Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1516171819 29>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
    Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2014 ώρα 17:35
Αρχικά αποστάλθηκε από αντωνης

Απο θητεια μπορεις να δηλωσεις για τα ΟΥΚ ! Γτ μου εχουν πει πως απο ΘΗΤΕΙΑ γεινεται

Για εκατομμυριοστή φορά είπαμε ΟΧΙ δεν γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2014 ώρα 19:18
Φίλε DYK σε πιάνω αδιάβαστο!

Εδώ και έναν χρόνο μπορούν πάλι έφεδροι να περνάνε από τη ΜΥΚ. Όσοι επιτύχουν παραμένουν ως ΟΒΑ στη μονάδα.

Υπάρχουν ήδη 3 επιτυχόντες νέοι βάτραχοι (2 στο 179 σχολείο και ένας στο 180 που τελείωσε προχθές).
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2014 ώρα 19:46
Αρχικά αποστάλθηκε από guest

Φίλε DYK σε πιάνω αδιάβαστο!

Εδώ και έναν χρόνο μπορούν πάλι έφεδροι να περνάνε από τη ΜΥΚ. Όσοι επιτύχουν παραμένουν ως ΟΒΑ στη μονάδα.

Υπάρχουν ήδη 3 επιτυχόντες νέοι βάτραχοι (2 στο 179 σχολείο και ένας στο 180 που τελείωσε προχθές).

Σχετικά με τους 3 ΟΒΑ που αποφοίτησαν το γνωρίζω και εγώ.
Σε σχετικά πρόσφατο μήνυμα μου είχα αναρτήσει

Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Οι πρώτοι 2 ΟΒΑ αποφοίτησαν από το Σχολείο Υποβρύχιων Καταστροφών

Εντεκα στελέχη του Πολεμικού Ναυτικού,5 του Στρατού Ξηράς και για πρώτη φορά μετά την εφαρμογή του θεσμού, δύο Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ) αποφοίτησαν του 179ου Σχολείου Υποβρύχιων Καταστροφών.

Στην τελετή που πραγματοποιήθηκε στη Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών (ΔΥΚ), στο Σκαραμαγκά, παρών ήταν ο Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης ΠΝ που επέδωσε τα πτυχία στους αποφοίτους.

ΠΗΓΗ

Ωστόσο η απορία η δικιά μου είναι ότι αναφέρεις ότι και πάλι εδώ και ένα χρόνο έφεδροι μπορούν να βγάλουν την ΜΥΚ.
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Αναφέρεσαι σε ΠΝιτες ή Οπλίτες του ΣΞ;
Επιστροφή στην κορυφή
guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2014 ώρα 18:59
Μέχρι στιγμής έχουν πάρει και ΠΝίτες και παιδιά από Καταδρομείς!

Επιστροφή στην κορυφή
ΠΑΤΕΡΑΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΠΑΤΕΡΑΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2014 ώρα 15:51
Ισχυει ο γιος μου ενδιαφέρεται και μιλησα με ΔΥΚ. Το επομενο σχολειο είναι Ιανουαριο 2015. Αυτη την φορα θα παρουν μονο Ναυτες, αλλα περνουν και από όλα τα αλλα Σωματα. Απλα οποιος το σκέφτεται να το σκεφτει 3πλα...100 πανε και 10-15 τελειωνουν...
Επιστροφή στην κορυφή
KοstasR Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2014
  Παράθεση KοstasR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2014 ώρα 20:43
Καλησπερα και απο εμενα παιδια. Ειμαι 18 και τον Ιανουαριο μπαινω και εγω με την σειρα μου στρατο. Θελω να παω στους ΟΥΚ και με το καλο αμα δω οτι μαρεσει να γινω μονιμος. Εχω ομως μερικους ενδοιασμους γιατι ακουω απο διαφορα στοματα οτι και καλα οσοι ειναι ΟΥΚαδες δν εχουν καθολου ελευθερο χρονο, δν εχουν αδειες στις αργειες και γενικα δν ξερουν τι παει να πει οικογενεια. Οποιος ξερει ας μου απαντησει αν ισχυει αυτο και ποτε ισχυει (Στην απλη θητεια ή στην μονιμοτητα). Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2014 ώρα 21:10
Δεν πάνε κληρωτοί στα ΟΥΚ εδώ και 10 χρόνια, πόσες φορές θα πρέπει να το γράψουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
tasos1996 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 02/Νοεμβρίου/2014
  Παράθεση tasos1996 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2014 ώρα 19:51
Αφτην την στιγμη εγω κανω την θητεια μου στο στρατο πεζικο δν δηλωσα ειδικες δυναμης τιποτα θελω ομως να παω στα ουκ με ποιον τροπο μπορω να το κανω δεν εχω ιδεα για το τι πρεπει να κανω η που πρεπει να περασω μεσω παννεληνιων κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
PANIC Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2014
  Παράθεση PANIC Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2014 ώρα 21:42
Αρχικά αποστάλθηκε από tasos1996

