Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1819202122 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Konstantinos_ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Konstantinos_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 19/Ιουνίου/2015 ώρα 10:24
Μα κάπου είχα διαβάσει εδώ στο foum πως στα ΟΥΚ μόνο μόνιμους έχουν.
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2015 ώρα 10:59
Τον τίτλο του θέματος το διαβάζετε ρε απάλευτοι;
Επιστροφή στην κορυφή
Haiko Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαΐου/2015
  Παράθεση Haiko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 21:32
Θα πει κανεις πως Μπενουμε ΟΥΚ το 2015; Γινετε χορις σχολη;
απλα μεσα απ'το στρατο;
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 22:20
Μόνο από στρατιωτική σχολή.
Επιστροφή στην κορυφή
Ραφαήλ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ραφαήλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2015 ώρα 15:53
Προσωπικά θέλω να πάω ΟΥΚ και τώρα θα πάω 3 λυκείου και δεν ξέρω πως και απο που μπορω να παω και δε ξέρω τι παιζει με τα μορια θα χρειαστο για να πάω σε κάποια στρατιωτική σχολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Konstantinos_ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Konstantinos_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2015 ώρα 18:25
Ακριβώς. Μόνο από σχολή. Καλά, τα έχουν καταστρέψει όλα. Τί άλλο θα κάνουν αναρωτιέμαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Death4glory Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2015 ώρα 11:31
Καλησπέρα. Εψαξα τις σελίδες και δεν κατάφερα να βρω απάντηση.. Μπορεί κάποιος έλληνας να υπηρετήσει στα ουκ της Κύπρου; Στην Ελλάδα ξερω είναι επαγγελματική μοναδα και δε γίνεται. Στην Κύπρο όμως?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2015 ώρα 15:12
Πρέπει να έχεις τη Κυπριακή υπηκοότητα. Υπάρχει σχετικό θέμα για παραπάνω πληροφορίες.

ΟΥΚ Κύπρου
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 17:17
Δεν ξερω αν ειναι οι σωστη ενοτητα για αυτο το ποστ, αλλα απο 2 φιλους μου που ειναι στο πευκο, μου ειπαν οτι περασε κλιμακιο για ΟΥΚ.
Μπορει να γινει κατι τετοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 12:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Vessty

Δεν ξερω αν ειναι οι σωστη ενοτητα για αυτο το ποστ, αλλα απο 2 φιλους μου που ειναι στο πευκο, μου ειπαν οτι περασε κλιμακιο για ΟΥΚ.
Μπορει να γινει κατι τετοιο;

Γίνεται ήδη. Διάβασε τα τελευταία μηνύματα στα οποία το επιβεβαιώνουν δύο προσφάτως υπηρετούντες
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 15:42
Ευχαριστω παιδια για την ενημερωση.
Καλη σταδιοδρομια σε οσους το επixειρησουν
Επιστροφή στην κορυφή
Βασιλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασιλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 07:42
Καλησπερα παιδια ειμαι 20 ετων, εχω σπασει την αναβολη μου (ειμαι φοιτητης ΤΕΦΑΑ) , εχω δηλωσεις Ε. Δ και λεω να κανω μια προσπαθεια να μπω ΟΥΚ, αφου οπως ακουσα παιρνουν κληρωτους πλεον! Κανω 8 προπονησεις την εβδομαδα (crossfit,kick-box) , επισης ειμαι χειμερινος κολυμβητης και σε ομαδα paintball, εχω πτυχιο ναυαγοσωστη και το καλοκαιρι που περασε μετα απο μια πολυ οικονομικη προσφορα εκανα και πτωσεις με αλεξιπτωτο (10) οι 8 ηταν με δασκαλο και οι 2 στατικου ιμαντα.
Τρεχω το μιλι σε 5.22 και κανω μεγιστο 38 ελξεις και 87 καμψεις (2 λεπτα).
Τωρα επειδη δεν ειμαι αυτο που λενε και στρατοκαβλος δεν ξερω τι 8α συναντησω μεσα (εχω λιγη πληροφορηση απο βιντεο στο youtube και οτι διαβασα στο site).
Αξιζει να δοκιμασω; Μου αρεσει σαν ανθρωπος να δοκιμαζω τα ορια μου.
Εχω και λιγη μειωπια επισης νομιζω γυρω στο 2.25-2.75 (εχω καιρο να το ελεγξω) συνολο, υπαρχει προβλημα;(εχω και τα ειδικα gogles γυαλια που φοραω στο paintball και γενικα δεν υπαρχει προβλημα κα8ως μονο εκει τα φοραω.
Ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή
Laskaris Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 31/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Laskaris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 01:56
Φίλε πράγματι πήραν κληρωτούς από την Ε ΕΣΣΟ (Σεπτεμβρίου) αλλά από ό, τι μου είπαν κάποιοι υπηρετούντες, ο αξιωματικός ανέφερε ότι δεν θα παρουν και από την επόμενη ΕΣΣΟ, του Νοεμβρίου, πράγμα λογικό εφόσον όταν θα παρουσιαστεί η ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου το σχολείο θα τρέχει ήδη έναν μήνα. Είναι άγνωστο πότε και άν θα ξαναπάρουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Nικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2015 ώρα 12:15
Παιδια καλησπερα και απο εμενα.
Υπαρχει περιπτωση αν μιλησω με την στρατολογια Να μου πουν σε ποια ΕΣΣΟ 8α ξεκινισει το αντιστοιχο σχολειο ΟΥΚ, ετσι ωστε να γνωριζω;
Γενικα υπαρχει καποιο τηλεφωνο που θα μπορουσα να ενημερωθω εγω και ολοι οσοι ενδιαφερονται;

Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2015 ώρα 20:19
Φιλε Βασιλη χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι δεν δεχονται ατομα με μειωπια, ο φιλος D.Y.K μπορει να σου δωσει μια πιο σιγουρη απαντηση απο οσο γνωριζω
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2015 ώρα 20:36
Ισχύει, δεν δέχονται μύωπες στο σχολείο.
Θα πρέπει να κάνεις λέιζερ οπωσδήποτε εάν το θέλεις τόσο πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2015 ώρα 14:09
Φιλε βασιλη αφου το λεει κ ο D.Y.K κατα την γνωμη μου δεν αξιζει, γιατι να κανεις λειζερ για τοσο λιγη μειωπια (εκτος οτι εχει και 1 κοστος η επεμβαση) ειναι λαθος γιατι δεν εισαι σιγουρος οτι θα παρουν στο σχολειο (ΣΥΚ) και στην ΕΣΣΟ που θα παρουσιαστεις. Αν μπορεις να μαθεις ποτε εννοω σε ποια ΕΣΣΟ θα παιρνουν η αν υπαρχει πληροφορηση οτι θα παιρνουν σε καθε ΕΣΣΟ τοτε αλλαζει το θεμα.
Η αποφαση ειναι δικη σου, ελπιζω να βοηθησα
Καλη θητεια
Επιστροφή στην κορυφή
μαρινος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μαρινος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2015 ώρα 00:53
Καλυσπερα παιδια να κανω μια ερωτηση εβαλαν οριο ηλικιας στα ουκ;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1819202122 29>