Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2122232425 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Freddo Espresso Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Απριλίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Freddo Espresso Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Εσσο α 2017

Οποίος κάνει λιγότερο κάμψεις, ελξεις, κοιλιακούς και περισσότερο χρόνο στο τρέξιμο να τα ξεχάσει τα ουκ;
Για να είναι κάποιος σίγουρος ότι θα περάσουν θα πρέπει να πάει Αύγουστο και Ιανουάριο;
Παλιά υπήρχαν στελεχοι εδώ που χάθηκαν τώρα να μας πουν όσο τους επιτρέπεται περισσότερες πληροφορίες να μάθουμε
Μπερε περνουν στα ουκ;
Και αυτά τα 13 χρόνια που κάθονται τη βαθμούς θα περνουν;
Ένας μπορεί να βάλει βύσμα για να τον βοηθήσουν στα αθλήματα η δεν περνουν χαμπάρι από βύσματα οι ουκαδες;
Να πω και κάτι ακόμα το οποίο θεωρείται και γελοίο αλλά τη μισθό θα πάρουν όσο θα υπηρετούν;
’δειες περνουν;
Ας πήγαινα εγώ στα ουκ και ας μην πληρώνουν δεν θα με πείραζε
1) Ναι να τα ξεχάσει! Στα ΟΥΚ πρέπει να έχεις ένα Α επίπεδο φυσικής κατάστασης για να μπεις, διαφορετικά ο τραυματισμός θεωρείται δεδομένος.
2) Σε δύο σχολεία back 2 back και ειδικά για κληρωτό είναι σχεδόν αδύνατο να σε πάρουν.
3) Μπερέ ΔΕΝ παίρνεις, παίρνεις τη βατραχοπουλάδα που σημαίνει ότι έχει περατώσει το σχολείο.
4) Νομίζω μέχρι επιλοχίες για Σ. Ξ.
5) Δες το (1) Ξέχνα τα βύσματα και τις παγαποντιές. Μιλάμε για τα ΟΥΚ η κορωνίδα των Ελληνικών ενόπλων δυνάμεων, δεν είναι παιδική χαρά. Εκεί έχεις να κάνεις με όπλα, εκρηκτικές ύλες, υψηλή σωματική καταπόνηση και ριψοκίνδυνες καταστάσεις. Η σωματική ακεραιότητα του εαυτού σου και του ζευγαριού σου εξαρτάται από τη κρίση σου, τη φυσική σου κατάσταση κλπ. Επειδή όμως σε βλέπω ότι αναφέρεσαι στα αθλήματα ΔΥΟ φορές, θα σου τονίσω το εξής: Το ναυτικό ΔΕΝ προδιατίθεται να σακατέψει ούτε να ταϊσει για δυό μήνες έναν που με το ζόρι βγάζει δε βγάζει τα αθλήματα εισαγωγής. Εκεί πρέπει να είσαι τόσο καλογυμνασμένος, που ακόμη και στελέχη των ειδικών δυνάμεων, μετά από χρόνια προετοιμασίας εγκαταλείπουν την εκπαίδευση. Οπότε ΞΕΧΝΑ βύσματα, τηλέφωνα, βουλευτάδες κλπ. Εαν ΔΕΝ είσαι κατάλληλος, απλά ΔΕΝ σε επιλέγουν. Σου ξαναλέω η σωματική καταπόνηση είναι τεράστια. Φαντάσου να τρέχεις 20 χλμ. Και να κολυμπας 5 Ν. Μίλια καθημερινά σε συγκεκριμένο χρόνο. Να παίρνεις άπειρες κάμψεις και τα συναφή.
6) Μισθό εαν δεν είσαι ΟΒΑ δεν νομίζω να παίρνεις. Σε περίπτωση όμως που περατώσεις το σχολείο (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) παίρνεις τη συντήρηση.
2α ΜΑΛ 2012 ΣΤ' ΕΣΣΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Εσσο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εσσο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:45
Έχεις δίκιο με τα αθλήματα δυσκολεύομαι αλλά θέλω τόσο πολύ να πάω αλλά και ειδικές δυνάμεις θα μου άρεσε
Τη να κάνω δεν γυμνάζομουν και έτρωγα ανθυγιεινά μεγάλο λάθος μου αλλά είναι αργά τώρα δεν πειράζει που ξέρεις κάποια στιγμή μπορεί να βελτιωθώ και μπορώ να ανταπεξελθω μέχρι τότε μπορεί να βγει καμιά προκήρυξη για εποπ και λιμενοφυλακων και να μου δοθεί η δυνατότητα να περάσω το σχολείο τον βατραχανθρωπων

