η ΠΑ)
πράγμα που για εμένα πρεπει να το καθορίζει η ΠΑ πριν τις πανελλήνιες (μπήκαν άνθρωποι να γίνουν ΜΗΧ, και βγήκαν κάτι άλλο και ανάποδα.
Αυτό δείχνει ότι απλά γίνεσαι αξιωματικός (χωρίς προοπτικές καριέρας στο στρατό σαν ΜΗΧ( νομίζω )) και τίποτα άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 22:45

Δεν θέλω να γινω μηχανικός που κάνει aircraft maintenance (αν κάποιος που κάνει αυτό είναι μηχανικός κιόλας και όχι τεχνικός)
Και επίσης θα μπω σε μια σχολη που πιθανών να γίνω ΜΑΤ η ΤΗ (ανάλογα με το τη θέλει η ΠΑ)
πράγμα που για εμένα πρεπει να το καθορίζει η ΠΑ πριν τις πανελλήνιες (μπήκαν άνθρωποι να γίνουν ΜΗΧ, και βγήκαν κάτι άλλο και ανάποδα.
Αυτό δείχνει ότι απλά γίνεσαι αξιωματικός (χωρίς προοπτικές καριέρας στο στρατό σαν ΜΗΧ( νομίζω )) και τίποτα άλλο.
Καταλαβαίνω και σε ευχαριστω για οσα γράφεις και προϊδεάζεις εμένα και άλλους πολλούς. είναι πράγματι άδικο να επικρατεί τέτοιο καθεστως( αν και η αδικία παντού βασιλεύει *δυστυχώς*) Όσο για εμένα θα δω τι θα αποφασίσω (γαιτι οχι ιπτάμενοςς)
Πάντως είναι κρίμα στελέχη μηχανικοί (οχι τεχνικοί) να δέχονται τέτοια περιθωριοποίηση καθώς αποτελούν τον κορμό της αεροποριας
Τέλως πάντων , το χω ξαναδιαβασει από αλλού ότι οι ιπτάμενοι υπερέχουν (σε ; κύρος και όχι σε ικανοτητες )των υπολοίπων στελεχών της ΠΑ
Στη δικη μου περίπτωση , ενώ θα μπορούσα να περάσω στο ΕΜΠ καιεδω και χρόνια είχα υπ'όψην μου την αρχιτεκτονική... τι να πω θέλω να περάσω σε στρ. Σχολη (Ικάρων) ... Και είχα την εντυπωση ότι η ΣΜΑ άξιζε... Βλέποντας και κάνοντας...
Επιστροφή στην κορυφή
searching Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση searching Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 23:27
Ένας ΜΗΧ μου είπε πώς αν στο γιο του είχε να προτείνει ΑΣΕΙ θα έλεγε
Μάχιμος Ναυτικό, όπλα ΣΣΕ η Ικαρων ΙΠΤ, αν ήθελε να φορέσει στολή γιατί τελικά περί αυτού πρόκειται (δικά του λόγια)
Επιστροφή στην κορυφή
searching Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση searching Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 23:55
Πάντως υπήρχαν και ένας δύο από όσους ρώτησα που ήταν οκ με την επιλογή τους πχ ένας (αν και είπε πώς όλο το παιχνίδι έχει στηθεί για τους ιπταμενους, και ενώ οι ΜΗΧ βάζουν πλατη δεν τους το αναγνωριζουν ουσιαστικά )ηταν ευχαριστημένος.
Δικη μου άποψη από ότι ειδα πως ευχαριστημένοι ειναι οι πολύ μικρές ηλικίες (δεν έχουν καταλάβει απόλυτα τι γίνεται και έχουν ελπίδες (καλό και κακό αυτό) ) και οι πιο μεγάλες (αλλα χρόνια και άλλες επιλογές ζωής ) οι ενδιάμεσα μάλλον δεν ήταν ικανοποιημένοι.
Αυτά απο εμένα...
Θα ξαναμπώ όταν πάω φαντάρος ίσως..
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2019 ώρα 12:23

Πάντως υπήρχαν και ένας δύο από όσους ρώτησα που ήταν οκ με την επιλογή τους πχ ένας (αν και είπε πώς όλο το παιχνίδι έχει στηθεί για τους ιπταμενους, και ενώ οι ΜΗΧ βάζουν πλατη δεν τους το αναγνωριζουν ουσιαστικά )ηταν ευχαριστημένος.
Δικη μου άποψη από ότι ειδα πως ευχαριστημένοι ειναι οι πολύ μικρές ηλικίες (δεν έχουν καταλάβει απόλυτα τι γίνεται και έχουν ελπίδες (καλό και κακό αυτό) ) και οι πιο μεγάλες (αλλα χρόνια και άλλες επιλογές ζωής ) οι ενδιάμεσα μάλλον δεν ήταν ικανοποιημένοι.
Αυτά απο εμένα...
Θα ξαναμπώ όταν πάω φαντάρος ίσως..
ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις , καλό υπόλοιπο
Επιστροφή στην κορυφή
kwstas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kwstas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2019 ώρα 14:00
Η σχολή είναι σχολή μηχανικών αεροπορίας όχι αεροσκαφών (είναι ειδικότητα)
επίσης όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω κάνουν συντήρηση αεροσκαφών
οι μηχανικοί λοιπόν της Ικάρων είναι προϊστάμενοι σε συντήρηση
τώρα εκτός αεροπορίας συντήρηση κάνεις τελειώνοντας ιεκ τει κλπ και οπουδήποτε στον κόσμο τελειώνοντας κάτι παραπλήσιο, η φοίτηση είναι 4 έτη Γιατί βγαίνουν αξιωματικοί, το πρόγραμμα σπουδών τους είναι προφανώς ανώτερο από τις απαιτήσεις που έχει ένας τεχνικός άλλα δεν είναι μηχανικοί με την έννοια μπορώ να κάνω έρευνα σε αεροπλάνα να δουλέψω σε πρότζεκτ Κατασκευής κλπ. Δεν έχει ανάγκη η ΠΑ Κάτι τέτοιο όποτε δεν βγαίνουν απότη σμα τέτοιου είδους μηχανικοί.
σε γενικές γραμμές είναι ίσως το πτυχίο σαν πτυχίο κάτι ανάμεσα σε τει και αει (αναγνωρισμενο σαν αει αλλά οχι σαν μηχανικού)
το υψηλό επίπεδο των παιδιών που μπαίνουν γενικά στη σχολή δίνει ενα "κύρος" απο μόνο του και συνήθως αυτά τα παιδιά από μόνα τους (πλέον επειδή Τα μεταπτυχιακά μεσώ ΠΑ ειδικά για μηχ έχουν κοπεί πολύ) συνεχίζουν όσο μπορούν τις σπουδές τους
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 171819
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.