Αφτην την στιγμη εγω κανω την θητεια μου στο στρατο πεζικο δν δηλωσα ειδικες δυναμης τιποτα θελω ομως να παω στα ουκ με ποιον τροπο μπορω να το κανω δεν εχω ιδεα για το τι πρεπει να κανω η που πρεπει να περασω μεσω παννεληνιων κλπ
Απο τις πανελληνιες μεσω των στρατιωτικων σχολων(Σμυ οπλα, Ευελπιδων οπλα... Σμυν ναυτικο και Ναυτικων δοκιμων).. Απο θητεια δεν γινεται να πας στα Ο. υ. κ πλεον..
Επιστροφή στην κορυφή
tasos1996 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση tasos1996 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2014 ώρα 22:12
Ναι το ξερω αφτο μονο εσω παννεληνιων δηλαδη μπορω τροπος εκτος παννελληνιων δεν παιζει;
Επιστροφή στην κορυφή
tasos1996 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση tasos1996 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Νοεμβρίου/2014 ώρα 04:03
Καποιος Να μου πει ρε παιδια αν ξερει
Επιστροφή στην κορυφή
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Avatar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Νοεμβρίου/2014 ώρα 08:17
Υπάρχει κι ο τρόπος με την προκήρυξη, με εποπ που έχουν να πάρουν από το 2010 και μάλλον δεν θα ξανα πάρουν κι με οβα που αρχίζουν κι το εφαρμόζουν σιγά σιγά. Αλλά και εκεί θέλει προσόντα δεν είναι πήρα μέρος και μπήκα
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Επιστροφή στην κορυφή
tasos1996 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση tasos1996 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 00:16
Προξηρυξη τι προυποθεσεις πρεπει να διαθετω και οβα μπορω να μπω αφου απολυθω σαν πεζικαριος;
Επιστροφή στην κορυφή
thrilos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thrilos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 20:18
Καλισπερα μαγκες παρουσιαζομαι το Φλεβαρη αλλα δεν το ψινω για ΛΟΚ. Ξερει κανεις τι πρεπι να κανω για να κανω θητια στα ΟΥΚ; Τι πρεπει να δηλωσω και που; Ευχαριστω και χαιρετω καταδρομικα
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 00:40
Δέν πάνε κληρωτοί στα ΟΥΚ λέμε, πόσες φορές πρέπει να το πούμε πια!
Επιστροφή στην κορυφή
ουκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ουκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 13:21
Οβα μπορω να μπω αφου τελειωσω την θητεια μου ως τουφεκιοφορος πεζικο;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 21:23
Αρχικά αποστάλθηκε από ουκ

Οβα μπορω να μπω αφου τελειωσω την θητεια μου ως τουφεκιοφορος πεζικο;

Μπορείς υπό την προϋπόθεση ότι θα ζητήσουν ΟΒΑ. Αλλιώς όχι.

Επιστροφή στην κορυφή
ουκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ουκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 22:51
Αρα περιμενω να ζητησουν και οταν γινει αυτο τι εξετασεις δινω;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1516171819 29>