Ο αντίστοιχος βαθμούς του επιλοχια είναι επικευλεστης για το ναυτικό
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Εσσο α 2017

Έχεις δίκιο με τα αθλήματα δυσκολεύομαι αλλά θέλω τόσο πολύ να πάω αλλά και ειδικές δυνάμεις θα μου άρεσε
Τη να κάνω δεν γυμνάζομουν και έτρωγα ανθυγιεινά μεγάλο λάθος μου αλλά είναι αργά τώρα δεν πειράζει που ξέρεις κάποια στιγμή μπορεί να βελτιωθώ και μπορώ να ανταπεξελθω μέχρι τότε μπορεί να βγει καμιά προκήρυξη για εποπ και λιμενοφυλακων και να μου δοθεί η δυνατότητα να περάσω το σχολείο τον βατραχανθρωπων

Ο αντίστοιχος βαθμούς του επιλοχια είναι επικευλεστης για το ναυτικό

ναι επικευλευστης!
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:15
Γενικότερα οι ΟΒΑ δεν νομίζω ότι προάγονται βαθμολογικά, μου φαίνεται ότι ανακατατάσσονται με τον βαθμό που φέρουν και αυτό είναι. Αν είμαι λάθος διορθώστε με.
Η κούραση είναι προσωρινή, η τιμή όμως... παντοτινή.
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2015
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Διασωστης31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:31
Ο οβα δε γινεται να παρει βαθμο μεγαλυτερο του λοχια. Οταν αυτοι που εχουν μπει, συμπληρωσουν 13 χρονια πρεπει να βγει αποφαση απο το υπουργειο, που θα λεει αν μονιμοποιηθουν πως θα προαγονται βαθμολογικα.
Μισθο παιρνεις αφου τελειωσεις την εκπαιδευση και υπογραψεις την συμβαση, κατα την διαρκεια του σχολειου κανεις την υποχρεωτικη θητεια στην ουσια και δεν πληρωνεσαι.
Τον σεπτεμβριο περασε το κλιμακιο της ΔΥΚ και ζητησε ατομα. Το σχολειο διαρκει 6,5-7 μηνες αρα το βρισκω χλωμο να ξεκιναει το επομενο τον φεβρουαριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:37
Και εμένα χλωμό μου φαίνεται να ξεκινάει Φλεβάρη, αφού μέχρι τότε δεν προλαβαίνει να τελειώσει το Σχολείο του Σεπτέμβρη.
Επιστροφή στην κορυφή
εσοο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση εσοο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Διασωστης31

Ο οβα δε γινεται να παρει βαθμο μεγαλυτερο του λοχια. Οταν αυτοι που εχουν μπει, συμπληρωσουν 13 χρονια πρεπει να βγει αποφαση απο το υπουργειο, που θα λεει αν μονιμοποιηθουν πως θα προαγονται βαθμολογικα.
Μισθο παιρνεις αφου τελειωσεις την εκπαιδευση και υπογραψεις την συμβαση, κατα την διαρκεια του σχολειου κανεις την υποχρεωτικη θητεια στην ουσια και δεν πληρωνεσαι.
Τον σεπτεμβριο περασε το κλιμακιο της ΔΥΚ και ζητησε ατομα. Το σχολειο διαρκει 6,5-7 μηνες αρα το βρισκω χλωμο να ξεκιναει το επομενο τον φεβρουαριο.

γιατι μπορουν οι οβα να μονιμοποιηθουν;
τον αλλο μηνα θα ξεκινησει;
αδειες περνουν;
οταν περασε πηγαν ατομα;
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση Διασωστης31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 13:05
Οι οβα μπαινουν με καθεστως ανανεωσης συμβασης 3+5+5. Οποιος κλεισει 13 χρονια πιστευω θα μονιμοποιηθει οπως γινεται και στην Κυπρο, δυσκολο να σε απολυσουν με τοσα χρονια υπηρεσιας.
Αδεια κατα την διαρκεια του σχολειου; Ουτε για πλακα
Δε θα ξεκινησει τον αλλο μηνα, ουτε θα ζητησουν ατομα τωρα. Δεν εχει ολοκληρωθει ακομα το προηγουμενο σχολειο
Ατομα δηλωνουν ελαχιστα, και τα αθληματα ειναι δυσκολοτερα απ αυτα που δινεις για αλεξιπτωτα. Σε καθε σχολειο αποφοιτουν 2-3 οβα, το 90% των ατομων που δηλωνουν κοβονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 13:21
Συμφωνώ απόλυτα με τον Διασώστη.

