Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 56789 20>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Palioseira Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 31/Ιουλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Palioseira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις
    Αποστολή: 24/Απριλίου/2012 ώρα 15:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Ernest

Καλημερα. Ειμαι 8μηνος οποτε δικαιουμαι την μετάθεση. Εχω κανει χαρτια. Στην μοναδα υπάρχουν γύρω στα 200ατομα θα μπουν και αλλοι οποτε ξέρω, τωρα που θα γυρίσω.
Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι φευγω στους 1+3 ή στους 1+4 μηνες (κεντρο+μοναδα) ; Γτ οι γνωμες δυιστανται.
Και πότε πρεπει να παρουσιαστεις; Πχ εγω μπήκα 1/2 θα πρεπει να ειμαι στην νεα μονάδα στις 1/6 ή 1/7 αντιστοιχα;
Φευγεις απο οταν συμπληρωσεις 5 μηνες απο καταταξη. Οριστικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2012 ώρα 19:50
Αρχικά αποστάλθηκε από Ernest

Καλημερα. Ειμαι 8μηνος οποτε δικαιουμαι την μετάθεση. Εχω κανει χαρτια. Στην μοναδα υπάρχουν γύρω στα 200ατομα θα μπουν και αλλοι οποτε ξέρω, τωρα που θα γυρίσω.
Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι φευγω στους 1+3 ή στους 1+4 μηνες (κεντρο+μοναδα) ; Γτ οι γνωμες δυιστανται.
Και πότε πρεπει να παρουσιαστεις; Πχ εγω μπήκα 1/2 θα πρεπει να ειμαι στην νεα μονάδα στις 1/6 ή 1/7 αντιστοιχα;

1/7, στην μονάδα λογικά θα πας μετά από 3-4 ημέρες

Επιστροφή στην κορυφή
παλιατσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση παλιατσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2012 ώρα 13:27
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάποιος που έχει παιδί (εκτός του 8μηνου που δικαιούται) δικαιούται μετάθεση σε τόπο κοντά στην οικογένεια;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2012 ώρα 19:43
Όσοι κάνουν μειωμένη θητεία δικαιούνται μετάθεση, τώρα αν θα είναι κοντά η μακρυά είναι άλλο θέμα 
Επιστροφή στην κορυφή
παλιάτσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση παλιάτσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2012 ώρα 00:15
Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2012 ώρα 22:56
Ρε παιδες γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανει να βει μια μεταθεση αφου δωθει το χαρτακι... ;Aν οχι ακριβως, ποσο πανω κατω?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2012 ώρα 23:36
Τι ακριβώς εννοείς; Για ποιο χαρτάκι μιλάς;  
Επιστροφή στην κορυφή
κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 13:29
8 μηνος μπηκε πυροβολικο θηβα και πηρε μεταθεση για μυτιληνη. Δικαιουτε μετάθεση και αν ναι σε ποσους μηνες; Θα του ζητησουν να το δηλωσει μονος του?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 18:55
Όταν συμπληρώσει 4 μήνες στην παραμεθόριο θα πάρει μετάθεση

τι ακριβώς να δηλώσει μόνος του;
Επιστροφή στην κορυφή
vagvr Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2012
  Παράθεση vagvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 15:37

Αν υπηρέτης 8μηνο και έχεις προσθετό 1 μηνά απλήρωτο, θα πάρω μετάθεση ;

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 17:22
Θα πάρεις
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 18:50
Καλησπερα. Ειμαι για 8μηνο (3 αδελφια ο μεγαλυτερος). Ειμαι 27 και εχω αναβολη ως τωρα λογω σχολης. Το θεμα μου ειναι το εξης. Να δηλωσω μονιμη κατοικια Κρητη η Αθηνα. Εχω σπιτι και στα 2 μερη.. Στις μεταθεσεις θα μπορω να ερθω Χανια; εχει μοναδα συντηρησης;

Τελος κατι ακομη: εξαγορα στο 4μηνο γινεται; Δουλευω και δε θελω να χασω τη δουλεια με τετοια κριση. Προτιμω να πληρωνω απο το μισθο παρα να μεινω ανεργος..
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 19:38
Έχει στα Χανιά μονάδα τώρα το αν θα μπορέσεις να πας είναι άλλο θέμα Το ίδιο ισχύει και για την Αθήνα!

όχι δεν μπορείς να εξαγοράσεις την θητεία σου
Επιστροφή στην κορυφή
vagvr Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση vagvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 20:02

Πύρα σήμερα την απόφαση από τη στρατολογία για 8 μηνώ, αλά έχω μπερδευτεί, γραφή της παρακάτω μεταβολές.

1. Μεταφερθικε στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης 9μηνης διαρκείας ως μεγαλύτερος αδελφός αρθρο 7

2. Υποχρεουται σε εκπλήρωση 8μηνων πραγματικής υπηρεσίας αρθρο 1

Τελικά πόσο υπηρετώ, πρέπει να πληρώσω των 1 μηνά προσθετό που έχω λόγο της αναβολής.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 20:04
Η θητεία αυτή την στιγμή είναι 9 μήνες, εσύ σαν δικαιούχος μειωμένης θητείας κάνεις 8 μήνες, αλλά αν δεν πληρώσεις την ποινή (κακή χρήση αναβολής) θα κάνεις 9 μήνες, τι σε μπερδεύει ακριβώς;
Επιστροφή στην κορυφή
vagvr Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση vagvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2012 ώρα 20:14

Ο/κ Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση κατάλαβα, πρέπει να πληρώσω τον 1 μηνά τα 93Ε.

Επιστροφή στην κορυφή
Ελευθέριος Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Ιουλίου/2012
  Παράθεση Ελευθέριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουλίου/2012 ώρα 07:44
Διαβαζοντας το τοπικ μου δημιουργηθηκαν ορισμενα ερωτηματα.
Ειμαι 8μηνος γιατι ειμαι ορφανος Πατρος και μοναχοπαιδι.
Την αιτηση για μειωμενη θητεια θα την κανω στο Κεντρο ή πρεπει να παω πριν την καταταξη στην Στρατολογια και να το δηλωσω εκει;(διεκοψα αναβολη μεσω ΚΕΠ γιαυτο δεν γνωριζω)
Δικαιουμαι μεταθεση μετα τους 5 μηνες θητειας στον τοπο συμφεροντων μου.
Διαβαζοντας την αιτηση για κατ'εξαιρεση μεταθεση εχει και την περιπτωση των "κοινωνικων λογων" αν θυμαμαι καλα, το οτι ειμαι προστατης οικογενειας ειναι αξιολογος λογος για κατ'εξαιρεση μεταθεση;
Επιστροφή στην κορυφή
redman Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση redman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2012 ώρα 18:24
Καλησπερα ειμαι ηδη εδω και 2,5 μηνες στην αεροπορια και θελω να κανω τα χαρτια μου για μειωμενη θητεια, ειμαι ορφανος απο πατερα μπορω να κανω τα χαρτια μου οποτε θελω; Η υπαρχει καποιο περιθωριο; Ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 56789 20>