Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 181920
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
gamotostratomougamo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gamotostratomougamo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις
    Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 23:59
Κάντε μία αίτηση με το που βγεί σε ΦΕΚ το νομοσχέδιο που ψηφίζεται αυτές τις ημέρες στη βουλή στο στρατολογικό γραφείο στο οποίο υπάγεστε για να φύγετε νωρίτερα.

Επιστροφή στην κορυφή
Alex7 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alex7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2019 ώρα 15:38
Εισαι σιγουρος οτι πιανει και τους εν ενεργεια στρατιωτες; Εχεις καμια ενημερωση;Mε στελεχη που μιλησα που ειναι σε γραφειο μεσα μου ειπαν οτι δεν μας πιανει εμας.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2019 ώρα 09:59
Ψηφίστηκε χθες. Το μονο που μας μενει να ρωτησουμε στην στρατολογια
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2019 ώρα 12:32
Ψηφιστηκε κι οπως φαινεται εχει αμεση ισχυ εφοσομ δεν αναφερει κατι για οσους υπηρετουν ηδη. Αρα πιανει κι οσους υπηρετουν. Μεσα στις επομενες μερες δημοσιευεται και στην εφημεριδα της κυβερνησεως. Οποιος μαθει κατι πιο επισημο απο στρατολογια ας ενημερωσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Demetrios1993 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Απριλίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Demetrios1993 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2019 ώρα 18:24
Παιδιά, ο αδελφός μου σκέφτεται να δηλώσει εθελοντική θητεία σε πλοίο για να κάνει 9μηνη θητεία. Πως είναι, μπορεί να δώσει κάποιος μερικές πληροφορίες; Αξίζει;
Επιστροφή στην κορυφή
vasilis401 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Απριλίου/2019
  Παράθεση vasilis401 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2019 ώρα 11:19
Καλημέρα παιδιά.

Είμαι δικαιούχος μειωμένης θητείας και κατ' εξαίρεση τοποθέτησης και τώρα προσπαθώ να συγκεντρώσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Ένα από αυτά είναι το εξής: "Βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας ότι συνοικώ μετά των γονέων μου".

Πήρα στο Δημοτολόγιο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εκδίδουν τέτοιο πράγμα, παρά μόνο "Βεβαίωση Μόνιμης Κατοικίας", και η οποία δεν αποδεικνύει με ποιον μένει κανείς.

Το ότι μένω με τους γονείς μου μπορεί να αποδειχθεί από τη φορολογική μου δήλωση κι αυτή των γονιών μου, αλλά σχετική βεβαίωση από το δήμο δε μπορώ να λάβω. Ξέρετε τι ακριβώς ζητάει ο στρατός;

Και με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω 100%:

Πότε (πριν ή μετά την κατάταξη) και που πρέπει να καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία και κατ' εξαίρεση τοποθέτηση;

Επιστροφή στην κορυφή
Boss4 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Απριλίου/2019
  Παράθεση Boss4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2019 ώρα 10:59
Πριν λίγους μήνες έχασα τον πατέρα μου.. Είμαι ο μεγαλύτερος γιος της οικογένειας μου. . Ο αδελφός μου είναι 19.. Δικαιούμαι 8μηνο ;
Επιστροφή στην κορυφή
Giotas12 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Απριλίου/2019
  Παράθεση Giotas12 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 00:19
Αρχικά αποστάλθηκε από vasilis401

Καλημέρα παιδιά.

Είμαι δικαιούχος μειωμένης θητείας και κατ' εξαίρεση τοποθέτησης και τώρα προσπαθώ να συγκεντρώσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Ένα από αυτά είναι το εξής: "Βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας ότι συνοικώ μετά των γονέων μου".

Πήρα στο Δημοτολόγιο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εκδίδουν τέτοιο πράγμα, παρά μόνο "Βεβαίωση Μόνιμης Κατοικίας", και η οποία δεν αποδεικνύει με ποιον μένει κανείς.

Το ότι μένω με τους γονείς μου μπορεί να αποδειχθεί από τη φορολογική μου δήλωση κι αυτή των γονιών μου, αλλά σχετική βεβαίωση από το δήμο δε μπορώ να λάβω. Ξέρετε τι ακριβώς ζητάει ο στρατός;

Και με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω 100%:

Πότε (πριν ή μετά την κατάταξη) και που πρέπει να καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία και κατ' εξαίρεση τοποθέτηση;

Καλησπερα φιλε μου. Επειδη θελω κι εγω ακριβως το ιδιο χαρτι, πηγα κι εγω στον δημο και δεν ηξεραν ουτε αυτοι τι ακριβως ειναι. Μου ειπαν αν θελω να βγαλω βεβαιωση μονιμης κατοικιας δικια μου αλλα και των γονιων μου. Προσωπικα απλα θα βγαλω φωτοτυπια την φορολογικη μου και την φορολογικη των γονιων μου, οπου φαινομαι φιλοξενουμενος. Αν δεν την δεχτουν τι να πω, ποσο πιο επισημα χαρτια απο τις φορολογικες δηλωσεις υπαρχουν ;
Για την καταθεση εμενα μου ειπαν στην στρατολογια να τα καταθεσουν οι δικοι μου στην στρατολογια αφου παρουσιαστω, αλλα εγω θα παρω αντιγραφα μαζι ωστε αν γινει τπτ να τα καταθεσω κι εγω στο 1ο γραφειο στη μοναδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Alex7 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alex7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2019 ώρα 14:58
Καλησπερα παιδια.. Ακουγεται απο στρατοπεδα οτι παιδια πολυτεκνων οικογενειων απολυονται αυτες τις μερες με βασει το νομοσχεδιο για την μειωμενη θητεια.. Εχει ακουσει κανεις τιποτα;
Επιστροφή στην κορυφή
Ashen Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 28/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση Ashen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2019 ώρα 16:17
Ναι και σε εμάς πάρα πολλοί που ήταν να απολυθούν σε 3 μήνες απολύονται στις επόμενες ημέρες.

Επιστροφή στην κορυφή
abts Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση abts Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2019 ώρα 11:05
Καλημερα παιδια. Υπηρετω στην Λημνο και σημερα κλεινω τους 6 μηνες. Είμαι ο πρωτοτοκος απο 4 αδελφια. Υπαρχει κανενας που απολυεται τωρα με τον νεο νομο Να μας πει νεοτερα;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 181920
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.