Οι ΣΥΟΠ που έχει πάρει η Κύπρος θα μονιμοποιηθούν μετά το πέρας των ετών που δικαιούνται να παραμείνουν στο στράτευμα;
Έχει γίνει κάτι ανάλογο σε παλαιότερες σειρές ΟΒΑ στην Ελλάδα;
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση Διασωστης31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 13:56
Οχι, οι οβα παλαιοτερα ηταν για 3 χρονια και τελος. Αυτο με την ανανεωση 5+5 ξεκινησε το 2014.
Οι ΣΥΟΠ λεει οτι ειναι με συμβαση μεχρι 10 χρονια, πιστευω θα μονιμοποιηθουν μετα.
Ετσι ειχε γινει και με αυτους που ειχε παρει παλαιοτερα η Κυπρος (πριν 15 χρονια οι τελευταιοι νομιζω).
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:35
Κι εμένα δεν θα μου φανεί περίεργο αν με κάποιο τρόπο τους μονιμοποιήσει, αρκετά συμφέρον θα ήταν με την κατάσταση που επικρατεί στις Ένοπλες Δυνάμεις.
Καλώς Διασώστη.
Επιστροφή στην κορυφή
commando210 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2016
  Παράθεση commando210 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 18:44
Έχω ακούσει ότι λόγο που θα ανεβούν οι μήνες στον στρατό σαν απλή θητεία θα περνούν και κληρωτούς ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
Εσσο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εσσο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:10
Παλιά που ήταν 2 χρόνια στρατός μπορούσες να πας στα ουκ και ετα
1) ’λλο Ελλάδα και άλλο Κύπρο εκεί έβγαλαν και για εποπ εμείς δεν έχουμε βγάλει από το 2009
2) Ελδυκ περνουν οβα;
3) Στην Κύπρο ισχύει για όλους τους οβα από όλες τις μονάδες αυτό με την μονιμοποίηση; Ή είναι για κάποιες συγκεκριμένα;
4) Για εδώ υπάρχει κάποιο φεκ που να το λέει για την μονιμοποίηση;
4) Για να μείνει κάποιος μόνιμος έχεις 2 δυνατότητες από σχαλ και δυκ σωστά;
Δεν μπορεί να μας πει κάποιος που έβγαλε την σχαλ τώρα πρόσφατα;

Επιστροφή στην κορυφή
Μανος.Κ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Ιανουαρίου/2017
  Παράθεση Μανος.Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:46
Καλησπερα. ειμαι 18 και θελω να παω στα Ο. Υ. Κ
Μερικοι που παν οτι δν γινετα πια.. ισχυει κατι τετοιο?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:24
Μπορείς να επιλέξεις ως ΟΒΑ (Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης), αλλά όταν τελειώσεις τη θητεία σου θα συνεχίσεις με 3 χρόνια σύμβαση, με δυνατότητα ανανέωσης για 5+5 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή
εσοο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση εσοο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Μπορείς να επιλέξεις ως ΟΒΑ (Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης), αλλά όταν τελειώσεις τη θητεία σου θα συνεχίσεις με 3 χρόνια σύμβαση, με δυνατότητα ανανέωσης για 5+5 χρόνια.

ισχυει μονα για τα ουκ η ειναι και για την σχαλ;
υπαρχει δυνατοτητα μονιμοποιησεις;
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 15:21
Αρχικά αποστάλθηκε από εσοο α 2017

Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

ισχυει μονα για τα ουκ η ειναι και για την σχαλ;
υπαρχει δυνατοτητα μονιμοποιησεις;

μονο για ουκ
Επιστροφή στην κορυφή
Εσσο α 2017 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εσσο α 2017 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 15:36
marsupilami είναι 1000% ότι δεν ισχύει και για την σχαλ; Επειδή ποιο πίσω το είχαν αναφέρει για αυτό
Υπάρχει φεκ για την μονιμοποίηση;Sorry που σας κουράζω και εσάς
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2122232425 29>